Mechanisatienieuws van de D.L.G. te Hannover 6 12-scharige Rabewerk stoppelploeg. Pneumatische zaalmachine van Monozentra. Bij Weiger wordt het gemaaide gewas opgenomen door een haspel met vier rijen verende tanden en tussen twee gerilde walsen doorgevoerd. Bij Kuhn wordt het gemaaide gewas opgenomen door een trommel met half cirkelvormige pennen en daarna door een as met pennen gevoerd. Kemper heeft nu ook een machine met boven- aandrijving en een werkbreedite van 1.65 m. MF heeft naast het type MF 51 met vier maaiischijven een type MF 52, met vijf maaischijven. VELDHAKSELAARS ^AN de grote zelfrijdende machines die kunnen wor den uitgerust met een drierijig maisvoorzerstuk waren alleen de New Holland 1880 en de Dania D 5000 uit de Dronningborg fabriek aanwezig. De Dania heeft een Scania D 8 dieselmotor met een cilinderinhoud van 12 1. Van de zelfrijdende machines die kunnen worden uitgerust met een tweerijig maisvoorzetstuk waren aan wezig de Tebbe, Imperator en Welgro. Tebbe gebruikt de Rivierre Casalis hakselaar en is na die R.A.I. belangrijk verbeterd in die zin dat het nu mo gelijk is door het gewas te steken zodanig dat geen ge- een vijzel naar een blazer gebracht die het in de wagen blaast. Type T 2500 heeft een werkbreedite van 1.50 m, een hoogte van 2.50 m en een werkdiepte van 30 cm. De capaciteit bedraagt 15 ton per uur. Type T 5000 heeft een werkbreedte van 1.52 m, een hoogte van 5.45 m en een werkdcepte van 35 cm. De capaciteit bedraagt 30 ton per uur. Unsinn toonde naast de bovenflosser een frees voor sleuf silo's. De machine is op een tweewielig onderstel gebouwd. De frees is bevestigd aan een lange arm en wordt heen en weer en op en neer gewogen. De dubbel- werkende freeskop wordt hydrostatisch aangedreven. Door een vijzel wordt het materiaal in een blazer ge bracht die het in de wagen blaast. Prijs 12.000 D.M. Sdhaffer exposeerde de Silorex. Dit werktuig wordt ge monteerd in de hefinrichting van de trekker. Er worden grote blokken voer uitgesneden dde maximaal de volgen de afmetingen hebben 135 cm x 90 cm x 60 cm MESTVERWERKING GRONDBEWERKING ■QPVALLEND was dat veel firma's die aanvankelijk alleen een wormpomp maakten voor het pompen UET belangrijkste nieuws bij de werktuigen voor de grondbewerking was te zien bij de combinatie- werktuigen. Deze worden door veel fabrikanten gemaakt zodat de keuze groot is. De nieuwe verbeteringen heb ben vooral betrekking op de diepteregeling van eggen en cultivatoren met behulp van verkruimelrollen. Vooral bij de combinaties met een werkbreedte groter dan drie meter wordt ook aandacht besteed aan de aanpassing bij ongelijke bodem en aan het opklappen van zijdelen voor transport. In toenemende mate wordt hiervoor hy- drauliek gebruikt. Fraaie constructies waren o.a. te zien bij Ra-u, Becker, Lemken en Schmotzer. Enkele fabrikan ten o.a. Köckerling, hebben hun cultivatorcombihatie uitgebreddi met een vorenpakker. Deze is dan tussen de cultivator en de rollen geplaatst. Voor erg losliggende (laat geploegde) grond zou dit in het voorjaar een aan winst kunnen betekenen (mais). Van de Finse Hankmo miesseneg werden enkele nieuwe typen getoond met grotere werkbreedte, diepteregeling en hydraulisch op klapbare achter- of zijdelen. Bij de aangedreven werk- L. VAN LOO Ing. J. T. ANDRINGA Ing. Ir. H. M. EI.F.MA Gonsulentsahap voor Landbouwwerktuigen en Arbeid Wagendngen Nieuw model Hankmo messeneg. De 52ste