Nu aktueel! Rond de Schelde hoge winstuitkering zekerheid lage premies kies de verzekering die u past dienstverlening op maat... ZO is dat met een poHs van ONDERLINGE LEVENSVERZEKERINGMIJ 9 AARDAPPELPOOTGOED ZAAIZAAD STAMBONEN SPUITEN MET CHEMISCHE MIDDELEN IR. J. A. H. HAENEN Gezien de huidige stand van zaken in de bedrijfsvoering zijn en blijven de punten als kwali teit van zaai- en pootgoed en een juiste toepassing van chemische bestrijdingsmiddelen van primair belang. Door nonchalant en on voldoende voorzorg is helaas soms onherstelbaar verlies op getreden. Daarnaast zijn er ge lukkig ook heel wat boeren die zich van een en ander reëel bewust zijn en daarnaar ook han delen. Laat het algemeen worden. Hier geldt immers zeer terecht voorkomen is beter dan gene zen. Controleer zelf een en ander op uw bedrijf. Wanneer verbe teringen nodig zijn, maak deze dan meteen in orde. ALS de zaaidatum alleen bepaald werd door de kalenderdatum dan waren respec tievelijk zomertarwe, zomergerst, erwten, suiker bieten, uien en andere gewassen we schrijven 24 maart reeds gezaaid. De .bekwaamheid" van de grond is echter doorslaggevend voor de uitvoe ring van de voorjaarsgrondbewerking, het zaaien en het poten. Deze bekwaamheid" van de grond heeft het er bij laten zitten, want door de zware neerslag in februari en maart is de bouwvoor nu erg vochtig. Daardoor zal de groeiperiode in 1970 In vergelijking met voorgaande jaren enkele weken later beginnen, waardoor de kansen voor optimale kg-opbrengsten van de gewassen aanmerkelijk klei ner zijn geworden. Daar het bouwplan op het ogen blik vaststaat, zullen we hier enige actuele aspec ten onder Uw aandacht brengen. CONSUMPTIEAARDAPPELEN, POOTGOED DE financiële resultaten van de in 1969 verbouwde aardappelen steken gunstig af tegenover de zeer teleurstellende resultaten van dit gewas in de jaren ervoor. Een en ander geldt zowel voor consumptie aardappelen als pootaardappelen. Ook het pootgoed is duur. Het is derhalve niet denkbeeldig dat sommige aardappelverbouwers zich laten afschrikken door de hoge prijzen van het aardappelpootgoed en overwegen om in plaats van N.A.K. gekeurd pootgoed maar poot|ja«d afkomstig uit een partij consumptieaardappelen te gaan poten. Hierbij moet dan direct worden aangetekend dat een dergelijke handelswijze absoluut fout is. Immers in 1969 zijn de consumptieaardappelen in het algemeen vrij laat gerooid en bovendien waren er veel bladluizen. Dit houdt in dat de virusziekten zich in het gewas volop hebben kunnen verspreiden. Verder zijn de consumptie aardappelen, die in het voorjaar verhandeld worden, behandeld met een kiemremmingsmiddel. Deze twee punten in aanmerking nemend, is het voor een rendabele teelt van consumptieaardappelen onverant woord hiervoor pootgoed, dat afkomstig is uit een partij consumptieaardappelen, te gebruiken. Dit geeft een ziek en miezerig gewas (virusziekten, groeiremming) met een lage kg opbrengst en een slechte sortering. ZAAIZAAD STAMSLABONEN OP de akkerbouwbedrijven worden stamslabonen op contract geteeld. De fabrikant c.q. commissionair zorgt dat het zaaizaad bij de betreffende akkerbouwers wordt afgeleverd. Het za»d is duur en voor één ha komt dit globaal gesteld neer op ongeveer 600 700 gulden. Het is zonder meer duidelijk dat de boer mag, ja moet eisen dat hij waar voor zijn geld krijgt. Ten aanzien van kiemkracht, gezondheidstoestand en raszuiverheid moet het zaaizaad aan bepaalde normen voldoen. Is dit laatste niet het geval dan kan het stamslabonengewas een vol ledige mislukking worden. Dit is in de praktijk helaas maar al te vaak voorgevallen en iedere mislukking is er één te veel. Het is een bekend gezegde, dat het beste zaaizaad nog maar net goed