De maand december op het zuid westelijk landbouwbedrijf 10 TATE staan weeral aan het eind van 1973. De tijd is dan weer aangebroken om nog eens achterom te zien en het jaar in vogelvlucht aan onze geest voorbij te latjen trekken. De weersomstandigheden zijn in grote lijnen zodanig geweest dat de arbeid weinig stagnatie ondervond. Er kon tijdig worden gezaaid; in april was het enkele weken slecht weer, doch dit kan nog niet als abnormaal worden aan gemerkt. De zomer was opmerkelijk droog met vrij hoge temepraturen. Op verdrogende en droogtegevoelige gron den is dit erg nadelig geweest voor de groei van de gewassen en het grasland. Op de vochthoudende gronden is hiervan echter weinig hinder ondervonden. Een droge zomer valt toch altijd nog mee. De septembermaand was zo uitzonderlijk droog dat het aardappelrooien erg stagneerde. Het zag er dan ook naar uit dat bij veel neerslag in oktober een deel vart de oogst verloren zou kunnen gaan. Doch ook oktober en zelfs begin november waren zodanig gunstig dat ook de aardappelen goed kondien worden binnengehaald. Er werd reeds veel kunstmest gestrooid, kali, super en P K-meststoffen tbv. oogst 1974 en de tarwezaai kon voor een groot deel onder goede omstandigheden eind oktober/begin november plaats vinden. Wat betreft de opbrengsten zal 1973 zeker niet de geschiedenis ingaan als een „topper". De granen waren in het algemeen goed tot zeer goed, erwten zeer matig, bruine bonen gewoon, koolzaad matig to: goed, karwij idem, blauwmaanzaad slecht tot matig, vlas en graszaad goed, aardappelen, bieten en uien rede lijk. Een en anider uiteraard met veel variaties van gebied tot gebied en van bedrijf tot bedrijf. Een grote desillusie overkwam ons met betrekking tot het suikergehalte in de bieten. Wanen de verwachtingen op grond van de proefrooiingen hoog gespannen, tijdens de oogst werd de ballon doorgeprikt en bleven we zitten met een matig tot zeer laag gehalte. Derhalve zullen de suikeroverschotten zo hier al sprake van is bijzonder klein zijn. En zo koersen we dan weer verder in de richting 1974. Het is te hopen dat de voorspellingen van de man van „Weer of geen weer" n.l. een lange strenge winter, niet uitkomen. Enige vorst van betekenis is welkom; er zijn im mers erg veel kleine aardappelknolletjes op het land achtergebleven, die in 1974 een omvangrijke mate van opslag kunnen veroorzaken. Met een rustige tijd in het vooruitzicht, is het deelnemen aan een cursus (b.v. Teieac „Akkerbouw" voor de komende winter) te overwegen. I De bedrijfsvoorlichters, A. DE REGT J. M. J. VAN AERTS C.A.R. - Goes WINTERTARWE Algemeen bestaat die indruk dat er weer een behoorlijk areaal wintertarwe is uitgezaaid. Door de goede kg-op- brengsten en de meerdere mogelijkheden om dit gewas ge zond te houden zou de handhaving van het areaal winter tarwe wel eens ten koste kunnen gaan van de oppervlakte zomergerst. De blindschot perikelen in de brouwgerst geven daartoe mede aanleiding. „Lest heugt best" en we zijn gauw geneigd achter de gebeurtenissen aan te hobbelen. Of dit altijd verstandig is, is de vraag. Opvallend is dat de najaarsbespuiting met bodemherbici den zo'n grote vlucht heeft genomen. In die gevallen waar in december nog wintertarwe gezaaid zal worden, verdient het aanbeveling om meteen na het zaaien met een bodem herbicide te spuiten. Wachten is onnodig risico nemen. Op percelen waar na het zaaien geen behandeling met een bo demherbicide is toegepast, moet hiermee gewacht worden tot het gewas 2 blaadjes heeft. Spuiten rond de opkomst moet afgeraden worden. Wat eveneens opvalt is dat het breedwerpig zaaien met de centrifugaalstrooier niet toeneemt; er is zelfs sprake van enige teruggang. Men hoorde wel eens de mening verkondi gen dat de aanschaf van een zaaimachine op het akkerbouw bedrijf tot het verleden zou gaan behoren omdat bieten, uien en bonen met de precisiezaaimachine (in loonwerk) en de granen breedwerpig gezaaid kunnen worden. Het getuigt van gezond verstand dat men ook in deze kwestie een kritisch standpunt heeft ingenomen. Dit houdit nog geen veroordeling in van het breedwerpig zaaien. Sommigen weten ook hier mee goede resultaten te bereiken doch het