Darde oogstraming appels en peren 1969/1970 Nogmaals De prijsverschillen bij chemische bestrijdingsmiddelen DINGEN VAN DE WEEK 6 Het C.B.S. heeft, in samenwerking met het Minis terie van Landbouw en Visserij, de 3e oogstraming van appels en peren 1969/'70 opgesteld. Volgens de opgave van de deelnemende fruit bedrijven aan deze onderzoekingen is de oogst van appels en peren lager uitgevallen dan begin oktober werd geraamd. De perenproduktie daarentegen gaf, t.o.v. begin oktober, nog een kleine stijging te zien. De totale bruto-produktie van appelen van het seizoen Schreven wij de vorige week dat de antwoorden op in de Tweede Kamer schriftelijk aan de Minis ters van Landbouw en Economische Zaken gestelde vragen betreffende nadelige prijsverschillen tus sen bestrijdingsmiddelen in ons land en het buiten land nog niet gereed waren, j.l. maandag lag het antwoord op ons bureau. Wij ontlenen daaruit het volgende. ADVIESPRIJZEN voor bestrijdingsmiddelen, zoals deze in prijscouranten zijn vermeld, zeg gen niets omtrent de door verbruikers werkelijk betaalde prijzen, omdat in de handel veelal aan merkelijk van de adviesprijzen wordt afgeweken. Zo geeft de Nederlandse groothandel, aldus minister mr, L. de Block, kortingen variërend van 815 Niet zelden wordt zelfs rechtstreeks aan EN van de belangrijkshte gebeurtenissen van de afgelopen week was de Haagse topcon ferentie. Hier waren de leiders van de E.E.G.-landen bijeen om te spreken over de toekomst van het E.E.G.-bondgenootschap. Er zijn vele commentaren geleverd op het resul taat van deze conferentie. Ze liepen uiteen van negatief tot positief. Er waren zoals steeds optimis ten en pessimisten. We zijn van mening dat het heel moeilijk, zo niet onmogelijk is om als buitenstaander een oordeel uit te spreken over de betekenis van deze topconfe rentie en van het bereikte resultaat en zullen ons daaraan dan ook niet wagen! We hebben begrepen dat het er nu om zal gaan op welke manier de be trokken landen en regeringen de macht en de wil zullen hebben om tot besluiten te komen. Er zal eerst een regeling bereikt moeten worden voor de financiering van de landbouw in de E.E.G. De Fransen vonden dat het belangrijkste probleem dat de E.E.G. op het ogenblik heeft en daarom heeft het een grote plaats ingenomen bij de besprekin gen in Den Haag. Het gaat om de gezamelijke financiering van het landbouwbeleid binnen de E.E.G. Hiervoor moet een oplossing worden gevonden alvorens de be sprekingen met Engeland gaan beginnen, aldus de Franse zienswijze die een sterk accent kreeg in Den Haag. We hebben ook begrepen dat het heel moeilijk zal zijn om de eenheid op de verschillende gebie den binnen de E.E.G. te bereiken en we vrezen dat de de onderhandelingen met Engeland tot toe treding binnen deze Gemeenschap, langdurig en 1969/'70 wordt geraamd op 525 min. kg. De handels- produktie komt uit op 475 min. kg 40 t.o.v. I968/'69). De bruto-produktie van peren van het seizoen 1969/'70 wordt geraamd op 110 min. kg. De handelsproduktie werd berekend op 100 min, kg 45 t.o.v. 1968/'69). Handelsproduktie appelen (min kg) 1968/'69 1969/'70 Appelen totaal 340,475, Yellow Transparant 6,8 6,5 James Grieve 28,6 38, Cox's Orange Pippin 44,78, Jonathan 32,— 38,— Schone v. Boskoop 30,72, Golden Delicious 109,140, Handelsproduktie peren (min kg) 1968/'69 l969/'70 Peren (totaal) 180,100, Clapp's Favourite 15,12, Bonne Louise d'Avranches 13,3 7, Légipont (Charneux) 27,3 14, Conférance 32,6 23, Doyenné du Cornice 7,8 4,5 verbruikers geleverd tegen nog lagere handelaars- prijzen. Dergelijke handelspraktijken komen ook in België voor. Zij hebben tot gevolg, dat in geen van beide landen van een verbruikerspeil kan worden gesproken. De prijzen in Frankrijk