D.L.G. tentoonstelling werd te Hannover gehouden van 26 mei tot 4 juni 1972. Wederom bleek hier vrij veel nieuws te zijn. De voor ons land meest interessante ontwikkelingen worden in het volgende samengevat. LANDBOUWCIRKELMAAIERS QETROKKEN machines met een grote werkbreedte worden geleverd door Krone, type TM 4/270 werkbreedte 2.70 m en type TM 4/330 werkbreedte 3.30 m en door Fahr type KM 40 T werkbreedte 2.70 m. Beide merken worden al met succes in ons land, gebruikt. Zweegers, Geldrop was aanwezig met de GM 215 als gedragen type en de TM 215 als getrokken type, werk breedte 2.15 m. Het onderstel van het laatste type wordt ook gebruikt voor de tweerijige maisschakselaar. Er is een tendens naar machines die maaien en in dezelfde werkgang het gras op een of andere wijze kneuzen waardoor de droogsnelheid wordt bevorderd. Krone levert dit voor de typen TM 2/165 en TM 4/270. De bovenste rol is een gladde gummi rol en de onderste een geprofileerde stalenrol. Fahr past dit systeem toe op de KM 40 T. wasrijien worden platgereden. Met de Imperator van de Landmachinenfabrik Gunter Hanneforth uit Stemhagen is dit nog niet mogelijk. De Imperator is samengesteld uit Claas onderdelen. Prijs incl. B.T.W. ca. 48.000 D. Mark. J.F. toomde de TS 80. Deze machine wijkt vrij sterk af van de bekende hakselaars. De machine is naast de trek ker gebouwd. Twee harkborden (werkbreedte 1.30 m) voeren het gewas naar de smalle opraper. Door twee walzen komt het gewas in die messenkooi. De messen- kooi bevat 16 messen die betrekkelijk smal zijn en slechts over een deel van de breedte werken. De theoretische haksellengte bedraagt 5, 10, 20 of 30 -min. Prijs incl. B.T.W. 7400 D.M. De hakselwagen van Fahr kan worden uitgerust met een opraper en een vijzelvormig maisvoor zetstuk. John Deere heeft nu ook een aanbouwhakselaar voor mais. UITHALEN VAN KUILVOER |y| ENGELE toonde twee typen frezen voor het me chanisch uithalen van ingekuilde snijmiais uit een sleufsilo. De frees wordt 'bevestigd in de driepuntshefin- richtimg van de trekker. De afgefreesde mais wordt via van dunne mest nu ook een oentrifugaalpomp met snij- inrichting leveren. Bekende merken op dit gebied zijn o.a. Beham, Bahrs, Bauer, Beinlich, Alfa Laval, Eisele, Siegperle en Eokhart. Speciale roerders aangedreven door een elektromotor van 10 pik of meer of door de aftakas van de trekker worden o.a. gemaakt door Bauer, Eckart, Ecke Hart en Grotz. De prijs bedraagt ca. 15002000 D.M. Mesttanks van kunststof kamen veel voor. Een nieuwe stalmeststrooier van Kemper, de freesstrooier 2000, heeft een werkbreedte tot 9 m. Bohse toonde een nieuwe stalmeststrooier waarbij de inhoud van de wagen niet met een bodiemketting met meenemers maar met een schuif au tomaat naar de strooiwalsen wordt gevoerd. Naast de vele merken blazers is er in Duitsland een grote keus in transporteurs. Transporteurs met een bandlengte van 18 m komen voor. Voor het vullen van torensilo's worden veel blazers gebruikt. De capaciteit van deze blazers is veelal onvoldoende in vergelijking arnet de capaciteit van zelfrijdende hakselaars. Bovendien vragen ze veel vermogen. We zijn van mening dat met voordeel van transporteurs gebruik zou kunnen worden gemaakt zowel wat betreft de capaciteit maar ook be trekking tot het benodigde vermogen. Enkele bekende merken zijn o.a. Garno, RE., Telima en Westeria.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 6