Mechanisatie- mogelijkheden vlasoogst na het trekken Bijdrageregeling O. en S.-fonds Bevordering van rationele rundvlees-produktie 15 (Slot.) 5. De bossen- en pakkenlader. Het laden van bossen met een gewicht van 810 feg- en van lage-drukpakken vraagt veel spier kracht. Er werd om dit werk te verlichten en te versnellen gedemonstreerd met een aangepaste Omia pakkenlader. Dit is een 1,00 m brede ket tingtransporteur met getande lijsten, die wel gevoe lig is voor storingen. De schoven waren eerst met de hand in de lengte in één zwad gelegd en ver volgens vlot geladen. Boven de transporteur is een lange leistaaf aangebracht, terwijl de -glijbaan van leistaven is voorzien, die er voor zorgen dat de bossen steeds in dezelfde stand op de wagen val len. Het apparaat kost F. fr. 5250 en kan ook voor allerlei andere produkten worden gebruikt. De ca paciteit bedraagt 25 bossen per minuut bij 3 per sonen bij het laden op de wagen (totaal 4 perso nen). Met de Diadem-lader werden op de Coöp. Vlasfabriek „Dinteloord" in de proeven in het voor jaar 1968 betere resultaten bereikt. 6 Speciale opraap-hoge-druk vlaspers Doel van deze machine was het volledig vervan gen van de handenarbeid bij het opladen en trans port van de schoven gedauwroot vlas en de snelle afvoer van het veld. Voorts wordt de benodigde ruimte voor transport en opslag door het maken van balen onder hoge druk van 200 kg per m3 verkleind en tenslotte denkt men de machine nog voor andere landbouwprodukten te kunnen gebrui- DROGEN IN HET ZWAD GEVOLGD DOOR MECHANISCH OPRAPEN EN PERSEN Met medewerking van de Coöp. Vlasfabriek „Dintel oord" werd in een perceel Reina bij de heer Stikker aan de Kleiweg in de NOP een halve ha ter beschik king gekregen. Het vlas was van goede kwaliteit en recht van stengel, maar wat aan de korte kant. Het vlas werd getrokken op 22 juli met een getrokken Depoortere machine met aflegapparaat en in het zwad gelegd, waarbij het vochtgehalte van het goed afge- rijpte stro tussen de 50 en 60 lag. Een deel van het vlas werd na enkele dagen opstijven in de haag ge zet, het overige vlas op 28 juli met de hand gekeerd. Het direkt in hagen zetten van vers geplukt vlas levert beswaren op. Ondanks twee regendagen -kon het vlas na 9 dagen op 31 juli worden geraapt en geperst, waar bij het vochtgehalte zowel voor het licht aangerote vlas in de haag als in het zwad tot 12 a 14 was teruggelopen. Gewerkt werd met een Rivierre-Casalis TR 2100 lage-drukpers ter beschikking gesteld door de firma Lindeteves-Jacoberg in Harderwijk met een werk- snelheid van ongeveer 5 km per uur. Bij deze snel heid en een werkhreedte van resp. 12 en 15 m be draagt de werktijd op het perceel voor het persen en laden (1 man op de trekker en 2 op de aangehangen wagen) 2l/2 resp. 2 uw* per ha (7/2 resp. 6 manuren per ha). Ter vergelijking: de werktijd hij het opbok ken, schelven en laden in handwerk bedraagt zeker 20 manuren per ha. Met deze lage-drukpers werd het vlas opgeraapt en tot pakken met een gewicht van gemiddeld 91/kg geperst. Aanvankelijk sprong het gewas bij het oprapen wat op, zodat het min of meer kriskras in de pers kwam. Lager stellen van de boven de opraper aanwezige windveren verhielp dit, zodat de stengels opvallend mooi evenwijdig in de pakken kwamen. Bij doorsnij den van de banden vielen de pakken goed open. Er trad bij het persen iets zaadverlies op. Volgens de Franse deelnemers aan de nabespreking, die wat er varing met een Claas LD 100 pers