Kracht - Veiligheid - Kwaliteit - Rijcomfort LEENPOEL Te koop Landbouw Mechanisatiebedrijf Deze 4 eigenschappen kosten geld Fendt importeur CHV land- en tuinbouwmechanisatie - Veghel P. F. VAN LEYSEN raad kan initiatief-voorstellen bij het centraal orgaan indienen. Uiteraard kunnen ook in het centraal orgaan initiatieven uit het onderling beraad voortvloeien. Ook het Bestuur van CEBECO kan bij het centraal orgaan behande ling van bepaalde onderwerpen aan de orde stellen en 'met suggesties komen. Na te zijn bekrachtigd door het Bestuur van CEBECO worden deze voorstellen door het Be stuur aan de districten gepresenteerd. De dis tricten in het bijzonder de districtsraden zijn verplicht deze voorstellen voor de districts vergadering te agenderen en zo nodig met de leden in het district door te spreken. De leden van het district zijn gehouden nadrukkelijk te overwegen, wat via de districtsraad wordt voor gesteld. Voor het geval men bedenkingen heeft, dient gemotiveerd via de districtsraad te worden gereageerd. Naar aanleiding van de behandeling van de voorstellen in de districtsraad en de be spreking met de leden dient door de districts raad aan het CEBECO-bestuur schriftelijk te worden bericht. Voor zover het Bestuur van CEBECO een voor stel van het centraal orgaan niet wenst te be krachtigen, dient dit met aantekeningen en wijzigingsvoorstellen te worden terugverwezen naar het centraal orgaan. Het Bestuur van CEBECO zal de voorstellen niet op eigen gezag gewijzigd naar de districten kunnen doorsturen. 4. Het Bestuur van CEBECO zal de bevoegdheid hebben om nieuwe initiatieven of activiteiten van een coöperatie die ons verder van huis brengen wat de gewenste eenheid van beleid betreft, tegen te houden, mits daarover geen verschil van mening bestaat met de districts raad. Met nadruk zullen statuten en reglemen ten moeten aangeven, dat dit niet de bestaande gang van zaken kan betreffen, doch alleen nieu we initiatieven nieuwe plannen. Het CEBECO- bestuur is verplicht een verbod te motiveren en zo mogelijk en nodig een betere oplossing voor te stellen. Door de districtsraad zullen bepaalde, bij regle ment omschreven plannen die bij de verenigin gen binnen 't district leven, worden voorgelegd aan het Bestuur van CEBECO, voor welker be handeling het centraal orgaan wordt ingescha keld. Hiertoe moeten in ieder geval behoren plannen voor investering en voor benoeming van directeuren. 5. Het totstandkomen en de wijze van functione ren van algemene directeurenraad en branche- directeurenraden zal bij reglement worden ge regeld en wel op een zodanige wijze, dat de* genen die het meest met de feitelijke zaken te maken hebben, ook duidelijk in de directeuren raden aan het woord komen. De algemene direc teurenraad zal zowel het Bestuur van CEBECO als het centraal orgaan van advies dienen. BEVREDIGENDE FINANCIËLE RESULTATEN BIJ CEBECO De Nationale coöperatieve aan- en ver koopvereniging voor land- en tuinbouw g.a. „Cebeco" te Rotterdam, heeft in het per 30 juni 1969 afgesloten boekjaar 1968/'69 een omzet behaald van ruim f 869 miljoen, wat ten opzichte van het vorige boekjaar een vooruitgang met S 30 miljoen betekent. In tonnen steeg de omzet met bijna 100.000 tot 3.363.079 ton. Hiermee is de geringe daling van de omzet in guldens in 1967/68 meer dan ongedaan gemaakt. De omzet van de Cebeco- groep als geheel, dus inklusief de ledenver enigingen en deelnemingen, was in het ver streken boekjaar circa 1,5 miljard gulden. De financiële resultaten waren bevredi gend. Na afschrijving van f 3,6 min op de be zittingen en na aftrek van de verschuldigde vennootschapsbelasting resteert een bedrag van f 3,6 min het exploitatie-overschot en de toevoeging aan het fonds voor prijsver schillen dat het mogelijk maakt om na de voorgeschreven statutaire reserveringen een uitkering te doen aan de leden-koöperaties ten bedrage van circa f 1,5 min. Er werd in het verslagjaar nieuw geïnvesteerd voor een bedrag van f 1,5' min en wel in voorzieningen aan bestaande outillage, zoals aanpassing van het bedrijf te Deventer, uitbreiding van de bouwkundige uitrusting van het veredelings- bedrijf té Remmerdert (U.) en