TUINBOUW KLANKEN Hoe staan wij met de voorlichting? Teeltbeheersing, een taak voor de individuele ondernemer! Lust door last! 13 Dank zij het sterk drogende weer van de vorige week, is er ook in het THOOLSE land in korte lijd zeer veel aan de grond toevertrouwd. Vanzelfspre kend kan nog niet alles gezaaid of gepoot worden, aangezien witlof, bonen, knolselderij en augurken wat hogere temperatuur vragen voor een vlotte op komst. Toch is er alweer een begin gemaakt met het zaaien van de bloemzaden. Deze teelt zal ons inziens nog wel lang gereserveerd blijven voor de kleine bedrijven, aangezien zaaien en verpleging nog tame lijk wat handwerk kost. Gelukkig is de kontraktprijs voor sommige soorten wat opgetrokken, zodat er op ons eiland weer een behoorlijke oppervlakte van geteeld zal worden. Niettemin zijn er ieder jaar te lers, waarbij de geldelijke opbrengst toch niet zo geweldig is. Eén van de oorzaken is misschien wel deze, dat er vermoedelijk bij nieuwe telers te weinig teeltkennis is van deze gewassen. Het is dan ook bijzonder toe te juichen dat onze tuinbouwvoorlich- ter gemeend heeft een onderzoek in te stellen over deze materie voor wat betreft teeltwijze, kunstmest- behoefte, chemische onkruidbestrijding en wijze van 'Begunstigd door fraai lenteweer, is afgelopen week op SCHOUWEN en DUIVEL AND een flinke ruk ge daan aan de voorjaarswerkzaamheden. In de polders gonsde het van aktiviteit. Het was voor veel onder nemers een lust om onder deze omstandigheden op de akker te vertoeven. Vanwege het aanhoudend goede weer volgen de in te zaaien gewassen elkaar snel op. Zo gebeurde het dat vroege en late aardappelen gelijktijdig werden gepoot. Het areaal vroege aardappelen zal in onze omgeving dit jaar wel een uitbreiding ondergaan. Toch lijkt het voor de telers van vroege aardappels een hoopvol begin, met de wetenschap dat geen overschot oude aardappelen in de weg zal zitten. Voor de nog ie leveren uien worden dikke prijzen betaald. Het aantal telers dat nog uit eigen bewaring kan leveren is tot een klein aantal teruggebracht. Niettemin een welkom buitenkansje voor de betrok kenen! De kalender wijst 24 maart en we kunnen wel aannemen dat praktisch alle zaai-uien zijn ge zaaid. De handel is thans nog zeer gereserveerd om aan kopen te doen van de nieuwe oogst. Ieder ja_ar staat op zichzelf. Aanstaande najaar zullen we weten hoe de totale opbrengsten zijn uitgevallen. Een belang rijke zaak zal het zijn, te streven naar het telen van 'n kwaliteitspordukt. Laat de prijs dan nu uitzonder lijk hoog zijn, de kwaliteit van onze uien is over het algemeen nog niet om over te juichen. We stre ven nog te veel naar een optimale opbrengst en staan te weinig stil bij onze exportbelangen. De bloembollenmiddag in Zierikzee, georganiseerd door de 7 afdelingen van bloembollencultuur in Zuid- West Nederland trok weinig belangstelling. De on derwerpen die er behandeld werden, waren aktueel genoeg om naar te luisteren. Betreffende de narcissen is ons toch wel duidelijk geworden, dat we op dat ter rein aan onze Engelse E.E.G.