PLATTELANDSJEUGD - PRAATS Jongerenactiviteiten EEN DOOIE AAP IN EEN VUIL NEST DE VIERWEEKSENAAR 20 - IN - UIT ALLARDSOOG 1 /)E reactie van de heer H. A. Harderwijk over de landelijke beleidslijn van de Christelijke Plattelandsjongeren *- was er niet een om zo maar met een glim- of grimlachje af te doen. Toch zit er wel iets komisch in. En dit keer niet in de staart, maar in het begin. Het blijkt n.l. dat van de zijde van de P.J.G.Z. al jaren naarstig gezocht is naar aanknopingspunten voor intensievere samenwerking. En, zo werd opgemerkt, er was een begin! Frappant is het wel wanneer je bij nadere informatie tot de conclusie moet komen, dat de laatste jaren eerder een afname dan van een toename van samenwerking sprake is, zoals de C.PJ.-Zeeland meedeelde. Het volgende verwijt in de reactie van dhr. Harderwijk gaat dieper. Dat raakt ons in het veilig beschutte C-nestje, waar we ons dan zouden verliezen in het gapen voor de spiegel onder de kreet „aap wat heb je mooie jongen". Inderdaad moeten we het gevaar erkennen van het zich terugtrekken in het veilige nestje, dat er van kritisch toetsen niet veel overblijft. Misschien is dat wel de reden dat er in vele organisaties en mensenharten voor de figuur van Jezus Christus zo weinig plaats is, omdat hij belast is met de hele geschiedenis van veilige nestjes, die soms vuile nestjes werden. De C.P.J. onderkent dit probleem en wil dat graag voorkomen. E geschiedenis is er niet alleen voor een terugblik met de opmerking „Och wat hebben we het goed gedaan". De C.PJ. wil bij de terugblik tevens moed en inspiratie opdoen om als wakkere bevrijde Christenen vanuit de- evangelische inspiratie de weg naar de toekomst te zoeken. Kritisch de weg naar de toekomst te zoeken en daarbij uitgaan van de Bijbel als Gods woord. Zware woorden. Ik weet het. Ik wil het graag nog een keer anders zeggen in de vorm van een beeldspraak uit de muziekwereld. De christenen hebben zich nogal eens afgezonderd om in eigen kring hun eigen muziek te spelen. Voor mij is dat een fout standpunt. Als christenen moet je meespelen in het grote samenlevingsorkest, maar daarin je eigen partij spelen! In concreto. Geen concentratie van plattelandsjongerenorganisaties of standsorganisaties om vanuit de machts verhouding met de vuist op tafel te kunnen slaan. Maar als christelijke jeugdorganisatie en als C.B.T.B. gebaseerd op de evangelische inspiratie werkzaam zijn vanuit de gezagsverhouding m.a.w. dat je vanuit dat standpunt iets te zeggen en iets te brengen hebt. Ik geloof niet dat er plaats is voor een evangelische inbreng van een christen in de algemene organisatie (en daar dus. in tegenstelling met hetgeen de geachte inzender even tevoren stelt, niet meespelen in het grote „samenlevings orkest" - Red.) uitzondering geldt voor diegene, die sterk in z'n schoenen staat. J~)E plattelandsjongerengemeenschap en de christelijke plattelandsjongeren zoeken beide hun weg naar de toekomst. Soms gaanze over dezelfde weg (agrarische stuurgroep, stages, enz.). Maar het uitgangspunt is (nog) ver schillend. Dat uitgangspunt stimuleert ons nauwere samenwerking te zoeken met andere christelijke jeugdorganisaties, zonder daarbij de samenwerking, die tot nu toe bestaat met de plattelandsjongeren, te stoppen. Daarom schoon schip met dat beschutte, vaak vervuilde nest. De aap, die Harderwijk veronderstelt in levende lijve voor de spiegel staat, is er niet. Die is dood, want de C.P.J. heeft geen tijd voor aapvergapingen in het be schutte nest. Zij wil vanuit haar basis, haar „nest", dat is de evangelische inspiratie kritisch de weg zoeken naar morgen. Gelukkig maar - en om nu Harderwijks eigen woorden te citeren want anders had de C nooit die bekendheid gekregen die ze nu heef,". Jan Hame Jammer genoeg heeft de heer Hanse het artikeltje van mijn hand slecht begrepen! Het was geenszins bedoeld als een komisch intermezzo! Zijn conclusie voortkomende uit een telefonisch over leg met de C.P.J.