Rond de Schelde Werkzaamheden vorderen niet Veel belangstelling voor ploegkampioenschap Er moet nog veel gebeuren! Veevoederaardappelen door industrie verwerkt? 13 VOOR OMSCHAKELING OP AARDGAS LENINGEN LANDBOUWKREDIETINSTELLINGEN AAN GEMEENTEN ^pENEINDE het omschakelingsproces van de stook- tuinbouw op het aardgasnet in een sneller tempo te realiseren, zijn de landbouwkredietinstellingen bereid gevonden tot een extra verstrekking van leningsmiddelen aan de lagere overheid gedurende een drietal jaren van 25 30 miljoen gulden per jaar. Hierdoor zal derhalve voor ruim de helft in de benodigde 150 miljoen gulden -i het met de omschakeling gemoeide investeringsbe drag voor de gasdistributiebedrijven kunnen worden voorzien. Dit deelt de minister van financiën, tevens namens zijn ambtgenoot, waaronder van landbouw en visserij, mede in antwoord op schriftelijk gestelde vragen uit de Tweede Kamer. Door deze mogelijke versnelling kan het proces van omschakeling op het aardgasnet van (nor maal) 5 6 jaar tot ca. 3 jaar worden teruggebracht. Daarbij is rekening gehouden met het bezwaar dat een belangrijk deel van de betrokken tuinbouwgebieden is gelegen in gemeenten, waarin de tuinbouw onder glas van geen c.q. van weinig betekenis is. Dit zou immers de situatie kunnen doen ontstaan dat de laatstbedoelde gemeenten aan de versnelling van de aanleg van distri butienetten in hun investeringsprogramma niet de nodige urgentie toekennen. ^E groep tuinders, die bij^de afname van aardgas als grootverbruikers zijn te beschouwen, omdat een totaal van 5.000 6.000 glastuinbouwbedrijven (be nodigde investering voor de gasdistributiebedrijven ten minste f 150 miljoen). Van de in totaal 10.000 h 12.000 glastuinbouwbedrijven zijn zij als grote verbruikers van zware stookolie juist degenen, die economisch het zwaarst worden getroffen. Bovendien moeten vooral deze bedrijven als belangrijke veroorzakers van luchtveront reiniging worden aangemerkt. De omschakelingskosten van deze groep bedrijven op aardgas zal naar schatting een eigen investering van rond 100 miljoen gulden vra gen. De kleinere bedrijven zullen vermoedelijk niet zo snel besluiten om op aardgas over te gaan, omdat de daar aan voor hen verbonden investeringen remmend zullen optreden. Ten aanzien van de luchtverontreiniging spelen zij ook niet zo'n belangrijke rol, aangezien zij in het al gemeen minder stoken en bovendien vaak gebruik maken van lichtere oliesoorten. Als gevolg van de koppeling van de aardgasprijs voor grootverbruikers aan de prijs van stookolie is ook de prijs van het aardgas gestegen. Echter minder dan die van stookolie. Het gebruik van aardgas zou onder de huidige omstandigheden voor de glastuinbouw dus lage-i re kosten meebrengen en dientengevolge tot een ver betering van de economische positie van deze setor bij dragen. De werkzaamheden op ZUID-BEVELAND zijn in de afgelopen 14 dagen door de regen minder goed gevorderd. De eerste week kon er zeer weinig ge beuren en in de tweede week kon men hier en daar al heel wat doen, maar op andere plaatsen, waar meer regen gevallen was, ging dit nog maar kalm aan. Zelfs moeten sporadisch enkele percelen aard appelen gerooid en enkele percelen uien binnen ge haald worden. De situatie is nu al zover dat afgelo pen zondag tarwe werd ingezaaid en bieten werden gerooid De voorraad aan suikerbieten was de vorige week een heel eind verdwenen. Andere jaren zitten zo rond 1 november nog hooguit 15 a 20 van de bie ten in de grond. Vele bedrijven wilden wel dat ze nu