Lekepraat Wisky on the Rockies JA, er is iets met de Tweede Kamer of zo. Wat weet ik ook niet precies. Maar dat is toch ook niet belangrijk", aldus een geïnterviewde mevrouw. Nu, wij vonden het wei belangrijk, dus gingen we met 14 man op stap naar het bolwerk van onze democratie, het Binnenhof te Den Haag, om een luisterend oor te leggen bij de behandeling van de Jandbouwbegroting. Via allerlei slinkse bewegingen naderen we tenslotte het doel van onze reis. Tussen „naderen" en „bereiken" kan veel tijdsverschil zitten, zo merkten we alras. Het woordje „binnen" kreeg dan ook een nare bijsmaak, want het bleef een open vraag: wie of wat „binnen" was? Het binnenkomen bleek in leder geval bijzonder moeilijk te gaan. Maar zoals in vele gevallen, ook hier won de aanhouder. Instel lingen als het hierboven genoemde, beschikken in ruime mate over portiers en allerlei ander decor materiaal. Wanneer je wachten moet, dan knoop je al vlug een gesprekje aan met zo'n persoon. Je staat tenslotte maar een meter van hem vandaan en je denkt bovendien aan de communicatie. Tijdens het gesprek bleek, dat de man een gezonde kijk op zijn werk had, want hij zei: „Sta je hier voor joker met zes van je maten". Zijn onzekerheid omtrent het nut van zijn aanwezigheid aldaar, liet hij vergezeld gaan van een stroom gepeperde opmerkingen aan het adres der heren landbestuurderen. Zijn kritiek: hun auto's waren te groot, hun salarissen te hoog, ze deden niets of in ieder geval te weinig, de Hofvijver had allang gedempt dienen ta zijn! Ook was het bovendien veel te koud om buiten te staan! Dit laatste punt zal zijn visie ernstig beïnvloed hebben, nemen we aan. Dus ook hier, slechts enkele meters van het hart der natie verwijderd, een geschokt vertrouwen in de zegeningen van ons democratisch bestel. Afijn, we komen via diverse gangen, trappen en deuren op de beoogde tribune terecht, van waar uit de toeschouwer een goed zicht op de politieke arena beneden hem heeft. I_| ET gepraat en geloop in de zaal doet ons denken aan de drukte op een perron. Veel doorgaande passagiers wijkers) en maar weinig blijvers. Is hier sprake van symboliek? Hoe het ook is, ide aanwezigen op de tribune zaten in spanning te wachten op het vuurwerk, dat ongetwijfeld komen zou. De huidige stand van zaken in de landbouw hield goede beloften in voor een heftig en boeiend vraag- en antwoordspel. Ondanks een enkele goede opmerking met behulp van exact cijfermateriaal, bleef het geheel ver beneden de verwachting. Zo er sprake is van een ernstige crisis in de landbouw, dan kwam dit in deze zaal niet tot uitdrukking. Bovendien verwacht je bij de beantwoording van de vragen door de minister een andere termino logie, dan de thans gebruikte en nietszeggende slogans als: „ernstig in overweging nemen", enz. Dit In een periode, waarin veel fruittelers helaas niets meer te overwegen hebben, maar enkel ernstig kun nen zijn. De geachte afgevaardigde boer Koekoek symboliseerde de zaak heel aardig. Hij handelde overeenkomstig een oude bekende Romein. Koekoek kwamzagnee overwon niets of niemand, maar maakte zijn tanden schoon met een luciferhoutje, merk Zwaluw en ging af. Jammer genoeg een weinig opbeurend verhaal, maar het schetst wel de teleurstelling, zoals deze tot de leek kwam. Hopelijk hebben andere toeschouwers een wat optimistischer kijk overgehouden! HaHa HET OUDE GEZAG Jongerenaktiviteiten SINTER-KERSTAVOND TE COLIJNSPLAAT Op vrijdag 12 december (vandaag) is 't weer zo ver. Vanavond houdt de afdeling Noord-Beveland haa'r Sinter-kerstavond in hotel „De Patrijs" te Colijnsplaat. We vieren de avond met een enorme mosselmaaltijd. Zij, die echter geen mosselen wil len, moeten niet weg blijven, want er zijn ook an dere gerechten aanwezig. Zorg dat je er bij bent op vrijdagavond a.s. in „De Patrijs". We beginnen om 20.00 uur. KERSTBAL TE KOUDEKERKE De P.J.Z.