enkele uit breidingen van de landbouwwerktuigen- dealer sbedrijv en. Voor plaatselijke leden- koöperaties bracht het ingenieurs- en bouw bureau van Cebeco voor een bedrag van circa f15 min aan nieuwe gebouwen en installaties tot uitvoering. De in Deelco n.v. een volledige dochter van Cebeco ondergebrachte deelnemingen hadden een over het algemeen bevredigend resultaat. Voor wat de afdelingen betreft liep door een daling in het verbruik de meststof - fenomzet terug evenals de omzet in hliis- brandkolen. Granen en voerartikelen gaven een stijging te zien, waarbij de werkzaam heden op het terrein van de integratie met name ten behoeve van de varkens- en pluim veehouders werden uitgebreid. In zaden, peulvruchten en aardappelen kon een aan zienlijke omzetstijging worden geboekt. De verbouw van de op de veredelingsbe- drijven van Cebeco gekweekte rassen van landbouwgewassen nam in verscheidene lan den toe. De omzet in bestrijdingsmiddelen werd groter, terwijl die van de afdeling land- n tuinbouwmechanisatie praktisch gelijk bleef. De aktiviteiten van de nog jonge af deling landbouwbedrijfsuitrusting die zich bezig houdt met stallenbouw en stalinrich ting, hebben een stormachtige ontwikkeling te zien gegeven. Aan het verkoopprogram ma van deze afdeling werd een systeembun galow toegevoegd. STRUCTUURVERNIEUWING CEBECO-GROEP Binnen deze districten verbindt men zich tot een gezamenlijk beraad over het beleid dat per ver eniging wordt gevoerd en waarvoor men per vereniging de verantwoordelijkheid behoudt. Het is gebleken dat het gezamenlijk beraad leidt tot zakelijk samengaan en het dragen van ge zamenlijke verantwoordelijkheid. Is men in een bepaald district reeds gekomen tot een volledig samengaan, dan is het overleg uiteraard over bodig, omdat het reeds plaatsvindt binnen het bestuur van de ene coöperatie, die dan het dis trict als het ware opvult. 2. De districten vormen tezamen een centraal orgaan. Elk district wijst een of meer personen aan als leden hiervan. Voor een goed functione ren van dit centraal orgaan is het gewenst dat enkele vertegenwoordigers van het CEBECO- bestuur, van de algemene directie van CEBECO en van de algemene directeurenraad de ver gaderingen van het èentraal orgaan kunnen bij wonen. 3. Teneinde de ontwikkeling tot de gewenste eco nomische eenheden en/of gezamenlijke activi teiten in de districten te bevorderen, zullen voorstellen voor deze ontwikkeling moeten worden gedaan. Deze voorstellen worden voor bereid door het centraal orgaan. Elke districts- HEMD NADER DAN DE ROK IR; De Boer had deze aanloop nodig om terecht te komen bij een opvatting, die uit het Brus selse stamt, een opvatting waartegen hij wat vreemd aankeek. De Commissie stelt zich n.1. ten doel „het tot stand brengen van betrekkingen tus sen producent en groeperingen enerzijds en inkoop centrales, verwerkende industrieën en groothande laren anderzijds". Zo'n gedachte past in een andere gedachtenwereld dan de onze, aldus ir. De Boer. Met alle respect voor overheidsbemoeiing op an dere gebieden en met aanvaarding van een ont wikkeling, waarbij meer zaken gaandeweg onder overheidsbemoeiing zullen moeten vallen zij het dan noodgedwongen komt het ons voor, dat de Brusselse overheid zich van dit werk beter kan ont houden op straffe van zich in een wespennest te begeven en in een proces van nadelige verstarring van de distributiewerkzaamheden te geraken. Daarmee is de afzet van de agrarische produkten niet gediend. Met een overheidsverantwoordelijk heid, die t.a.v. iedereen gelijk moet zijn, is zo'n be middeling ook al moeilijk in overeenstemming te brengen. Discriminatie zal, evenals bij de huidige subsidieverstrekking, niet te vermijden zijn. Ver storing van zakelijke relaties ligt voor de hand. Dat is alles al vervelend genoeg. Maar er wordt ook. te weinig acht geslagen op de werkelijke motor, die de goederenstroom in bewe ging brengt, n.l. de handelsfunctie. Deze begint bij de producent, die onder wisselende omstandigheden produceert en eindigt bij de consument, die niet alle dagen hetzelfde eet. De voorzieningslijnen zijn dus niet alle dagen dezelfde. Er moet daarom veel ruimte voor