ook zover waren. Rijdt men nu hier en daar rond, dan staat zeker nog 3040 van de bieten in de grond. Ook met de opbrengst is het nog niet beter geworden. Al is het suikergehalte iets gestegen. De inzaai van de wintertarwe is door de vele regen vanzelfsprekend flink afgeremd. De eerst gezaaide komt vlot boven; heel wat vlotter dan het vorige jaar. Al is er al heel wat uitgezaaid, moet nog heel wat wintertarwe aan de grond worden toevertrouwd. Overal is nu een begin gemaakt met het rooien van de knolselderie. Waar de knolselderie gezond is, verwacht men een goede opbrengst van 25 a 30 ton per ha. Jammer genoeg hebben vele telers in een ge bied waar toch al vele jaren goede knolselderie werd verbouwd, nu te maken met een ziek en slecht ge was. Vele percelen komen hier nog niet aan een hal ve opbrengst. De novembermaand heeft inmiddels zijn intrede gedaan. Overzien we de werkzaamheden op NOORD- BEVELAND dan moeten we constateren dat er ge rekend naar de tijd van het jaar nog veel moet ge beuren. Het wintervoorploegen is al goed gevorderd, maar bij bietenrooien en tarwe zaaien is er toch een achterstand ontstaan. Rekening houdend met een iets kortere campagne dan aanvankelijk was gepland zijn we nu ongeveer op de helft van de leveringstermij nen. We schatten dat momenteel nog ongeveer 35 van de bieten gerooid moet worden. Als we ze vóór half november van het land willen hebben (en daar moeten we het gemiddeld toch wel op stellen) dan houdt dit in dat dit gedeelte in 2 weken tijds aan de kant moet. Het is nu duswel zaak om los van de leve ringen door te gaan met het rooien. Groeien doet het gewas in novemer toch niet veel meer terwijl de ver liezen aan de hoop, gezien de lagere temperaturen veel geringer zijn dan in het begin van de campagne. Bovendien is een hoop op het erf vrij gemakkelijk vorstvrij te houden: Bij het tarwezaaien zien we steeds meer dat men direkt achter de ploeg zaait. Theoretisch is zaaien op een bezakte voor wel wat beter maar direkt achter Op SCHOUWEN-DUIVELAND is de bietensituatie zó, dat momenteel ongeveer goed de helft gerooid en praktisch ook geleverd is. De kg-opbrengst zal ge middeld wel ongeveer een 5 ton beneden de op brengst van vorig jaar liggen. Het suikergehalte is tot nu toe laag en de tarrapercentages erg hoog. Het ongunstige weer veroorzaakt stagnatie bij de oogst, dit geldt ook voor de voederbieten en gladiolen. Ook alle uien zijn nog niet geborgen. Er liggen momenteel nog enkele percelen in het „water", wat natuurlijk niet bevorderlijk is voor de kwaliteit. De maisoogst ondervond ook al vertraging. Mo menteel moet nog 8 ha van de kern Duiveland ge- combined worden. De kern Schouwen is klaar. De opbrengsten lopen erg uiteen, van zeer laag tot vrij goed. Het gemiddelde ligt vermoedelijk iets boven de 6000 kg droog product. Ondanks geen grote op brengsten hier zijn er aanwijzingen dat de teelt van mais zich zal uitbreiden. Andere factoren spelen dan een rol, maar hierover later. (Er komt een uitvoerig rapport over de maisteelt in 't Z.-W.). 