liggen voor de bestrij dingsmiddelen „Captan" en „Simazin" inderdaad nog iets lager dan in Nederland en België, o.m. als gevolg van het feit, dat de toepassingsmogelijk heden aldaar groter zijn dan in beide andere lan den. Zo wordt Simazin in Frankijk ook voor on- kruidbestrijding in een groot areaal maïs gebruikt. Uit het feit, dat sommige middelen, w.o. Simazin, door Belgische verbruikers in Nederland worden gekocht, moet worden afgeleid, dat de verbruikers- prijzen van die middelen in Nederland zelfs lager liggen dan in België. Aangenomen mag dan ook worden, dat er voor het totale pakket middelen geen grote verschillen tussen de verbruikersprijzen in beide landen bestaan. Volgens verkregen gegevens zouden Nederlandse fruittelers voor Captan 13,80/kg betalen en Bel gische fruittelers ongeveer 8,/kg. Voor Simazin zou de prijs resp. zijn 40,/kg in Nederland en 17,/kg in België. De prijzen in Frankrijk zou den voor deze produkten nog lager zijn. Minister De Block kan de juistheid van genoem de prijzen niet bevestigen. Zekerheid bestaat er slechts omtrent de officiële adviesprijzen, die in Nederland zijn voor Captan 83 in 25 kg verpak king 13,20 per kg, in België Bf. 144 of wel 10,70/kg en voor Simazin 50 in 10 kg verpak king resp. 35,06/kg en Bf. 525, of wel 36,75/kg. In dit verband wordt er, evenals in de desbetref fende Nota over deze kwestie van het Landbouw schap, op gewezen dat verschillen in belastingwet geving, octrooirechten enz., distributie-apparaat en marktomstandigheden oorzaken zijn van eventuele verschillen in gebruikersprijzen. moeilijk zullen worden. Belangrijk is echter dat er een kans is dat deze onderhandelingen beginnen. Vooral Nederland is daar een groot voorstander van. Verschillende commentaren spraken van een duidelijke wil om tot een grotere en hechtere een heid binnen Europa te komen. Dat lijkt op het ogen blik de grote uitdaging waarvoor we In de jaren 70 staan. Laten we hopen dat ze met succes voltooid zullen worden. Er is veel kritiek op de E.E.G., zeker ook in onze kring, maar het is niet eerlijk om de schuld van alle moeilijkheden alleen daar te zoeken. Er zijn moeilijkheden gekomen in bepaalde sek toren als gevolg van de ontwikkelingen binnen de E.E.G. We weten echter niet hoe onze levensstan daard geweest zou zijn zonder deze grotere Euro pese eenheid. Ook als tuinbouw in het algemeen hebben we, naar we mogen aannemen, voorlopig meer voordelen dan nadelen gehad van de E.E.G. Er zal echter wel een grotere harmonisatie op ver schillende terreinen moeten komen. Er is nog veel dat niet klopt en daarom moet zeker bij herhaling gewerkt worden om dat te verbeteren. Vooral in de fruitsektor worden we dat gewaar. Hopelijk zullen ook hier de jaren 70 een verbetering brengen. AT onze tuinbouwexport in het algemeen van zeer grote betekenis is, zagen we vorige week toen met een feestelijk vertoon de miljardste kilo groenten en fruit werd geëxporteerd. Hiermede werd een mijlpaal bereikt want nog niet eerder ging in een jaar een dergelijke hoeveelheid tuinbouwprodukten de grenzen over. Wanneer we zien dat in 1955 de export nog geen 500 miljoen kg bedroeg en we nu 14 jaar later een verdubbeling hebben bereikt, dan zegt dat toch wel wat. Ook de franco-grenswaarde van deze export CONFERENCE WERD GOEDKOPER Een sterk toegenomen aanbod van Conference, vooral ook afkomstig van de zijde der handelaren en daartegenover een afnemende vraag zowel voor de binnenlandse markt als voor export, was er de oorzaak van dat in de eerste week van december de prijzen van peren en dan speciaal van Conference aanmerkelijk terugliepen. Vooral was dat het geval met de maat 55-60 mm, dat is de kleine maat. Hier voor werd in de tweede helft van november