41 Ter illustratie volgt hier enig cijfermateriaal over de ont wikkeling van de prijzen van werlrtuigen. 1962/1964 100 1964 102 1967 112 1970 1321) 1965 105 1968 117 1971 1451) 1966 108 1969 1251) i) incl. B.T.W. Bron: Statistiek van de land- en tuinbouw. DE BEWARING VAN AARDAPPELEN EN UIEN HEROVER werd reeds uitvoerig geschreven in het artikel over de maand november. Uiteraard geldt het hierin vermeide ook voor de maanden december en volgen de. Nog te vermelden zij, diat blauwonderzoek bij aardappe len behalve tussen doodspuiten en rooien ook kan plaats vinden uit de bewaarplaats. Uiteraard kan dan de monster- name slechts plaats vinden uit de bovenlaag. Wanneer u echter nog geen indruk hebt omtrent de blauwgevoeligheid van de partij, is dit toch nog een mogelijkheid om hierin enig inzicht te krijgen, vooral met het oog op de gewenste opwarmingstemperatuur bij afleveren. De bedrijfsvoorlich- ters beschikken over het benodigde materiaal en formulieren. Bepaalde onderlinge verzekeringen zijn er toe overgegaan om de telers van produktien, waarvan de prijs sterk geste gen is zoals aardappelen en uien, in de gelegenheid te stel len deze produkten te herverzekeren tegen brand, uiteraard tegen een verhoogde premie. Het is goed aan deze moge lijkheid de nodige aandacht te besteden. CONTROLE EN ONDERHOUD VAN DRAINAGE Is de decembermaand bijzonder zacht en droog dan zou ook het onderhoud van drains door middel van doorsteken of doorspuiten doorgang kunnen vinden. Door de handel worden complete schoonspuitinstallaties geleverd, bestaande uit: haspel, slang en sproeikop, welke op de sproeimachine kunnen worden aangesloten. De prijs bedraagt ca. 1000, tot. 1300,Is een grote schoonmaakbeurt niet aan de orde dan is een controle van de eindbuizen en bij samenge stelde drainage ook van de bezinkputten zonder meer een vereiste. Dit laatste dan speciaal op percelen waar geen ge was staat (tarwe, graszaad, koolzaad, karwij). Over drainage zijn juist twee nieuwe vlugschriften ver schenen, getiteld: „Waarom en hoe een goede ontwatering van het bouwland" en „Waarom en hoe een goede ontwate ring van het grasland", op aanvraag te verkrijgen bij: de be- drijfsvoorlichter. Hierin staan waardevolle gegevens over draineren, drainagemateriaal en drainage-onderhoud. TELEAC-CURSUSSEN LANDBOUW In oktober en november is er bij velen nog weinig van gekomen om de T.V.-lessen te volgen daar men nog druk op het bedrijf is en de uitzendtijden ook wat moeilijk liggen, n.l. elke maandag van 12.30 uur13.00 uur en herhaling elke woensdag van 9.30 uur10.00 uur. Gunstige uitzend tijden zijn kennelijk niet haalbaar in de T.V.-wereld en dat is jammer voor de mensen voor wie deze cursus in eerste instantie is bedoeld! Wellicht dat het in december en januari wat gemakkelijker is om die uitzendingen te volgen. De T.V.-lessen dienen ter ondersteuning van de cursus- stof uit de werkboeken, die een ieder die de cursus wil vol gen, kan bestellen bij Teleac te Utrecht. Alhoewel de uit zendingen op de T.V. dus niet essentieel zijn verdient het toch wel aanbeveling de uitzendingen te volgen. De uitzen dingen van de cursus „Akkerbouw" zijn op 7, 14, 21 en 28 januari op Ned. I, van 12.3013.00 uur; de herhalingen vin den plaats telkens op woensdamorgen eveneens via Nedi. I, van 10.0010,30 uur. Om zoveel mogelijk voordeel te hebben van deze cursus kan men zich het best bij een groep aansluiten, die gezamen lijk onder leiding van een discussieleider de stof uit een zgn. werkboek doorneemt. Dit werkboek bevat de volgende hoofdstukken: 1. struktuur van de akkerbouw in Nederland; B. mogelijkheden en beperkingen van een verdere intensi vering van het bouwplan; 3. noodzaak tot vergroting van de prodiuktie per man; 4. groei en produktie van akkerbouwgewassen. Dit werkboek kunt u bestellen door overschrijving van 16,95 op girorekening 544232 ten name van Teleac Utrecht onder vermelding van „Akkerbouw". Voor informatie over de mogelijkheden zich bij een groep aan te sluiten kunt u zich wenden tot uw bedrijfsvoorlichter. Wanneer er in een bepaalde regio voldoende belangstelling is, kan een derge lijke gesprekgroep worden gevormd. INSTRUCTIEDAGEN LANDBOUW- PRAKTLIKSCHOOL TE SCHOONDIJKE Naast de geplande weekcursussen rijn weer twee weken vastgesteld voor dagursussen voor leden van verenigingen voor bedrijfsvoorlichting en studieclubs, te weten: voor Noord Zeeland: 17 december t/m 21 december 1973. voor Zeeuws--Vlaanderen: 2 januari t/m 4 januari 1974. Onderwerpen: electriciteit in die gebouwen; onderhoud materialen en handvaardigheid? h spuitmachines, afstellen en controle; hoge drukpersen, afstellen en onderhoud. Wij willen iedereen opwekken aan deze zaak aandacht te schenken, omdat dit in uw eigen belang en in het belang van uw bedrijf is; er voldoende deelname moet rijn om deze instructie- dagen te kunnen laten slagen en ze voor de toekomst te kunnen continueren. BIJDRAGEREGELING VERBETERING AGRARISCHE BEDRIJFSGEBOUWEN Over deze regeling werd in de pers reeds geschreven. Wel licht