-partner een kluif krij gen. Een goede zaak is dat de Hollandse narcissen kwalitatief kunnen concurreren tegen de Engelse. Afgelopen week zijn de eerste gladiolen weer aan de grond toevertrouwd. Hoewel nog vroeg genoeg, het weer lokt nu eenmaal om aan de gang te blijven. Aan plantgoed van gladiolen schijnt voorshands geen ge brek. Het aanbod daarvan tegen redelijke prijzen en de goede afloop van het prijsverloop oude oogst, zal een uitbreiding van de teelt tengevolge hebben. Laten we wel bedenken dat we wat het areaal be,reft aan het plafond zitten. De voorverkoop verloopt heel rus tig, hoewel de meeste telers in onze regio al wat za ken hebben gedaan. Enkele weken geleden viel er nogal wat te plaatsen tegen prijzen die vriendelijk mogen worden genoemd. De tulpen staan er over het algemeen goed op. Af gelopen week is de ontwikkeling vlot verlopen. De zonnestralen hebben ook hier een weldadige invloed gehad. Hoewel door het goede weer vraagt de vuur- bestrijding onze aandacht! Blijkens mededelingen van de P. D. zal de nodige aandacht besteed worden aan de keuring op virusziekten. We zullen hopen dat het landelijk gebeurt. Het komt nog maar al ,e vaak voor dat na aankoop van plantgoed blijkt dat bepaalde partijen knap besmet kunnen zijn, met alle nare ge volgen vandien. Op Rijksweg 18 konstateerden we dit weekend al weer een toenemende toeristenstroom naar de Zeeuw se kust. Het fraaie lenteweer lokt de mensen naar de rust van de vrije natuur! 1 ^tslag van dit onderzoek hebben ver schillende belanghebbenden sohriftelijk toegestuurd gekregen, via het landbouwcentrum in Zeeland Mis- at een ervaren teier het niet met alles voor rr 2 n?e®..,eens zal z«n» maar dat hoeft ook niet. Hoofdzakelijk is, dat nieuwe telers heirmede een zekere leidraad ontvangen waarmee zij beslist ge- holpen zyn. Ook voor deze teelten geldt het wel zeer bijzonder, dat een juiste gewassenbehandeling de verdienste rond kan zetten. Niet dat de praktische tuinder het papier op de voet dien', te volgen, maar een goede samenwerking van theorie en praktijk dient men na te streven om tot een beviedigend re sultaat te kunnen komen. Het is wel typerend voor deze tijd, dat gemiddeld s'udieclubvergaderingen be ter bezocht worden dan organisatie-vergaderingen. Hieruit blijkt toch wel dat de ondernemer zich be wust is van zijn tekort aan kennis en dat er met gezamenlijk praten over bedrijfsmoeilijkheden, naar verbetering gezocht wordt. Naar ons gevoelen heeft de Thoolse voorlichtingsdienst voor haar bedrijfsge- noten met deze overzichtelijke voorlichting een goede beurt gemaakt. Juist voor de bedrijf sgenoten wier aard en mentaliteit is om hun bedrijven levensvatbaar te houden, hebben een juiste begelei ding hard nodig. Onze overtuiging is dan ook; of schoon er nog vele bedrijf sgenoten zullen afhaken, er toch een toekomst over blijft voor de Thoolse volle- grondtuinders, met hun eigen specifieke teelten. Wij zullen hopen dat ook in de toekomst de bedrijfsvoor lichting, samen met de prak ische telers, gezamenlijk zullen streven naar gezond maken van ons be drijf stype! Ook in WALCHEREN hebben degenen die non-stop voorspelden dat we toch nog wel een strenge winter konden krijgen en degenen die vanaf Sint Nicolaas tot heden steeds voorspelden „en nu komt er toch vast sneeuw" geen gelijk gekregen, hoewel hun kans op gelijk te hebben, theoretisch althans, erg groot was! Nu we dit schrijven is de officiële lente al weer vijf dagen oud en het weer werkelijk ideaal. Er is dan ook op alle bedrijven zeer veel werk verzet. We denken nu meer aan de vollegrondsteelten en koud glas en natuurlijk ook aan de boeren die bijna dag en nacht werken om alles rond te krijgen. We vragen ons wel eens af als we om l'l uur en nog later soms traktoren op 't land zien en horen of dit nu wel echt nodig is? Te meer daar we hier toch maar één oogst kunnen hebben, vinden we e.e.a. soms overdre ven. Maar ieder zijn meug! De nieuwe lonen zijn ook