genoeg is om een goed gewas te mogen verwachten. Bij een goede gang van zaken zal de met u contracterende partij altijd bereid zijn U in te lichten over kiemkracht, gezondheidstoestand en raszuiverheid van het aan U te verstrekken stamslabonenzaaizaad. Bedenk dat deze eigenschappen in hoge mate bepalend voor het uiteindelijke resultaat zijn. HET SPUITEN MET CHEMISCHE MIDDELEN LJ^RDNEKKIGE ouderwetse onkruiden, als herik, klap- roos en distel, hebben we met chemische on- kruidbestrijding goed onder de knie gekregen. Toepassing van betere middelen bij de phytophthorabestrijding heeft de groeiperiode van de consumptieaardappel verlengd; dit heeft de hogere ha-opbrengsten van dit gewas sterk beïnvloed. Het is logisch dat de landbouwpraktijk er veel waard® aan hecht en alles in het werk stelt om het land vrij van onkruiden te houden en de gewassen gezond te laten opgroeien. De uitgavepost voor bestrijdingsmiddelen is op de akkerbouwbedrijven al bijna even hoog als di® voor de kunstmeststoffen. VEILIGHEID BIJ HET WERKEN MET CHEMISCHE MIDDELEN LJOEWEL de landbouwpraktijk voor de uitwerking van de bespuiting op het onkruid of de ziektebestrij ding in het gewas sterk geïnteresseerd is. gaat ze toch vaak onbewust veel te nonchalant te werk bij de uitvoe ring van deze bespuitingen. Dit heeft al te veel menselijk leed veroorzaakt. a. Bij het uitvoeren van de bespuitingen is de man op de trekker voortdurend blootgesteld aan de inwerking van de sproeinevel. Speciaal bij hoge temperaturen en windstil weer is dit levensgevaarlijk. Het is nodig om tijdens de bespuitingen een goed masker te dragen of anders gebruik te maken van een goed werkend® verse luchthelm. b. Bij het losmaken van de verpakking van de bestrij dingsmiddelen en deze middelen overbrengen in de tank van de sproeimachine is het noodzakelijk hierbij gebruik te maken van een deugdelijk masker en goede handschoenen. Indien we het onder a en b gestelde niet nakomen, dan verkeren we bij wijze van illustratie in eenzelfde situatie als wanneer we met een auto gaan rijden, waarvan de remmen niet werken. Ter besparing van de kosten geeft men soms al te gauw voorkeur aan het middel, dat het goedkoopste is, ook al is de giftigheid vele malen groter dan die van een even goed werkend ander middel. Zo is bijvoorbeeld diazinon, hoewel duurder, vele malen minder giftig dan parathion, terwijl het effect van diazinon ook goed is. Om weer de beeldspraak van het autoverkeer op te nemen, mag men stellen dat de kans op ongelukken groter wordt naarmate de snelheid c.q. de gitigheid van middelen, toeneemt. Sommige bestrijdingsmiddelen zijn verkrijgbaar zowel in vloeibare vorm als in poedervorm. Bij het werken met poedervormige middelen, zoals bij het vullen van de tank bijv. is het risico om in contact te komen met het be strijdingsmiddel veel groter dan bij vloeibare bestrij dingsmiddelen. Dit zijn zaken, waarvan we goed op de hoogte moeten zijn. Zowel voor het verkeer op de weg als bij het uitvoeren van chemische bespuitingen geldt veiligheid voor alles. Het zit dit voorjaar niet mee. De winter is lang en de lente wil niet van start. Toch hebben we al heel wat gezaaid. Eerst de gerst en de zomertarwe, daarna de erwten en nu zijn we in de bieten goed uitgeregend. De precisiezaaimachine staat al weer een week in de schuur te wachten op beter weer en de spuit machine was nog niet helemaal bij met de Pyramin, zodat we straks ook nog de kans lopen om een ander onkruidbestrijdingsmiddel in de bie ten toe te moeten passen. Zwager had nog niets gezaaid en vond het nog niet te laat ook. volgens hem mag een boer geen inbreuk plegen op de na tuur. Hij levert nog steeds aardappelen af en vindt dat een aangename bezigheid. Met zo'n