Succes voor Van der Have Soiorave op de Rassenlijst r)E ontwikkeling van de bietenteelt staat niet stil. In 1970 zal er wederom een belangrijke stap voorwaarts worden gedaan door het in de han del komen van een nieuw type, in Nederland ge kweekt suikerbietenras. s. jl «BÉ|iHll;- V .-.v ■V,. ^'3 c«w Vorig jaar was al een ras dat uit Zweden afkorp- stig is in Nederland geïntroduceerd, dat eveneens alleen éénkiemige zaden produceert. Thans is het eerste, geheel Nederlandse ras van dit type, op de Rassenlijst opgenomen en daarmee vrijgegeven voor het handelsverkeer. Dit is het ras SOLORAVE van het kweekbedrijf VAN DER HAVE te Kapelle. De goedkeuring daarvan voor de Rassenlijst kan worden beschouwd als een grote overwinning van het wetenschappelijke werk dat juist bij het produ ceren van nieuwe suikerbietenrassen bijzonder moeilijk en langdurig is. MEER dan 15 jaar heeft de direkteur van het kweekbedrijf van Van der Have, de heer A. J. Th. Hendriksen aan dit ras gewerkt. Hij begon er eigenlijk al in 1949 mee toen hij kweekmateriaal beschikbaar kreeg uit Amerika, waar toen sinds enkele jaren veredelingspogingen werden gedaan met bietenrassen die geen zaadkluwens, maar en kele zaden produceren. Deze Amerikaanse rassen voldeden in Nederland niet, omdat zij voor totaal andere klimatologische omstandigheden waren geproduceerd. Zaaide men deze rassen in Nederland uit, of ergens anders in West-Europa, dan bleken dat ze tal van zwakke eigenschappen bezaten. Zo bijvoorbeeld was de nei ging tot schieten veel te groot en de opbrengst veel te laag. Al deze minder gunstige eigenschappen die in Amerika met z'n vastelandsldimaat niet tot uiting kwamen, moesten hier worden weggewerkt. Dat was een werk van bijzonder lange adem! Het verbeteren van deze rassen liep een tijd lang geheel evenwijdig met bet ontwikkelen van de suikerbietenrassen die wij nu overal kennen, maar die van nature toch altijd nog meerkiemig zaad ma ken. Ook dat was een werk van lange duur. Daarin heeft men bijzonder goede voortgang kunnen boe ken, maar bleef toch kampen met de gekompliceer- de zaadvorm die het verwerken tot precisiezaad nodig maakt. De zaadkluwens moeten dan worden gebroken, gepolijst, gezeefd tot men tenslotte zo goed en zo kwaad als dat gaat een verzaaibaar zaad overhoudt dat in grote meerderheid uit enkelkie- anige stukjes bestaat. Dit breek- en polijstwerk gaat nu helemaal ver dwijnen als er met het genetisch éénkiemige zaad wordt gewerkt, d.wjz. met zaad dat van nature niet anders dan enkele kiemen kan voortbrengen. HET is destijds allemaal begonnen in Zuid- Rusland. Daar werkte voor 1940 aan een ver- «delingsinstituut voor landbouwgewassen bij Kiëf de onderzoeker dr. Savitsky, die zich in het hoofd had gezet dat er in de natuur bietenplanten moes hen voorkomen die aan hun bloemstengels geen groepjes bloempjes vormden, doch slechts enkele bloempjes. Losse bloempjes dus, die ieder afzon derlijk in een okseltje van de bloemstengel zaten. Hij is toen gaan zoeken naar wilde bietenplanten die in dat steppengebied in het zuiden van Rusland vrij algemeen voorkomen en hij heeft inderdaad «en paar planten gevonden die niet meer dan losse bloempjes ontwikkelden. Daarmee is hij gaan door werken en hij had al aardig sukses bereikt, toen de tweede wereldoorlog uitbrak. De Duitse legers vie len Rusland binnen, rolden over de hele Oekraïne waar Kiëf gelegen is en dr. Savitsky zag zijn levens werk aan de vooravond van vernietiging. Elk mo ment kon alles te gronde gaan wat hij had opge bouwd en verzameld. Hij hééft toen zijn kweek zo goed mogelijk beschermd en is ondanks de bezet ting blijven doorwerken in de hoop dat hij op die manier zijn werk kon redden. Toen later het front terugrolde en de