van Driel .van Dorsten/ 1MÈ Prov. Centrale Trekpaardenkeuring Goes r\EZE keuring, zoals altijd gehouden in 't een- trum van Goes, en die onder barre weers omstandigheden plaats vond, is niettemin goed ge slaagd. Goes dat nog altijd in paardekringen een „begrip" is. W De mestbank primeur van Brabant WILMO-VAN DRIEL kunstmeststrooier 30 Iets wat ons wel opviel, was dat „Centraal" ook in onze kringen alom bekend gesloten was. Op 1 januari gaat 'het officieel dicht. Dat geeft toch voor Goes en voor deze tijd te denken. Jammer, maar het is niet anders; wij als paardenmensen kennen deze tendenz bijzonder goed! De inzendingen kwamen uit de gehele provincie. Opvallend was wel dat er weinig jong materiaal uit Walcheren was. Toch zou dat moeten kunnen, om dat we deze week wel twee veulens in Gerwen- Nuenen tegenkwamen, die beide hun categorie wonnen, n.l. een Gamin en een Flic dochter van voorheen Goedbloed (Gapinge) en Maljaars (Klein Zeeduin). Tot Kampioene werd uitgeroepen Tosca van Klerkenhof met als reserve Dina, beide van Brooy- mans. en derde op tal Leentje (Serrarens). Alles bijeen genomen een goed geslaagd geheel. "E beginnen met de jeugd en kunnen enkel de hoogst geplaatsen noemen: Merrie veulens kl. m. la. Judith van Kouwen- berg, d. Bart van Wijngaarden van A. L. C. Brooymans. Oud-Vossemeer. Best Iruin veulen, dat gemakkelijk kampioen der veulens werd, is zwaar en grof met voldoende rug. lb. Ina, d. Rai nier Van Kannelust van A. N. Steendijk, Nieuwer - kerk. Idem gr. m. la. Cynthia v. d. Goede Polder, d. Dinant d'Orange van J. Louwerse, Vrouwenpol der. Best vosveulen in goede conditie, lb. Tosca v. h. Dorp, d. Flic v. d. Meerkoetweg van B. Si- monse, Heinkenszand, fors mager veulen. Hengstveulens kl. m. la. Weer een „Bart" van Brooymans, nl. „Duc", is zwaar en dik. lb. René van Lingvenda, d. Rainier van C. d. Houten, P. J. Hart en Steendijk, veulen niet zonder toe komst. Idem gr. m. la. Avenier van Bleyendaal, d. „Bart" van Brooymans. uit de Nat. Kamp. Tosca. Best veulen dat gemakkelijk kampioen der hengst veulens werd. lb. Maurits, d. Flic, van De Mil- liano en Temmerman, Oostburg, fors veulen, dat „dor" stond. 18 Maanders merries, twee zeer goede klassen. Kl. m. la. Vera, d. Carlo van Broek van Brooy mans, veel soort, goede benen en voldoende rug, fors geheel, lb. Frida van Krabbeneiland, d. Ga min van Willyhof van G. Marinussen, Biggekerke, correct met veel kwaliteit en manieren. Idem gr. maat. la. Jolanda van Meliskerke, d. Gamin van Willyhof van M. J. Mol, Waarde. Reeds deze zomer een opvallend jaarling, had het goed gedaan, is grof en goedgelijnd, werd kam pioen der 18 maanders. lb. Anneke v. d. Goede Polder, d. Dinant van Louwerse, is zwaar, goed gelijnd met voldoende stap. 18 maand er hengsten: KL maat. la. Barnum van 't Eiland, d. Favori van De Backere en Huis man. Gr. maat. la. Frits v. d. Havenweg, d Frits van Selissen van J. Maljaars, Oostkapelle. Beide goede jaarlingen, die elkaar niet zoveel ontlopen. Bar num werd kampioen. 30 maanders: KI. maat. la. Jenny van Baron, d. Baron van Axel van Simonse. Had het best ge daan, is typisch en aantrekkelijk, werd later kam pioen. Idem gr. maat. la. Mirza van 't Hoogland, d. Diogène van 't Hoogland van A. L. Schrier, Ka- pelle en P. Suy, Absdale. Is zwaar en grof met voldoende charme. 30 maanders hengsten: la. Alexander van Crom- strijen, d. Costaud v. d. Heihof, van De Backere en Huisman. Deze Alexander is van beste af stamming en met toekomst, voor zeer grof met forse schouder en zeer goede gangen. 3!