kerstmis onze kinderen hebben bet door neem een gast aan taSel Noordelijk West-Brabant in een nieuwe ontwikkelingsfase 31 De Noordwesthoek van Brabant, van oudsher een gebied gekenmerkt door agrarische productie en handel, is in snel tempo aan het omschakelen. Hoewel in het recente verleden reeds enige in- dustrile ontwikkeling gaande wa3, Zevenbergen kon in de jaren 19501960 het aantal arbeids plaatsen flink vergroten en de laatste jaren was de groei van het industriegebied aan de mond van de Dintel in de gemeente Fijnaart van betekenis, bleven grote ontwikkelingen uit. De gunstige lig ging aan goed vaarwater en tussen de sterke polen Antwerpen en Rotterdam met als achter land industriële centra in Duitsland deden ver wachten dat een industriële ontwikkeling op gro te schaal te realiseren was. Voor degenen die zich met de economische en bestuurlijke ontwikkeling van het gebied bezig hielden waren de toekomst verwachtingen niet onwelkom. Het gebied heeft na de oorlog te maken gekre gen met een aanzienlijk te kort aan arbeidsplaat sen en met de zuigkracht van het zich sterk ont wikkelende Rotterdamse havengebied. Pendel op Rotterdam werd een alledaags verschijnsel terwijl men ook, bij gebrek aan een regionaal stedelijk centrum voor inkopen en allerlei andere zaken zijn toevlucht buiten het gebied zocht. HET MOERDIJKPLAN De tot voor kort onvervuld gebleven verwach tingen, werden echter met het bekend worden van de komst van Shell-chemie naar Moerdijk plotseling omgezet in gevoelens van verwarring. Had men, van provinciale zijde, nog niet net in ©en ontwerp-streekplan (Brabantse riviermon den) aan de Roode Vaart een industrieterrein ge tekend van 500 ha. buitendijks gelegen. Het was alsof een mammoettanker een jachthaven binnen moest varen toen duidelijk werd welke eisen aan het grootschalige industrieterrein zou den worden gesteld. Van 500 ha. werd het terrein vergroot naar 2000 ha. waarna in een later stadium nog 500 ha. bijkwam voor o.a. groengordels. Hoewel er dus reeds een industriële aanzet in het gebied was, werd dit overschaduwd door het „Moerdijk-plan". De ligging van het gebied, aan het Hollandsch Diep met een vaarweg naar Rot terdam voor binnenschepen en kleine coasters en met goede verbindingen over de weg en straks ook per spoor, maakt het bij uitstek geschikt voor bedrijven die in het Rotterdamse niet meer te recht kunnen. De Zekluza-gemeenten Zevenber gen, Klundert en H. en L. Zwaluwe hebben el kaar gevonden in het industrieschap „Moerdijk" dat de terreinen in gereedheid brengt en voor de exploitatie zal zorgdragen. Ze hebben zich hierbij verzekerd van de medewerking van Rotterdam dat de plannen begeleiden zal. WELKE CONSEQUENTIES Hoewel men dus van verschillende zijde reeds geruime tijd rekening hield met een grootschalige industriële ontwikkeling in het gebied werden velen toch weer verrast hoe de plannen zich gin gen concretiseren. Reeds in de jaren 1950 gingen bij de provinciale overheid de gedachten uit naar een industriële ontwikkeling in het gebied. In de studie „Noord-Brabant in het nieuwe Westen" 1959, projecteerde men zelfs een geheel nieuwe stad „Oranjestad" vlak bij de Volkeraksluis met daarbij het benodigde industrieterrein. En ook in een latere prognose „Welvaartsbalans voor Noord- Brabant" 1965 en de latere streekplannen komt in gewijzigde vorm, een grootscheepse industriële aanzet bij Moerdijk steeds terug. Maar als in 1969 de .plannen werkelijkheid gaan worden komen ook de gevolgen met name voor de landbouw naar voren. Gevolgen voor landbouwers die hun grond kwijtraken