UIT DE PRAKTIJK Fruitteelt laatste jaren verliesgevend Slachtpremie niet aantrekkelijk Niet bij de pakken neerzitten Belangstelling voor gebeurtenissen buiten bedrijf Uiteenlopende bedrijfsuitkomsten 5 Het lfjkt erop of in WEST ZEEUWS-VLAAN- DEREN de animo om van de slachtpremie voor melkvee te profiteren veel minder is, dan aan vankelijk tijdens de eerste geruchten hierover deed vermoeden. Verschillende kleine melkvee houders en ook een paar grotere, leken toen se- rieuse plannen te hebben om de melkproduktie te staken. De oorzaken zijn welicht de volgende: Ook al zou de melkprijs iets dalen, dan nog is men er meestal wel van overtuigd dat één ha grasland toch nog een hoger en meer stabiel saldo oplevert, dan wanneer dit grasland voor mestvee wordt aangewend. Dit ondanks de betere rundveeprijzen van de laatste tijd. De wat grotere arbeidsbehoefte en de meer-gebondenheid heeft men er blijkbaar wel voor over. Om bij afstoting van het melkvee, dit grasland als bouwland te exploiteren geeft, behalve dat dit gezien de vaak ongunstige ligging in vele ge vallen niet mogelijk is, ook weinig perspektief. De gemiddelde saldi van de akkerbo"wgewassen zijn, zeker over een reeks van jaren bekeken, bepaald aan de lage kant. Een derde reden is naar onze mening, dat de veehouder wel door heeft dat de slachtpremie van 720,per melkkoe, hem geen zuivere 720, extra boven de waarde van zijn gebruiksvee op levert. Immers de slachtprijs van een dergelijke koe is meestal (veel) lager dan de gebruikswaarde Evenals onze collega die de „Tuinbouv/klan- ken" verzorgt zijn wij wat geschrokken van de wat teneergeslagen stemming op de algemene kringvergadering THOLEN-SINT PHILÏPSLAND. Was dit nodig aan het eind van 1969 Wij dach ten dat vele agrariërs menen dat dit niet nodig was geweest en en uit de samenvatting van de voorzitter was duidelijk te distilleren dat geluk kig ook hij niet zo somber gestemd was. Als men de zaken op een dergelijke openbare (de pers was aanwezig) bijeenkomst zo somber stelt, loopt men het risico dat zo'n vergadering op de niet agrari sche wereld een averechtse uitwerking krijgt. Dat is dan ook o.i. in de Eendrachtbode het geval ge weest Dat is jammer en het doet de boerenzaak geen goed De presentatie naar buiten is voor de Land bouw (met een grote L) een belangrijke zaak. Ja een zaak die o.i. steds belangrijker wordt, naar mate het agrarisch bevolkingsdeel kleiner in aan tal wordt. Steeds meer zullen we met niet-agra- riërs te maken krijgen. Daarom moeten wij de zaak reëel stellen en niet maar klagen in het wilde weg. Als er in de E.E.G. ongelijke voorwaarden en omstandigheden zijn waaronder de Landbouwon dernemers moeten werken, dan is het de taak van de standsorganisaties daarop te wijzen en dit zo mogelijk met bewijzen aan te tonen, zoals door de voorzitter ook gebeurde t.a.v. de grote verschillen die er zijn op het terrein van de sociale voorzie ningen waar duidelijk van ongeoorloofde verschil len sprake is. Zo ook bij de belastingsystemen die in de diver se landen worden gehanteerd, zo ook het subsidie beleid waarvan o.a. de heer Schenk er, sprekend over de fruitteeltproblemen, een aantal ten tonele voerde, maar als men dat heeft gedaan dan mag men niet bij de pakken gaan neerzitten en zoals Minister Lardinois heeft in een nota de leden der Tweede Kamer mededelingen verstrekt over de inkomensvorming in de tuinbouw. De cijfers geven vooral een schrijnend beeld van de toestand in de fruitteelt. GEMIDDELD ARBEIDSINKOMEN VAN DE ONDERNEMER IN DE TUINBOUW Boekjaar 1963 1964 1965 1966 1967 1968 Groenteteelt onder glas Westland f17.790 8.000 f13.800 f 13.400 f 11.800 f 15.700 Groenteteelt open grond IJsselmonde f 6.000 f 5.300 f 12.200 f 13.250 f 13.500 f 15.700 Bloemkwekerij Aalsmeer f 15.000 f 15.800 f19.200 f21.300 f 18.600 f18.800 Bloembollen Bollenstreek f 