OUWKLANKEN TUINB Voor elk wat wils Wordén wij slachtoffers van massasuggestie DIIVGEM VAN DE WEEK 6 Dat we ook in WALCHEREN in de laatste maand zijn aangekomen ontdekten we vorige week toen we vanuit Goes bericht kregen dat dit voor 1969 ons laatste artikeltje zal zijn voor „Tuinbouw- klanken". De tuinbouwbijdrage staat pas weer op 2 januari op het programma. Zo zullen enkele ver trouwde rubrieken deze maand niet meer of nog éénmaal verschijnen en het nummer van 19 de cember vervallen. Op 24 december komt dan het Kerstnummer en zitten we zo ongemerkt al bij het einde van het oude jaar. Niet omdat we zelf medewerker mogen zijn maar door de korte praktische mededelingen en artikelen is ons ZLM-blad, voor ons althans, een wekelijkse inlichtingenbron die we slechts node zouden willen missen. Uiteraard zijn er diverse aspecten waar we öf geen verstand van öf interesse vóór hebben! Maar die sla je rustig over! Een koe vinden wij persoonlijk een leuk, log melkbeest gespeend van elke intelligentie, waar we alléén een plaatje leuk van vinden. Maar onze boren-kennissen, kunnen zo uitputtend en uit voerig over hun koeien spreken dat we er leven dig in kunnen komen dat zij deze artikelen van a tot z zullen lezen en onze krabbeltjes bij wijze van spreken niet zien staan door de mist Toch hebben we geprobeerd de vinger aan de pols te houden. Jammer dat je te weinig weet hoe de reacties van de lezers zijn. Toch is ons bekend dat de persoonlijke rubrieken van ..Praktijk", ,,Deze week" en ..Bram" en ook „Tuinbouwklan- ken" zich in een brede belangstelling mogen ver heugen. Voor de meeste bedrijfsgenoten zal het nu be kend zijn hoe 1969 verlopen is. De resterende we ken kunnen daarin geen grote veranderingen meer brengen. Nu wij deze week, óók in het THOOLSE LAND weer het feest van St. Nicolaas vieren, en elkaar naar goede gewoonte, weer kleine of grote ca- deau's geven, kwam er onwillekeurig een zekere gedachte in ons op. Namelijk deze: worden wij tegenwoordig niet in grote mate beïnvloed door 'n zekere massasuggestie? Vooropgesteld dat wij het op prijs stellen dat het aloude St. Nicolaasfeest nog in lengte van jaren zich mag handhaven. Het gaat echter meer hierover, dat de grote massa van mensen, zovéél klakkeloos geloven en overnemen als juist wat onze overheidinstanties en/of per sonen ons steeds maar voorhouden dat dat het beste en goed voor ons is Reeds in de oorlogsjaren kon een zekere buiten landse minister van propaganda véél mensen doen geloven dat zwart wit was! Misschien is het ook waar, wat eens iemand gezegd heeft, dat een volk de regering krijgt, dat het op zeker ogenblik waard is. De mensen zelf hebben het er dan naar gemaakt. Laten wij ons in onze bedrijfstak eveneens niet te veel laten leiden door denkbeelden van over ons gestelde personen, die hun eigen mening door het steeds herhalen daarvan, als het enig juiste Als men de veilingomzet als norm neemt mo gen we nog niet eens erg ontevreden zijn. Door de verschrikkelijke fruitdebacle is de fruitafdeling ook bij ons het zorgenkind waar geen gewin maar wel werk van komtEvenals bij elk gemengd be- drijfstype is ook de veiling minder kwetsbaar naar mate het scale der produkten groter is. Dit is, we hebben 't reeds meer gesignaleerd, de kracht der groot-bedrijven en grote bedrijven. Daarom zijn er in enkele jaren tijds 586 fusie's in ons Ne derlands bedrijfsleven geweest De glasbedrijven en koudegrondsbedrijven heb ben, voorzover wij het kunnen overzien, geen reden tot overmatige klachten. Wel worden de onkosten steeds hogerMaar onze tuinders zijn er als de kippen bij om te rationaliseren. Nu de roep naar grotere bedrijven steeds harder wordt, wagen wij ons, als leek, op bijzonder glad ijs om een waarschuwende vinger op te heffen. Als het tegen zit helpt er geen moedertjelief aanHoe groter bedrijf hoe groter de klap als er iets mis gaat. Met het voorbeeld voor ogen van de grote fruitbedrijven die zich bijna aan monocultuur waagden vóór ons, zouden we dit voor onze tuin ders niet aan durven bevelen. Economisch ver antwoord grote bedrijven? Wie weet de grens en hoe wordt dit bepaald? Natuurlijk pleiten we niet voor kleine bedrijfjes tenzij gespecialiseerd. Maar dit is een hoofdstuk op zichzelf. Eén ding is, voor ons persoonlijk althans, zeker. Hoedt U voor mo nocultuur. Zit het mee, dan zit men inderdaad goed, maar in 't tegenovergestelde geval is men bij tegenslag en (dat moet men toch incalculeren vinden we) in bepaalde gevallen meteen van de kaart Met deze loodzware vragen willen we ons laat ste artikel beëindigen