Spruitenteelt financieel aantrekkelijk? 25 De bedrijfsstructuur van 'n aantal land- en tuin bouwbedrijven noodzaakt in bepaalde omstandig heden tot het aanbrengen van wijzigingen daarin. Het huidige bedrijf is soms niet meer in staat een behoorlijk inkomen te verschaffen laat staan wenst te maken. Mogelijk kan het telen van spruiten in een aantal van deze gevallen mogelijkheden gevén de inkomenspositie weer wat te verbeteren. Bijvoorbeeld zou spruitenteelt op tuinbouwbe drijven die een te geringe oppervlakte grond en/of glas hebben een goede opvulling van het verborgen arbeidsoverschot kunnen betekenen. Daarnaast kan deze teelt perspectieven bieden aan de gemengde land- en tuinbouwbedrijven en te 'kleine land bouwbedrijven. De wenselijkheid is uiteraard af hankelijk van de mogelijkheden die op een bepaald bedrijf daartoe aanwezig zijn. De onderstaande ge gevens ontlenen wij aan een artikel van de heer A. J. van Oyen, Consulentschap voor de Tuinbouw te 's-Hertogenbosch. SALDO-BEREKExNING VAN l HA SPRUITENTEELT Geldopbr. bij een kg opbr. van 12.000 kg a 70 de kg 8.400 Afzetkosten Afzetkosten 6'a 390 550 Afzetkosten totaal Zaad Bemesting Ziektebestr ij dings- middelen Chemische onkruid- bestr. middelen f 110 290 360 180 940 Materialen totaal Hagelverzekering 170 Rente omlopend vermogen 80 940 Diversen totaal 250 Totaal toegerekende kosten 2.13Ü Saldo Arbeidsurenteelt 130 Toeslag 20 Oogsten 800 Toeslag 80 150 880 Het bedrag wat overblijft na aftrekking van d« post „niet toe te rekenen kosten" is de beloning voor de arbeid. In onze berekening hebben we ge zien dat dit 1.030 uren zijn. Deze uren zijn berekend voor goed geleide en goed opgezette bedrijven. Voor verlet en diverse werkzaamheden is een be paalde toeslag op de arbeidsuren in rekening ge bracht. Teelttechniscli. Het zou in dit artikel te ver voe ren de teelt tot in de finesse te beschrijven. Het artikel zou hierdoor op de eerste plaats veel te lang worden. Ten tweede het duurt nog 4 maanden voordat men met de teelt kan begii^nen. Het lijkt ons daarom beter nu de hoofdlijnen van de teelt aan te geven en straks in het voorjaar nog een keer over deze zaak terug te komen. Grond. De spruitenteelt kan zowel op zand als op kleigrond met succes worden beoefend. In het algemeen kunen we stellen gronden die geschikt zijn voor bieten en aardappelenteelt zijn eveneens bruikbaar voor de spruitenteelt. Rassenkeuze. De mogelijkheden in de rassen- keuze worden steeds groter. Vooral door het aan de markt komen van de hybriden is in dit opzicht weer een belangrijke vooruitgang geboekt. Daar het zaad tijdig in uw bezit moet zijn zullen we enkele bruikbare rassen en hybriden noemen. Als rassen komen in aanmerking Stekema en de Roodnerf- typen. Van de hybriden kunnen we noemen Peer Gynt, Topscore en Frigostar. Wel moet hierbij op gemerkt worden dat deze hybriden pas enkele jaren op de markt zijn. De ervaringen zijn dan nog gering, doch proefsgewijs planten hiervan verdient aanbeveling'. Voor een betere beschrijving en an dere rassen kunt u het beste de rassenlijst voor de groentegewassen raadplegen. Zaaitijd-zaaiplaats. Een goede zaaitijd schommelt rond 25 maart tot 10 april. Het best kan worden ge- 6.270 Goed spruitengewas gen er voor dat het planten snel en tijdig kan gé- beuren. De plantafstand moet men aanpassen aan de me chanisatie die op het bedrijf aanwezig is. Een goede afstand is 70 x 50 cm. Cultuurzorgen. De verzorging van het gewas be staat in hoofdzaak uit onkruid vrij houden en de bestrijding van insecten welke praktisch geheel met chemische middelen kan geschieden. Een keer Totale arbeidsuren teelt TOELICHTING 1.030 Van het saldo-bedrag 