en gevolgen voor degenen die blijven onder de rook van een uitbreidend in dustriegebied. De huidige opzet houdt echter niet in dat dit landbouwgebied bij uitstek voor de agrarische productie nu ineens is verloren. Gemeten in hec tares blijft de Noordwesthoek overwegend agra risch gebied. In het ontwerp streekplan voor West- Brabant wordt het gebied aangegeven als groot schalig landbouwgebied en de bedrijfsvoering zal buiten de rode en paarse vlekken zo min moge lijk gehinderd worden door beperkende bepalin gen. Dit houdt b.v. in dat vestiging van tuinbouw bedrijven en kassenbouw in het gebied mogelijk Tijdens de rondgang langs de kringen werd het secretariaat door het kringbestuur West- Brabant in de gelegen heid gesteld zich ter plaatse van de proble men in dit gebied op de hoogte te stellen. zal zijn. Dat neemt natuurlijk niet weg dat voor een aantal boeren de nieuwe ontwikkelingen zeer ingrijpend zijn. Voor een aantal betekent deze omwenteling dat ze het bedrijf kwijtraken, som migen hebben de mogelijkheid gekregen naar de IJsselmeerpolders te verhuizen, anderen zoeken het in een andere richting. Wat verder de invloeden aan lucht- en water verontreiniging zullen zijn is niet bekend. Wel zal men door voorzorgsmaatregelen o.a. door de aan leg van een pijpleiding voor het afvalwater, deze consequenties zo klein mogelijk trachten te hou den. Voorlopig hoeft echter de landbouwkundige ontwikkeling van het gebied, die al verschillende eeuwen op een hoog niveau ligt niet te stagneren. De toenemende teelt van tuinbouwgewassen op de akkerbouwbedrijven toont dat men nog steeds met de ontwikkelingen weet mee te gaan. De noodzaak van ruilverkaveling wordt in het gebied wel steeds dringerder. Is door de aanleg van ver schillende wegen, de zoomweg (RotterdamVol- kerak-Antwerpen) en de Maasroute (Oost-West verbinding) de noodzaak van ruilverkaveling al groter geworden. Voor de toekomst zijn nog ver schillende nieuwe wegen geprojecteerd o.a. een Noord-Zuidverbinding ten oosten van het indus trieterrein en de z.g. Midden-Brabantroute. Ook (Zie verder pag. 30) Onze kinderen hebben het door. Die hebben er weet van dat onze wereld maar vreemd in eikaar zit. Tegen de achtergrond van een terneer druk kende armoede, waaraan miljoenen van hun leef- tijdgenootjee lijden, zien zij zichzelf in 'n paradij». On t 0*W«* uikKtLd Doet U meel Maak dan wat plaats en schuif wat op aan Uw rijk gevulde tafel. Ontvang 'symbolisch' een medemens, jongen óf meisje, vaderof moeder, ziek, arm en zonder toekomst, In Uw huls. Neem hem op in de kring om Uw tafel en deel samen. Leg 20 cent per dag weg, dat is zes gulden In de maand, twee en zeventig gulden per jaar. Daar hoeft U praktisch niets voor te laten. De 'Gast aan Tafel' Is een aktle van de NOVIB - Nederlandse Organisatie voor Internationale Ont wikkelingssamenwerking en wordt geleid door 'n speciale kommissie, Voedselhulp Ontwikkelings landen. naam t adrtt t plaat» doet ma» met de Mê 'tan ge« ajn talet' an etorf op tf kaning MS300 vin da NOVIB te Den Haa# O T8.- pw Jaar/ hatf Jair/kwartaal maand O f 18,- per jaar half jaar kwartaal maand O f S6,- per jaar half jaar kwartaal maand 0172,- per jaar half jaar kwartaal V maand O wil een «peerbusje ontvangen O wil meer Informatie bandtekening BH formulier ken In een enveloppe met 2$ ct postzegel worden gezonden eent NOVIB, yen Blankenburgstraat 9, Den Haag. VOOR 20 CT P. DAG; DIT IS ft,- P. MAAND, BENT U GASTHEER/VROUW. STORT UW BIJDRAGE OP GIRO «4 5300 T.N.V. NOVIB DEN HAM

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 31