Drastische prijsverhoging kunstmest van 40-50°/0 verwacht Graszaadmarkt blijft vast De EEG-subsidie zaailijnzaad Pootgoedteel na 1973 5 De kunstmestprijzen zullen zoals wij reeds eerder meldden in Nederland en elders drastisch omhoog gaan. Vooral zal dat het geval zijn met fosfaatmeststoffen als gevolg van een zeer grote prijsverhoging van ruw fos faat met ca 28 ct per zuiver fosfaat. Duurder worden van stikstofmeststoffen is te verwachten omdat een der belangrijkste grondstoffen daarvan, aardgas, ook duur der is geworden. Ingevolge de prijzenbeschikking, zal deze verhoging niet eerder dan een maand na aanmel ding mogen ingaan. De Nederlandse kunstmestindustrie ontvangt haar ruwe fosfaten uit de Afrikaanse landen Marokko, Se negal en Togo en verder uit Florida (V.S.) en uit de Sowjet-Unie. De Afrikaanse landen hebben hun prij zen tot ongeveer het drievoudige verhoogd, de Verenig de Staten eveneens, hoewel hun prijzen lager zijn dan die van de Afrikaanse landen. Van de Sowjet-Unie is nog niets vernomen. De redenen van deze prijsverhoging liggen volgens de U.K.F. voor de hand. Zo heeft Marokko 20 jaar lang dezelfde prijs berekend en dat in dollars die in de loop der jaren tot een derde van de waarde zijn gedaali. Daarbij komt dat door de overschotten op de wereld markt ruw fosfaat destijds voor wegwerpprijzen van de hand moesten worden gedaan en er geen geld was voor het doen van de nodige investeringen in mijnont- sluitingen. Nu na enkele jaren van tekorten is het de moeite waard nieuwe mijnen te exploiteren, waarvoor de nodige investeringen gedaan moeten worden en dus geld nodig is. De Amerikanen passen op bestaande con tracten voor ruwe fosfaat al hoeveelheidskortingen van 20 a 25 procent toe. In verhoging van de zwavetprijzen, de zeevrachten en de lonen ziet de UKF bijkomende ar gumenten voor verhoging van de kunstmestprijzen. Con tractuele verplichtingen die men op het ogen-blik heeft, komt men na. Bij het Centraal Stikstof Verkoop Kantoor hoopt men dat de prijsverhoging van stikstofmeststoffen nog wat zal meevallen in vergelijking met die van de fosfaat meststoffen. Als bijkomende prijsverhogende factoren noemt men daar de prijzen van mergel en dolomiet en de arbeidskosten. Het is de gewoonte eenmaal per jaar de prijzen van de stikstofmeststoffen te herzien, maar nu kan er volgens het CSV niet een heel jaar worden gewacht. Kalkaimmonsalpeter bijv. wordt in ieder geval reeds 65 ct 100 kg duurder. C.Z.A.V. ,te Wemeldinge, die altijd zo attent is de Redaktie op de hoogte te houden, deelde ons ever aanzienlijke verhoging van kunstmestprijzen mee, dat bijv. van de fosfaatmeststoffen 100 kg Tripelfosfaat met bijna 12 per baal duurder wordt. Vanzelfsprekend worden mengmestsitoffen waarin fosfaat zit verhou dingsgewijs eveneens duurder. De meeste prijsverhogingen, zo zegt de C.Z.A.V. zul ten per 1 januari a.s. ingaan, echter met dien verstande dat voor een deel van het kwantum dat de industrie voor 1 januari a.s. aflevert, ook de hoge prijs zal gelden^ Dus van de in voorkoop gekochte meststoffen wordt een bepaald dat percentage is per soort meststof ver schillend tegen de oude prijs ontvangen en een ander deel tegen de verhoogde prijs. De meststoffen die vóór 20 november jl. zijn ontvangen, ontkomen volledig aan de prijsverhoging. Daar staat weer tegenover, dat voor de aanvullende kwantiteiten die gekocht worden voor 100 de nieuwe verhoogde prijs zal gelden. Een in gewikkelde situatie, waar nog bij komt, dat er geen