PLATTELANDS JEUGD p.j.z. Wisky on the Rockies HET BESTUUR DER PLATTELANDS JONGEREN ZUID WENST U ALLEN PRETTIGE KERSTDAGEN EN EEN VOORSPOEDIG 1970 NAMENS HET BESTUUR, PH. VAN DEN HOEK, voorzitter H. A. HARDERWIJK, secr./vormingsl. S4 Vorig jaar kwam ze met haar kudde naar beneden en verschillende ranchers stonden dit schouwspel gade te slaan, wetende dat er hoogstwaarschijnlijk ook kalveren van hen tussen liepen. Een rancher zegt tegen Elza: „Elza, wat hebben je koeien het toch goed gedaan met het kalven!" „Ja," antwoordt Elza, je zou eens moeten weten hoeveel tweelingen ik heb dit jaar. Het is gewoon gek. Dit grazing far ming moet je van jongs af aan kennen, want er bestaan vele rechten en nog meer veten. MEN let bij het huren van een gebied op de toe stand van het gras, maar vooral ook op de aanwezigheid van water, hetzij in de vorm van een bron of kreek. Zonder water is men nergens. Wan neer men niet over water beschikt, dan komt het nogal eens voor, dat men zjjn grens zodanig ver legt, dat er juist een riviertje binnenvalt. Dit be tekent dan nog niet, dat men er ook over mag be schikken, want buurman is getrouwd met een doch ter van een rancher, die al veel eerder recht op het gebruik van het riviertje had. Deze kwestie moet uitgesproken worden en dat komt in de bergen veelal neer op een vuistgevecht. Zodra ze beneden zijn, is iedereen weer goede maatjes. In oktober/november haalt men het jongvee en 't vee dat afgemest moet worden naar beneden in de winterrange of men brengt ze naar de Feederlots. De jonge koeien en enkele stieren blijven in de zomerrange in de bergen. Het grazing recht bedraagt 90 cent per maand per unit. De prijs stijgt echter en ze zal het volgend jaar ongeveer 1,25 dollar bedragen. Dit lijkt niet veel, maar bedenk wel, dat er ook altijd een paar cowboys rondlopen die loon wensen te ontvangen. Bovendien moet er in droge perioden voor water gezorgd worden, terwijl het percentage vee, dat afvalt, groter is als op een normale weide. Dit alles doet veel ranches overgaan op de irri- gatieweide. Wil je grazing rechten kopen, dan moet men ongeveer 350500 dollar per unit aan de ran cher betalen voor het verkrijgen van goodwill. Bovendien is het bijzonderlijk moeilijk om het vee onder controle te houden in de bergen. Een ieder heeft een aantal goede of minder goede stieren in de bergen lopen. Het gebeurt meermalen, dat men 's morgens op zijn tocht door de bergen tot de ont dekking komt, dat je stieren geen stieren meer zijn! Een van de delicatessen in het voorjaar zijn dan ook de z.g.n. „Mountain-oesters"! Ze worden slechts in enkele restaurants geserveerd. U vindt hier op uw bord terug, wat de rancher bij zijn stier miste! Niet iedereen is er gek op,'maar na een be hoorlijke hoeveelheid wisky smaken ze kostelijk. Iedere Amerikaanse burger heeft het recht om een section 640 acre) te kopen, mits hij de grond binnen 3 jaar in produktie brengt. Tevens dient hij het eerste jaar tenminste 1 dollar per acre gespendeerd te hebben. Na het 3e jaar betaalt men 45 dollar eigendomsrechten per acre. DE bodem bestaat hier uit lichte, organisch arme zandgrond of zavelgrond. De grond moet ge schikt gemaakt worden door irrigatie. Dit houdt dus in dat er het oppervlak eerst vlak gemaakt moet worden. Daarna worden de sloten gegraven en een beregeningsinstallatie aangelegd, want er is bijna geen of geen regenval onder de Rockies. Bovendien dient men de verziltingsplekken te be strijden. Het eerste jaar zaait men veelal gerst. Dit gewas, wordt in het tweede jaar door lucerne ver vangen, omdat lucerne diep wortelt, waardoor er na enige jaren een humusrijke bodemlaag ontstaat. Op een veld zonder verziltingsplekken kan men in het derde jaar