-Zeeland weerlegt niets van mijn be wering, doch roept enkel vragen op over het „waarom van de geconstateerde afname!" Hebben ze in Zeeland wellicht het besluit van het Lande lijk Bestuur der C.P.J. net zo uitgelegd als ondergetekende? Het is misschien wel interessant om de afdelingen en krin gen eens naar hun ervaringen omtrent samenwerking met de C.P.J. te vragen. Mogelijk krijgen we dan een beter beeld van het „hoe" en „waarom" van de afname. Van P.J.Z.-zijde proberen we de samenwerking te stimu leren, omdat we er van overtuigd zijn dat dit een verrijking is en geen verarming. Juist in een discussie met niet-C- groeperingen, kun je getuigen van je C-zijn. En dat is geen kwestie van sterk in je schoenen staan, maar een kwestie van gekozen hebben. In ons democratisch landje 'mag en moet een ieder voor zijn keuze uitkomen, zelfs de C.P.J.-er. Tot slot zou ik willen zeggen, dat de zin: ..Ik geloof niet dat er plaats is voor een evangelische inbreng van een chris ten in de algemene organisatie", wat al te gemakkelijk uit gesproken is! Want om het maar eens populair te zeg den: ..Ik zou ze niet graag de kost geven!" H. A. HARDERWIJK. NI ADAT je je hebt opgegeven voor de cursus, krijg je programma en een lijst met namen vanuit Bakkeveen. Je kijkt het programma door en komt tot de ontdekking, dat er punten op staan waarvan je in de verste verte niet gehoord hebt. De lijst met namen zegt je weinig al staan er, tot je verrassing, ook enkele bekende namen op. Met gemengde gevoelens ga je naar de trein. Bepakt en bezakt, de schaatsen bij de hand, want je gaat tenslotte naar Friesland en dan denk je (gezien de tijd van het jaar!) logischerwijze aan schaatsen. Aangekomen op Allardsoog, kijkt iedereen wat schichtig om zich heen. Iedereen heeft zijn nette pak of jurk aangetrokken, want je wist immers niet hoe of wat! Na de kennismaking verandert dit echter al gauw. Je praat met iedereen en pak en jurk komen terug in de vorm van trui en broek. Dan komen de spreeksters en sprekers. Elke cur sist moet eens een van deze personen in- of uit leiden. Sommigen staan de eerste keer flink te bibberen en te klappertanden, doch ook dit ver dwijnt. Vaak klonk na het eindsignaal van de „uit- leider„Wat een spreker is die vent of vrouw!" Alle enkelingen vormen op een gegeven moment een groep. Dat is werkelijk fantastisch. Jij zorgt voor de ander, de ander zorgt voor jou, b.v. jij pit aardappels voor de groep, terwijl een ander je slaapkamer opruimt. Je werkt, eet, enz., samen en aldus ontstaat er een hechte groep, waarin je alles tegen elkaar durft te zeggen, zonder dat er „mot" ontstaat. Deze sfeer binnen een groep is niet te verwoorden, je moet het zelf meegemaakt hebben Het programma blijkt zeer gevarieerd te zijn. Voor elk wat wils. Bijzonder pittig, maar dat merk je niet, omdat het gewoon enorm goed gaat. TOCH komt er een tijd, dat je weer naar huis moet. Iedereen vindt het rot om afscheid te nemen. Je bent aan elkaar gehecht geraakt, zonder dat je het eigenlijk zelf wist. Voor de een is het zeer moeilijk, omdat hij/zij de cursus erg emotioneel beleefd heeft, een andere lijkt het minder moeilijk te vallen. Tijdens het laatste ontbijt zitten velen zeer duf te kijken (dit was normaal) en men belooft elkaar te schrijven en naar de reünie te komen. De laatste afwas volgt nog voor een enkeling. Daarna weer je koffers pakken, pak en de jurk aangetrokken en het handjesschudden en klapzoenen kan beginnen. De aftocht geschiedt in groepjes per auto, maar zelfs ook per fiets. De laatste woorden „het beste en tot ziens" en je staat wederom met gemengde gevoelens op het perron. Het zijn nu echter andere gemengde gevoelens geworden. Thuis aangekomen, volgen de eerste strubbelingen. Inderdaad je bent veranderd, maar de mensen thuis niet. Je stapt deze keer maar eens vroeg in de mafkoffer. Iedere cursist moet weer wennen, wan neer hij thuis komt. Het was een geweldige cursus, maar het is bij zonder moeilijk om te beschrijven hoe en wat er met je gebeurd is in deze 4-weekse, daarom kur.nen we alleen maar zeggen: „Ga de cursus zelf mee maken en zorg nu al dat je in januari 1971 vrij bent!" P.J.Z.