Belgisch oordeel over de Franse fruitteelt 7 De golden delicious beheerst de appelteelt. Dezer dagen hadden we een gesprek over de fruitteelt in de E.E.G. met Ir. P. Nicolaï. Deze kan beschouwd worden als een der meest vooraan staande personen op fruitteeltgebied in België, die zowel via het bedrijfsleven (o.a. Frugorex, Hesbania, Gorsac) als de organisaties (o.a. voorzitter Belgi sche Pomologische Vereniging) op de voorgrond treedt. Hij is ook goed bekend in Frankrijk, waar zijn zoon Paul een fruitteeltbedrijf heeft. Tijdens het onderhoud kwam vooral de concurrentiever valsing door bepaalde E.E.G.-lidstaten ter sprake, alsmede de toekomst van de fruitteelt in Nederland en België. LAAG PRIJSPEIL IN België gaat het ook bar slecht met de fruit teelt. De concurrentie van Frankrijk doet zich wellicht nog scherper voelen dan hier, terwijl de overheid ook weinig doet om verbetering in de toestand te brengen. Veilinggegevens over de periode 21 november tot 5 december bieden het volgende beeld: aanvoer ras middenprijs I en II 242.000 kg Cox's Orange 4.09 fr./kg (28-29 ct) 228.000 kg Goudreinette 3.10 fr./kg (21-22 ct) 172.000 kg Jonathan 2.10 fr./kg (14-15 ct> 447.000 kg Golden Del. 2.39 fr./kg (16-17 ct) 65.000 kg andere rassen 1.80 fr./kg (12-13 ct) 1.158.000 kg totaal 2.81 fr./kg (19-20 ct) De middenprijs van de appels in de kwaliteits klasse I en II lag dus iets beneden de 20 ct per kg. Daarnaast werd nog 239.000 kg klasse III en kroet aangevoerd, die 0,86 fr. per kg opbracht. De middenprijs van alle appels in totaal bedroeg daardoor 2.50 francs, oftewel 17% ct per kg. Terecht merkte de heer Nicolaï op. dat er na aftrek van de kosten van het sorteren, transport, fust, provisie, enz., heel weinig overblijft. Er is dan ook een noodtéostand. EINDELIJK OOK ROOIPREMIE MA lang aanhouden heeft men thans ook in België een rooiregeling gekregen. Deze werd mede „afgedwongen" middels een grote protest optocht door Sint-Truiden, enkele weken geleden. De premie bedraagt 30.000 francs per ha, dus ca. ƒ2100,De aanmeldingen stromen binnen. Men verwacht dat minstens 2025 van het areaal gerooid zal worden, doch pas over enkele weken zal hierover voldoende bekend zijn. Even als in Nederland moet men voor 1 januari aan vragen en voor 1 mei 1970 rooien. Daarna geldt de E.E.G.-regeling. SUBSIDIES ANDANKS de lage prijken komen er nog regel- matig appels uit Frankrijk op de markt. In de week van 1623 november b.v. arriveerden er in Brussel 25 wagons Golden Delicious tegen een prijs van 6 francs (42 ct). Topkwaliteit in éénma lig fust. Voor de Franse telers, gezien de hoge transport- en afzetkosten ook te laag, maar dat wordt waarschijnlijk grotendeels met subsidies goed gemaakt. De heer Nicolaï meent, dat de Franse telers in 't algemeen zelf niet weten wat er op dit gebied allemaal gebeurt. Er zijn betrekkelijk weinig lan delijke subsidies. Het meeste gebeurt regionaal en dan nog zodanig, dat men er geen vat op krijgt omdat het niet zwart op wit staat. Nu en dan is er iets te lezen in de kranten en vakbladen: de heer Nicolaï heeft een plakboek vol met uitge knipte artikelen en berichten. Tevens heeft hij tijdens Franse reizen nogal eens wat opgevangen, zodat hij een weliswaar onvolledig, maar toch re delijk goed beeld heeft van hetgeen er zich af speelt.' REGIONALE SUBSIDIES ALS de subsidies werden afgeschaft, zouden 9 van de 10 fruitteelt bedrijven in Frank- krijk binnen korte tijd van de kaart zijn", zegt de heer Nicolaï. Dat geven de Fransen zelf