10.000 f 10.400 f 9.600 f 8.700 f 14.600 f 11.000 Fruitteelt (ca. 7'/2 ha) Div. gebieden f 4.300 f4.100 f4.600 f 3.800 f 100 f 600 die een andere melkveehouder er voor kon be talen. Een goede gebruikskoe van 1500,brengt misschien als slachtkoe maar 1200,op. Eerder genoemde slachtpremie voor deze koe in dan in wezen slechts 400,Daar komt nog bij dat iemand die meer dan 5 koeien laat afslachten, er van maximaal 10 een premie kan beuren, terwijl deze uitkering ook nog twee-malig is. Sommigen meenden voorts door onderlinge rui ling wat te kunnen manipuleren, maar aangezien wij in Nederland, en niet in Frankrijk of Italië wonen zijn hiervoor bij ons geen kansen. Wij zijn nu eenmaal een punktueel volkje. Gesteld dient echter wel te worden dat in de toekomst om ver schillende redenen, de nu nog veel voorkomende kleine eenheden melkvee geen bestaanskansen meer zullen hebben. Vorige week werd onder een vrij goede belang stelling, op een avond de teelt van konserven- erwten behandeld. Gezien de ervaringen op an dere plaatsen in het Zuid-Westen, mag gerekend worden op een saldo, minstens gelijk aan dat van groene erwten. Een wat grotere nauwkeurigheid voor wat de teelt zelf betreft is wel geboden. De arbeidsbehoefte ligt lager dan bij groene erw ten. Een Belgische fabrikant wil ook in ons ge west deze teelt verder introduceren. Ook over de teelt van korrelmais zullen we de komende win ter nog meer horen spreken. de heer Schenk terecht opmerkte, ook de hand in eigen boezem durven steken, om zelf eens te zien, of wij het zelf, en daarbij betrekken wij ook de organisatie's die we zelf helpen besturen, het zo danig doen dat dat niet voor verbetering vatbaar zou zijn. De opmerking van de zijde van de jon geren dat alleen de wat minder begaafde zoons van de boeren in de toekomst in de landbouw overblijven delen wij nietGelukkig niet, want dan zou het er inderdaad slecht voor die land bouw uitzien. Als men in de Landbouw in de toekomst zrn kost wil verdienen dan zal men daar in de eerste plaats belangstelling en liefhebberij voor moeten hebben en dan doet o.i. de belangstelling voor b.v. aardrijkskunde, geschiedenis e.d. minder ter zake. Wij blijven van mening dat een jongen die in het bezit is van een goede ondernemingsgeest en die openstaat voor nieuwe ideën en samenwer kingsvormen in alle takken van het agrarisch bedrijf nog een redelijk bestaan kan opbouwen. Misschien moet deze man in de toekomst wel eens 10 uur per dag werken terwijl een ander dat bin nen de muren van een wat duf gebouw wel in 7 of 8 uur af kan. Maar dan kan het toch nog best zo zijn dat die 10 uur verrichten van zelfstandig werk meer voldoning schenken dan de genoemde 7 a 8 uur „massa-werk" Duidelijk is dat de agrarische bedrijfstak een heel ander aanzien heeft gekregen en in de toe komst zal dit beeld ongetwijfeld nog aanzienlijk veranderen. Het wordt een kapitaalsintensief en „wetenschapelijk" geleid bedrijf, waarbij aan de toekomstige ondernemer aanzienlijk zwaardere eisen gesteld zullen worden t.a.v. algemene ont wikkeling, t.a.v. vooral ook de technische en che mische kennis van de betrokkene die tot slot het geheel economisch moet kunnen combineren. In 1969 zal de situatie waarschijnlijk niet ingrijpend verschillen met 1968. Het wordt weer een zeer slecht jaar voor de fruitteeltdie waarschijnlijk voor de ondernemer weer een negatief arbeidsinkomen zal opleveren. De werkzaamheden op het veld zijn op WAL CHEREN nu voor dit seizoen vrijwel afgesloten. De laatste bieten zijn weer afgevoerd en het win- tervoorploegen is klaargekomen. Het vee is op stal gehaald, wat binnen de bedrijfsgebouwen weer meer aktiviteiten meebrengt. Bedrijfsorganisatorisch gezien leven we nu wat in de komkomertij d. De zorgen voor het afgelopen seizoen zijn achter de rug. De zorgen voor het komende seizoen houden we nog even