&-jarigc merries: Kl. maat. la. Dfe bekende Jacpueline, d. Dinant van A. Gideonse, St. Lau rens. die weer kampioene werd, en altijd zeer opvalt. Idem Gr. maat la. Tineke van Nieuw Zoeten- dale, d. Dinant van G. A. Leendertse, Middelburg, bekende vos, met lange lijnen en goede benen, lb. Resi van Reimershoek, d. Carlo van Broek van B. de Maaker, stond schraal, toch goed, o.i, met weinig verschil van de voorgaande. Oudere merries: Kl. maat. la. Leentje van 't Hoogland, d. Elegant van Braamhof van Serra rens. Veel kwaliteit en „ras", lb. Connie van Cromstrijen, d. Constant van Bleij endaal van St. v. d. Velde, is behoorlijk gelijnd, toch innemend geheel. Idem Gr. maat. Buitengewone klasse: la. De Nat. Kamp. Tosca van Klerkenhof van Brooy mans, alom bekend, lb. Dina, ook van Brooymans, stond buitengewoon, heeft benen en „ras", lc. Jariska d'Orange van C. v. d. Houten en P. J. Hart, groot en grof, voeten matig. ld. Emmy, van Duvekot, Grijpskerke, een Dobbelaere foknro- dukt, wat haai- is aan te zien. Merries met afstammelingen: la. Ingrid van Doolman, Simonse. lb. Marietje van Toonenhof. Serrarens. lc. Wilma van de Linge, De Maaker. Hengsten met afstammelingen (veulens): la. Bart van Wijngaarden, Brooymans. lb. Rainier van Kannelust, Steendijk. Bart zijn veulens vie len beslist mee, zijn in de goede maat, goed van soort, met goed beenwerk. Ook Rainier heeft goedsoortige veulens (in een zeer beperkt rayon.) Hengsten met afstammelingen (oudere): la. Fa vori van Moerkapelle, Den Hamer. lb. Diogene van 't Hoogland, Serrarens. Twee goede groepen. Stalgroepen: Met jonge paarden 3 eerste en 2 tweede prijzen, la, Brooymans, gevolgd door De Backere en Louwerse. Bij de oudere 6 eerste prijzen, weer Brooymans gevolgd door Serrarens en v. d. Houten. PAERDENVRIEND. Met voldoening kunnen we vaststellen dat de veredelingslandbouw in de provincie Brabant voor velen een aantrekkelijke bron van inkomsten is geworden. Er is geen provincie in ons land waar de varkens- en pluimveehouderij de laatste jaren zo sterk in omvang is toegenomen als in Noord-Bra bant. En ook in Zeeland neemt de belangstelling voor de veredelingssector toe. Maar zoals zo vaak het geval is brengt een gunstige ontwikkeling ook weer problemen met zich mee. Een dergelijk pro bleem wat zich op vele bedrijven als gevolg van de grote eenheden dieren in steeds toenemende mate gaat voordoen is dat van de mestafvoer. Twee ver enigingen in Brabant met name de Kring Brabant van de Nederlandse Organisatie van Pluimveehou ders (N.O.P.) en de Vereniging van Varkenshou- desr van de N.C.B. hebben h)et plan opgevat om als eerste aanpak van het mestprobleem over te gaan tot de oprichting van een z.g. mestbank. DIVERSE OPLOSSINGEN Dooi- een aantal deskundige personen en institu ten wordt sinds korte tijd ernstig naar mogelijk heden gezocht om de overtollige mest kwijt te raken. De gedachten gaan hierbij in de richting van het op grote schaal drogen of verbranden van de mest en zelfs het afvoeren naar zee. In de vakpers zijn hierover onlangs publicaties verschenen. Uit kostenbecijferingen blijkt echter dat deze metho den, zoals de zaken er thans bijstaan, nog dermate duur zijn dat ernstig naar goedkopere oplossingen moet worden gezocht. Een methode welke in eerste instantie erg goedkoop is, is die waar enkele be drijven in noodsituaties wel eens toe over willen gaan namelijk het lozen van de mest in sloten. Dit moet echter ten zeerste worden, afgekeurd daar dit de landbouw uiteindelijk wel eens zeer duur zou kunnen komen te staan. Men zal echter niet gauw in dergelijke noodsituaties komen te verkeren als er bij het bouwen van de hokken maar rekening mee wordt gehouden dat er een mestopslag capaci teit is van drie a vier maanden. AANWENDING OP IIET LAND DE GOEDKOOPSTE WEG Het mestafvoer probleem speelt het sterkst op de gespecialiseerde bedrijven met weinig of geen bouw- en/of grasland en in die streken waar zich de veredelingslandbouw sterk heeft geconcen treerd. Daarnaast zijn er binnen en buiten Brabant echter grote gebieden waar hoofdzakelijk akker bouw en grove tuinbouw wordt bedreven. Op deze gronden is het altijd nog noodzakelijk in ruime mate organische mest toe te voeren. Gesteld kan dus worden dat er bedrijven zijn met een aanbod van mest en andere met een vraag. Daar deze be drijven niet voldoende op de hoogte