steeds tussen 50 en 55 cent per kg betaald maar vorige week liep de prijs terug tot iets beneden 40 cent per kg. Ook de grote maten werden gemiddeld 5-8 cent per kg goedkoper. Boven 60 cent per kg werden er eind vorige week geen Conference meer verkocht en in de weken daarvoor kon men van de grote ma ten vlot 65 cent per kg maken. Een teleurstellende ontwikkeling dus bij dit ras waarvan de voorraden nog van betekenis zijn en waarop veel telers hun hoop hadden gebouwd. Hopelijk zal deze terugslag spoedig overwonnen worden. Beter ging het met de Doyenné du Cornice die steeds werd verkocht voor 90 cent tot rond en iets boven een gulden per kg voor de klasse I en II kwaliteit. Saint Remy bleef gevraagd. Het aanbod was beperkt en de prijs steeg tot 85 cent per kg. In de appelhoek was het aanbod nog ruim maar het percentage goede kwaliteit bleef beperkt. Hier naar bestond een goede vraag en vooral voor het ras Golden Delicious kon de prijs wat aantrekken. Voor de allerbeste partijen werd tot 35 cent per kg betaald. We moeten erbij zeggen dat het aanbod hiervan bijzonder klein was. Er komt steeds meer klasse II kwaliteit en hiervoor werd tussen 15 en 20 cent per kg betaald. Goudreinette was gevraagd voor export naar Frankrijk en de prijs van de grote maten lag steeds rond 35 cent per kg. De kleine maat klasse I deed tussen 22 en 25 cent per kg. Jonathan klasse I noteerde rond 25 cent per kg voor de meest gevraagde maten en voor de klasse II werd al naar gelang van de maat en de kwaliteit tussen 10 en 20 cent per kg betaald. De klasse III kwaliteit van alle appelrassen werd enkel gekocht door de fabrieken tegen de kroetprijs van 10-12 cent per kg. Jonathan klasse II kleine maat en klasse III bracht 6-8 cent per kg op. Cox's Orange Pippin van goede kwaliteit werd goed betaald maar ook hiervan was het aanbod klein. De kleine maten van dit ras bleven goedkoop en stipappels kocht enkel de fabriek voor plm. 10 cent per kg. bereikte een absoluut record tot nu toe, namelijk van 867 miljoen gulden. Hieruit blijkt heel duidelijk dat we meetellen op de buitenlandse markten als leverancier van tuinbouwprodukten. Alleen geldt dat helaas niet voor fruit want in het totale pakket van 1 miljard kilo groenten en fruit zat maar 76 miljoen kg fruit en in de totale franco grenswaarde van 867 miljoen gulden zat maar 62 miljoen gulden dat voor rekening kwam van het fruit. Deze cijfers vallen dus wel sterk uit de toon bij die van de andere tuinbouwprodukten, zeker als we zien dat de totale export van fruit 40 kleiner is dan in 1955 terwijl de totale tuinbouwexport ver dubbelde. Over de moeilijkheden met de appels op de bui tenlandse markten is de laatste tijd genoeg ge schreven. Ook met de peren wou het echter niet vlotten. Het Produktschap voor Groenten en Fruit gaf dezer dagen een overzicht van de perenmarkt in het afgelopen seizoen waaruit blijkt dat het ook voor dit produkt in feite een teleurstellend seizoen is geweest. De oogst was klein en de prijs viel tegen en hierdoor zal de geldelijke opbrengst van de peren achter blijven bij die van het vorig jaar. Volgens de voorlopige gegevens van het Produkt schap voor Groenten en Fruit bedroeg de gemid delde prijs van peren tot half november ongeveer 28 cent per kg. De kostprijs van peren moet zeker gesteld worden op 40 cent per kg, zodat hieruit ook duidelijk blijkt de teleurstellende ontwikkeling bij dit produkt waarvan we zulke goede verwach tingen hadden bij het begin van het seizoen. De grote maten bij de peren hebben het redelijk goed gedaan maar die zijn er juist zo weinig. Het gaat om de middel en kleine maten die er het meest zijn en die brengen zo weinig op. -

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 6