Rond de S( helde het is van groot belang om steeds een trouwe lezer van ons landbouwblad te zijn. Meer dan ooit is in deze tijd goede vakliteratuur onmisbaar en op veler lei gebied krijgen we hierdoor de juiste voorlichting. Zo hebben we met grote aandacht de artikelenreeks „Als de opvolger aantreedt" gevolgd en hieruit voor onszelf de conclusie getrokken. Met ingang van dit jaar hebben we voor de maatschapsvorm gekozen en hiermede is eindelijk de kogel door de kerk. Je komt er niet zo maar toe en van uitstel komt in de regel afstel. Wanneer je met deze materie bezig bent blijkt al gauw, dat er veel meer aan vast zit dan je had kunnen verwachten. Een zucht van verlichting is dan ook door ons heengegaan toen alle stukken getekend waren. Wlaarami niet eerder tot zo'n 'belangrijke beslissing gekomen; waarom niet met meer spoed de zoon betrokken bij het spel, dat toch zijn toekomst hoopt te worden? Het zijn allemaal vragen, die naar wij meenden, voor ons nog niet golden. We voelden ons nog zo jong en de zoon was pas uit militaire dienst en moet nog zoveel leren. Als ouders wil je hem beschermen en wil je je volledig voor hem inzetten, maar meestal maak je dan juist en fout door hem niet geheel zelfstandig te smaken. Het leven rolt immers verder en dat is niet tegen te houden. Zo ook voor onze zoon, die een paar weken geleden zijn geliefde ter kennismaking mee naar huis heeft gebracht. Dat hadden we nog niet verwacht en ook nimmer had hij in die richting van be- o°k bij de toepassing van de chemische onkruidibe- strijding is het op tijd zijn van veel belang. Willen we straks bieten zaaien op percelen waarop veel kweek voorkomt, dan is half februari bij uitstek het goede mo ment om T.CA. te spuiten. Een nachtvorstje kan ons bij de uitvoering hiervan uitermate van dienst zijn. We heb ben een zachte winter achter de rug en vooral ook de zaadonkruiden hebben hiervan geprofiteerd. Veelal die percelen wintertarwe, waarop vorige herfst geen chemi sche onkruidbestrijding is toegepast, hebben een bezet ting met vrij groot en oud onkruid en het zal niet een voudig zijn om dit de baas te warden. Vroeg op de loer liggen met een weloverwogen spuitplan lijkt mij in deze geen overbodige luxe. Onkruidbestrijding is kostbaar, maar klein onkruid laat ziah in de regel nog het beste bestrijden. Mede vanwege de vele soorten van onkruiden en de selectiviteit van de diverse middelen zijn er nog steeds onkruiden welke de dans ontspringen. Vooral daarom zijn onze (mechanische troeven zoals de eg en de schoffelmachine niet weg te denken in ons spel om een goed en schoon gewas te verkrijgen. Een afwegen van alle mogelijkheden is> en 'blijft dus een eerste vereiste. Door laag prijspeil ook resultaten gezamenlijke aardappelafzet Walcheren teleurstellend! UIT DE PRAKTIJK Aardappelafzet in nieuwe banen 2e maiskern op Schouwen-Duiveland Agrarische produkten afstemmen op afzetmogelijkheden 5 De wintermaanden zijn voor de akkerbouwer in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN de tijd voor een druk vergaderseizoen. Standsorganisaties en allerlei verenigingen houden hun vergaderingen. In december hielden de gezamenlijke studieclubs hun studiedag te Terneuzen over de mogelijkheden en toekomstige structuur van het akkerbouwbedrijf. Ook de afzet werd besproken. Als vervolg 'hierop is ook in ons ge bied een gespreksgroep gevormd, waarbij de afzet centraal staat en waarbij gediscussieerd wordt over de vraag of er andere en betere af zetmethoden te ver wezenlijken zijn. Hierbij gaat het natuurlijk over de vrije produkten, waarvoor in E.E.G.