winterkoolzaad propyzamide duphar duist, straatgras, graanopslag, muur en kweekgras in bestrijdt u met betrouwbaar en doeltreffend veilig voor het gewas toepassing bij voorkeur na eind oktober; eventueel in het vroege voorjaar, dus op het moment dat de noodzaak van onkruidbestrijding is te beoordelen Wijziging waterleidingtarieven in Zeeuws-Vlaanderen 6 |N overleg met de Zeeuwse landbouworganisaties en de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap gaat de N.V. Watermaatschappij „Zeeland" (WMZ) met ingang van 1 januari 1974 de watertarieven voor de agrarische bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen wijzigen. De raad van commissarissen van de WMZ heeft, zoals bekend, al geruime tijd geleden het besluit genomen om de tarieven binnen het verzorgingsgebied van de maatschappij gelijk te schakelen. Daarom worden de agrarische waterprijzen voor Zeeuws-Vlaanderen aangepast en gelijk gemaakt aan die van de kleinverbruikers in Zeeland. Op grond van histori sche afspraken golden voor agrariërs, behoudens een klein deel die reeds in de loop van 1973 met hun tarieven werden aangepast, afwijkende tarieven. Zo werd in het kader van het aansluitbaar maken van alle agrarische bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen, rond 1960 een speciaal tarief ingevoerd, dat van toepassing was op alle agrarische bedrijven met of zonder woongelegenheid. Het vastrechttarief was gebaseerd op het aantal hectaren van het bedrijf en per afgenomen m3 werd dezelfde m3-prijs berekend. Daarnaast zijn vanaf 1953 met bijna 200 eigenaren van boerderijen in Vogelwaarde, Axel, Overslag en Schoondijke dertig-jarige overeenkomsten afgesloten, waarin onder meer bepaald werd dat gedurende 20 jaar na tekening geen wij ziging zou komen in abonnementsbedrag en prijs per ku bieke meter. Deze overeenkomsten zullen zo spoedig moge lijk, namelijk telkens 20 jaar na dagtekening, zonder nadere overgangsregeling worden aangepast aan het kleinverbrui kerstarief. Hoewel er per 1 januari 1970 al een tariefsverhoging werd doorgevoerd, bleven er tussen de agrarische water- prijzen in Zeeuws-Vlaanderen en de kleinverbruikerstarie ven in het verzorgingsgebied, toch nog aanzienlijke verschil len bestaan. Zo bedroeg het vastrecht voor de agrariërs, afhankelijk van de grootte van het bedrijf, minimaal 75, en maximaal 200,en was het mogelijk om meer afleve- ringspunten op een contract te hebben. Met ingang van vol gend jaar wordt de tariefopbouw gelijk aan die van de an dere kleinverbruikers: een vastrecht per aansluiting en een prijs voor elke afgenomen m3. Om te voorkomen dat de WMZ door de wijzigingen met een lagere tarievenopbrengst te maken krijgt, wordt naar de huidige situatie een toeslag van 50,per hoofdaansluiting gevraagd. Deze toeslag wordt verlaagd,, naarmate de kleinverbruikersprijzen stijgen. Naast het vastrecht, dat inclusief de toeslag van 50,als regel totaal 105,20 zal bedragen, wordt 72 cent per m3 berekend, een en ander op basis van de tarieven over 1973. Dit vastrechtbedrag van 105,20 zal niet wijzigen totdiat het normale vastrecht voor de andere kleinverbruikers ge stegen is tot 105,20. Voor een groot deel van de afnemers (bijna 50 procent) betekent de wijziging een tariefsdaling. Echter voor ruim 1000 verbruikers zal de nieuwe tariefstelling een stijging tot 40 procent betekenen en voor ruim 760 gebruikers een stijging tot 20 procent. Ruim 3 procent van de agrarische bedrijven zal ingevolge de nieuwe regeling meer dan 40 procent extra moeten betalen. Om al te grote verhogingen te voorkomen, heeft de WMZ echter bepaald dat in ieder geval in 1974 de tarieven niet meer dan 40 zullen stijg©h. En voor de volgende jaren is besloten dat verdere tariefs verhogingen in diè gevallen beperkt zal blijven tot een ver hoging van maximaal 20 t.o.v. de tarieven van het voor afgaande jaar. De betrokken agrarische ondernemers zullen individueel nader over de wijzigingen geïnformeerd worden. Economische Zaken is over deze tariefsveranderingen door de WMZ op de hoogte gesteld. BESTEMMINGSPLANNEN Reimerswaal. Vanaf 11 oktober ligt gedurende een maand ter inzage de ontwerp-herziening van het bestemmingsplan „Yerseke Zuid-West". