Het machinaal rooien van winterwortelen Iets hogere prijzen voor beter fruit O/ENALS witlofwortelen kunnen nu ook winter wortelen volledig mechanisch geoogst worden. Het loofafsnijden gebeurt dan met een maaikneuzer of aangepaste cirkelmaaier. Daarna wordt gerooid met een aangepaste aardappelrooier die de wortelen op een meerijdende wagen deponeert. Reeds in 1965 werden op de proeftuin van het I.T.T. Wageningen door de heer G. F. van 't Sant proefnemin gen gedaan met het rooien van winterwortelen. Hierbij werden de wortelen op ruggen geteeld en gerooid met een ,,Romas"-aardappelrooier waarbij inplaats van de originele scharen een U-vormige schaar was gemon teerd, bestaande uit een U-vormig mes met daarachter een aantal stalen pennen. Zodoende behoefde slechts een strookje grond van 25 cm breed opgenomen te worden. De wortels met grond schoven dan over het „rooster" van de schaar naar de zeefketting waarvan de slag en de snelheid konden worden aangepast aan de omstandigheden. Hierop voortbordurend hebben enkele Brabantse telers sindsdien grote oppervlakten mechanisch ge rooid. Daar de grondsoort in Brabant merendeels be staat uit vrij lichte zandgrond, teelt men hier niet op ruggen, maar gewoon vlakvelds. Ruggenteelt geeft weliswaar vele voordelen tijdens het oogsten omdat men niet zoveel grond behoeft op te nemen maar droogt eerder uit hetgeen vooral nadelig is tijdens de zaaipe- riode. Verder vervlakken de ruggen tijdens het groei seizoen. Mogelijk kan dit door proefnemingen nog na der onderzocht worden. Men zou b.v. de ruggen zeer vroeg in het seizoen moeten aanbrengen en aanrollen met speciaal daartoe vervaardigde werktuigen. GOED ROOIEN BEGINT BIJ HET ZAAIEN ZOALS bij vele teelten waarvan de oogst gemecha niseerd wordt moet ook bij de teelt van winter wortelen de rijenafstand worden aangepast aan de mechanisatie bij de oogst. Dus geen rijenafstanden van b.v. 35 of 40 gebaseerd op handwerk maar liever telkens twee rijen dicht bij elkaar op b.v. 16 a 20 cm met tussenruimte van b.v. 45 a 50 cm. Het rooien ge beurt dan met rooimachines uit de landbouw die meestal gebouwd zijn op rijenafstanden van 66 cm. Ook de spoorbreedte van landbouwtrekkers is daar aan aangepast nl. ongeveer 1.35 m. Een rijenafstand van b.v. 1650 cm is totaal ook 66 cm hetgeen over eenkomt met de te gebruiken apparatuur. WELKE MACHINES ZIJN TE GEBRUIKEN BIJ VLAKVELDSTEELT? AP een aantal bedrijven in Noord-Brabant wordt de teelt van winterwortelen volledig mechanisch uitgevoerd. Zo teelt de heer P. Mols te Dongevaart reeds enkele jaren op rijenafstanden van 2045 cm. Eerst wordt het loof verwijderd met een z.g. maai kneuzer. Dit gaat zeer goed omdat ook het liggende en rotte blad door de kneuzer wordt „opgezogen" en verpulverd. Als trekker wordt een landbouwtrekker ingezet met ongeveer 35 pk aan de aftakas. Telkens worden enkele rijen gemaaid, waarna die rijen worden gerooid. Dit rooien gebeurt met een B.A.V. aardappelrooier die met enkele collega's te- samen werd aangeschaft. Telkens worden twee rijen tegelijk gerooid hetgeen goed mogelijk is omdat deze rijen op slechts 20 cm van elkaar staan en daardoor een strook grond van ongeveer 40 cm behoeft te wor den opgenomen. De originele scharen van de rooier zijn vervangen door een „rooibek" met een breedte van 40 cm, voor zien van stalen tanden waardoor de wortelen als het ware worden omgeduwd en opgenomen worden. Zo doende behoeft niet de gehele grondlaag tot onder de wortelen te worden opgenomen. De zeefketting die kan worden aangepast aan grond soort en weersomstandigheden brengt de wortelen naar boven waarna via een transportband deze wor telen op een meerijdende wagen worden gedepo neerd. De capaciteit van deze machine die getrokken wordt door een Kramer van 22 pk is al naar de om standigheden Vz tot 1 ha per dag. HOGE PRESTATIE Een soortgelijke werkwijze wordt ook toegepast door de heer A. Roozen te Tilburg. Behalve op het eigen bedrijf worden ook winterwortelen gerooid bij anderen. Een gunstige omstandigheid is hierbij dat de heer Roozen alle percelen die door hem gerooid wor den ook zelf zaait. Zodoende kunnen de juiste rijen afstanden worden gekozen, dit in verband met de naderhand in te zetten rooimachine. Dit zaaien