-verband geen regeling getroffen is, in het bijzonder aardappelen. De produktie is ieder jaar hoog en de consumptie neemt eerder af dan toe. Als exporterend land moeten wij het verder vooral hebben van de export. De prijzen zijn alleen hoog bij een tekortsituatie op de Europese markt. Ieder jaar weer zijn het areaal en de te verwachten produktie- cijfers van groot belang voor de prijsvorming. Wij dn Nederland moeten het toch vooral hebben van een tegenvallende produktie in andere landen. Door de technische kennis en mogelijkheden komen misoog sten de laatste jaren haast nergens meer voor. De vraag is dan: kan onze huidige marktvorm en prijs vorming niet doorbroken worden? Een mogelijkheid is dan voorverkoop en prijsvor ming vooraf door middel van contractverkoop tussen 'boer handelaar en handelaar industrie of win kelbedrijf. Het zou dan zo moeten zijn, dat kontrakten niet onbeperkt worden afgesloten, zodat ook het areaal 'beperkt kan blijven tot de afzetmogelijkheden die er zijn. Dë coöperaties en enkele handelaren wer ken reeds enkele jaren op deze basis, hoewel nog be perkt. De mentaliteit van de boer in West Zeeuws- Vlaanderen is tot nu toe niet zo kontraktminded, vaak vanwege slechte ervaringen in 't verleden met kon trakten, die niet voldeden aan de noodzakelijke 'basis voorwaarden. Wij moeten toch oppassen dat we met onze menta liteit niet een aantal afzetkansen missen, waar men misschien dan elders van weet te profiteren. Na enkele dagen van koude en sneeuw 'hebben we ook op WALCHEREN weer een wat milder weertype gekregen. Het ziet er nu toch wel naar uit dat ook de winter 19711972 tot de zachte winters gerekend kan worden. Er is nu wat meer regen gevallen. In de eerste helft van februari al meer mm. dan in geheel januari. De structuur van de grond heeft er tot op heden nog niet onder geleden. Zoals het zich nu laat aanzien hebben we goede hoop dat de grond het a.s. voorjaar weer prima 'bewerkbaar zal zijn. Voor de veehouderij bestaat in ons gebied nog altijd een grote 'belangstelling. Voor de mogelijkheid van bezichtiging van een tweetal in ons gebied klaarge komen ligboxenstallen, georganiseerd door de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting „Walcheren", bestond een zeer grote liefhebberij. "Dissen de 100 en 150 collega's hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt kennis te nemen van de moderne mogelijkheden van melk veehouderij en tevens de ervaringen van de betreffen de collega's te vernemen. De resultaten van de najaarsafzet van de gezamen lijke aardappelafzet zijn in de loop van januari be kend geworden. Een opvallend feit hierbij is dat de Niettegenstaande de uitzonderlijk zachte en toch ook wel droge winter, kunnen we op THOLEN EN ST. PtULlPSLAND toch op de akker nog niet veel doen. Zo is kunstmest zaaien, wat velen graag zouden willen uitvoeren, met mogelijk! Op de akkerbouwbe drijven is het onderhoudswerk aan de kant, zodat er thans een rustige periode is aangebroken. Een tijd om eens na te denken over andere problemen, zoals over samenwerking, over afzet en dat soort zaken. Met de afzet van onze produkten gaat het toch maar heel erg slecht. De uienprijs 'beweegt zich op een zo danig niveau, dat vele boeren daar nauwelijks de be- waarkosten uit kunnen betalen! En met de aardap pels is het ook al heel droevig. Er is sprake van overproduktie, en dan valt daar weinig tegen te doen, beweren velen. Daarin zit na tuurlijk veel waars, maar zouden wij daaraan toch niet iets