-afdeling Koudekerke organiseert op zaterdag 27 december a.s. een groots opgezet Kerst bal in de sfeervol verzorgde zaal van hotel „Dorps- zicht" te Koudekerke. Medewerking verlenen aan deze avond het alom bekende „Trio Piet Veen" uit Vlissingen. Terugziende op het enorme succes van vorig jaar,' rekenen we wederom op uw aller aan wezigheid op zaterdag 27 december. Aanvang: 19.30 uur. Dit is mogelijk door de grote concurrentie in Ca lif ornië. Men geeft een zeker mengsel op aan de betreffende firma. Wordt deze afgeleverd en be valt ze niet, dan gaat de zending direkt retour. Het grote probleem vormt hier de factor arbeid. Men kan heel moeilijk melkers krijgen, terwijl de melkersbonden bijzonder xhoge eisen aan de werkgever stellen. Ook hier een langzame ver schuiving van familiebedrijf naar grotere con cerns. Geen vorm van samenwerking, maar één kapitaal. Veel firma's van voederprodukten stich ten zelf beefbranches, waardoor de problemen van de bestaande bedrijven nog groter worden. Zo hebben we in het westen van Idaho het Simplot Concern, bestaande uit diverse bedrijven met 20.00030000 stuks vee in verschillende sta ten, een kunstmestfabriek, een voederfabriek en bovendien nog financieel deelnemend in mijn- exploitaties. Dit concern bepaalt in een beoaalde streek de prijs voor hooi en andere voederpro dukten. Men zegt dan ook, dat Simplot de boeren hier uitbuit, omdat ze nergens anders hun pro- dukten kwijt kunnen vanwege de grote afstanden en de dunne bevolking. Aan de andere kant kun nen we ook weer zeggen dat, wanneer Simplot er niet was, er memand was om aan te verkopen. Het oude gezag is in opspraak. Oude waarden hebben plaats gemaakt voor nieuwe. Maar vele ouderen willen er niet aan. In het verleden waren gezag en aanzien één begrip. Nu weet men beter. Vader Woltering is nog zo'n type van het ouder wetse stempel. Zijn „gezag" kuurt hij ook uit op zijn kinderen. Botsingen binnen het gezin zijn het gevolg. Op 19 december a.s. om 19.30 uur een boeiend onderwerp ter discussie: „Jeugd in beweging". Dit onderwerp wordt ingeleid door ds. Wallet, bekend o.a. van „race naar het jaar 2000". Zorg dat u op tijd in zaal „Kodde" bent! In de maanden januari en februari iedere woens dagmiddag voor de jongens: De Kadercursus „As- pekten en Problemen aan het licht komend door bedrijfseconomische boekhouding". In de komende maanden voor de meisjes: een interessante cursus, bestaande uit een scala UIER in de West is Idaho vooral bekend om zijn cowboys. Ik dacht in eerste instantie, dat dit een legende was, maar niets is minder waar. Want nog steeds worden hier in de bergen de kudden vee door cowboys van het ene terrein naar het andere gedreven. De cowboy of bacheler blijft van april tot oktober in de bergen. In 't voorjaar vangt men het jongvee om het te brandmerken. Jammer genoeg was ik daarvoor te laat hier. Dit vangen van het jongvee moet een machtig schouwspel zijn, evenals het on de ouderwetse manier castreren van de schapen. Dit lijkt een sterk verhaal, maar een paar lui schijnen het castreren van de schapen nog steeds met de tanden te doen. Al deze gebieden zijn van oorsprong federale gronden. De boeren hebben het recht, tegen be taling van een kleine vergoeding, hun vee te mogen laten grazen, hetgeen de kwaliteit van de bodem ten goede komt. Men mag zoveel vee laten grazen, als de home range gedurende de winter kan voeden, d.w.z. dat als men thuis genoeg hooi in voorraad heeft om 1000 stuks vee in leven te houden tijdens de win ter, dat men dan ook 1000 stuks vee op de federale grond mag laten grazen. De controle op de naleving ervan wordt uitge voerd door het Bureau Land-Manegement. Dit bureau bepaalt tevens de gebieden waar in het voorjaar, zomer en herfst gegraasd mag worden. TONEEL Op donderdag 27 november was de toneel jury bijeen ter bespreking van diverse haken en ogen, .welke nu eenmaal onverbrekelijk aan het beoor- delingswerk vastzitten. De jury heeft geprobeerd de zaken zo duidelijk mogelijk te stellen, zodat verschillen in interpretatie en als gevolg daar van het ontstaan van misverstanden, enz. zo veel mogelijk vermeden worden. Ervaringen uit voorgaande jaren van de oude rotten in het vak, alsmede tips en suggesties van deelnemende afdelingen, werden uitvoerig