zekerheid bestaat over het prijsniveau van de mest stoffen die b.v. het a.s. voorjaar aangevoerd zullen worden. Gegeven de huidige situatie, is het echter on mogelijk om nu tot een nauwkeurige en verantwoorde prijsstelling te komen. Vandaar dat de C.Z.A.V., uit gaande van het coöperatieve principe dat leden en af nemers in gelijke mate behoren te profiteren van de aanwezige goedkope meststoffenvoorraad en -aanvoer een gecalculeerde middenprijs zal gelden voor diè afne mers die meststoffen vóór 20 december hebben besteld. Daarna zal een hogere prijs moeten worden berekend. Het gaat dus duidelijk om het tijdstip van bestelling en niet om dat van de afname. Daarvoor blijft de ge bruikelijke maandstaffel gelden. RONDOM DE WEEGBRUGKORTING Er is de laatste tijd in sommige landbouw- en andere vak bladen enige publiciteit ontstaan rondom de vraag naar het al dan niet afschaffen van de weegbrugkorting bij aard- appelea Daarbij zijn over en weer soms duidelijke verwijten ge maakt aan het adres van die tegenpartij, die voornamelijk hun oorzaak vinden in onvoldoende informatie en/of mis verstanden. Het is noodzakelijk, dat zo spoedig mogelijk aan deze ongewenste situatie een einde wordt gemaakt. De onder handelingsdelegaties van Landbouwschap en de Vereniging ter behartiging van de Nederlandse Aardappelhandiel VBNA) zijn weer aan de tafel gaan zitten en hopen binnen kort met een gezamenlijk standpunt te kunnen komen. Het resultaat van dit overleg zal op zo kort mogelijke termijn bekend gemaakt moeten worden. In afwachting hiervan achten bovengenoemde onderhande lingsdelegaties het gewenst, dat publikaties of artikelen over dit onderwerp even achterwege blijven. Uit een vergelijking met de prijzen van ongeveer een jaar geleden blijkt hoe geweldig vooral de zaaigrassen in prijs zijn gestegen. Hier volgen de prijzen in guldens per kg, zoals die 25-10-1972 en 19-10-1973 in Denemarken golden. Gemakshalve is de Deense kroon gesteld op 50 cent. Groothandelsprijs 25-10-1972 19-10-1973 Kropaar 1,651,70 2,852,90 Beemdlangbloem 3,623,70 3,623,67 Vroeg Engels raai 1,421,45 4,574,62 Laat Engels raai 1,52—1,55 4,57—4,62 Italiaans raai 0,820,85 2,372,42 Timothee 2,57—2,62 3,50—3,55 Ruwbeemd 2,50—2,52 3,523,57 Veldbeemd 2,25 4,824,87 Uitl. vormend roodzwenk 2,502,55 3,623,67 Witte klaver 4,374,50 7,35—7,40 Karwij 4,604,65 (Ontleend aan Dansk Froavl). Terwijl beemdlangbloem de laatste weken niet meer is aangetrokken, zijn de Engelse raaigrassen nóg weer gestegen en nu ruim ƒ3 per kg duurder dan 1 jaar ge leden. De andere grassen bleven de laatste weken vrjj stabiel in prijs. Witte klaver ligt zeer vast in de markt en de prijs van 7,50 4 btw, waarvoor het per kg nog slechts korte tijd geleden aan de Nederlandse gebrui ker werd aangeboden, zal nu wel tot het verleden be horen. In aansluiting op de Deense groothandsprijzen, zijn ook de Nederlandse groothandelsprijzen van de diverse graszaden belangrijk in prijs gestegen. En daarmee na tuurlijk ook de verbruikersprijzen. Witte klaver die ver leden herfst rond 5,75 4 btw kwam, ligt nu op rond 8 btw. BG 5 oranje band verleden herfst 3,60 per kg nu 6 BG 11 oranjeband verleden herfst ƒ3,10 per kg nu ƒ5,50 (in beide gevallen btw). M.a.w. de inzaai van 1 ha voor blijvend grasland komt de gebruikers rond 75 per ha duurder dan een jaar geleden! Aldus in het Gro ninger Landbouwblad van verleden week. Zoals bekend is in het kader van de marktordening in de sector zaaizaad dit jaar besloten om zaailijnzaad toe te voe gen aan de lijst van produkten waarvoor een E.E.G.