-JUWEEL De vorige week beloofden we U uitvoerig be kend te maken met de uitslag van de toneelwed strijd 1970. We voldoen gaarne aan die belofte door publicatie van de volledige uitslag. Winnaar de afdeling Hoek/Terneuzen met het toneelstuk „Het eenzame huis", 73,6 pnt. 2. Fijnaart met „Vader gaat op stap", 70,4 pnt. 3. Axel met „Het oude gezag", 69,3 pnt. 4. West Zeeuws-Vlaanderen met „Madame de boerin", 69,1 pnt. 5. Goes met „Polly Perkins", 68,6 pnt. 6: Tholen-St. Philipsland met „In de vergulde Os", 67,4 pnt. 7. West Zeeuws-Vlaanderen met „3 meisjes ge vraagd", 66,9 pnt. 8. Bladel met „Het oude gezag", 64,8 pnt. De beste speelster, mej. R. Vermaas van de af deling Tholen, kreeg 32 pnt. voor haar vertolking van Griet in „De vergulde Os". De beste speler, de heer W. Jansen van de af deling Hoek, kreeg 33 pnt. voor zijn vertolking van Bill Brian in „Het eenzame huis". Rest ons nog de toneeljury te bedanken voor haar enorme inzet voor het welslagen van de to neelwedstrijd. Zij hebben al hun krachten en vrije tijd voor dit doel gereserveerd. Geheel zelf standig in opdracht van het hoofdbestuur werkend, hebben zij hun taak tot ieders tevre denheid volbracht. De jury, bestaande uit de dames N. van Nieu- wenhuyzen, J. van Schelven, J. van de Velde en de heren A. Risseeuw, P. Mol, J. Dieleman, J. Breel en D. de Bie, zeggen we hiervoor hartelijk dank FIJNAART De afdeling komt op 3 april in hotel „De Graan- beurs" te Fijnaart bijeen voor een inleiding van de heer B. van Dueren den Hollander over het onderwerp „Contractteelt". Een probleem met vele haken en ogen en jouw aanwezigheid op de bij eenkomst is niet alleen nuttig, maar ook nodig. We beginnen om 20.00 uur precies. VIGNET-ONTWERP De reakties van de zijde der leden op de vignet- ontwerpen stromen binnen. Hartelijk dank voor „jouw stem" bij de vignetkeuze! We hopen in de jongerenrubriek van de volgende week de uit slag bekend te maken. UITWISSELING MET DE V. S. In het kader van het 4-H Teen Caravan Pro- gramme bestaat er dit jaar voor een beperkt aantal plattelandsjongeren wederom de mogelijkheid deel te nemen aan een uitwisselingprogramma met de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Het programma vindt plaats in de periode van 20 juni - 15 augustus a.s. De deelnemers worden ondergebracht bij Amerikaanse gastfamilies. De deelnemers aan dit programma, zowel jongens als meisjes, dienen tot de leeftijdsgroep van 18 - 23 jaar te behoren. De totale kosten bedragen ongeveer f 1.000,—. Voor opgave en inlichtingen dient U zich voor 10 april a.s. tot het P.J.G.N.-sekretariaat, Pr. Mauritsplein 23 te Den Haag te wenden. WIE WIL KENNISMAKEN MET FRANKRIJK? Welke jongen of meisje in de leeftijd yan 18-25 jaar, lid zijnde van de P.J.Z., en redelijk Frans sprekend, voelt voor deelname aan een cursus „Kennismaking met Frankrijk", georganiseerd door het Franse Ministerie voor Jeugdzaken en Sport. Dit jaar betreft het SALBRIS, gelegen in de land streek Loire et Cher, het land van de jacht en de kastelen (170 km ten zuiden van Parijs). Aan de cursus nemen deel Franse jongeren en voor 1970 zijn hierbij o.a. een aantal Nederlandse jongeren uitgenodigd, waaronder één lid van de plattelands jongerenorganisatie. Een cursus met een gevarieerd programma, waarin o.a. excursies, interviews, enz. Men hecht veel waarde aan internationale kontak ten. Het verblijf is gratis en de reiskosten worden vergoed vanaf de Franse grens tot de plaats van verblijf, Salbris. De cursus is van 5-14 september 1970. Opgave en inlichtingen voor 15 april a.s.! DE eerste bijeenkomst - na Allardsoog - hebben we ondertussen ook al gehad. Er werd weer veel gepraat, zodat we weer volop stof tot nadenken hebben. Natuurlijk kwam Allardsoog ook nog me nigmaal ter sprake. De Noorderlingen waren deze keer naar het zuiden gekomen, omdat ze de Deltawerken wel eens wilden zien. Dat kon natuurlijk en de tweede dag van de reünie trokken we in optocht door Zeeland. Een paar Noorderlingen lieten het afweten, maar die zien we ongetwijfeld terug op de reünie in Allardsoog in oktober a.s. Het programma voor deze reünie is reeds opgesteld. Nadat we nog enige tijd in het Brabantse land hadden zitten praten, vertrokken de Noorderlingen weer naar huis. De laatste woorden waren: „het beste en tot ziens". Lies Mesu en Jozien Crucq.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 20