toe. Hij gelooft niet dat de kostprijs er belangrijk lager is. Het verschil is naar zijn mening klein, vooral omdat de prestaties van de arbeidskrachten er lager liggen dan in de Benelux. Maar het is erg moeilijk om concrete bewijzen te leveren van de concurrentievervalsing. De be ruchte 12 cent subsidie op 15 miljoen kg Golden Delicious, waarover eind oktober van dit jaar zo veel te doen was, schijnt per toeval uitgelekt te zijn. Deze subsidie gold voor 4 departementen in het zuiden, die speciale steun krijgen. De over heid heeft daar omschakeling van wijnbouw naar appelbouw sterk bevorderd en gesubsidieerd. Het gaat deze telers nu slecht en daardoor voelt de overheid zich min of meer verplicht extra te hel pen. Toen de telers in andere delen van Frank rijk het vernamen, waren deze er zeer verbolgen over. In de kranten en vakbladen schreef men van een schandaal. Maar ook kon men lezen dat deze subsidie maar een druppel betekende van het totaal. MET TE VEEL FRUIT AE heer Nicolaï is er van overtuigd dat Frank- rijk probeert een overmachtspositie in de E.E.G. op te bouwen wat betreft de appels en peren Met de telers is goed te praten over pro- du.ktiebeperking en rooien, maar in de hoogste kringen van de ambtenaren denkt men daar an ders over. Die zijn van mening dat er niet teveel fruit is in de E.E.G., mits er maar voldoende ver dwijnt in België, Nederland en eventueel Duits land. Van verwaarlozing is in 't algemeen in Frank rijk weinig sprake. De heer Nicolaï vond dat de verzorging dit jaar zelfs beter was dan vorig jaar. Ondanks de lage prijzen. Dat wijt hij alweer aan de subsidies. VOORAL STEUN BIJ AFZET AE subsidies worden vooral gegeven bij bewa- ring en afzet. De heer Nicolaï voegt er aan toe, dat we als Benelux daarbij geholpen hebben. „Wij hebben toegestemd in hét toekennen van forse subsidies voor het oprichten van producen tenverenigingen. met de gedachte dat het in aller belang was dat de afzet in de E.E.G. beter gere geld werd." Met de E.E.G.-subsidies, aangevuld met eigen steun, kan er een heleboel. De heer Ni colaï gaf daarvan voorbeelden. Eerst worden gebouwen gesticht (paksta- tiohs, koelhuizen, kantoren, compleet met inventaris) waarvoor 40 (eigen) subsidie wordt gegeven en dan nog eens 30 wordt geleend met lage rente. Vervolgens de startsubsidie van de E.E.G., die resp. 3 2 en 1 van de omzet be draagt. wat 12 ct per kg extra bijdrage be tekent. Aanvullend een (Franse) tegemoetkoming in de beheerskosten, die achtereenvolgens 80, 50, 50, 40 en 40 bedraagt. Het effect is globaal 12 ct per kg kostenverlaging. In bepaalde departementen verder een sub sidie ter bevordering van de verkoop aan „kettingwinkels" (filiaalbedrijven) van en kele centen per kg. Ook kan nog de transportsubsidie worden genoemd (die de Fransen geven omdat de Italianen het ook doen) en het moratori m voor geleende gelden aan de (zeer velen) die uit Marokko, Algerije of Tunis kwamen en in de fruitteelt een nieuw beslaan pro beren op te bouwen. Plus de steun aan de verwerkingsindustrie, waar uiteindelijk de Franse teler ook van profiteert, Tenslotte nog (afhankelijk van het departe ment) 4060 vergoeding van de premie van de hagel verzekering. De kans op hagel is zeer groot in Frankrijk. De premie be draagt daarom ca. 14 Hiervan wordt ech ter overwegend 60 vergoed, wat in wezen een bijdrage betekent van ruim 2 ct per kg. Alles opgeteld krijgt men een globaal, doch nog zeer onvolledig overzicht van hetgeen aan tegemoetkomingen wordt