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeente raad. Dinteloord en Prinsenland. Vanaf 12 oktober ligt gedu rende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goed gekeurde bestemmingsplan „Europastraat". Zij, die bezwa ren hebben tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeu- KUILVOER MET MIERENZUUR BETER OPGENOMEN IN de jaren 1970 t/m 1972 is door het PR een aantal inkuilproe'ven genomen, waarbij de invloed van een toevoeging van mierenzuur op het inkuilresultaat werd nagegaan. Dit onderzoek werd begonnen omdat in Engeland en in de Skandinavische landen de laatste jaren met het toevoegen van mierenzuur aan gras wat betreft kuilkwaliteit en de opname door het vee, goede ervaringen waren opgedaan. Uit deze buitenlandse onderzoekingen bleek niet dui delijk of de hogere opname een gevolg was van een spe cifieke werking van ihet mierenzuur. Wel werd de in druk verkregen dat het verschil in opname meer een indirect effect van het mierenzuur was, n.l. éen gevolg van de betere kuilkwaliteit na toevoeging van dat zuur. Het werd wenselijk geacht ook onder onze omstandig heden na te gaan of de kuilvoeropname door een toevoe ging van mierenzuur wordt vebbeterd en of er een ver band bestaat tussen de opname en het effect van mie renzuur op de kwaliteit van de kuil. Daarvoor werd gedurende de winterperioden 1970 1971 en 19711972 op de proefboerderij Heino, in aan sluiting op enkele inkuilproeven met vers of licht voor- gedroogd gras nagegaan in hoeverre de opname door een toevoeging van mierenzuur wordt beïnvloed. De resul taten van deze proeven zijn opgenomen in het dezer da gen verschenen PR-rapport nr. 16. Het gras werd met een maaikneuzer of hakselaar vanuit de wiers opgeno men waarbij gelijktijdig mierenzuur werd toegevoegd (netto 13 liter mierenzuur per ton produkt). In totaal zijn in de nazomer 4 vergelijkingen aangelegd bestaan de uit een object zonder en een object met mierenzuur. Er was reeds sprake van een kwaliteitsverschil ten gunste van ihet kuilvoer waaraan mierenzuur was toe gevoegd. Bij twee vergelijkingen was dit waarschijn lijk mede het gevolg van een iets lager droge-stofgehalte van het controle-object. |>E organische-stofopname werd bepaald met behulp U van ongeveer één jaar oude pinken. Er was steeds een verschil in organische stofopname ten gunste van het kuilvoer waaraan mierenzuur was toegevoegd. Deze verschillen waren voor het merendeel betrouwbaar. Ge zien de resultaten van deze opnameproeven kan wor den geconcludeerd dat door een toevoeging van mieren zuur aan vers of licht voorgedroogd gras tijdens het in kuilen, de opname aan organische stof doorgaans iets wordt verhoogd. Dit is in overeenstemming met buiten lands onderzoek. Of deze verschillen in organische-stof opname een direkt gevolg zijn van het toegevoegde mie renzuur, dan wel een indirekt gevolg van een betere kwaliteit, kan uit de resultaten van deze proeven niet worden afgeleid. Bij deze proeven hebben de toege voegde hoeveelheden mierenzuur gevarieerd tussen de 13 liter per ton produkt. Het gebruikte mierenzuur had een sterkte van 85 (handelsnaam Add-F) en is met behulp van een een voudig doseerapparaat (Add-F applicator) toegevoegd. Het Rapport no. 16 Invloed van mierenzuur op de op name van kuilvoer door pinken, verslag van vergelij kende proeven op de proefboerderij „Heino" 1970 t/m 1972. Ir. S. Schukking en Ing. A. G. Hengeveld, is ver krijgbaar door storting van 4,op giro 2307421 van het Proefstation voor de Rundveehouderij, Bornsesteeg 45, Wageningen, met vermelding: Rapport nr. 16. ring door G.S. kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Eersel. Vanaf 13 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Eersel-Zuid II, sectie I". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Arnemuiden. Vanaf 9 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-structuurplan Arnemuiden. Geduren de deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden inge diend bij de gemeenteraad. Woudrichem. Vanaf 8 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan „Jagerspad". Zij, die bezwaren hebben tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Deurne. Vanaf 17 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp voor het bestemmingsplan „De Bluijs en de Coppel" herziening I. Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeente raad. Giessenburg. Vanaf 17 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de eerste herziening van het bestemmingsplan „Langs de Giessen". Gedurende deze ter mijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Oisterwijk. Vanaf 16 oktober liggen gedurende een maand ter inzage de door G.S. goedgekeurde bestemmingsplannen ,,'t Seuverick" en „Industrieterrein Kerkhoven 1972". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Terneuzen. Vanaf 17 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestem mingsplan „Zuid". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthou ding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Westerschouwen. Vanaf 16 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan Haamstede. Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren wor den ingediend bij de gemeenteraad. kerb PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND B V. AMSTERDAM POSTBUS 7133 TELEFOON 440911 Kerb is een produkt van Rohm and Haas Company Philadelphia

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 6