gebeurt met een aantal Thillot zaaima- chines gemonteerd aan een tweewielige trekker waar bij meteen wordt gerold. De rijenafstanden zijn 16 50 cm, dus telkens twee rijen op 16 cm en dan een tussenruimte van 50 cm. Ook hier wordt gebruik gemaakt van een maai kneuzer om het loof af te snijden, maar men is ijve rig bezig een cirkelmaaier te monteren op de rooier waardoor het mogelijk wordt tegelijkertijd te maaien en te rooien, telkens twee rijen op 16 cm. Ook hier werkt men met een B.A.V. aardappel rooier met speciale rooischaar voorzien van stalen tanden ter breedte van 45 cm. Aan weerszijden van de rooischaar bevinden zich rolkouters waardoor de grond aan weerszijden verticaal wordt losgesneden. Doordat ook hier de wortelen via een opvoerband in een meerijdende wagen worden gestort, bereikt men een hoge prestatie per dag die onder gunstige om standigheden tot 1 ha per dag kan worden opgevoerd. H. G. A. VAN ROOSMALEN Consulentschap voor de Tuinbouw 's-Hertogenbosch Door een juiste keuze van de rijenafstanden kan ook bij de vlak veldsteelt van winterwortelen de oogst geheel mechanisch gebeuren. Het loof wordt tevoren en moge lijk in de toekomst tegelijk afge maaid door maaikneuzers of cir kelmaaiers. Met aangepaste aard appelrooiers worden de wortelen gerooid en in een meerijdende wa gen gedeponeerd. Zeer belangrijk is hierbij de juiste vorm en uitvoe ring van de „opneembek" waaraan door enkele telers in Brabant is gewerkt en waardoor niet de ge hele grondlaag ter diepte van de wortels behoeft te worden opgeno men. Ook het rooien van winterwortelen kan met een aardappelrooier de rooischaar is omgebouwd. geschieden waarvan Op de fruitveilingen in ons gebied was vorige week het aanbod van appelen niet bijzonder groot. Wel waren er heel wat peren te koop en werden er dik wijls nog meer uit de markt genomen ingevolge de E.E.G. interventieregeling. Doyenné du Cornice nam een belangrijke plaats in bij de aanvoeren van peren. In Goes en Kapelle-Bieze- linge waren dagaanvoeren van 4050 ton van dit ras geen zeldzaamheid. Van zeer groot belang voor de prijsvorming blijkt het beschikbaar zijn van koel ruimte te zijn. Wanneer de handel gelegenheid wordt geboden om het fruit in koelhuis op te slaan blijkt dat direct een voordeel te geven van enkele centen per kg. Gemiddeld viel het prijsver loop voor de Doyenné du Cornice niet tegen. De klasse I kwaliteit deed voor de middelmaten steeds tussen 50 en 58 cent per kg en de grootste maat noteerde rond 42 cent. Klasse II kwaliteit was gemiddeld ongeveer 10 cent per kg goed koper dan de klasse I. Er is dit jaar nog al wat klasse II kwaliteit tengevolge van de storm op het eind van het seizoen. Conference, Legipont en Lucas werden in betrek kelijk bescheiden hoeveelheden aangevoerd. De prij zen van de klasse I kwaliteiten konden zich iets her stellen van de val van de voorgaande weken. Het peil van de eerste aanvoerweken werd echter nog niet bereikt. Bonne Louise vertoonde eveneens een vaste stemming in de eerste helft van de week maar daar na volgde weer een inzinking en draaiden goed gesor teerde partijen kleine en middelmaat weer door. Saint Remy werd er nog weinig aangeboden. Hiervoor lag de prijs tussen 25 en 30 cent per kg. Bij de appels was er plaatselijk nog al wat Ingrid Marie te koop. De grote maat bracht een prijs op van 2025 cent per kg maar het grootste deel van het aan bod van dit ras kwam weinig boven 15 cent per kg. Ook Glorie van Holland kon niet meekomen. Gouci- reinette werd in bescheiden mate aangevoerd. De prijs liep iets terug. De grote maten kwamen iets benede.' 30 cent per kg. De kleine maat klasse I deed rond 25 cent. Cox's Orange Pippin was er vooral veel te koop in Fijnaart. Vorige week woensdag bedroeg het aanbod van dit ras bij deze veiling 130 ton. De ge middelde klasse I kwaliteit middelmaat noteerde rond en soms iets boven 35 cent per kg. De maat 6570 mm werd verkocht rond 30 cent. De eerste partijen Golden Delicious,, prachtig blank en fraai gekleurd, deden iets boven 50 cent per kg voor de grote maat. Kleine maat en klasse II kwaliteit noteerde tussen 15 en 25 cent per kg of draaide door. De kroetappelen stegen tot tegen 11 cent per kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 7