6.270,moet nog een post af, namelijk de niet toe te rekenen kosten. "Deze kosten laten zich bijzonder moeilijk per gewas be rekenen. Tot de niet toe te rekenen kosten behoren o.a. afschrijving -f rente van de duurzame produk- tie middelen, stalmest en een post overige bedrijfs kosten. Als voorbeeld van een duurzaam produktie- middel kunnen we de bedrijfsschuur stellen. Deze kost rente -f afschrijving, doch drukt op het gehele bedrijf en niet alleen op die 1 ha spruiten. zaaid met de eenrijige zaaimachine op een afstand van 20 cm. Voor 1 ha spruiten heeft men 5 ons zaad nodig hetgeen uitgezaaid moet worden op 3 are grond. Het zaaien moet geschieden op een stuk grond wat in goede conditie is. Zware natte en stugge grond moet men vermijden. Als het enigs zins kan zaaien we op of nabij het perceel waar straks de planten worden uitgeplant. Men heeft ze dan bij het planten direkt bij de hand. Ter bestrij ding van de koolvlieg moet het zaaibed voor het zaaien worden ontsmet. Planten. Het planten behoeft geen enkel pro bleem meer te zijn. Het met de hand planten kan volledig door de machine worden overgenomen. Goede plantmachines staan ter beschikking en zor- cultivateren is vaak voldoende. De onkruidbestrij- ding kan met een bespuiting worden afgedaan. Voor de bestrijding van de insekten zijn. 3 a 4 be spuitingen nodig. Oogst-veilingklaarmaken. Afhankelijk van het ras begint de oogst rond Vu september en loopt door tot in jan. Om een goed produkt te oogsten moeten we minstens 3 a 4 maal plukken met een tussen pauze van circa 4 weken. De plukcapaciteit over 't gehele seizoen bedraagt 20 kg per uur. Het vei- lingklaar maken beperkt zich in hoofdzaak tot het sorteren en het verwijderen van de gele blaadjes. Ook hiervoor staat ons een machine ter beschik king. Met een spruitensorteermachine kunnen in enkele uren vele kg worden klaargemaakt. (Vervolg van pagina 23) Mede aan de hand van het voorgaande kunnen we de volgende adviezen per gewas geven: STAMSLABONEN Vragen grond mét goede structuur. Zijn weinig gevoelig voor de voor vrucht en zijn zelf ook een goede voorvrucht. Kunnen ohi de twee jaar wor den geteeld. DOPERWTEN Stellen dezelfde eisen wat betreft vruchtopvolging als landbouwerwten. Zijn meestal gevoeliger voor slechte structuur, ziekten, chemische onkruid- bestrijding ed. Omdat ze vroeg geoogst worden, erg geschikt als dek vrucht en voor het telen van een groenbemester. SPINAZIE Voor zaadteelt meetellen als een gewas bieten, Bij conserventeelt op niet te zwaar besmette grond valt uitbreiding van en schade door bietecysten- aaltjes mee. KNOLSELDERIJ Kan aangetast worden door stengelaaltjes, violet wortelrot en schurft. Alle drie komen uit de grond. Met wortelen als voorvrucht kan de wortel- vlieg schade doen. Kan om de drie jaar worden verbouwd. KOOL Spruiten mogen het in de eerste groeitijd niet te goed hebben; daarom liefst niet op te rijke grond verbouwen. Een graanstoppel is hiervoor heel geschikt. Kool vermeerdert het bietecystenaaltje. Niet te dikwijls met een koolsoort terugkomen om knolvoet te voorkomen. Spruiten' kunnen extra last van slakjes hebben als een groenbemester of bietenkoppen ónderge- ploegd zijn. WITLOF Wordt niet aangetast door aaltjes. Mag geen gul groeiende grond hebben, Kan om de vier jaar worden geteeld. PREI De grond kan bij intensieve teelt besmet worden met bladvlekkenfciekte. Daarom maar om de drie a vier jaar terugkomen. WORTELEN Zijn zeer gevoelig voor het peencystenaaltje en het wortelknobbeïaaltje. Evenals knolselderij vatbaar voor violet wortelrot. Niet meer dan om de vier jaar verbouwen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 25