abnormaal koud en nat voorjaar zullen de nieuwe aardappelen laat op de markt verschijnen en dit zal de prijs van de oude nog meer ten goede komen. De weersom standigheden spelen in de prijsvorming een heel belangrijke rol en de wet van vraag en aanbod is in deze nog steeds van kracht. Buurman was van de week aan het water af laten op een perceel, dat klaargemaakt was voor bieten, maar dat nog niet gezaaid was. Steeds had hij gedweept bij zijn oude pennensleep. Geen beter en goedkoper werktuig had hij zich ooit in kunnen denken! Maar nu loopt hij met plannen rond om het oude systeem over boord te gaan zetten en in 't vervolg bietenland met de aangedreven eg klaar te maken en daarmee het risico van uitregenen van het hele onbezaaide perceel uit te sluiten. We zul len de werkwijze van buurman met belangstelling blijven volgen, want uit ervaring weten we, dat hij nog veranderlijker is dan het weer. Met de Paasdagen zijn we te gast geweest bij een neef in West-Brabant. Hij heeft daar een veebedrijf in de buurt van de „Tonnenkreek". Het was mooi om te zien. Zestig melkkoeien en nog wat jongvee. Veel werk gebeurt machinaal,.maar het is toch een hele zorg, die dagelijks terugkomt. Op Paaszondag- morgen ben ik nog getuige geweest van een echt Brabants gebruik. Rond half negen kwamen de baas en de knecht voor het ontbijt aan tafel en begonnen te eten aan een pan vol gekookte eieren. In een oogwenk was de pan leeg. Ze hakten geen kopje van het ei af, maar tikten even met het ei op tafel. Tussen melkenstijd hebben we nog wat rond ge reden in de Westhoek en al gauw kom je tot de conclusie, dat 't daar een groot verkeersplein wordt. Nog een poosje en dan krijgen ze daar al het verkeer van de Randstad te verwerken. Weer thuis gekomen geniet je toch weer van de rust, die je eigen eiland je nog biedt en bovendien hebben wij nog steeds een derde Paasdag in het verschiet. m fcwroarde® 08100 27044 postbus 328 TRANSPORTSCHADE BIJ VARKENS (Vervolg van pag. 7) De vervoerder: Rust bij laden, lossen en transport. Overmatig gebruik van de elektrische prik- laars dient vermeden te worden. Voorzichtig te rijden zonder plotseling rem men, kan de varkens onnodige opwinding besparen. Het gebruik van een hef bordes. Dat het drij ven naar de bovenlading een grotere inspan ning betekent voor de varkens, blijkt wel door het feit dat bij de daar geladen dieren een ho ger sterfte voorkomt dan bij de beneden- lading. Het gebruik van een hef bordes kan dit voorkomen. Gunstige omstandigheden tijdens het vervoer. Dit kan men bereiken door: een goede ventilatie in de vrachtwagen; een niet te hoog opgevoerde beladingsgraad; het tijdstip van het vervoer te verschuiven naar de koelste periode van de dag; het vermijden van stoppen op plaatsen zon der schaduw. De slachterij: Goed aangepaste kondities. De kwade gevolgen van het transport kan men beperken door de varkens na hun aankomst de gelegenheid tie geven zich daarvan te herstellen. Dit/is moge lijk door: afkoeling te bewerkstelligen via water ver neveling in de stalruimte; te zorgen voor goede ventilatie; het uitoefenen van een goed toezicht zodat vechtende dieren afgezonderd Itunnen wor den. ALDUS de belangrijkste gegevem van een door Drs. L. H. H. M. Lendfers verricht onder zoek over „Transportsterfte en transportschade by varkens" verwerkt in I.V.O.-rapport B 99. De gegevens uit dit rapport zijn ontleend aan een technisch wetenschappelijk proefschrift, dat ech ter door het daarvoor verrichte onderzoek een breed oriënterend karakter heeft gekregen. Het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek „Schoon oord" te Zeist heeft de publikatie van deze bro chure verzorgd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 9