bespro ken en indien ze bijdroegen of bij konden dra gen tot een vlottér en/of beter verloop van de toneelwedstrijd verwerkt in de definitieve rege ling. Momenteel hebben alle afdelingen de definitieve regeling in hun bezit en we hopen, dat de afdelin gen deze regels consequent toepassen. Doen er zich in de afdeling problemen voor, die het raadplegen van de jury noodzakelijk maken, neem dan kontakt op met de heer B. Risseeuw, Bruggendijk 6, Zuidzande (01170-2742). In het verleden kwamen er weieens klachten over het feit, dat bepaalde juryleden halverwege de uitvoering de zaal verlieten, omdat zij de laatste veerboot moesten halen. Het gevolg was, dat slechts één of twee juryleden de gehele uitvoering be oordeelden, waardoor volgens de gehoorde klacht geen juist beeld ontstond. De jury heeft thans bepaald, dat minstens 4 juryleden een be oordeling van de gehele uitvoering dienen op te maken. U ziet het, de jury streeft naar een zo eerlijk mogelijke beoordeling. We hopen, dat U hun in zet en enthousiasme beloont met goed en vlot to neelspel. De deelnemende afdelingen kunnen, wanneer er behoefte aan is, een nabespreking aanvragen. Op deze nabespreking zou tevens de regisseur aanwe zig dienen te zijn. De aanvragen voor een nabe spreking kunnen ingediend worden na de bekend making van de einduitslag, maar uiterlijk vóór 2 april 1970. Werk je als afdeling aan een verhoging van het spelpeil, dan is een nabespreking onvermijdelijk. In een persoonlijk praatje tussen spelers en jury worden de gemaakte fouten enz. nog eens bespro ken. Een waardevolle avond zowel voor spelers, als voor juryleden. Uit ziet het: het voorbereidende werk is klaar. U kunt aan de slag. De afdelingen Axel/Zaamslag en Bladel handhaven ook dit jaar de traditie door als eersten met een uitvoering op de planken te komen op respectievelijk 12 en 13 december a.s. Veel succes, een goede uitvoering, veel publiek en een milde jury. Dit blijspel en nog vele andere evenementen, zoals een experimenteel toneel, een revue enz., kunt u bijwonen op de ontspanningsavond van de afdeling Axel op vrijdag 12 december in „De Kalle" te Axel. Als klap op de vuurpijl, na afloop een geanimeerd bal met medewerking van het Til- burgse „Mixer Trio". Aanvang 19.39 uur. van aktiviteiten, zoals: excursies naar: Brood fabriek, meubelfabriek, suikerwerkfabriek, stad huis te Middelburg en de Kloveniersdoelen te Mid delburg. Jem mstraf.ipsvonder, met: .=gij nmaieurfotograaf en een schoonheidsspecialiste. een creatieavond met: mevrouw Marsman voor het maken van knipsels Opgave voor de meisjescursus bij: mej. J. J. Geertse, Middelburgseweg 11 Grijpskerke (01180 3495). Opgave voor de kadercursus bij: dhr. J. C. Ce- vaal, Jacob Catsweg 3, Grijpskerke (011803980). Zij bepaalt ook het aantal dagen van beweiding evenals de aanvangsdatum en de juiste aantallen per gebied. In goede vallies een unit koe -f- kalf) per 5 acres. Minder goede vallies één unit per 10 acres. MEN beschikt in de bergen over een zomerrange. Hier brengen de cowboys hun tijd door, ter wijl men ook het vee naar deze plaats drijft om ge teld te worden. Deze gebouwen bevinden zich op 50006000 voet. Hier groeien bomen en er is altijd gras te vinden. Men gebruikt de meadows voor hooioogst en tracht het struikgewas zoveel mogelijk te vernietigen. Stelt u zich echter geen malse groene weide voor, want die is er niet. Het vee moet zoeken naar gras. Wanneer het weinige gras, dat er is, maar zaad bevat, dan is men tevreden. Deze meadows zijn eigenlijk het enige eigendom van de rancher. De rest wordt gepacht van het Bureau Land Manege- ment. Men betaalt per unit. Op deze gepachte gron den lopen de kudden van diverse ranches door elkaar. Tegen de tijd van het brandmerken doet dit het nodige stof opwaaien. Cowboys krijgen 'n bonus voor ieder kalf, dat ze branden. Geloof maar dat ze fel zijn. Een zekere Elza heeft de naam dat ze nogal eens kalveren brandt die niet tot de hare behoren. (Wordt vervolgd.) STREEK WALCHEREN EN HET JAARPROGRAMMA

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 18