hadden opgedaan, kan dit worden voorkomen door de aan de kant van de koppen gelegen tanden van de opraper en de toe- voerhark te demonteren. Dit kan leiden tot iets min der goed gevormde bossen, zodat het nuttig lijkt eerst na te gaan hoe groot het zaadverlies is en of dit kan worden voorkomen door een goede afstemming van de rijsnelheid op het toerental van de pers. Ook lijkt het mogelijk uitgevallen zaad aan het einde van het uiteraard sterk afhankelijk van het weersverloop tij dens het in het zwad liggen van het vlas. De proef zal het volgend jaar op grotere schaal worden voort gezet, terwijl het IBVL een meer gedetailleerd rap port zal opstellen over de vezelopbrengst en de vezel- kwaliteit in vergelijking met het traditioneel gehokte en geschelfde vlas, zodira de analyse-resultaten be schikbaar zijn. HOOIBEHANDEUNG VAN DAUWROOTVLAS Door het vlasbedrijf A. Paredaen-Herrebout in St. Kruis werd dit jaar een -geheel afwijkende werkwijze toegepast bij het diauwrot/en van vlas, teneinde een belangrijke arbeidsbesparing te bereiken. Na 2 tot 6 dagen in het zwad gelegen te hebben, wordt het vlas met een normale hooikeerder type P.Z. geschud en ge- keerd^ hetgeen zonodig herhaald wordt. Zodra het dauwrootproces voldoende vergevorderd en het vlas droog is, wordt het vlas met een achter op de trek ker gemonteerde Fahr-cirkelhark in wier sen gebracht en met een normale hoge-drukpers in pakken geperst. De pakken hebben een gewicht van circa 20 kg en zijn met 2 ijzerdraden gebonden. De verwerking van de pakken geschiedt via een automatische opener, een pletrol, een schudder om het zaad en kaf af te scheiden en een grote breekmachine met braak, tamboer en schudder, waarna de verkre gen vezel als „lin total" in balien wordt geperst voor opslag en afvoer. Als voordelen kunnen worden genoemd: een be langrijke arbeidsbesparing; een snellere en meer ge controleerde roting en minder transport en opslag ruimte. Als nadelen: het over het zwad rijden, wat tot veel zaadverlies aanleiding kan geven; de pakken blijven te veel aan elkaar hangen, indien' de pers niet goed snijdt en de automatische voeding van de breek- vlasmachine is nog niet opgelost. Hiervoor zijn ver moedelijk wel technische oplossingen mogelijk. De kernvraag is of het verlies aan zaad en de mindere kwaliteit vezel welke verkregen wordt in ruime mate gedekt worden door de bereikte arbeidsbesparing. De ontwikkeling van dit systeem zal vanuit „Wage- ningien" begeleid worden. AFVOER VAN HET LAND Voor de teler, vooral wanneer hij graszaad of klaver als ondervrucht heeft ingezaaid, is het van groot be lang, dat de tollen of klampen vlas zo spoedig moge lijk van het veld worden afgevoerd. Hiervoor werd door de heer G. Blink een palletsysteem ontwikkeld De hogedrukvlaspers in acie. ken. Het prototype van de aoor het ITL en CNEE- MA ontwikkelde en bij Depoortere gebouwde pers voor pakken van 150200 kg kan in principe zo wel los vlas als schoven verwerken. Voor nadere bijzonderheden vérwijzen wij naar het verslag. DE PROEVEN IN NEDERLAND yAN de door de Werkgroep „Mechanisatie van de oogstwerkzaamheden na het vlastrekken" als eerste oriëntering dit jaar opgezette proeven, die door de afdeling Handelsgewassen in nauwe samenwerking met het IBVL, het ILR en het Consulentschap Land bouwwerktuigen werden uitgevoerd, vermelden wij nog de volgende bijzonderheden. Een 150200 kg zwaar pak wordt met 6 draden gebonden. perskanaal op te vangen, zodat het niet verloren gaat of