op een oogst van 7 ton hooi per acre rekenen. Na 5 jaren heeft men de grond klaar voor de teelt van eerste klas aardappelen en bieten, Op het moment van vruchtdraging, het 3e jaar, rekent men op een investering van ongeveer 200 dollar per acre. Deze lichte grond is buitengewoon geschikt voor de teelt van aardappelen, hoewel de PH meestal erg hoog is (van 88,5), hetgeen wel eens problemen geeft. Bovendien komt schurft hier voor evenals het aaltje. De aaltjes komen reeds op de nieuwe velden voor. Men gebruikt veel stik stof, ongeveer 300400 pound/acre tegen 100150 pound fosfaat F EN een opmerking er tussendoor. Voor ik naar Idaho ging, heb ik een bezoek gebracht aan Rien de Lint te Alicel in de staat Oregon. Rien voert, samen met zijn schoonvader, het beheer over een prachtig graszaadbedrijf. De rassen, die geteeld worden zijn roodzwenk en Billiardgras. Men be schikt hier over een eigen schoningsapparaat. Het gehele bedrijf, ongeveer 700 acres, wordt door twee man gerund, behalve in oogsttijd. Tijdens het eom- binen beschikt men over een extra kracht. De gras- zaadvelden worden soms 20 jaar of langer in stand gehouden. Men vernieuwt ze door afbranding tot de grond toe, waardoor het goede ras behouden blijft. Het is verbazingwekkend te zien hoe kort men het gras, met behulp van propaanbranders, af brandt. De eerste indruk is, dat de velden kaal zijn. Het graszaad wordt vochtig gehouden met behulp van het Sprinkler systeem. Iets nieuws is het ge bruik van een helikopter tijdens de bestuivingstijd. Deze methode is niet enkel ter bevordering van de bestuiving, maar ook voor het tegengaan van broei, hetgeen gevaar oplevert voor de groei van het zaad. Door de wenteling van de rotorbladen licht men het gras op, waardoor een betere ventilatie ontstaat. DIEN woont in een unieke omgeving voor wat betreft de ontsoanningsmogelijkheden. Vol doende meren voor het beoefenen van de vis- en watersport. Wil men op jacht, dan kan men in de bergen terecht voor beren en herten. Men heeft er 45 maanden sneeuw, dus volop gelegenheid om te skiën. Ze namen me op een dag mee voor een tochtje waterskiën. Een sport, die ik nog nooit beoefend had. Nadat ze me vijf keer ondersteboven hadden getrokken, kwam ik er achter, dat het gezonder is, wanneer je je benen voor de rest van ie lichaam weet te houden. En jawel, het lukte. Het is een enorme gewaarwording om op deze manier over het water te gliiden, al ging 't met klaopereode benen en het angstzweet voor het hoofd en in de handen, om over de rest nog maar te zwijgen. Het was een bijzonder prettige tijd daar in Ore gon. DE afgelopen maand bezocht ik In Bruneau CT^qiïo) pen rodeo. Het was weliswaar een eenvoudige rodeo, maar wel bijzonder gezellig. Op zo'n rodeo ziet men de ware prof-cowboys aan het werk. Het fpest krüfft zijn hoogtepunt tiidens 't Rodeo bal. Iedereen loont met een fles wisky onder ziin arm. want er mag ter plaatse geen drank verkocht worden De wiskv veroorzaak^ veel pret. gegil van de cowboys en knokpartijen. Na afloop heeft het merendeel een kater, die de herinnering aan de rod^o de eerste weQk lever>di* houdt. Nu nog een trin naar Oliformë en daarna back to Holland. Het spijt me bijzonder, dat ik nu weer Jongerenaktivrterten KERSTBAL TE KOUDEKERKS I\E sfeer van gezelligheid en warmte kenmerkt het Kerstbal van de afdeling Koudekerke, dat op zaterdag 27 december in hotel „Dorpszicht" zal plaatsvinden. Het Trio Piet Veen uit Vlissingen verleent haar medewerking aan deze avond. Het belooft, evenals vorig jaar, wederom een geslaagde avond te worden. Wij heten u bij voorbaat van harte welkom. WALCHEREN 1970 HERINNERT u zich nog dat we het hadden over de kadercursus Walcheren voor de heren en over een