soepelheid zijn. De handelsfunctie houdt dan ook niet alleen in het regelen van be stemmingen, administreren en transporteren, om het maar eens simpel te zeggen, maar veeleer het zoeken naar belanghebbende partijen, die elkaar passen. Het is een voortdurend en overal aftasten van mogelijkheden en dan van bemiddelen, waarbij prijs, opslagruimte, produktieplanning bij af nemers, kredietverlening enz. een rol spelen. Al deze handelingen vinden plaats onder een span ning, die de goederenstroom activeert. Die span ning is belangrijk. Een Brusselse buitenboordmotor is daarvoor niet nodig, tenzij door een overmaat van regelingen het bedrijfsleven volledig wordt verstijfd. Maar daar hopen wij niet op en dat kan toch niet de bedoeling zijn. Wij hebben de indruk dat het belang van de han delsfunctie in Brussel onvoldoende wordt onder kend. Ook wij oefenen deze handelsfunctie uit. Ik meen, dat de coöperaties hier dan ook- een grote taak hebben en veel van wat Brussel beoogt kun nen waar maken. 1 Hassia getrokken 4-rijige pootmachme 1 Stien egge 1 Balladini rijenfrees 1 Haring stortbak 1 Miedema transporteur X Kleine lZ-rijige precisiezaaimachine 1 Ferguson spijkstaal kipwagen 1 Stegsted zaaimachine 2,64 op lucht 2 Vicon bietenrooiers met bunkers X Triltand cultivator X Brons schudegge 1 Vicon schudderegge 1 Vicon schudderegge nieuw, speciale prijs 1 Romas wagen- of bunkerrooier 1 Monomat-S bietendunner 1 Massey Ferguson MF 135 Wij moeten onszelf daarbij voor ogen houden, dat de ervaring ook ons in ons milieu wel heeft geleerd dat perfectionisme bij het regelen zijn schaduw zijden al snel toont. De werkelijkheid in het econo mische leven is immers dynamisch en dat komt uit de grond van de zaak uit de wens tot vrijheid van de consument voort en die willen wjj toch allen. Wie zich zelf door te veel regelen verstijft, mist de aansluiting bij de ander tot zijn eigen schade! Binnen een bepaalde verantwoordelijkheid t.o.v. de land- en tuinbouw moeten wij dan ook beweeg lijk künnen handelen in, zoals zo vaak is gezegd, binnen een ruim economisch kader: beweeglijk dus, maar wel gericht. 70 kom ik weer bij onszelf terug en nog wel bij een ander element, dat in deze tijd zo'n grote rol speelt. Want wanneer het woord „gericht" aan bod komt, dan gaat het er om wie ons richt en hoe wij tegelijkertijd toch beweeglijk kunnen zyn. Wel, wie ons richt is in de coöperatie wel duide lijk. U bent het als boeren en tuinders en u richt uw coöperaties door uw zeggenschap en wel vol gens bepaalde in de statuten vastgestelde regels. Vastgestelde regels herhaal ik met opzet, want men kan niet op ongerichte wijze gaan richten! AAN het slot van zijn beschouwing wees ir. De Boer nogmaals er op dat vele krachten op de activiteiten van onze CEBECO-groep inwerken en dat wij daarop zakelijk moeten reageren; niet al leen zakelijk in het goed koopman spelen bij iedere transactie afzonderlijk, maar ook zakelijk gericht wat de grote lijnen betreft in de commerciële en in dustriële sfeer, waarin wij werken. Dit alles weer gericht op de belangenbehartiging van de land- en tuinbouw. Efficiency in al ons doen en laten is on ontbeerlijk. Gericht door uw zeggenschap, waar door u als boeren en tuinders en niet de u om ringende wereld selecteert uit de mogelijkheden, die de land- en tuinbouw geboden kunnen worden, zullen wij gebruikmakend van moderne manage- ment-methoden samen moeten gaan bouwen aan de toekomst van onze CEBECO-groep. Ik verheug mij er over dat in deze vergadering de eerste stap op deze nieuwe, moderne weg is gezet. Daarmede inhakend op de in deze algemene vergadering aan de orde komende voorstellen betreffende de nieu we structuur van de CEBECO-groep. Laten we eerlijk zijn. Een goede trekker met een maximum aan veiligheid, rijcomfort en kracht en van een onverwoestbare kwaliteit moet. wel een flinke duit kosten. Dat geeft ook niets. Met zo'n machine kunt immers zeer voor delig werken. U haalt uw geld er weer dubbel en dwars uit. Daarom: FENDT U kunt kiezen uit een complete serie. Voor Zeeland: KAMPERLAND TELEFOON 01107 - 336 LEWEDORP - Telefoon 01196-520.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 33