Loonadvies voor nieuwe lonen 1970/71 in land- en tuinbouw 9£zlm 4 WERKGEVERS- EN SOCIALE LAKEN In de Hoofdafdeling Sociale Zaken van het Land bouwschap is tussen 5 van de 6 organisaties de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond uitge zonderd overeenstemming bereikt over een loon advies voor de landbouw. Geadviseerd wordt in de nieuwe c.a.o.'s een verhoging van de basisuurlonen met 10 op te nemen en de uurlonen van de losse arbeiders gelijk te trekken aan die der vaste arbei ders. Voorts zal een indexeringsclausule met het oog op prijsstijgingen in de c.a.o.'s worden opgenomen. Tevens werd besloten in het mantelcontract de waarderingstoeslag voor vaste arbeiders, die thans maximaal 4 van het weekloon bedraagt, te verhogen tot maximaal 5 De arbeidstijd zal worden verkort met 35 uur per jaar. Ten slotte werd nog overeen stemming bereikt over enige secundaire arbeidsvoor waarden. O.m. zal de vakantie met 1 dag worden uit-' gebreid. TUINBOUW Ook voor de tuinbouw werd overeenstemmming be reikt over een loonadvies. Aan c.a.o.-partijen wordt geadviseerd de weeklonen met 11,te verhogen en 5 prestatietoeslag in de weeklonen te verwerken. Daartegenover wordt de mogelijkheid om gemiddeld 10 prestatietoeslag toe te kennen verlaagd tot 5 C.A.O.-partijen mogen desgewenst deze 5 geheel of gedeeltelijk in de weeklonen verwerken. Voorts wordt in de c.a.o. een index-clausule opgenomen. Ook in de tuinbouw wordt geadviseerd het aantal vakantiedagen met één uit te breiden en de arbeidstijd met 35 uur te verkorten. De c.a.o.-partijen zullen geheel vrij zijn in de wijze van realisatie. De normale arbeidstijd zal per week maximaal 47% uur en minimaal 37% uur mogen bedragen. yOWEL het loonadvies landbouw als dat voor de tuinbouw zal nu in de Sociale Commissie van de Gewestelijke Raden van het Landbouwschap Zee land en Brabant nader moeten worden uitgewerkt en ingepast worden in de provinciale bijzondere gedeel ten van de betreffende C.A.O.'s. Zo gauw als hierover overeenstemming is bereikt en nadere gegevens be kend zijn, zullen wij deze in ons blad vermelden. Tevens zullen in het kort de nieuwe lonen en andere belangrijkste gegevens in ons blad opgenomen wor den. Een en ander moet echter ter beperking van de daaraan verbonden kosten kort en dus onvolledig zijn. Vandaar dat de ZLM aan haar leden-werkgevers gratis een C.A.O. Land- en/of Tuinbouw verstrekt die volledige informatie geeft over de lonen en arbeids voorwaarden enz. Teneinde georiënteerd te zijn hoe veel C.A.O.'s 1970/'71 Land- en Tuinbouw zowel voor Zeeland als Brabant binnenkort besteld zullen moe ten worden is bijgaand een strookje geplaatst dat U zo spoedig mogelijk, maar in ieder geval vóór 14 april a.s. na invulling in een enveloppe op moet sturen naar: Secretariaat Werkgevers, en Sociale Zaken der ZLM t.a.v. de heer A. Anderson Grote Markt 28 GOES Deze zorgt er, na het in druk verschijnen van de CA.O.'s, voor dat toezending plaats vindt. Indien geen aanvrage wordt ingediend wordt ervan uitge gaan dat het betrokken lid-werkgever geen belang stelling voor toezending van een nieuwe C.A.O. heeft! Bij aanvraag van meerdere exemplaren zullen, in het algemeen, de daaraan verbonden kosten moeten wor den doorberekend. VAKANTIEBONNENNIEUWS VAKANTIEBONNEN 1970-1971 Per 1 mei 1970 gaat het nieuwe boekjaar van het Vakantiefonds voor de land. en tuinbouw in. Voor dit nieuwe boekjaar