Aktualiteiten over de graszaadteelt 24 Ned. Kontraktteiers Vereniging van de 3 C.L.O. Reeks Isolatieschermen tussen verschillende proefrassen. r\ AT de graszaadmarkt zich de laatste tijd voor een aantal soorten in een goed opwaartse lijn ontwikkeld heeft, is op zich een verheugend feit. Hieraan vèr gaande conclusies te verbinden, zou echter naar onze mening onvoorzichtig zijn. Het herstel van o.a. de Roodzwenkmarkt is namelijk voor een groot deel het gevolg van misoogsten in het buitenland en kan dus van tijdelijke aard zijn. Een goede Canadese oogst in 1970 zou dan het om gekeerde effekt kunnen sorteren. Als aan dit her stel van de prijzen een goede E.E.G.-regeling voor graszaden ten grondslag lag, zou ons dat heel wat meer vertrouwen inboezemen. Deze laat echter op zich wachten en een realisering hiervan ligt nog in de diepe nevels van de toekomst. CONTRACTPRIJZEN Op grond hiervan meent de N.K.T.V. dan ook te moeten adviseren om voor oogst 1971 alleen over eenkomsten aan te gaan op vaste en/of minimum prijzen. De huidige ligging van de markt biedt on voldoende houvast om contracten af te sluiten op participatiebasis, met welke verdeelsleutel ook. De participatieprijzen over oogst 1968 tonen dat maar al te duidelijk aan. Om met een enkel voorbeeld te volstaan: Veldbeemd van 1,30 en Engels raai van ƒ1,per kg, met aftrek van zaaizaad, vracht-, schoon- en droogkosten is ten enenmale onren dabel. Dus: alleen contracteren tegen vaste en/of minimum prijzen, die bij normale opbrengsten een redelijk rendement garanderen. CONTRACTVOORWAARDEN Ongetwijfeld zullen de handelaren ook voor oogst 1971 weer hoge kwaliteitseisen aan hun con tractprijzen verbinden. Dit houdt kortweg in, dat bij niet voldoen aan deze eisen de gegarandeerde prijs vervalt en op participatiebasis wordt afge rekend. Zoals reeds eerder betoogd geeft dat geen enkele waarborg. Uit de analyserapporten van het R.P.v.Z. te Wageningen blijkt duidelijk dat vele graszaadtelers te licht aan deze eisen tillen. On danks de gunstige zomer van 1969 kwamen er vrij veel analyses voor met meer dan 0,2 tuintjesgras in veldbeemd. Om deze norm te halen zal er op de meeste akkerbouwbedrijven naast een chemische bestrijding nog een behoorlijke hoeveelheid hand werk aan vastzitten, Dit dient men te bedenken al vorens te contracteren. Dus: let op de voorwaar den. KOSTEN Graszaadteeltfirma's zijn ermee akkoord gegaan om de tarieven voor het schonen en drogen in de toekomst door de betreffende firma en zijn ver trouwenscommissie te laten vaststellen. De aldus vastgestelde tarieven voor schonen en drogen moe ten voor oogt 1971 en volgende voordat de contrac ten worden afgesloten door de kweker/handelaar aan de telers worden medegedeeld en in de beves tiging van de overeenkomst worden vermeld. Voor zover tot nu toe bekend, heeft dit overleg in elk geval bij één firma tot volledige overeenstemming geleid. Deze firma zet haar reeds vorig jaar inge voerde „ALL IN" beleid voort en biedt dus haar graszaadsoorten aan tegen prijzen waarin de zaai zaad-, vracht- en schoningskosten zijn inbegrepen. Bij geruchte werd vernomen dat nu ook een tweede contractfirma voor dit systeem gekozen heeft. Dit zou ons verheugen, want deze contractvorm ver groot de duidelijkheid. In hoeverre de overige fir ma's over deze materie met hun vertrouwenscom missies contact gehad hebben, is nog niet bekend. Er wordt op gerekend dat ook zij zich zullen hou den aan de afspraak in de A.T.V.-L Commissie en hun in overleg vastgestelde drogings- en schonings- tarieven bekend zullen maken voordat contracten voor oogst 1971 worden afgesloten. Dus: let op de kosten. Nadere inlichtingen omtrent kontraktvoor- waarden enz. geeft de N.K.T.V., Raamweg 26, Den Haag (tel. 070—656920). Het startschot is gevallen Alle graszaadfirma's zijn uit de startblok ken voor de jaarlijkse marathonloop langs en door het gehele vaderlandse akkerbouwge bied. Op hun tocht zullen zij om het hardst dingen naar de gunst van de graszaadteler. Een veelkleurige lawine van reclamema teriaal zal aan de stoet voorafgaan en in uw brievenbus glijden. Met een variant op de wasmiddelenreclame zult u daaruit moeten geloven, dat het ene grassoort groener is dan groen, het andere blinkend groen en een der de doorschijnend groen, al of niet met een biologische voorbehandeling. Evenmin als onze onvolprezen huisvrouwen, zult u zich door een dergelijke reklame Zaten verblinden, maar aan de hand van ervaringen en/of ge degen voorlichting beslissen wat en voor wie u gaat telen. Het financieel rendement -staat daarin on getwijfeld centraal. Niet de bruto uitkomst maar wat u netto, dus na aftrek van alle mo gelijke kosten aan zaaizaad, schoningskosten, vracht etc. in handen krijgt, is het belang rijkst! Aldus de aanhef van een artikel in het voorlichtingsblad van N.V. H. Mommersteegs' Zaadteelt en Zaadhandel dat goed ter inlei ding bij dit artikel past. CEBECO: NOG MEER DE KRACHTEN BUNDELEN Het is in 't algemeen nu eenmaal zo met de mens: men wil pas veranderen als het moet, in plaats dat men het doet als