kunnen doen? De traditionele toestand bij de afzet van landbouw- produkten is nog steeds die van een produktie „in het wilde weg". De boer produceert voor de voorziening van behoeften waarvan 'hij de omvang niet kent en de daardoor veroorzaakte onzekerheid is juist in de landbouw opvallend groot. Als zijn produkten zijn gegroeid, biedt hij ze aan en hoopt dan maar dat er een koper voor zal komen. Van een gerichte prcxiuktie is op deze wijze natuurlijk geen sprake. Er wordt niet geproduceerd op grond van een marktanalyse, maar op grond van een gezamenlijke geproduceerde hoeveelheid grondstoffen! Iedere dag wordt de wereld als het ware een stukje verder opengelegd, terwijl de afstanden als maar ver der vervagen. In deze wereld zal men de produktie zo goed mogelijk af moeten stemmen op de afzetmoge lijkheden, dus op een zekere marktanalyse. Een bepaalde onderneming weet ten naaste bij hoe veel zij van het ene of het andere produkt kan verko pen en sluit nu contracten af met de producenten om er zeker van te zijn de gewenste hoeveelheden op de juiste momenten te ontvangen. Daarmee wordt dan in ieder geval een veel gezon dere basis gelegd voor de agrarische produktie. De langstelling blijk gegeven, maar bij nader inzien ibleek zijn diensttijd hier debet aan te zijn. Zij was weg van onze oude boerderij met zijn kleine ramen, zijn dikke zolderbalken en zijn grote schoorstenen. Geweldig vond ze ons oude meubilair en ze opperde al plannen om enkele „tonnen" van thuis mee te brengen om voor in de grote hal te plaatsen. Haar vadier is n.l. bierbrouwer in Brabant, dus van huis uit is ze nauw met de landbouw verweven. Een bijzonder vlot kind is het, maar voor mijn vrouw is het allemaal wat te onverwachts gekomen en zij heeft tmoeite om het vlot te kunnen verwerken. Het lijkt wel of het jonge stel gewacht heeft tot wij de maat schapsvorm geregeld hadden en nu gaan zij de rest rege len en daar hebben ze nog gelijk in ook. De tijd gaat zeer snel en de nieuwe generatie heeft er gelukkig weer een andere kijk op dan wij! bewerkingskosten, ondanks hogere lonen toch nog iets gedaald zijn t.o.z. van vorig jaar. Het sorteren kwam toen op 1,78 per 100 kg en nu op 1,71/100 kg. De ge stegen omzet en een lager voerpercentage, 19 nu en vorig jaar 29 hebben tot dit resultaat bijgedragen. De opslagkosten zijn onveranderd gebleven en 'be dragen 1,50 per 100 kg voor hen die hun produkt in opslag hebben gegeven. De gemiddelde opbrengstprijs bedroeg 8,51 oer 100 kg. Na aftrek van de 'bewer- kingskosten bedraagt de gemiddelde opbrengst inclu sief B.T.W. 7,07 per 100 kg. Het resultaat is zeer teleurstellend, maar we mogen hierbij wel stellen dat dit niet de schuld is van de leiding van de gezamenlijke afzet. Evenmin van te ho ge kosten. Het lage prijspeil is de oorzaak van dit on gunstige resultaat. Tot op heden zijn er nog geen te kenen die er op wjjzen, dat van de voorjaarsafzet een gunstiger resultaat mag worden verwacht. Het einde van het vergaderseizoen komt weer in zicht. Onze kring vergadert woensdag a.s. Het onder werp van de inleidingen gaat wel over produkten die momenteel sterk in de belangstelling staan. Toont ook uw 'belangstelling door uw aanwezigheid! betekenis van deze 'bindingen zal in de toekomst hand over hand toenemen. Het is daarbij zaak contracten af te sluiten met een 'bonafide zaak of met de coöpe ratie. T.a.v. de aardappelen en de tuibouwprodukten heeft Tholen jammerlijk de boot gemist. Want wat had Tho- len een 10 a 15 jaar geleden een prachtig instrurhent als de