en hoewel nog vroeg, wen sen we nu reeds onze lezerskring goede kerst dagen toe. blijven propageren! Dan kan het n.l. gebeuren, t dat op een kringvergadering van onze organisa- tie, ondanks het feit dat door zéér veel Thoolse ondernemers toch een behoorlijk lonend jaar is gemaakt, de algemene stemming toch maar aan de pessimistische kant was. Het hoofdmotief daarvan zal wel geweest zijn, het nog steeds niet goed funktioneren van de E.E.G., en het zwaard van (nu niet Damocles) maar van dr. Mansholt dat, zo meent men, nog steeds boven het hoofd hangt. Ook hierbij de vraag: is hier sprake van massasuggestie? In het Thoolse land zijn de meesten van ons er wel van overtuigd, dat in verschillende takken van het agrarisch bedrijfsleven de bakens op tijd verzet dienen te worden. Maar nimmer mag het zover komen, dat wij van mening zijn dat de overheid het alléén maar moeten uitknobbelen wat voor ons het beste past! Gelukkig dat er in onze orga nisaties toch een zekere stroming blijkt te zijn, om stééds méé te helpen denken, èrt zoeken naar de beste oplossing voor de thans heersende pro blemen in ons beroep. Van groot belang zal het hierbij steeds zijn, dat de gewone leden, ieder op zijn eigen wijze, en met de hem gegeven talenten, PEREN WERDEN WAT DUURDER Op de Zeeuwse fruitveilingen viel in de afgelo pen periode het aanbod van peren wat tegen en waren er ruime aanvoeren van appels. Zoals steeds in de afgelopen weken, nam de Gol den Delicious de belangrijkste plaats in en het spijt ons dat we het moeten zeggen, maar er kwamen reeds veel partijen met appels die eigenlijk ver sleten zijn. Er wordt kennelijk weer te lang be waard, eon kwaal die elk jaar voor komt en waar toe dit jaar zeker aanleiding bestaat nu de prijzen zo slecht zijn, maar dat neemt niet weg dat het toch niet verstandig is om met de verkoop te wachten tot de kwaliteit terug loopt. Zelfs nu het zo bijzon der slecht gaat met de verkoop van Golden Deli cious, brengen de goede kwaliteiten toch nog de hoogste prijzen op. Versleten partijen kunnen zelfs helemaal niet voor direkte consumptie verkocht worden. Die moeten naar de fabrieken en dan krijgt men 10 cent per kg. De kroetbloc op de veilingen is nog nooit zo groot geweest als dit najaar. Er ko men op het ogenblik steeds meer telers die hun ap pels zonder ze te sorteren, naar de kroetbloc bren gen. In veel gevallen is het ook de verstandigste weg, want men moet al een goede kwaliteit hebben wil men aan een gemiddelde prijs komen van 15-16 cent per kg. Daar moeten dan de kosten van sor teren, papier en heffing af en dan houdt men nau welijks de kroetprijs over. De beste kwaliteiten Golden Delicious deden eind vorige week tussen 20 en 30 cent per kg. Over het algemeen lag de prijs van deze betere kwaliteiten wel iets hoger dan een week geleden maar daar moet dan worden bijge zegd dat het percentage klasse I kwaliteit op het ogenblik beslist te klein is. Klasse II Golden Delicious werd in de meest ge vraagde maten verkocht voor 15 tot 20 cent per kg. Jonathan bleef op peil, wat wil zeggen dat de mooie partijen klasse I kwaliteit in de grote en middelmaten werden verkocht voor 20-25 cent per kg. Klasse II deed al naar gelang van de kwaliteit tussen 10 en 16 cent per kg. Cox's Orange Pippin kon zich nog niet herstellen van de daling van de tweede helft van november. De beste partijen kwamen aan 60 cent per kg maar een groot deel van het aanbod van dit ras kwam niet verder dan 25-45 cent per kg. Goudreinette was met een prijs van rond 30 cent per kg voor de grote maten en plm. 25 cent voor de kleine maat nog het beste ras. Bij de peren kwamen de beste kwaliteiten Do- yenné du Cornice weer aan een gulden per kg. Con ference grote en middelmaat deed rond 60 cent, de kleine maat rond 50 cent per kg met uitschieters tot 58 cent. méé helpt denken en streven, naar een zo goed mogelijke bestaanszekerheid voor onze bedrijven. Het is goed te begrijpen dat velen lievér „een hoge topfunktionaris" in de E.E.G. zien verdwij nen, dan dat 5000 bedrijfsgenoten zullen moeten saneren. Hopelijk dat er nog eens de juiste „dok ter" gevonden wordt, opdat in samenwerking met de patiënten" het juiste geneesmiddel gevonden en toegediend kan worden voor de zieke plekken van onze agrarische ondernemingen. In verband met de a.s. feestdagen is deze bij drage de laatste tuinbouwklank voor 1969. Wij spreken de wens uit, dat 1970 ons mag brengen, wat wij er van verwachten en wat ten bate is van onze gezinnen en onze bedrijven (Zie verder volgende pagina.) L-IEEL sumier kon in ons blad vorige week nog worden opgenomen het akkoord over de E.E.G.