't Vroege ras Civone valt tegen in kilo's. Er is hier in de 1ste helft van oktober vrij veel wintertarwe gezaaid. De opkomst was vlot en de stand is goed. Over het algemeen is vrij veel gespo ten met Igram-50 (direct na het zaaien) en een enkel perceel met Tribunil. Na een pauze van ongeveer 10 jaar is het weer ge lukt, door samenwerking van de gezamenlijke land bouw-, landbouwjongeren-, werknemers- en loon werkersorganisaties, ploegwedstrijden te houden om het kampioenschap van Schouwen-Duiveland. Sym pathie en animo t.a.v. dit evenement, boven verwach ting. Hopelijk is de 7e november 1970 (of eventueel udtsteldata) niet alleen een geslaagde dag, maar ook een dag die resulteert in een positief effect t.a.v. één der basiswerkzaamheden op onze bedrijven. Als we eind oktober op THOLEN EN ST. PHILIPS- LAND de balans opmaken blijkt wel dat de werk zaamheden in de 2e helft van deze maand bijzonder gestagneerd zijn door de vele regenval. Op een spo radisch perceeltje na zijn de aardappelen en uien gelukkig geborgen. Jammer dat de prijs voor deze produkten momen teel 5 ct. per kg te laag liggen om er een redelijke boterham aan te verdienen terwijl de vooruitzichten niet zo erg gunstig zijn. Tenminste als de prognoses omtrent de produktie in de ons omringende landen waar blijken te zijn! het ploegen afwerken is het minst weergevoelig. In deze tijd van het jaar geven wij dan ook de voorkeur aan de laatste methode. Als het weer in de komende maand nog gunstig is zal men zeker proberen nog zoveel mogelijk wintertarwe te zaaien. Met de aardappelafzet wil het nog niet vlotten. De hoeveelheden die weggaan zijn in verhouding tot de totale voorraad te gering. Terwijl de prijzen niet of nauwelijks het niveau van de kostprijs kunnen ha len. We weten dat op ons bedrijfstype de prijsvor ming van de aardappelen in belangrijke mate bepa lend is voor het uiteindelijk financieel resultaat. Door de toename van het areaal is deze tendens de laatste jaren nog versterkt. Voor veel bedrijven be tekent een prijsverschil van 1 cent per kg voor hun kwantum aardappelen een verschil in netto-over schot voor het gehele bedrijf van 80 per ha. Reden te meer om aan het produkt qua ventilatie, toediening kiemremmingsmogelijkheden e.d. uiterste zorg te besteden. Verder is het bij een zo onzekere markt als die van de aardappelen meestal verstandig via regelmatige afzet het prijsrisico te spreiden Door de grote percentages uitval kon dit jaar de beschikbare hoeveelheid consumptiewaardige aard appelen wel eens tegenvallen. Bij geruchte vernamen wij dat er door de industrie uitgesorteerde aardappe len verwerkt worden. Als dat het geval is, dient daar toch direct paal en perk aan gesteld te worden. Want „Eens veevoer, blijft veevoer". De afgelopen week hebben de bietenrooiers op de lichtere gronden gelukkig weer wat kunnen doen, al ging het dikwijls moeilijk. Gelukkig maar, want an ders hadden de fabrieken spoedig stil gelegen. Hadden vele individuele telers in voorgaande jaren in oktober wat bieten op voorraad liggen zodat in een natte periode toch geleverd kon worden, dit is nu veel min der het geval. De bieten zijn n.l. laat in ontwikkeling en het ge halte is laag; reden waarom men niet meer tegelijk rcoit dan men kan leveren. Gehalten van 13 en 14 zijn schering en inslag. Een toch wel uitzonderlijke situatie als buurman opmerkt nog nooit zo'n laag ge halte te hebben gehad, terwijl hij toch z'n A.O.W. al ziet naderen! Zou het geen overweging voor onze S.U. (nee, geen Sovjet-Unie) zijn of het aanhouden van een wat groter werkvoorraqd in oktober niet goedkoper is dan de extra kosten die gepaard gaan met getemporiseerde verwerking en toenemend vorst- risico? Naar onze indruk is er per 1 november slechts een klein gedeelte wintertarwe uitgezaaid. Vele telers zijn er die nog helemaal niet gezaaid hebben. Hopelijk krijgen we spoedig een weersver- betering, want veel zaaitarwe ligt, ontsmet en wel, te wachten om aan „moeder Aarde" te worden toe vertrouwd. Gelukkig blijkt