egeven. WEINIG BEWIJZEN WE hebben uit de gegevens van de heer Nicolaï gemeend af te mogen leiden dat de steun vaak een sociaal karakter heeft en mede daardoor ongelijk wordt gegeven. De teler in het noorden, die slechts beperkt steun krijgt, weet niet wat er in het zuiden gebeurt. Te bewijzen valt er niet veel. Er staat weinig op papier. Als we het goed begrepen hebben loopt er veel over de FORMA, een soort Landbouw Egali satie Fonds, dat van de overheid geld krijgt voor bepaalde activiteiten. Er schijnen subsidies gegeven te worden voor export naar derde landen en ook wel naar E.E.G.- lidstaten. Maar alles wordt waarschijnlijk telefo nisch afgewikkeld. Men zet hef niet zwart op wit, want exportsubsidies mogen ingevolge de E.E.G. - bepalingen niet worden gegeven. DEVALUATIE-VOORDEEL DE devaluatie heeft de positie van de Franse fruitteelt aanmerkelijk versterkt. De kosten voor de huidige oogst zijn overwegend gemaakt op basis van het prijspeil vóór de devaluatie. De heer Nicolaï rekende voor dat de Franse telers daardoor, als ze voor hun produkt in België even veel B. francs krijgen als vorig jaar, 25 voor deel hebben. Vooral onder de indruk was de heer Nicolaï van de wijze waarop men de afzetsubsidies tot waarde weet te brengen. Eerst zijn een groot aan tal SICA's (producentenverenigingen) opgericht met E.E.G. en nationale steun en nu fuseren deze weer tot „Super-SICA's", waardoor ze weer van voor af aan kunnen beginnen met alle startsub sidies, die eraan verbonden zijn. Zo kunnen ze nog wel een poos doorgaan. „Uit ideologische overwegingen is dit alles mede door ons gesteund, maar nu komen wij er door in een nadelige positie", aldus de heer Nicolaï. AFZET EEN oplossing voor de problemen zag de heer Nicolaï in feite niet. Hij acht htt van veel belang dat in Frankrijk een aantal concurrentie vervalsende maatregelen verdwijnt, maar hij be twijfelt het of de Franse overheid haar politiek belangrijk zal wijzigen. Het ligt te veel in het po litieke vlak. Hij hoopt op een gunstig effect van de E.E.G.- rooipremie, hoewel hij deze onvoldoende vindt. Verder blijven aandringen op gelijke concurren tievoorwaarden en zelf streven naar verbetering op het gebied van de afzet. Orer het laatste punt heeft de heer Nicolaï zijn eigen ideeën, die we hier overigens onbesproken laten. Deze ideeën worden min ot' meer verwezenlijkt door de afzet- vereniging Hesbania, die o.a. vrij veel uitvoert in kleinverpakking naar West-Duitsland. Typerend voorval: er arriveerde juist een dubbele trailer met groene Golden Delicious uit Frankrijk te Hes bania. Vooral in West-Duitsland, doch ook in Bel gië geeft men volgens de heer Nicolaï nog steeds de voorkeur aan groen boven geel. Vandaar dat men de appels voor de klanten gedeeltelijk bij de „vijand" gaat halen. De fruitteelt in de E.E.G. is soms ingewikkeld, zoals hieruit geconcludeerd kan worden A. v. O. RASSEN LIJST GROENTEGEWASSEN 1970 Verschenen is de 22e Rassenlijst voor groentegewassen 1970, waarin de nieuwste gegevens zijn opgenomen die door de Com missie samenstelling Rassenlijst. Groentegewassen betreffende de beproe ving van nieuwe rassen en selecties daarin zijn verwerkt. De keuze van de groenteteler wordt daardoor vergemakkelijktDe Rassen lijst wordt U toegezonden nadat U de kosten hebt overgemaakt op girorekening 897111 van de Coöp. Raiffeisenbank te Bennekom met vermelding van: ,,Nr. 427 Rassenlijst voor Groentegewasseri'De prijs bedraagt f 3,—.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 7