opslag geeft. Tijdens het persen liep een wiel over de koppen, omdat de van drie pluke-lementen afkom stige zwaden wat dicht bij elkaar lagen. Het lijkt daar om nodig met vier- of meerriji-ge machines te pluk ken. Het drogen in het zwad verliep ondanks het min der gunstige weer even goed als het drogen in hagen. Indien deze voorlopige resultaten bij latere proeven mochten worden bevestigd, lijkt het arbeidsintensieve hagen en mijten of hokken in schelven vervangen te kunnen worden. Hoewel technisch deze werkwijze wel perspektief biedt, dient nog te worden nagegaan of de gevormde perspakken bij de verdere verwerking in „Dinteloord" of „Rijsoord" geen moeilijkheden opleveren. Voorts is het eventuele zaadverlies en de mate van dauwroten Na doorknippen van de draden valt het pak uit elkaar en liggen de schoven weer los. dat in de praktijk zijn bruikbaarheid wel bewezen heeft. Door middel van een sledepallet kan hiermede de hierop liggende pallet, welke rond 400 kg strovlas kan bevatten direct vanuit de hok van het land af worden gevoerd naar de rand of het verharde -gedeel te van het perceel. De prijs van een dergelijke pallet bedraagt circa 50,per stuk. Uitgaande van een gemiddelde vlasoogst van 8 ton per ha zou dit een investering betekenen van 1.000,per ha. HET MAAIDORSEN VAN VLAS Hoewel het van stam maaidorsen van vlas tech nisch wel uitvoerbaar zou zijn, hebben de eerste oriën terende proeven aangetoond, dat de resterende stop pel op het land zeker een vezel verlies van circa 10 oplevert en het verkregen, vlasstro sleohts tot lagere vezelkwaliteiten kan worden verwerkt. Het bestuur van de Stichting O.- en S.-Fonds voor de Landbouw heeft een bijdrageregeling vastgesteld ter be vordering van proefnemingen op het gebied van een rationele rundvleesproduktie en van de coördinatie van produktie en afzet van kwaliteitsrundvlees. Deze bijdra geregeling bestaat uit 2 delen: aan ten hoogste vier groepen van in zogenaamde rundvleesproduktiekernen samenwerkende landbou wers kan in de kosten van de organisatie een bijdrage worden verleend van maximaal 40.000,per kern. Een dergelijke rundvleesproduktiekern dient rechts persoonlijkheid te bezitten en zowel de aankoop als de verkoop op basis van leveringscontracten van ten minste 1.000 runderen per jaar t.b.v. de deelnemers te verzorgen. Het mesten van runderen en het opfok ken van kalveren, bestemd voor de rundveemesterij, imoet overwegend in eenheden van tenminste 50 die ren per landbouwer plaatsvinden. aan maximaal vijftig ondernemers, die hun hoofdbe roep in de landbouw hebben, kan een bijdrage wor den verleend in de investeringskosten in gebouwen voor huisvesting van mestrunderen en van kalveren, bestemd voor de rundveemesterij. Zowel deelnemers aan een rundvleesproduktiekern als individuele onder nemers kunnen voor deze bijdrage in aanmerking komen. De gebouwen dienen te zijn ingericht voor de huisvesting van tenminste 100 mestrunderen of 100 kalveren en moeten zijn goedgekeurd door de rijkslandbouwconsulent voor boerderijbouw te Wage- ningen. De bijdrage bedraagt 25 van de geraamde investeringskosten in gebouwen en inrichting tot een maximum van 20.000,De investeringskosten moeten tenminste 10.000,bedragen. Aanvragen voor een bijdrage kunnen worden ingediend bij de H.I.D. voor de bedrijfsontwikkeling in de provin cie, waarin de rundvleesproduktiekern dan wel het be-< drijf van de ondernemer is gevestigd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 15