er voldoende spreiding over de verschillende rassen te zijn in onze streek. I\E opbrengst van de bieten schijnt over het alge- meen tegen te vallen. Op heel wat percelen zijn die bieten aan die kleine kant gebleven, maar ook die percelen, die er op het oog goed voor stonden en zelfs grote bieten te zien gaven, bleven qua opbrengst nog ver beneden onze verwachting. Bovendien blijft het gehalte nog ondier de maat, reden waarom de eind afrekening wel een schraal beeld te zien zal geven. De opbrengst van de granen was ook maar matig, zo dat thans alle hoop gevestigd is op de aardappelen, die toch ondanks het late voorjaar toch een heel goede opbrengst hebben gegeven, mam* waarvan de prijs maar net boven de kostprijs uitkomt. Vorig jaar za ten we goed, want toen had het buitenland een te kort aan aardappelen, maar nu heeft Engeland zelfs een overschot ;en bovendien exporteert Oost-Duitsland naar de Bondsrepubliek en voorziet daar nu onze klanten van vorig jaar. Onze afzet drijft wel erg op de wet van vraag en aanbod of anders gezegd op het tekort en overschot van over de grenzen en daarmee zitten we volkomen in de speculatieve sfeer, waar we als telers niet mee 'gebaat zijn. We moeten naar betere prijzen om onze positie te kunnen handhaven en om dat te kunnen bereiken zullen, we naar een heel ander systeem van verhandelen toe moeten. Vrije produkten als aardappelen zullen in de toekomst anders afgezet dienen te worden en wel via contracten en afspra ken als merkartikel over de grenzen heen een vaste markt te vinden en deze ook te behouden en dit alles tegen regelmatige en redelijke prijzen. Regelmatig zijn aardappelen verkopen is al dikwijls een heel ver standige zaak gebleken en de medaille van speculatie heeft twee kanten, waarmede we in het verleden maar al te dikwijls mee geconfronteerd zijn (geworden). Buurman is deze week weer eens op bezoek ge weest. Gewapend met het landbouwnummer van de provinciale krant, dat geheel gewijd was aan de Zeeuwse landbouw van nu, had hij geconcludeerd, dat de zestiger jaren de periode van afvloeiing geweest zijn, maar als de huidige ontwikkeling zo doorgaat zullen de zeventiger jaren een nog radicaler herstruc- tuering brengen. We zullen ons hierop terdege dienen te bezinnen ;en ons af te vragen welke weg we in de toekomst dienen te gaan. Buurman wil dit punt deze winter op onze afdeling aan de orde stellen, want hij ziet de taak van de boer voor de toekomst veel te zwaar worden en het zich steeds maai* opgejaagd voe len in zijn werk is voor de boer op het laatst ook maar moeilijk meer te verwerken. Nederland wordt be dreigd door hart- en vaatziekten en daar maken ook wij deel van uit. Naarmate de tractor het paard op onze bedrijven verdrong en de zware lichamelijke arbeid bijna geheel verdween, kregen we te maken met een zekere bewegingsarmoede en verder roken en eten we te veel en dreigen we te gaan lijden aan de bekende manager-kwalen. Om fit te blijven zullen we er wat aan moeten gaan doen. Trimmen is geen toveren, maar het verbetert we onze conditie. Buur man heeft al een home-trainer op zijn verlanglijstje staan. Verder doet hij geregeld buikspieroefeningen om zijn beginnend tractor-buikje wat in te perken. Zijn advies is: Liever vrijwillig preventief getrimd) dan wanneer het te laat is in opdracht van de hart stichting. Hij bedoelt hiermede, dat we niet onver schillig tegenover deze materie kunnen staan, maar dat voorkomen nog altijd beter is dan genezen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 13