bekend. Officieel in ieder geVal. Het enige wat men kan constateren is dat de achterstand met de industrie thans wel volledig in gehaald is. Dit is in wezen een verheugend iets. (Zie verder pag. 15) hoogte van 1015 cm, op een droog gewas, dat enige dagen vooraf droogte heeft gehad en spuiten tijdens hoge luchtvochtigheid; of Dinoseb-acetaat 36 (Ivasit) 3 kg, bij voorkeur op vochtige grond en op een gewas dat niet in een droge periode is afgehard, bij temperatuur van 15—23° C en een luchtvochtigheid van minstens 70 Koolgewassen. Zaaibedden en ter plaatse gezaaide kool: Propachloor 65 (Ramrod) 7 kg op onkruidvrije vochtige grond. Tot 1 week na heti uitplanten. Zie vorige. Na het uitplanten op onkruiden in het 2-bladstadium: Desmetryn 25 (Semeron) 1—1.5 kg. (Niet op savoye- koolras Groene putjes). Aziprotryn (Mesoranil), 40 gr. op gronden met een humusgehalte minder dan 3 50 gr. op overige gronden. Niet op bloemkool en savoyekool- ras Groene Putjes. Enige weken na het uitplanten of bij de stullenteelt en zetkool in het voorjaar. Simazin 50 1 kg op onkruidvrije grond. Tuinboon. Vóór de opkomst en vóór het planten Linu- ron 50 1—1.5 kg of Chloroxmon 50 (Tenoran) 8 kg- Enige weken na opkomst of na het planten Simazin 50 1 kg op gronden met minstens 35 humus. Ui. Op onkruidvrije grond kort na het planten Propa chloor 65 (Ramrod), 7 kg of Chloorbufam-pyrazon (Alicep), 4 kg of Chloorprofan 40 (Chloor-I.P.C.), 5 1 of Chloóretin 50 (Butisan), 6.5 1. Toepassing van Chloorprofam na half mei wordt ont raden, in verband met de kans op het optreden van broedbolletjes. Op onkruidvrije grond op doorkomend onkruid: Dife- noxuron 50 (Lironion) 5 kg. Uitsluitend: op klein on kruid: Prometryn-simazin (Camparol), 11.5 kg. Voor het gewas gaat sluiten op onkruidvrije grond Simazin 50 0.5—0.75 kg, vanaf half mei. Wortel Tweede jaar: Propazin 50 (Gesamil), 1.5 kg op onkruidvrije grond, kort na het planten of Linuron 50 1.5—2 kg op klein onkruid of chloorbromuron 50 (Maloran), 23 kg. Omstreeks half mei: als vorige. Indien deze late toepassing met propazin is uitgevoerd wordt, vooral voor humusarme gronden, geadviseerd in het jaar daarop geen andijvie, bieten, sla, spinazie of wit lof te verbouwen. Zie voor wortel eerste jaar en andere gewassen zoals spinazie, selderij, witlof e.d., bij onkruidbestrijding in de vollegrondsgroenteteelt in diverse publikaties. Wortel. Dodeschermziekte. Een bloempje van het scherm wordt bruin, andere bloemen volgen. Bestrijding: Spuiten met 750 gr. koperoxychloride vanaf eind juni. Wantsen. Lichtgele tot geelgroene insekten steken en zuigen aan de bloemschermen. Bestrijding: Spuiten met 60 gr./ml parathion 25 of 100 gr. propoxur. ONKRUIDBESTRIJDING IN ENKELE ZAADGEWASSEN Boon. Kort na het zaaien: chloorprufam-diuron (Chloor I.P.C.-AAkarmex) 4 kg of monolinuron 50 11.5 kg. (Op lichte humusarme grond niet toepassen). Tot uiter lijk 2 dagen voor opkomst: Dinoseb-acetaat-monolinuron (Afasit Hoe 2913) 4.5—4.7 kg. Virusziekten. In diverse zaadgewassen kunnen virus ziekten voorkomen. Ter voorkoming van een aantal virusziekten dienen we bladluizen intensief te bestrijden. Van planten die virusachtige verschijnselen hebben, wordt geen zaad gewonnen. Erwt. Kort na het zaaien: Di-allaat 42 (Avadex) 3.5 1; op gronden waar duist of wilde haver wordt verwacht. Enkele dagen vóór opkomst: Dinoseb-acetaat-monolinu ron (Afasit Hoe 2913) 4.54.7 kg. Na de opkomst: Dinoseb 12 7.5 1, bij een gewas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 13