vraagt meer vak kennis en accuratesse dan de traditionele methode. Als bezwaren tegen breedwerpig zaaien kunnen gelden: de erg ongelijkmatige zaaidiepte; een goede horizontale verdeling is moeilijk te behalen; een bespuiting met een bodemherbicide direkt na het zaaien kan schadelijk zijn voor erg ondiep en blootlig gende korrels; i er is 10 15 meer zaaizaad nodig, raison van 90 cent per kg. Concluderend! kan gezegd worden dat rijenzaai nog steeds gezien moet worden als een betrouwbare methode voor een goede start van de tarweteeltl en om deze reden de voorkeur verdient boven breedwerpig zaaien. KARWIJ EN KOOLZAAD Stel een onkruidbestrijding met Legurame of Kerb niet meer uit. Hoe lager de temperatuur hoe trager de middelen werken en het is hoog tijd dat de concurrentie van onkruid en graanopslag uitgeschakeld wordt. Vóór men gaat spuiten moet men er wel goed bij stilstaan of het gewas niet de kans loopt alsnog uitgereden te moeten worden Men krijgt volgend voorjaar moeilijkheden met de gewasenkeuze indien het gewas uitgereden wordt, nadat het gespoten is. Zint eer ge begint! Tijdens de Lnstructiedagen in de tweede helft van deze maand en begin januari, worden een aantal nieuwe onder werpen behandeld, die zeker uw aandacht verdienen. GRONDBEWERKING Het wintervoorploegen is, vooral in het begin, onder ideale omstandigheden verlopen. Ook de zware grond viel kort. De kwaliteit van het ploegwerk is de laatste jaren verbeterd. Toch krijgt het z.g. na- of voorbewerken van het reeds op wintervoor geploegde land nog vaak niet voldoende aan dacht. Door een bewerking met de cultivator toe te passen wordt er niet alleen een zekere egalisatie toegepast, doch er wordt ook nog wel wat bereikt op het gebied van on kruidbestrijding. Zowel zaadonkruiden als duist maar ook kweek kunnen door zo'n bewerking behoorlijk worden be streden. Ook is het mogelijk om een dergelijke bewerking bij een lichte vorst uit te voeren. Dit kan echter alleen op goede ontwaterde percelen. Dergelijke bewerkingen geven het beste resultaat wanneer ze reeds in het najaar of in de vóórwinter kunnen plaatsvinden, dus zo vroeg moge lijk. Soms echter doet zich in februari pas de mogelijkheid voor, doch ook dan zijn er nog behoorlijke resultaten te be reiken. Deze bewerking is vooral van belang voor die per celen waar volgend jaar een fijnzadiig gewas in komt en waar dus een ondiepi zaaibed moet worden gemaakt. Wellicht onnodig op te merken dat deze methode niet past op percelen waar aardappelen zullen worden geteeld. Men houdt dan onvoldoende losse grond over. Sommigen hebben dit tot hun schade moeten ervaren. KWEEKBESTRIJDING De laatste jaren kwam in tal van gewassen TCA-schade voor. Vaak wordt te laat gespoten. Toepassing volvelds over de wintervoor is na 1 december alleen verantwoord op die percelen waar volgend jaar bieten gezaaid zullen worden. Ook „kweekkanten" langs slootranden en perceelscheidin gen dient men zo mogelijk voor 1 december met TGA te be handelen. In elk geval deze behandeling niet uitstellen. Een zeker risico dat men bij een later behandeling loopt moet men dan maar nemen. De kans op besmetting van het gehele perceel vanuit de kanten is wel zó groot dat men hier van twee kwaden het minste moet kiezen. Men kan hierbij kie zen tussen TCA in granulaatvorm en als spuitpoeder. Spuit- poedter is bedrijfszekerder. Behalve van een rugspuit wordt ook wel gebruik gemaakt van een spuitmachine, waarbij dan slechts een deel van de sproeiboom in werking wordt gesteld. ONDERHOUD WERKTUIGEN Kweekbestrijding, een zaak die we nooit mogen laten sloffen. De foto laat zien dat de kweek op het punt is het perceel in te dringen. Op veel bedrijven is er slechts een kleine inventaris en hier zal het onderhoud niet zoveel tijd in beslag ne men. Op andere bedrijven daarentegen is een zeer uitgebreid werktuigen-, machine, en trekkerpark, welks onderhoud veelomvattend is. Dat dit grondig gebeurt is uiteraard van belang voor een vlot uitvoeren van de werkzaamheden te veldie doch tev.ens voor een lange levensduur. Bij het steeds duurder worden van de machines gaat dit wel een grote rol spelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 10