is het goed hierop nog eens de aandacht te vestigen. De achtergrond van deze regeling is bestrijding van werke loosheid in de winter m.b.t. de bouwvakken. Vorig jaar wa^ voor deze regeling erg veel belangstelling en ook nu weer mag verwacht worden dat deze groot zal rijn. De subsidie bedraagt 25 van de investering tot een maximum van 10.000,Minimaal dient 7000,geïn vesteerd te worden. B.T.W. blijft bij de berekening buiten beschouwing. Uiteraard valt de nadruk sterk op het woord „verbetering", hetgeen tevens inhoudt dat „achterstallig) onderhoud niet in aanmerking komt. In de akkerbouwsector komen o.a. in aanmerking: i een doelmatige indeling van de gebouwen; bewaarplaats voor aardappelen en uien. Voor een bijdrage in het kader van deze regeling komen in aanmerking: a. natuurlijke personen met als hoofdberoep landbouwer, b. samenwerkingsverbanden van wie de leden landbouwer als hoofdberoep hebben; c. rechtspersonen, die blijkens de statuten de exploitatie van landbouwbedrijven ten doel hebben; d. exploitanten van agrarische loonbedrijven; e. samenwerkingsverbanden tot exploitatie van landbouw werktuigen. Aanvragen die betrekking hebben op een uitbreiding van het aantal varkens- en mestkalverplaatsen en in de sector van pluimvee en eieren komen niet voor een bijdrage in aan merking. De regeling als boven geschetst behoeft nog de goedkeu ring van de Europese Commissie en zal vanaf 1 januari 1974 van kracht worden. Aanvragen kunnen reeds vanaf 1 decern, ber 1973 worden ingediend. In verband met de beperktheid van de beschikbare mid delen zij erop gewezen: als u plannen hebt, dien ze zo snel mogelijk in. Wie het eerst komt, het eerst maalt. BIJDRAGEREGELING CULTUURTECHNISCHE WERKEN Ook onderhoud van drainage djn.v. schoonspuiten kan voor Ook is er een bijdrageregeling ontworpen voor cultuur- u tijdens deze maan<i tot de werkzaamheden behoren. technische werken met betrekking tot: 1. de aanleg van drainage; 2. de aanleg of verbetering van erfverharding, bedrijfs- en toegangswegen. De bijdrage bedraagt 0,40 per strekkende meter aange legde buizendrainage tot een maximum van ƒ5000,De bijdrage in de aanleg of verbetering van erfverharding, be drijfs- of toegangswegen bedraagt 25 van de kosten van de goedgekeurde investeringen tot een maximum van 10.000,Voor deze regeling komen in aanmerking: natuurlijke personen met als hoofdberoep landbouwer, samenwerkingsverbanden van wie de leden landbouwer als hoofdberoep hebben; rechtspersonen, die blijkens de statuten de exploitatie van landbouwbedrijven ten doel hebben. Nu is ook de aanleg van drainage in het pakket van bijdra geregelingen opgenomen. Indien u plannen hebt, dien dan spoedig een aanvraag in ter voorkoming van teleurstelling. De middelen zijn beperkt! De voorgenomen investering hierbij moet tenminste ƒ3000,— rijn (excl. B.T.W.). Ook van deze regeling is de sector pluimvee en eieren uitgezonderde Met betrekking tot de data van indienen en van kracht worden van de regeling geldt hetzelfde als voor de regeling agrarische bedrijfsgebouwen. De aanvraagformulieren kun nen verkregen worden bij de districtsbureauhouder. De aan vraag moet vergezeld gaan van bestek en tekeningen van de voorgenomen investering alsmede van een begroting van de kosten (door de aannemer of loonwerker die het werk uit voert op te stellen). De werken diienen ook door de aan nemer of loonwerker (cultuurtechnische werken) te worden uitgevoerd. c. a. b. VEEHOUDERIJ In de stalperiode is het vee geheel afhankelijk van het te verstrekken rantsoen. Veeverzorging. Op de meeste bedrijven is het rundvee nu opgestald. Wanneer de koeien en het jongvee op een grup- stal de winter moeten doorbrengen is het aan te bevelen om ze direkt bij het opstallen te scheren. Ook een ldauwverzor- gingsbeurt verdient de volle aandacht. Verzorging grasland. De verzorging van het grasland houdt niet op als de laatste koe de wei verlaat. Een goede perceelsontwatering verdient meer aandacht. Veel graslan den zouden door drainage verbeteren en een hogere op brengst geven. Verder mag het grasland niet te ruig de win ter in gaan en dienen eventuele resten bietenloof gespreid te worden. Veevoeding. Voor een goede melkgift en groei is een goe de samenstelling van het rantsoen noodzakelijk, waarbij vooral gelet dient te worden op een goede verhouding Z.W. ten opzichte van het eiwit. Bereken de rantsoenen daarom van alle groepen vee. Vooral indien u analyses van uw eigen ruwvoer heeft kunt u met behulp van het voedernormen- boekje de rantsoenen zo goed mogelijk samenstellen. Hier door kan de melkgift en de groei op veel bedrijven nog be hoorlijk opgevoerd worden. Snijmais is een zeer goed voeder, toch dient men de hoe veelheden niet te overdrijven. Het verdient vooral voor melkvee aanbeveling om naast snijmais nog minstens 3 kg weidehooi of 5—6 kg voordroogkuil te geven. Verder aanvullen met het geschikte krachtvoer zodat voldoende eiwitte mineealen e.d. in het rantsoen aanwezig rijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 11