De tulpen- en uienteelt op akkerbouwbedrijven 28 Gedurende vele jaren is de teelt van tulpebollen beperkt geweest tot enkele centra en tot een gesloten groep van telers. Door verschillende om standigheden begint de tul penteelt zich thans ook bui ten deze centra een plaats te verwerven. Met name op een aantal akkerbouwbedrijven en op een vooralsnog be scheiden aantal gemengde bedrijven, wordt de teelt van tulpen nu met succes uitge oefend. Een ontwikkeling, die voor de structuur van de bloembollenteelt van zeer grote betekenis kan zijn. Ook in de uienteelt treden belangrijke veranderingen op, als gevolg waarvan er een verschuiving In deze teelt plaats heeft naar grotere he- drijfseenheden. Het L.E.I. heeft in d« N.O. P. onderzoek verricht naar de economische mogelijkheden van de tulpen- en uienteelt op 12 en 24 ha akkerbouwbe drijven Wij ontlenen aan het uitvoerige rapport dat daar over verschenen is de volgen de gegevens. Belangstellen den kunnen e.e.a. bij het L.E. I. te Den Haag bestellen. Kosten 5,50. Giro 412235 onder vermelding: publikatie 3/4.2. De teelt van tulpen op 12- on 24 iha-akker- bouwbedrij ven, zoals die in de Noordoostpolder voorkomen, heeft, mits aan een aantal voorwaar den wordt voldaan, perspectief. Deze voorwaar den betreffen vooral het vakmanschap van de boer, de arbeidsorganisatie en het prijsniveau van de tulpen. Met nadruk wordt gesteld, dat de tulpenteelt veel vakmanschap vraagt. a. De grond moet zich lenen voor de tulpenteelt. In het algemeen worden de zwaardere klei gronden minder geschikt geacht. De voorkeur gaat uit naar lichte, niet-slempgevoelige zavel gronden met een voldoende diepe ontwatering. Tulpen zijn zeer gevoelig voor wateroverlast. b. Daarnaast zal het in vele gevallen noodzake lijk zijn in het voorjaar enige malen te bere genen. Men moet dus kunnen beschikken over beregeningswater van goede kwaliteit (niet te zout). Op lichte zavelgronden kan deze eis worden afgezien, wanneer na het planten een strodek wordt aangebracht dat tot aan de oogst blijft liggen. c D*e ondernemer die met tulpenteelt begint, moet zich realiseren dat deze teelt veel arbeid vraagt. De „rust" gaat uit het bedrijf. Met name tijdens de oogst en de verwerking in de schuur moet er aeer veel werk worden verzet. Dit klemt te meer daar vanaf half augustus de oogst van de akkerbouwgewassen in toenmen- de mate aandacht gaat vragen. Van de onder nemer wordt dan ook verlangd dat hij een goed organisator zal zijn. Het spreekt wel van zelf dat hij de zekerheid moet hebben dat voldoende losse krachten kunnen worden aan getrokken. d. De tulpenteelt eist een hoge graad van vak manschap. onder dit is de teelt te riskant, zijn de bedragen die ermee zijn gemoeid te hoog. De boer die met tulpenteelt wil begin nen zal zich dan ook grondig moeten inwer ken in de problemen van teelt, verwerking en bewaring. Daarnaast is het noodzakelijk dat men ingevoerd raakt in de bloembollenhandel om op de hoogte te komen van de handelsge bruiken. Met name is van belang dat men vaste relaties opbouwt met een aantal expor teurs van bloembollen. Vooral voor bollen- telers „in de verstrooiing" is dit laatste geen gemakkelijke opgave, daar dit vooral in het begin veel tijd en ook kosten vraagt. e. Een zeer belangrijk punt bij de tulpenteelt is de kwaliteit van het af te leveren produkt. Men verkrijgt deze alleen wanneer aan de teelt de aandacht wordt besteed die ervoor nodig is. De meeste werkzaamheden in de tulpen teelt zijn sterk tijdgebonden. Men kan deze werkzaamheden niet uitstellen zonder grote risico's te lopen. 1 Bij de huidige stand van de teelttechniek komt bij de teelt van tulpen nog een belangrijke hoeveelheid handwerk voor. Het uitzoeken van het plantgoed, het ziekzoeken, op veel bedrij ven nog het koppen van de bloemen, het op rapen van de uitgeploegde bollen, het pellen en het tellen van het leverbare deel van de oogst, worden overwegend nog in handkracht uitgevoerd. Wanneer de tulpenteelt op een bedrijf wordt geïntroduceerd, moet men zich dan ook reali seren dat hiermede een grote hoeveelheid hand werk, en voor een deel zelfs precisiewerk, ge paard gaat. Op vele bedrijven evenwel, met name in de akkerbouwsector, is men meer in gesteld op mechanisch werken en zal gedeel telijke overgang op handwerk psychologisch ge zien een stap terug betekenen. Om deze reden zal op verscheidene bedrijven invoering van