-regeling voor groenten en fruit. Het is niet onze taak en hier niet de plaats om uitvoerige com mentaren te geven op wat er vorige week in Brus sel werd overeengekomen ten aanzien van onze sektor, maar toch mogen we er niet aan voorbij gaan. In het Financieel Dagblad lazen we dat er geen uitbundigheid maar wel vreugde was onder minis ters van Landbouw in de E.E.G. toen zij eindelijk een principieel akkoord hadden bereikt voor de groenten en fruitsektor. Vijf jaar lang heeft men met deze materie geworsteld en de huidige rege ling loopt op 31 december af. Over de inhoud van het E.E.G.-akkoord bent u de vorige week geïnfor meerd. Dat e na 1 jan. a.s. in alle landen van de E.E.G. de verplichting zal bestaan om interventie op de groenten en fruitmarkt toe te passen indien dit no dig is, stemt tot verheuging. Dat er op klasse II zal worden geïntervenieerd in alle E.E.G.-landen is een wens van het Nederlandse bedrijfsleven. Minder gelukkig is men hier met het verhandelingsverbod voor klasse III kwaliteit in bepaalde perioden. Dat geldt dan voor appelen, peren en perziken. Er wordt In ons land verwacht dat dit moeilijkheden kan geven want de klasse III kwaliteit heeft kennelijk nog niet overal in Europa dezelfde betekenisl IN heel de E.E.G. zal voorts vanaf 1 januari een rooipremieregeling gelden. Maximum 500 rekeneenheden of wel ƒ1810,per ha kan men krijgen indien men fruitbomen in de E.E.G.-landen gaat rooien. De teler krijgt direkt 50 van de premie uitbetaald en de rest na drie jaar. De rege ling is wat de hoogte betreft dus al wat ongunstiger dan de Nederlandse regeling die uitgaat van 2.000,per ha maar die bovendien ook direkt na het rooien wordt uitbetaald. Nog veel ongunstiger is, dat men na het rooien met E.E.G.-premie, de eerste vijf jaar niet mag inplanten! Vandaar de be paling dat men op de helft van het tegoed drie jaar moet wachten! De Nederlandse regeling zal nog gelden tot 1 mei 1970, daarna treedt ook voor ons land de E.E.G.- regeling in werking. Om echter van de Nederlandse regeling tot 1 mei 1970 gebruik te kunnen maken, is noodzakelijk dat men de aanvrage om te rooien indient vóór 1 januari 1970. Het wordt dus kort dag voor degenen die willen rooien met de Nederlandse regeling als uitkerings basis. We willen nadrukkelijk wijzen op het feit, dat deze regeling voordelen heeft boven de nieuwe regeling en degenen die overwegen om een deel van hun bedrijf of heel hun bedrijf te rooien, doen er verstandig aan dit vóór 1 januari aan te vragen. Degenen die nog niet hebben besloten maar wel hebben overwogen om te rooien, zullen nu een be slissing moeten nemen. Zeker geldt dat voor de genen die fruitteler willen blijven, want wanneer ze na 1 januari rooipremie aanvragen krijgen ze niet alleen plm. f 200,per ha minder en moeten ze drie jaar wachten op de helft van het bedrag, maar bovendien is er de verplichting om vijf jaar niet in te planten. Niet genoeg kunnen we er dus de nadruk op vestigen dat men nu een beslissing dient te nemen. Dat is geen nieuw geluid maar het moet nog een keer worden herhaald. CR zijn verder in Brussel besluiten genomen over de bestemming van doordraaiproduk- ten waarvan het doel is vernietiging te voorkomen. Ook dat onderdeel van de E.E.G.-regeling heeft in Nederland weinig enthousiasme gebracht. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen stelde in Groenten en Fruit: „Wanneer we het ge hele slachtveld overzien, kunnen wij een gevoel van gro j teleurstelling niet onderdrukken. Inderdaad, er zijn enkele belangrijke pluspunten, namelijk het gemeenschappelijk invoerbeleid en een over het algemeen genomen meer gezonde E.E.G.-interven tieregeling. Daar tegenover staan echter grote na delen en het Centraal Bureau noemt dan: de voor onze export gevaarlijke uitvoer-restituties; het be knotten van de vrijheid van telersverenigingen ten aanzien van de eigen minimumprijs; de bepalingen omtrent de bestemming van het uit de markt ge nomen interventieprodukten; de ongenuanceerde verhandelingsgeboden en de onbevredigende Europese rooiregeling die haar doel grotendeels zal missen." Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen zegt op al deze punten de nationale overheid ge vraagd te hebben alles in het werk te stellen om tot meer aanvaardbare regelingen te komen. Het vindt het bijzonder teleurstellend dat minister Lar- dinois er zelfs niet in geslaagd is althans op enkele van deze punten iets te bereiken*

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 6