op een af stand tot na de komende festdagen en de jaarwis seling. Het is goed dat we om ons bedrijf wat min der zorgen hebben en dat we ook nog tijd hebben om onze belangstelling te tonen voor wat buiten ons bedrijf plaats heeft. Want evengoed als op agrarisch terrein veranderd er ook veel op gees telijk en maatschappelijk terrein. Sn ook op dit terrein zullen we bij moeten blijven. Als agrarische bevolkingsgroep worden we op het totaal van de bevolking steeds kleiner. Land- bouwtechnisch staan we op hoog peil. Laten we er voor zorgen dat we ook op ander terrein niet voor achterlijk worden versleten. Eén opmerking moet ons nog even van het hart. We kunnen ons voorstellen dat er toch nog kollega's zijn die zor gen hebben, nl. zij die een bedrijf begonnen zijn met een hoog percentage vreemd vermogen. Dit is geen schande, maar het kan toch wel zorgen geven waanneer de rente en aflossing naar de geldgever moet worden gebracht. De aflossing is een vast gegeven maar de steeds stijgende rente is iets dat sommigen toch wel zwaar op de maag ligtU denkt misschien dat uw rubriekschrijver wat somber gestemd is in zijn laatste artikel van dit jaar. Dit is echt niet de bedoeling, maar wel het konstateren van mogelijke feiten uit de prak tijk. Dergelijke feiten zullen toekomstige onder nemers in de landbouw onder ogen moeten zien. Dit dient dan wel tijdig te gebeuren zodat scho ling voor een ander beroep nog mogelijk is. Wij wensen u gezegende Kerstdagen en een goede jaarwisseling toe met de wens dat 1970 voor gezin en bedrijf een goed jaar mag zijn. Nu het jaar weer bijna ten einde is wordt het ook op ZUID-BEVELAND weer de tijd om terug te gaan zien. Anderzijds moet ook al weer vooruit gezien worden naar het volgend jaar. De weersomstandigheden hebben dit jaar wei nig moeilijkheden voor het werk op de akker bouwbedrijven gegeven. Alleen de tweede helft van augustus zullen we wel blijven onthouden met de vele regen en de problemen om de zomer- tarwe te oogsten. Nadien verliep alles even vlot en gemakkelijk. Bleek, na het natte najaar van 1968 het slechts op enkele wintertarwepercelen noodzakelijk om over of bij te zaaien. Nu na dit zeer droge najaar gaat het er zelfs een beetje op lijken dat we met evenveel of mis schien wel met meer tegenvallers bij de winter- tarwezaai te maken zullen krijgen, dan na het voorgaande natte najaar. Wel een heel groot ver schil De uitkomsten van de bedrijven zullen nog al wat verschillen. De opbrengsten liggen gemiddeld wat lager dan het vorige jaar. De bedrijven met aardappelen en uien zullen als ze niet te vroeg hebben verkocht terug kunnen zien op een zeer goed jaar. Het resultaat zal op de bedrijven zon der deze twee uitschieters minder hoog zijn. In de afgelopen jaren vonden op Zuid-Beveland verschillende vrij grote en radicale veranderingen plaats. Allereerst kunnen we hier de werkzaam heden in het verkavelingsgebied de PoelHein- kenszand noemen. Verder weten we op hoeveel ha bouwland, grasland en boomgaard beslag is gelegd voor de aanleg van het kanaal docr de Kreekkrakpolder en de nieuw aan te leggen en gedeeltelijk reeds aangelegde 4-baans Rijksweg. Binnen enkele jaren zullen naar we hopen de laatste delen in deze weg volgen, zodat het verkeer vlot doorgang zal kunnen vinden. Er is nu voldoende tijd beschikbaar voor het schoonmaken en repareren van trekkers en werk tuigen evenals het steeds terugkerende onderhoud van sloten en drains. Zoals de hiusvrouwen ieder jaar hun grote schoonmaak houden is het nu ook de tijd om onze bedrijven en bedrijfsgebouwen schoon te maken en te houden. Wij doelen hier op de rattenbestrijding. Het afgelopen voor;aar is de aktie goed geslaagd, geef daarom de ratten dan ook geen kans om zich weer sterk uit te brei den en bestrijdt ze waar dit nodig is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 5