specifieke cursus voor de dames? Met de schrik nog in de benen van die goeie heer uit Spanje, kunnen we ons voorstellen, dat u be paalde adressen en/of andere gegevens vergeten bent. Vandaar dit geheugenopfrissertje. De kadercursus van de streek Walcheren wordt op de eerste zeven woensdagen van 1970 gehouden. Cursusplaats: Chr. Lagere Landbouwschool te Mid delburg. Kosten: 10, Opgave en inlichtingen bij: J. C. Cevaal, Jacob Catsweg 3, Grijpskerke (011803980). De cursus voor de dames bestaat uit een aantal interessante excursies, een aantal boeiende demon stratieavonden en een aantal avonden, waarop de deelnemers zelf aan de slag „moeten". Wanneer u belangstelling hebt, inlichtingen en opgave bij: mej. J. J. Geertse, Middelburgseweg 11, Grijps kerke (01180—3495). Wanneer je mee doet aan een cursus dit geldt zowel voor de dames als voor de heren geef je dan zo spoedig mogelijk op. Nog maar al te vaak komen de opgaven op het allerlaatste moment bin nen. U maakt het de organisatoren van de cursus hiermede bijzonder lastig, omdat op het allerlaatste moment nog allerhande zaken geregeld en verzon den moeten worden. Namens de organisatoren bij voorbaat hartelijk dank. TONEELUITVOERING BLAD EI. De afdeling Bladel gaf op zaterdagavond 13 december j.l. in zaal „Heukelom" te Hoogeloon een opvoering van haar toneelstuk „Het oude gezag". Iedere generatie heeft zijn eigen denk- en leef wereld en dit leidt binnen het gezin nogal eens tot moeilijkheden, vooral wanneer de vader star vast houdt aan normen en principes. Het gezin van Meindert Woltering ontkomt even min aan de problemen. Zoon en dochter ontworste len zich langzaam maar zeker aan de vaste greep van vader. Deze voelt zijn greep op de kinderen verslappen, maar weigert te aanvaarden, dat hij met volwassenen te doen heeft. Eerst na diverse onverkwikkelijke situaties accepteert hij hun wens om als volwassene behandeld te worden. Een goed toneelstuk met acceptabel toneelspel. Een vrij goede rolkennis bij de spelers, terwijl het merendeel der spelers zich vrijer en ongedwonge- ner over het toneel bewoog dan het vorige seizoen. Dit kwam beslist het spel ten goede! De volle en enthousiaste zaal is ongetwijfeld tot de conclusie gekomen, dat het spel van de afdeling, in vergelijking met het vorig jaar, enorm verbeterd is. Dit is voor een belangrijk deel aan de spelers te danken! Maar toch in het bijzonder aan de regis seur, die het spel van individuen tot één harmo nisch geheel moet maken. Natuurlijk blijven er nog diverse punten ter ver betering over. De jury zal die tezijnertijd gaarne met de afdeling bespreken. Op deze wijze werken we samen aan een verbetering van ons spelpeil. terug moet. Amerika is een machtig land en om alles goed te kunnen bekijken, zou je 10 jaar de tijd moeten hebben. Mijn conclusie is: wanneer iemand naar de States gaat, dan wacht hem/haar een gastvrij onthaal. Het is echter niet meer het land van melk en honing, waar de mogelijkheden voor het grijpen liggen. Mensen met spirit kunnen die mogelijk heden in ieder land vinden. Heeft men hier ech ter een goede startmogelijkheid, dan zijn de kansen op succes groter dan in Holland. Wil je hier momenteel een bedrijf beginnen, dan dien je evenals in Holland geld op zak te hebben. Heb je dat niet, dan lukt het niet of het wordt één lange lijdensweg. Voof vakmensen, zoals monteurs, mecaniciëns, timmerlui enz. liggen hier volop mogelijkheden voor een beter inkomen dan in Europa. MEES HAGE. Mees Hage heeft zijn reis door de U.S.A. vastgelegd in een aantal dia-series. Mocht u be langstelling hebben voor ver toning van de dia-series, dan zal Mees graag aan uw ver zoek gehoor geven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 34