-steun wordt verleend. Voor oogst 1973 bedraagt de toeslag 8 Europese rekeneenheden per 100 kg (is gelijk aan 8 maal 3,44 27,52) over het door de keuringsdiensten te velde en op partij goedgekeurde zaad. Evenals dit het geval is met de vorig jaar ingevoerde E.E.G.-steunregeling voor gras- en klaverzaden, verleent de N.AK. zijn medewerking tot het verstrekken van de gege vens die het Hoofdprodiuktschap voor Akkerbouwprodukten nodig heeft voor het uitkeren van dé zaailijnzaad-toeslag. Aldus „N.A.K. mededelingen Herfst 1973" waaraan wij het volgende ontlenen. VOOR TOESLAG KOMEN IN AANMERKING: de partijen lijnzaad, die in 1973 in Nederland zijn geteeld de goedgekeurd en geplombeerdi zijn als basiszaad of gecertificeerd zaad van de le, 2e of 3e vermeerdering; partijen te velde goedgekeurd vezelvlas, die onder inter nationaal geleidebiljet naar België worden vervoerd. Wanneer deze partijen in Nederland wordien geschoond en geplombeerd, zorgt de N.A.K. voor de opgave aan het Hoofdproduktschap. Als de partijen in België worden geschoond of geplombeerd, wordt deze opgave door de Belgische keuringsdienst opgesteld en door de N.A.K. ingezonden; partijen die in andere E.E.G.-landen zijn geteeld en goed gekeurd en die in Nederland worden geschoond en ge plombeerd. De opgave voor de toeslag wordt in dit ge val door de NA.K. toegezonden aan de verantwoordelijke instantie van het land waarin de betreffende partij is geteeld. Zonder hier op de meer technische details in te gaan be treffende de werkwijze bij het opgeven der geplombeerde hoeveelheden en waarover de N.A.K. U nader kan infor meren is het volgende van belang: De uiterste datum van inzending van de formulieren. Om de gegevens tijdig te kunnen verwerken, is bepaald dat de formulieren uiterlijk op 31 mei 1974 bij 'het Hoofd produktschap moeten zijn ingezonden. België heeft 1 april 1974 als uiterste datum van inzending gesteld. Betreffende de veldkeuring vezelvlas en de goedgekeurde oppervlakte in ha geeft N.A.K. mededelingen een totaal aan. tal ha in 1973 van 3276 tegen 3218 ha in 1972. De belang rijkste rassen waren Reine met 1475 ha, Hera met 1295 ha en Natasja met 444 ha. UITVOERHEFFING OP SUIKER TER VOORKOMING VAN TEKORT De Europese Commissie heeft besloten een uitvoerheffing op vrijwel alle soorten suiker in de EEG te leggen om te voorkomen dat er in de gemeenschap een tekort ontstaat. Alleen kandijsuiker mag volgens de bepalingen die donder dagochtend vroeg zijn ingegaan nog zonder heffing worden geëxporteerd. Voor gedenatureerde suiker geldt een heffing van drie Europese rekeneenheden 10,32 per 100 kg) voor die witte suiker en van 2,75 rekeneenheden (ƒ9,49) voor de ruwe suiker. De Commissie heeft de maatregelen genomen om te voorkomen dat teveel suiker uit de EEG naar de we reldmarkt zou vloeien, waar de prijzen op het ogenblik tot ongekende hoogte zijn gestegen. De wereldmarktprijzen zijn ongeveer twee rekeneenheden (ƒ6,88) hoger dan de interventieprijs die in de EEG voor suiker geldt. /\7\ Om pootaardappels na 1973 met V succes te kunnen telen zullien we er heel hygiënisch mee moeten le ven. De gebruikers van dat poot- goed zullen er goed aan doen zich vroegtijdig in te dekken om teleur stellingen te voorkomen! Hygiënisch leven!! Dat lijkt een kreet, maar het is nog steeds bittere ernst! Enkele jaren geleden liepen wë een „schrammetje" op door het importeren van de Phoma-schimmels. Voorspeld werd dat we te