Beproeving landbouwcirkelmaaiers (in groepsverband) 4-wiel aangedreven trekker Vari der Lely n.v. MECHANISATIE NIEUWS wmmmm mm mm mmmm Verschenen is als publikatie 130 van het Insti tuut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie het verslag van de BEPROEVING VAN LANDBOUW CIRKELMAAIERS (IN GROEPSVERBAND). De landbouwcirkelmaaier is de eerste maaier, die de positie van de maaibalk heeft aangetast sinds de uitvinding van het principe van de maaibalk door Emery omstreeks 1830. Reeds voor de ontwikke ling van de cyclomaaier (landbouwcirkelmaaier) door Machinefabriek P. J. Zweegers N.V. te Gel- dröp, waren nieuwe maaisystemen op de markt verschenc maar deze hebben het gebruik van de maaibalk niet terug kunnen dringen. Het succes van de landbouwcirkelmaaier moet vooral worden toegeschreven aan de grotere capa citeit en het beter kunnen maaien onder moeilijke omstandigheden dan de conventionele maaibalk. Ten opzichte van bijv. de klepelmaaier en de tuin- bouwcirkelmaaier heeft de landbouwcirkelmaaier het voordeel dat het materiaal direct na het maaien wordt afgevoerd en niet wordt kortgesïagen. De belangstelling, die er in de praktijk bestaat voor de landbouwcirkelmaaiers heeft vele fabri kanten van landbouwwerktuigen doen besluiten met de ontwikkeling en fabricage van deze maaiers te beginnen. Het grote aantal merken, dat op de markt is ver schenen, en de vraag naar meer details over de werking en de constructie van de maaiers, zowel van de zijde van de fabrikanten als van eventuele toekomstige gebruikers, is de aanleiding geweest dat de Afdeling Merkenonderzoek van het I-L.R. in 1968 een beproeving met deze maaiers heeft uit gevoerd. Tijdens de beproeving, die onder verschillende grond- en gewasomstandigheden is utigevoerd. werden praktijkproeven en vermogensmetïngen verricht en werd een beoordeling van de construc tie, de bediening en de afscherming van de machi nes gegeven. Na de beproeving werd bovendien een uitgebreide mondeling enquête onder de ge bruikers gehouden. Als resultaat van de beproeving, waaraan door 17 machines is deelgenomen, zijn van acht machi nes een bulletin verschenen, die in deze publikatie in hun geheel zijn opgenomen. Bulletinno. 415: Votex Excentra landbouwcirkel maaier; no. 416: PZ CM 135 landbouwcirkelmaaier; no. 417: PZ CM 4 landbouwcirkelmaaier; no. 418: Kemper landbouwcirkelmaaier; no. 419: Fella land bouwcirkelmaaier; no. 420: Kuhn GMD 4 land bouwcirkelmaaier; no. 421: Goudland landbouwcir kelmaaier: no. 422: Krone TM 4 landbouwcirkel maaier. De publikatie bevat verder een aantal hoofd stukken waarin de constructie van de landbouw cirkelmaaier in zijn algemeenheid, de te gebruiken trekker, het maaiwerk en het gebruik van land bouwcirkelmaaiers en de beproeving worden be schreven. Bovendien is een hoofdstuk opgenomen waarin een aantal punten worden genoemd, die van belang zijn bij de aankoop van een landbouwcirkel maaier. Publikatie 130 is verkrijgbaar bij het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, Dr. S. L. Mansholtlaan 12 te Wageningen door storting of overschrijving van 3,65 op gironummer 880018 t.n.v. I.L.R., Wageningen. (Zie verder pag. 14.) Veldkoning N.V". te Roermond meldt ons dat de nieuwe fruitteelt-serie van Renault die reeds enige tijd aan de markt is zich mag verheugen in een grote belangstelling. Een bijzondere originele vin ding in de hefinrichting van deze trekker draagt hier zeer zeker toe bij. De fruitteelt- en tuinbouwtrekkers type R 50 en R 60 zijn n.l. uitgerust met een speciale diepte regeling, die gebruik maakt van het gewicht van het werktuig. Reeds sinds 1965 zijn de Renault trekkers uitge rust met het bekende Tracto-control systeem dat werkt via trekstangen. Het is een bekend feit, dat bij de automatische diepteregeling, zowel een top- stangregeling als een trekstangregeling, het ge wicht van het werktuig invloed heeft op de auto matische diepteregeling, indien de benodigde trek kracht erg laag is. Bij dit weer verbeterde Tracto-control gebruikt men het gewicht van het werktuig om bij zeer ge ringe trekkracht toch een perfecte volautomatische diepteregeling te verkrijgen. Hierdoor is het mogelijk geworden met vrij zware werktuigen toch zeer ondiep te werken. Renault gaat met deze vinding voorop wat de nieuwe ont wikkelingen in de volaltomatische diepteregeling betreft. Op bijgaande foto ziet U een van de Renault tuinbouw- en fruitteelttrekkers afgebeeld n.l. de R 50. De Renault trekkers worden in Nederland geïmporteerd door Veldkoning N.V. in onze „Mechanisatie Nieuws"-rubriek namen wij onlangs een foto op bij een mededeling over de introduktie van een 4-wiel hydrostatisch aangedre ven trekker met een 87 pk 6 cylinder M.W.M. dieselmotor door C. van der Lely N.V. te Maasland. De foto die erbij werd geplaatst werd bij de opmaak echter verwisseld. Bovenstaand de juiste, daarbij behorende foto van deze Lely-trekker.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 9