Landbouwaktualiteiten in Zeeland 1969 HET is voor de land- en tuinbouw heel goed mogelijk om aan de eisen van de moderne levensmiddelendistributie tegemoet te komen. Voorwaarde daartoe is een min of meer gespecialiseerde produktie op zo groot mogelijke schaal, in de verkoopfase gevolgd door verdere schaalvergroting in de vorm van aanbodscon- centratie. Dat is in het algemeen een taak voor de bestaande coöperaties, die de verhouding met de leden echter op strakkere wijze zullen moeten organiseren, zo wordt gesteld in het artikel „Agrarische afzetmethoden veranderen met maat schappij en bedrijfsstructuur". Immers zo eindigt het artikel in de eeuw van ruimtevaart, schaalvergroting en wereldomvattende communicatiemedia, kan de agrarische afzet niet in min of meer negentiende-eeuwse toestanden blijven hangen. Voor een goede ontwateringstoestand is goed sloot- onderhoud belangrijk. O. HOEKSTRA Consulentschap Akkerbouw en Rundveehouderij Goes. Het is in Zeeland gebruik gewor den dat Landbouwactualiteiten vlak voor het winterseizoen verschijnt. Daardoor heeft het velerlei moge lijkheden om ervaringen en gedach ten uit te wisselen en op deze wijze te werken aan eikaars meningsvor ming. Dat kan zijn op de vele ver gaderingen, maar ook in het gesprek van alle dag. In dit kader heeft Landbouwactua liteiten in Zeeland zich in enkele jaren tijds een goede naam verwor ven: het geeft richting aan de ge spreken en brengt gesprekken op gang. In sommige streken van Zee land sluit het winterprogramma van de studieclubs en verenigingen voor bedrijfsvoorlichting nauw aan bij de artikeleninhoud: bepaalde onderwerpen worden op vergade ringen verder uitgediept. Van de in Landbouwactualiteiten 1969 opgenomen artikelen wordt onderstaand een korte „parade" af genomen. De publikatie is verkrijg baar bij de Provinciale Direktie Be drijfsontwikkeling in Zeeland, Land bouwcentrum te Goes tegen over schrijving van 2,50 op postrek. 674611 onder vermelding van „Land bouwaktualiteiten in Zeeland 1969". 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 6 6 4 3 2 1 0 xlOOgld, absolute cijfer» voortschrijdend 4 Jaar!, pmlAleto# '54 '55 '56 '57 '68 ;59 "69 '61 Opbrengsten, kosten en netto-overschot met een gelijk percentage toe, hierdoor IN Nederland is voor het huisvesten van het melkvee de grupstal'altijd het meest gebouwde staltype geweest. De grupstal heeft echter een aantal bezwaren die in noofdzaak de arbeid betreffen. Men is dan ook op speurtocht gegaan naar een andere stalvorm, waarin er op doelmatiger wijze van de arbeid gebruik kan worden gemaakt. De ligboxenstal heeft in dit opzicht heel wat voor delen vergeleken bij de oudere stalinrichtingen. In een artikel worden in globale lijnen de eisen nader besproken die er aan een goede ligboxenstal moeten worden gesteld. De ligboxenstal is uit arbeidsorganisatorisch en economisch oogpunt te verkiezen boven de grupstal wanneer het gaat om 35 of meer stuks vee. QE hoeveelheden stikstof die worden gegeven aan onze drie hoofdgewassen in de akkerbouw nemen van jaar tot jaar toe. Om hierover wat nader ge ïnformeerd te zijn is in de zomer van 1968 aan een aantal landbouwers in Oost Zuid-Beveland gevraagd naar de door hen aan de genoemde gewassen gegeven hoeveelheid stikstof. Een vergelijking met de uitkomsten van een soortgelijke enquête in 1955 was mogelijk. Een desbetreffend artikel levert enerzijds informatie over de mate van deze verhoging, anderzijds over het wenselijk niveau onder de gegeven omstandigheden. |N een artikel „Technische en economische aspecten van de rundvleesproduktie in Nederland" wordt gesteld dat er in Nederland en ook in de andere E.E.G.1 landen een tekort is aan rundvlees. In Nederland is er onvoldoende uitgangsmate-e riaal beschikbaar voor de rundvleesproduktie. Dit wordt veroorzaakt door de snelle uitbreiding van de kalvermesterij. Het artikel biedt technische gegevens betreffende de opfok, waarbij vooral het mesten van stieren wordt,betrokken. Ook wordt ingegaan op de rentabiliteit van de rundvleesproduktie in zijn verschillende vormen en door welke factoren deze zoal wordt beïnvloed. Men moet beschikken over een gedegen vakmanschap, wil men wat verdienen aan de rundvleesproduktie. De sterk toegenomen mechanisatie in de landbouw heeft ertoe geleid, dat de grond veel heeft te verduren. De behoefte aan geschikte banden voor trekkers, machines en wagens is hierdoor sterk toegenomen. In een kort maar duidelijk artikel worden uiteengezet de eisen die onder de uiteenlopende omstandigheden aan landbouwbanden moeten worden gesteld. Het wordt de lezer duidelijk dat de bandenindustrie zich de laattse jaren sterk heeft toegelegd op het maken van landbouwbanden, die onder uiteenlopende omstandigheden goed voldoen. Ook wordt besproken de opbouw van de band en de veranderingen die zich de laatste jarep op dit terrein hebben voorgedaan. QNKRUIDBESTRIJDING in bedrijfsverband. Onkruid betekent, voor ieder zichtbaar, de grote concurrent voor onze gewassen. Een juist effect van de maatregelen rechtstreeks tegen het onkruid genomen zal alleen dan bereikt worden als maatregelen genomen met betrekking tot andere bedrijfsonderdelen, hierop aam op zaa< van de 1 and' besl toep ture chip In deze sum won h mog land pers de e verb prijs verv een de ji 1870 1970 Een grote arbeidsbesparing geeft de zgn. mobile viner, die de doperwten te velde dorst Vlak, schoon land en goed ontwikkelde bietenplantjes zijn nodig om de Monomat-S goed te laten werken. Na elk door de taster opgemerkt objekt slaat het mes door de rij.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 10