zijn t.a.v. eikaars situatie zou er een orgaan moeten zijn dat hen met elkaar in contact brengt. Dit is 't uitgangs punt geweest om een mestbank op te richten. DOEL EN WERKWIJZE De mestbank stelt zich ten doel de aanbieders van mest in contact te brengen met degenen die hier aan behoefte hebben of omgekeerd. De bemoeienis- sén van de bank strekken zich voorshands niet ver der uit. Zaken op het financiële vlak, het vervoer e.d. zullen door de betreffende boeren zelf onder ling geregeld moeten worden. Vanzelfsprekend biedt de bank geen garanties voor 'n positief resul taat van de gelegde contacten. Wat moet men doen om van de diensten van de mestbank, hetgeen geen kosten met zich mee brengt. gebruik te maken? Zowel vrager als aan bieder kan zich onder meer telefonisch in verbin ding stellen met het secretariaat van de Kring Bra bant N.OJP. te Tilburg, tel. 04250—20080 toestel nr. 126. De aanbieder zal inlichtingen moeten kunnen verschaffen t.a.v. de soort mest, de hoeveelheid en het tijdvak waarin de mest moet zijn weggehaald. De vrager zal moeten mededelen welke soort en hoeveelheid mest hij wenst en in welk tijdvak. Voor beide categorieën is het uiteraard van groot belang dat men zich vroegtijdig aanmeldt, b.v. minstens een maand vóór de uiterlijke datum van weghalen c.q. aanwending van de mest. Hopelijk kan met deze eenvoudige opzet een eerste positieve bijdrage worden geleverd in het oplossen, althans voorlopig, van het mestprobleem in de veredelings sector van onze landbouw. Intussen blijft er gezocht worden naar een verwerkingsmethode waarbij het eindprodukt ruimere aanwendingsmogelijkheden biedt. NOORDELIJK WEST-BRABANT IN EEN NIEUWE ONTWIKKELINGSFASE (Vervolg van pag. 31) de stadsuitbreiding b.v. groei van Zevenbergen naar in eerste instantie 35.000 inwoners, kan hier bij van belang zijn. De verbeterde verbindingen met de Randstad als straks de drie provinciëndam klaar is zal ook verstrekkende consequenties heb ben. Hoewel voor de hele Noord-Westhoek ruilver kaveling is aangevraagd is nog niet te zeggen pp welke termijn verkaveling zal worden uitgevoerd. In voorbereiding van uitvoering is een gedeelte van het kleigebied ten Oosten van Zevenbergen in de ruilverkaveling „Zonzeel" terwijl een ver kaveling (Amerkant) bij Hoge en Lage-Zwaluwe met de uitvoering bijna gereed is. Verreweg het grootste gedeelte van de Noord-Westhoek moet echter nog verkaveld worden. Tot nu toe werd de noodzaak van verkaveling op de zandgronden van Noord-Brabant urgenter gevonden, de huidige ontwikkelingen werpen hier een ander licht op. VERANDERINGEN ZIJN INGRIJPEND De veranderingen die zich in de komende jaren gaan voltrekken zullen ingrijpend zijn. De Noord- Westhoek, vroeger bekend om z'n meekrap (grondstof voor de verfbereiding), zaadteelt, vlas, granen en aardappelen is tot nu toe overwegend een agrarisch gebied gebleven. Weliswaar heeft de agrarische productie z'n handel en industrie meegebracht o.a. de vlasverwerking, de suiker fabrieken, de luzerne drogerijen, z'n fruit en aardappelhandel en in opkomst de conservenin- dustrie, maar hiermee kan de behoefte aan werk gelegenheid na de 2e wereldoorlog niet voldoende worden opgevangen. De ligging van het gebied heeft jarenlang een nieuwe ontwikkeling inge houden. Werd niet al voor 1940 gesproken over een Schelde-Rijnverbinding door West-Brabant en sprak men later niet over „de rand van de Randstad". Met de dam in het Volkerak en de aanleg van het haven- en industrieterrein bij Moerdijk is Noord-West-Brabant Randstad geworden waar mee de traditionele gerichtheid op Holland en Zeeland is voortgezet. B. ATAU. HEER OOGST MINDER KOSTEN De unieke, veelzijdige schotelstrooier yoor alle soorten en kwaliteiten kunstmestdroog - vochtig - in korrel - of poedervorm. Feilloos gelijkmatig. Ideaal! Ook voor UI H00fDD0RP-ZWIJ|tDRE(HJ-K&MPEN-lOPPEBSUM Tol. (02503) 7041 (5 lijnen)!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 30