het kan. Toch groeit in onze totale organisatie het besef dat we snel meer eenheid en eendracht moeten brengén in een nu nog vaak verbrokkeld geheel. We kijken nü nog wel eens te veel (met voldoening overigens) in onze eigen boeken, vol met cijfers en tegen de muren van onze eigen bedrijven. Maar we staan voor een uitdaging en als we die niet aan vaarden, staren we straks in lege boeken en naar blinde muren! Wellicht is deze schildering wat zwart-wit. Het zij zo. Inderdaad, we gaan breder overleg aanvaar den. De overgangen, in organisatievormen, zijn zel den, ook in 't coöperatieve vlak, abrukt. Ze groeien. Ze groeien van onderop naar boven, van het klei nere naar het grotere, van het eenvoudige naar het ingewikkelde onvermijdelijk. Deze overgangen en we hebben dat de laatste twee jaren bij veelvuldige gesprekken in onze al of niet gecombineerde ringvergaderingen in het land zo aangevoeld gaan we accepteren als een nood zaak, gewoon om zakelijk bij te blijven. GAAT de boer zich afvragen: het "v^ordt me te ingewikkeld, ik kom er te ver af te staan, ze doen maar en „voor mij hoeft het niet"? (om een hedendaagse uitdrukking te gebruiken). Neen, onze ervaringen zijn anders. Vooral de jongere boeren eisen volkomen te recht een moderne, doelmatige, zakelijke aanpak. Hier ligt een taak voor onze totale organisatie om naast de besturen vooral ook de jongeren te betrek ken bij ons werk, te informeren, hen de gegevens te verstrekken, zodat ze kunnen oordelen over het werk waaraan ze straks deelnemen. Daarbij komen vanzelf de problemen van schaalvergroting, van herstructurering aan de orde en we zullen overal in het land grote belangstelling en eigen opinie vorming ontmoeten. NU we deze jaren zo vaak spreken over de nieu we structuur, over CEBECO nieuwe stijl, en daarbij alsmaar wijzen op verspilling en overcapa citeit, op betere benutting, op gemeenschappelijk silobeleid, op één zakelyk beleid, op de voordelen die „maar" voor het oprapen liggen, enz. vergeten we - dachten we wel eens het allerbelangrijk ste, nl. de méns zélf, de positie van de mens, van de bestuursleden, van de directeur, kortom alle belangen in de persoonlijke sfeer. Te vaak blijft het gesprek hierover wat op de achtergrond, terwijl ieder toch doordrongen is van de noodzaak om voor deze, voornamelijk sociale en maatschappelijke gevolgen aanvaardbare oplossin gen te zoeken. Behalve met zaken hebben we te maken met mensen. Het jongere mensen, die zich op welke plaats ook een bepaalde voorstelling maken van hun toekomst; met oudere mensen die zich een positie hebben verworven vaak na grote inspanningen die zich afvragen: „Waar kan ik terecht?" Dit alles "maakt dat bijzonder veel aan dacht besteed dient te worden aan een alleszins verantwoord personeelsbeleid. JVE heer Geluk besloot zijn rede met er op te wijzen dat we beland zijn een boeiend, zeker geen gemakkelijk moment in de ontwikkeling van onze coöperatief georganiseerde land- en tuinbouw. Het houdt ieder van u dagelijks bezig hoe het mor gen weer zal gaan. De rust van vroeger, die zeker heid komt niet terug. U trekt, ook al wat dit be treft, lering uit de les van gisteren. Voor de toekomst zullen we ons niet moeten vast leggen op één oplossing of op maar één richting. Het ongenuanceerde is te smal, daardoor te gevaar lijk en onverstandig. Het veelzijdige daarentegen geeft ruimte. Samen moeten we wel overwegen wat we willen behouden, aan zaken, aan ervaring, aan traditie. Samen gaan we verder bepalen wat wc moeten veranderen en vernieuwen, wat we moe ten verbinden en ondernemen, op zoek naar uit gangspunten voor de toekomst. BIOGRAFIE H. D. LOUWES VOORMAN VAN DE NEDERLANDSE LANDBOUW Dezer dagen is bij uitgeverij Ceres (een afde ling van de N.V. Noord-Nederlandse Drukkerij in Meppel) verschenen het door J. P. Wiersma ge schreven boekwerk „Herman Derk Louwens, een voorman van de Nederlandse Landbouw", een bio grafie over een Groninger boer, die geheel zijn leven op de bres heeft gestaan voor te landbouw belangen in het algemeen en in het bijzonder voor de levenswaarden en materiële belangen van de plattelandsbevolking van Nederland. Deze biografie werd geschreven en uitgegeven in opdracht van: Groninger Maatschappij van Landbouw, Kon. Ned. Landbouw-Comité, Land bouwschap en Cebeco (Centraal Bureau). Het boek is verlucht door tal van foto's uit 't leven van deze Groninger, „de man van de 3 catheders (Kerk, Kamer Landbouw)", zoals minister minis ter Deckers in 1937 H. D. Louwes karakteriseerde. Het boek bevat verder uitgebreide aantekeningen en een inhoudsopgave die het lezen van het boek aanmerkelijk vergemakkelijkt. Uitvoerig wordt op de vele facetten van het le ven en werk van H. D. Louwes ingegaan terwijl het laatste hoofdstuk „Mens, Werker" de auteur meer afstand neemt zijn figuur en hem beziet i© de brede wat de mens Louwens voor de boeren stand èn voor volk en gemeenschap heeft bete kend. De prijs van het boek bedraagt f 17,90 en het kan bij de N.N.D., Postbus 6 te Meppel be steld worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 24