worden nieuwe vakantiebonnen in omloop gebracht. De nieuwe bonnen, die zoals gebruikelijk een uitgiftegeldigheid zullen hebben van een jaar, n.l. van 1 mei 1970 tot en met 30 april 1971, zullen worden uitgegeven in coupures van 25,10,5, ƒ130 cent en 10 cent. De nieuwe bonnen zijn van 1 mei a.s. af verkrijgbaar bij de plaatselijke Raiffei- senbanken c.q. Boerenleenbanken. Bij aankoop is een toeslag verschuldigd van 1 van het nominale bon- nenbedrag. Over deze toeslag kan door de banken een verhoging ingevolge de B.T.W. worden doorbe rekend. VAKANTIEBONNEN 1969-1970 Ingaande 1 mei 1970 zullen geen oude vakantie bonnen boekjaar 1969-1970, door de werkgevers aan hun medewerkers mogen worden verstrekt. Werk gevers die nog bonnen van het boekjaar 1969-1970 (geldig tot en met 30 april 1970) in hun bezit hebben, kunnen deze in de periode van 1 mei tot en met 31 juli 1970 ter terugbetaling van de tegenwaarde daar van toezenden aan: het Vakantiefonds voor de Land bouw, Buitenrustweg 3 te 's-Gravenhage. ZOMERVERZILVERING VAKANTIEBONNEN 1969-1970 Werknemers worden er op gewezen dat alle nog in hun bezit zijnde dan wel nog te ontvangen vakan tiebonnen boekjaar 1969-1970 (kenbaar aan de opdruk „Geldig t/m 30 april 1970") dienen te worden inge leverd in de periode van maandag 11 t/m zaterdag 16 mei. Dit is de laatste gelegenheid om bonnen van het boekjaar 1969-1970 in te leveren. De uitbetaling van de ingeleverde bonnenwaarde zal van vrijdag 19 t/m zaterdag 27 juni plaatsvinden. Een en ander via de afdelingspenningmeester van één der agrarische bedrijfsbonden. BI. Ondergetekende, lid ZLM, Verzoekt toezending van C.A.O. 1970-1971 Landbouw Zeeland 1970-1971 Landbouw Noord-Brabant 1970-1971 Tuinbouw Zeeland C.A.O. 1970-1971 Tuinbouw Noord-Brabant MINIMUM DEKGELD HENGSTEN In haar algemene ledenvergadering van 19 maart j.l. stelde de Bond van Hengstenhouders in Zeeland het minimum dekgeld voor de hengsten van de bij haar aangesloten leden vast op 135,per gedekte merrie. Voor guste merriën bedraagt het minimum dekgeld 85,Aldus een mededeling van de aan gesloten leden bij de Bond van Hengstenhouders in Zeeland. CENTRALE STIERENKEURING ETTEN-LEUR Op vrijdag 10 april 1970 wordt te Etten-Leur in Noord-Brabant de jaarlijkse centrale stierenkeuring gehouden voor de provincies Zuid-Holland, Zeeland, Utrecht en Noord-Brabant. Gezien de aangifte voor deze keuring blijkt er een goede belangstelling te bestaan. Vooral voor de deelname van jonge stieren bestaat veel belangstelling. Speciaal van de zijde van Noord-Brabant en Utrecht. In totaal vermeldt de catalogus 169 nummers waar van de K.I.-verenigingen een kleiner aantal leveren dan voorgaande jaren. Bij de vaderdaeren staan de volledige verervingsgegevens vermeld waardoor de catalogus de bezoekers of eventuele kopers volledige inlichtingen verschaft betreffende de produktie-af- stamming van de stier. Duidelijk zal gaan blijken de invloed van de vader- dieren zoals Blitsaerd Keimpe en zijn zoon Setke's Keimpe welke beide een behoorlijk aandeel leveren. Alle stieren zullen ondergebracht worden in de hal, zodat wat dit onderdeel betreft het weer geen afbreuk kan doen. Het ruime gras. en keuringsterrein biedt de bezoeker volop gelegenheid de keuring goed te volgen. Na afloop van de keuring zal een défilé worden gehouden van alle eerste prijzen. Parkeerge legenheid is volop aanwezig. De keuring vangt aan om 9.30 uur en duurt tot omstreeks 13.00 uur. BESTEMMINGSPLANNEN Hoek. Vanaf 26 maart ligt een maand ter inzage het ontwerp bestemmingsplan „Sportpark-Hoek". Ge durende deze termijn kan een ieder schriftelijk bij de gemeenteraad bezwaren indienen. Borsele. Vanaf 1 april liggen een maand ter inzage a. het door G.S. goedgekeurde bestemmingsplan „Industrieterrein Sloe 1969"; b. de door G.S. goedge keurde voorschriften behorende bij het bestemmings plan „Industrieterrein Sloe 1967". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad van de op geheven gemeente 's-Heer Arendskerke als tot G.S. hebben gewend, kunnen gedurende deze termijn be roep instellen bij de Kroon; c. het door G.S. gedeel telijk goedgekeurde bestemmingsplan „Industrieter rein Sloe". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad van de opgeheven gemeente Borsse- le als tot G.S. hebben gewend, kunnen gedurende deze termijn beroep instellen bij de Kroon. Veere. Vanaf 27 maart ligt een maand ter inzage het ontwerp van een legger van wegen zowel binnen als buiten de bebouwde kom. Schriftelijke bezwaren kunnen binnen genoemde termijn worden ingediend bij de gemeenteraad, alsmede in een openbare zitting van het college van B. en W. op 27 april a.s. Sint-Phllipsland. Vanaf 1 april liggen een maand ter inzage: a. het bestemmingsplan Deensestraat en b. de (herziene) toelichting en voorschriften van het be stemmingsplan Noord-Oost. Gedurende genoemde termijn kunnen zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bij G.S. bezwaren indienen. Kapelle. Vanaf 1 april ligt een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestemmings plan „Dorp" (Wemeldinge). Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen genoemde onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. LANDBOUWSCHAP WIL LAGERE PACHTNORMEN VOOR FRUITTELERS /^AN de minister van Landbouw zal voorgesteld worden de pachtnormen voor fruitteeltbedrij- ven te verlagen. Dit bestuursbesluit houdt recht streeks verband met de slechte bedrijfsresultaten van de laatste jaren. Het is in de Pachtwet voorgeschre ven, dat de minister alvorens de normen te wijzi gen de commissie voor het grond- en pachtprijspeil en het Landbouwschap hoort. Indien de normen zullen worden verlaagd, kan de pachter na het verstrijken van een driejaarlijkse pachtperiode verlaging van de pachtprijs aanvragen aan de Grondkamer. De pachtnormen voor fruitteeltgronden bedragen thans voor klasse I 480,per ha. Voorgesteld wordt deze te verlagen tot die van bouwland 250,— voor eerste klas klei- of zavelgronden met een toe slag van 50,Het voorstel houdt tevens in de toeslag of aftrek voor de externe produktie-omstan» digheden van 99,terug te brengen tot 80, De pachtnormen vermelden verder een maximum bedrag van 1500,per ha per jaar voor een In volle produktie zijnde boomopstand van zeer goede kwaliteit, die door de verpachter is aangelegd en op* gekweekt. Voorgesteld wordt dit bedrag terug te brengen tot 1000,per ha per jaar. Dit bedrag gold in oktober 1967. Wanneer er gerooid zou worden met instemming van de verpachter zal de pacht van het bouwland zonder meer gelden, maar dan zonder de toeslag van 50,Mocht de pachter zich tegen een dergelijke wijziging van bestemming verzetten, dan kan beroep worden gedaan op de Grondkamer. In haar beslissing kan deze dan ook de pachtprijs herzien.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 4