tulpenteelt moeilijkheden opleveren en tot te leurstelling leiden Een beginnende teler zal zich dan ook grondig moeten oriënteren, en eenmaal met de tulpen teelt begonnen, zal hij hier veel aandacht aan moeten schenken. Tot elke prijs moet worden voorkomen dat de tulpenteelt te lijden heeft onder de aandacht die de andere gewassen vragen. Hier uit volgt dat er ook nog eisen aan de arbeids organisatie moeten worden gesteld. Invoering van tulpenteelt betekent dan ook geen geringe belas ting voor de boer. Men moet zich daarbij vooral realiseren dat bij de huidige stand van de produktietechniek bij de tulpenteelt nog vrij veel handwerk voor komt, dat in een kort tijdsbestek tijdens de oogst en verwerking moet worden verricht. Men zal dan ook over losse arbeidskrachten moeten kunnen beschikken. INTENSIVERING VAN BEDRIJF DE ontwikkeling van de teelt van tuipen op landbouw (niet-tuinbouw) bedrijven wordt door een aantal omstandigheden bevorderd. De volgende kunnen worden genoemd. a. Door introductie van tulpenteelt, mits deze deze voldoende vakbekwaam wordt uitgevoerd, kan het bedrijfsresultaat belangrijk worden verbeterd. b. Op veel bedrijven kan de tulpenteelt zonder veel bezwaar in het teeltplan worden opgeno men. De arbeid die voor deze teelt nodig is valt grotendeels, tussen de arbeidspieken van het landbouwbedrijf. Voor de zeer drukke oogst en afleveringswerkzaamheden die de tulpen teelt meebrengt, in de maanden juli en begin augustus, zijn doorgaans losse krachten be schikbaar (schooljeugd tijdens de zomervakan tie). c. Een deel van de op landbouwbedrijven aan wezige bedrijfsuitrusting kan mede dienstbaar worden gemaakt aan de tulpenteelt. Daardoor kan de introductie van deze teelt op dergelijke bedrijven met wat minder hoge investeringen gepaard gaan dan wanneer „van de grond af" zou moeten worden begonnen. Desondanks zal men ook op landbouwbedrijven zeer aanzien lijke bedragen in de tulpenteelt moeten ste ken. d. Invoering van de tulpenteelt op een landbouw bedrijf betekent een intensivering van het be drijf. Daardoor kan worden voorkomen dat arbeid moet worden afgestoten. In een aantal gevallen streeft men er nl. naar door verant woorde aanpassingen in het teeltplan de ar- beidsbezetting van het bedrijf op peil te kun nen houden. e. Invoering van de tulpenteelt op een landbouw bedrijf heeft een gemakkelijke start omdat in. het klein kan worden begonnen. In vele geval len gebeurt dit door zelf de "plantgoed „kraam" op te bouwen; op deze wijze kan ervaring met de teelt worden opgedaan. Dit is soms ook mo gelijk door middel van contractteelt voor el ders gevestigde kwekers. In dergelijke geval len behoeft er nog zeer weinig te worden ge ïnvesteerd, daar de contractgever het Plantgoed levert en de oogst (vaak) direct van het veld woTdt verzonden. Contractteelt stelt de boer op uitstekende wijze in staat ervaring met de tulpenteelt op te doen, zonder dat hij zelf daar bij veel risico loopt. f. Op landbouwbedrijven is doorgaans een ruime vruchtwisseling mogelijk. De tulp stelt wat dit betreft hoge eisen, een cyclus van 1 op 6 is wel een minimale eis. Deze eis dient te wor den verzwaard (1 op 8) als het afgestorven tulpenloof niet wordt verzameld en verbrand, doch na afloop van de teelt wordt onderge- ploegd. Ook in verband met opslag van achter gebleven bollen verdient het aanbeveling deze norm aan te houden. DE INVESTERINGEN AP een landbouwbedrijf vraagt de invoering vah tulpenteelt minder hoge investeringen dan wanneer „van de grond af' zou moeten wor den begonnen. Afgezien van het benodigde plant goed gaat het om aanvullende bedrijfsuitrusting De investeringen hiervoor kunnen worden be groot op 15.000,a 25.000,mede afhankelijk van de reeds aanwezige bedrijfsuitrusting. Op een gespecialiseerd bloembollenbedrijf bedraagt de investering in bedrijfsuitrusting (schuur -f in richting, machines en gereedschap) ongeveer ƒ40.000,-— per hectare bloembollenteelt (zonder grond). Daarbij komt dan nog het plantgoed, waarvoor men op zavelgrond ongeveer 9 a 10 ton per hecta re gebruikt. De prijzen van dit plantgoed lopen sterk uiteen. Bij een gunstige rentabiliteit van de teelt bewegen de plantgoedprijzen zich in stijgen de lijn, en omgekeerd. Als gevolg hiervan kan de waardering van een zelfde Dlantgoedkraam „in ^de tijd" aanzienlijke verschillen vertonen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 28