veilingen in handen. De afzet was toen reeds ge concentreerd op de veilingen, maar toen er zich aan de afzetzijde nieuwe ontwikkelingen voordeden in de vorm van het tot stand komen van het moderne groot winkelbedrijf, parallel met de diepvriestechniek, ver zuimde men zich daarop in te stellen. De tijd van de schaalvergroting brak aan, maar cmen zag het niet. Zelfs thans heeft men in veilingkringen nog niet inge zien, dat het zo niet gaat! De rekening zal niet uitblij ven, 'helaas en als die straks wordt geprensenteerd, zijn we niet alleen onze voorsprong kwijt, maar dan lopen we juist nog een eind achter 'bij vele anderen! Een trieste ontwikkeling! Het is alweer half februari en voor de tijd van 't jaar zulk mooi weer, „dat je geneigd bent, qua tem peratuur, om op SCIIOUWEN-DUi vEjlaN^ te be ginnen". Ondanks 't feit, dat we reeds lang geconfron teerd zijn met de eerste lenteboden en dan mogen we aannemen, dat we niet ver meer van het voorjaar afstaan zal er nog niet gauw 'veel landwerk ver richt kunnen worden. Voor de structuur van de grond zouden we nog wel wat vorst kunnen gebruiken, al was het alleen maar wat goede nachtvorsten met op drogend weer. Zo gauw als de weers- en grondomstandigheden het toelaten is het wenselijk N. aan de graszaadpercelen te geven. Hier geldt normaal, hoe vroeger N. gestrooid, hoe groter kans op maximale opbrengst. Het graszaad moet over de N. kunnen beschikken op het moment dat de plant gaat groeien, anders krijgen we te ma ken met opbrengstvermindering (200—300 kg zaad). Wordt N. gegeven als de plant flink aan het groeien is, dan vormt zich te veel blad en weinig zaadstengels. De kunstmest in zijn algemeenheid zal in vele ge vallen bestaan uit mengstoffen. De veelheid van sa menstelling maakt de keuze niet gemakkelijk. Er kan hierbij langs verschillende zijden geholpen worden, maar 't grote hulpmiddel is natuurlijk toch de uitslag en het advies van het grondonderzoek. Bij kali- en fosfaataanwending zijn veelal geen moeilijkheden. De behoefte is afhankelijk van de be- mestin'gstoestand van het betreffende perceel. Zijn er geen analyses, dan lopen we de kans of te veel of te weinig te strooien, wat in beide gevallen geld kost. Het grondonderzoek vermeldt niets omtrent ^e voor ziening met N. voor de diverse gewassen. De boer moet zelf deze behoefte mede naar ervaring bepalen. Een iuiste en verantwoorde bemesting legt mede de basis voor een hopelijk goede oogst in het komende jaar. Bij het opstellen van het bouwplan geven de prijs ontwikkeling van bijv. aardappelen, uien. erwten en suikerbieten wel problemen. Erwten zullen er wel minder gezaaid worden, evenals uien. Dit laatste kun nen we niet anders dan toejuichen. Het areaal suiker bieten zal wel vergroot werden. Toch vanaf deze plaats moei op voorzichtigheid gewezen worden. De opbrengst-prijsontwikkeling en vrucht wisselingspro blemen uilen ook wel de oorzaak zijn, dat er dit jaar weer meer korrelmais geteeld wordt. De kern Duiveland omvat ongeveer 100 ha, terwijl de kern Schouwen nu al bijna 150 ha omvat. Dit laat ste was aanleiding en terecht tot oprichting van een 2e maiskern Schouwen, die verzorgd zal worden door de heer J. R. v. d. Wekken te Brouwershaven met zowel zaaimachine als dorsgarnituur. Deze kern zal nauw samenwerken met de eerste kern Schouwen, verzorgd door de Gebr. Boot te Haamstede. Dit, opdat een zo efficient mogelijke uitvoering der werkzaam heden t.a.v. deze teelt normaliter verzekerd is! (Zie verder pag. 18).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 5