Duitse legers Rusland weer uitgeslagen werden, ging het front er nog eens overeen. Ditmaal was het defini tief, er was niets aan te doen, Savitsky werd een voudig door de legers opgejaagd. Hij en zijn vrouw moesten vluchten en zo kwamen ze tenslotte te recht in een Duits vluchtelingenkamp. Terugkeer naar Rusland was onmogelijk! Maar zijn naam als wetenschappelijk onderzoeker was zo bekend, dat hij door Amerikaanse veredelaars werd opgemerkt en die het hem mogelijk maakten te emigreren naar de Verenigde Staten. rAR begon hij van het begin af opnieuw. Nog maals werd er gezocht naar bieten met enkel voudige bloempjes en met behulp van een aantal studenten heeft hij toen meer dan 100.000 planten gezocht over de hele staat Oregon. Tenslotte zijn er van die ontelbare planten die werden nagekeken vier overgeschoten die deze enkelvoudige bloempjes droegen. Daarop volgde weer een teleurstelling, want toen dit zaad werd doorgeteeld bleek het dat drie van de vier toch niet echt eenkiemig waren. Het waren alleen maar hongervormen geweest en toen die planten uitgezaaid werden op betere grond kregen zy de van ouds bekende bloemstengels met de tros jes bloemen in de bladoksels. Slechts één plant was werkelijk éénkiemig. Met die plant ging dr. Sa vitsky verder en daarop zijn nu vrijwel alle tegen woordige rassen van éénkiemig bietenzaad ge baseerd.- Ook dat is een enorm werk geweest. De eigenschap van eenkiemigheid vond men in bietenplanten die wel tot dezelfde familie behoren, maar hoegenaamd geen gebruikswaarde hadden. Zij moesten worden gewijzigd, d.w.z. de eigenschap Het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have N.V. te Kapelle heeft een mooi succes behaald: haar suikerbietenras Soiorave is opgenomen in de Rassen lijst van het Instituut voor Ras sen-Onderzoek. Dit ras mag dientengevolge nu in ons land worden aangeboden. Soiorave is het eerste in Nederland gekweekte, ge netisch éénkiemige ras, dat het doel heeft bereikt. Vorig jaar werd een soortgelijk ras, Monohil, in de lijst opgeno men, maar dat ras werd ge kweekt te Killeshög in Zwe den. Soiorave zal uitsluitend in piivorm worden geleverd en overeenkomstig de nieuwe voorschriften in pakken van 100.000 korrels. Soiorave is een erfelijk één kiemig trrploid ras met vrij hoge suikeropbrengst, vrij hoog suikergehalte, vrij hoge tot hoge wortelopbrengst met een snelle bladontwikkeling en vroege grondbedekking. Wij wensen de N.V. Van der Have van harte geluk met deze bekroning van een zo langdurig en moeizaam werk. van de eenkiemigheid moest worden gekombineerd met de eigenschappen van de oudere rassen wat be treft opbrengst der wortels, betere vorm der bie ten, goed rooibare wortels, een hoog suikergehalte en ook sapzuiverhêid, weinig neiging tot schieten, een plant die gemakkelijk groeit en gemakkelijk de grond bedekt. Enfin een hele serie van eisen die aan elkaar moesten worden gekoppeld. DIT werk werd dan overgenomen door een aan tal bedrijven in West-Europa. Dat is gebeurd in Engeland, dat is gebeurd in Zweden, Denemar ken, hier in Nederland, in Duitsland en de Fransen zitten natuurlijk al evenmin stil. Dat werk krijgt langzamerhand sukses en daar mee begint dan die nieuwe periode in de suiker bietencultuur, want het gaat er naar uitzied, dat hiermee een einde komt aan het tijdperk van het precisiezaad dat nu zo ongeveer een jaar of tien het laatste woord heeft gezegd op het gebied van de bietenteelt. Het precisiezaad zoals we dat op het ogenblik kennen betekent dat wij per ha zo ongeveer 300.000 zaden uitzaaien. Daar blijven dan toch nog ruim 150.000 plantjes van over en die moeten worden teruggedund op ongeveer 70.000 a 80.000 planten SC

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 20