maken hadden met een hardnekkige ziekte die weieens lang durig zou kunnen zijn. De afgelopen winter was het een geruchtmakende zaak toen de ziekte in de openbaarheid kwam. Boeren trokken in grote getale naar vergaderingen ter voor lichting. Zeer nauwgezette en strenge maatregelen wer den aangekondigd en in uitvoering genomen! De plan- tenziektenwet werd ingeschakeld; de NAK-reglementen aangepast. Plotseling ingrijpen, zo midden in de campagne, maakte een regeling voor schadeloosstellingen noodza kelijk. Met elkaar d.w.z. Overheid, overheidsinstel lingen en het bedrijfsleven kan men terugzien op een zeer geslaagde eerste aanpak. Zeer nauwgezet wordt nu verder gegaan door systematische bemonstering. Zo af en toe valt er een partij door de mand. Korte metten worden er mee gemaakt. De Stopa kent 2 overname mogelijkheden: n.l. toeslag per ha en overname van de partij op gebruikelijke manier met denaturatie. Het gaat als het ware geruisloos!! Alleen de betrokkenen merken er wat van, worden opgeschrikt, maar zwijgen verder! Niemand loopt graag met z'n teleurstelling, met z'n strop, te koop! Maar de ziekte is hardnekkig en zal langdurig zijn. Pootgoedtelers blijven gewaarschuwd!! De regels die vorig jaar golden, zijn nog onvermin derd van kracht! Besteed veel zorg aan het uitgangs materiaal; ontsmet het met kwik! Wees zorgvuldig met het schoonmaken van de landbouwwerktuigen en denk om het gebruik van „rode en blauwe sorteermachines"! De meest zindelijke bedrijven zullen er stellig het best uitkomen, ten aanzien van ziekten als zwartbenigheid en aardappelmoeheid. Er bestaat een grote kans dat ook voor de komende jaren de Stopa in werking blijft voor de zgn. „phoma-tegenvallers". Een algemeen pootgoed- telersibelang om deze risico's gezamenlijk te dragen! DE GEBRUIKERS Uiteraard van het grootste belang voor de gebruikers van het pootgoed om er hun voordeel mee te doen! De ervaring van dit jaar heeft wel geleerd dat het in t algemeen raadzaam is om zich tijdig van pootgoed te voorzien! Er worden hier en daar al weer pootgoed-importen gemeld! Het verhaal van de ezel blijft ook hier van toepassing. Het is bijzonder gevaarli#c om zich aan extra gevaren, via importen bloot te stellen. Het blijkt, dat er nog tientallen ziekten in de wereld van aardappels zijn die hier nog niet voorkomen, en die we hier ook niet graag willen hebben. De sterk toegenomen vraag heeft de prijs van ons pootgoed dit jaar tot een ongekende, zelfs ongewenste, hoogte gebracht! Stellig zullen de verhoudingen vol gend jaar weer anders zijn!! Voor de toonsumptieteler en de fabrieksteler blijft gezond pootgoed een eerste vereiste, maar dan zal men er goed aan doen zich tijdig in te dekken. Misschien wel ten overvloed zij hier nog vermeld, dat de import van pootgoed niet verboden is! Wel bestaat er een meldingsplicht bij P. D. of N.A.K. en bovendien geldt voor vele landen thans een quarantaine van 3 maanden!! Op die manier is het dus na januari niet meer mogelijk om b.v. aardappelen voor pootdoeleinden uit Zweden te importeren, zoals dat enkele jaren geleden het geval was! Mag ik tenslotte de gebruikers van pootgoed, die niet uitgaan van NAK-gekeurd materiaal, maar b.v. van „eigen-teelt", met klem adviseren een voldoende groot monster door de NAK op „gevaarlijke ziekten" te laten onderzoeken!! Dit geldt uiteraard slechts voor die ge bieden waar nog geen aardappelteeltregeling geldt. A. VERMEER, Swifterbant

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 5