PLATTELANDSJEUGD Hij IS GEK! Wisky on the rockies «fongerenactiviteiten 16 Krijn is gek. Krijn gaat naar de 4-weekse. Vier weken je ouders opschepen met het bedrijf. Dat kan toch niet. Hoe haalt hij het in zijn hoofd? Hij is gek. Maar Krijns vader zei: „Laat ze maar praten, jij gaat naar de 4-weekse. Wij rédden het wel op het bedrijf en wat blijft liggen, knappen we wel op als je terug bent". Krijn was blij, dat hij gaan mocht, want hij ziet graag iets meer dan zijn eigen huis. Hij interesseert zich voor de ontwikkelingen in de wereld, hij wil daarin meedenken, hij wil weten wat er te koop is. Hij wil met mensen spreken, politici, kunstenaars, landbouwdeskundigen, e.a., die iets meer gezien hebben dan hij. Hij heeft er vier weken voor over om in het verdere leven wat beter de weg te weten. Misschien wil jij ook wel eens vier weken rondneuzen, excursies maken, discussiëren, sporten, han- denarbeiden, wat meer zelfvertrouwen krijgen, ande.e mensen leren kennen, en nog veel meer. Dat kan nu nog al begint de tijd te dringen: van 5 t/m 30 januari 1970 op de volkshogeschool te Bakkeveen, Bergen en Eerbeek. Heb je interesse en wil je meer Informatie? Bel of schrijf naar de P.J.Z., Grote Markt 28, Goe9, tel. 01100 - 5010. De vierweekse vraagt jongens en meisjes van het platteland, die minstens 18 jaar zijn. Het lijkt gek zomaar 4 weken weg, maar als je weet wat het is, dan zeg je van Krijn. HIJ IS ZO GEK NOG NIET! MEES HAGE NA British Columbia nemen we een kijkje in Idaho. Voortdurend wordt je hier geconfron teerd met de enorme klimatologische verschillen in dit land. Het ene moment rij je door een prach tig groen landschap, terwijl je even later, na het passeren van enkele heuvelruggen, het verschroei ende kurkdroge Westen ontmoet. In deze droge gebieden doen de afstanden zich eerst goed ken nen. Veel gebied moet hier nog ontgonnen wor den. Ongeveer in het midden van deze staat ligt het Columbiabasis-project Een gebied van 120.000 acres en geheel voor de landbouw geschikt ge maakt door middel van irrigatie. Dit project is nu ongeveer 10 jaar aan de gang en het begint nu pas zijn geld op te brengen. Je ziet hier gewassen staan, die niet onder doen voor die van de West- Brabantse- of Zeeuwse klei. Men experimenteert momenteel met een kort gewas tarwesoort. Dit resulteert al enige jaren in een oogst van 3 ton per acre gemet). De bietenoogst levert ongeveer 25 ton/acre, met een suikergehalte van 16 Daar staat tegenover, dat het irrigeren veel arbeid vraagt, terwijl de prijzen van de gewassen belangrijk lager ligen, dan in Europa. Bieten b.v. brengen 12,50 dollar 2,50 dollar governmentsubsidie) per ton op. |\AT men in de „West" tot goede oogsten kan komen, blijkt wel uit het gemiddelde van Idaho, n.l. 22 ton/acre met een suikergehalte op lopend tot 17 De zuivere zandgrond maakt toe voeging van water, ongeveer 5 voet/acre/jaar, nodig. Voor deze dienst betaalt men 15 dollar/ acre. Dit bedrag kan, afhankelijk van de benodig de hoeveelheid, oplopen tot 45 dollars per acre. Aangezien het hier een regeringsproject betreft, is het gehele irrigatiesysteem uit beton opge bouwd. In combinatie hiermee gebruikt men be- regeningsinstallaties, syphons of bevloeit men door overheveling van water uit de betonnen slo ten via kleinere buizen. Bij de beregeningsinstallaties kent men twee systemen, n.L het normale buizensysteem en het zelfverplaatsendé systeem. Deze laatste maakt met behulp van de waterkracht een cirkel rond de pomp met een oppervlakte van 160 acres. Dit systeem wordt vooral bij de lucerneteelt gebruikt. Sommige systemen hebben bovendien nog een mogelijkheid tot uitschuiven, waardoor zelfs de uithoeken bereikbaar worden. De meest eenvoudige bevloeiingswijze is het doorsteken van de slootkant. Het water uit de sloot volgt zijn eigen loop over het veld. Veelal echter heeft men op het land geultjes gegraven. De genodigde hoeveelheid water is afhankelijk van de bodemgesteldheid. In dit gebied komen thans diverse verziltingsplaatsen voor. Deze plek ken ontstaan doordat water toegevoegd wordt, terwijl afvoermogelijkheden ontbreken. Dit heeft tot gevolg, dat inplaats van afvloeiing van het 'zout, dit juist naar de oppervlate komt. Door vol doende watertoevoer moet het mogelijk zijn deze verzilting binnen 2 a 3 jaar te verhelpen. Het vergt echter tijd. PEEN onoverkomenlijk bezwaar voor de „Wes- tern",want het gezegde: „Take time, after to morrow another day" is typerend voor deze streek. Nu kan men zich hier deze weelde veroorloven, omdat men geen vrees behoeft te hebben voor regen. Toch zijn er in deze periode wel zorgen, want juist in deze periode zijn de inkomsten klein, en de investeringen hoog. Deze zorgen gelden niet zozeer de beef- of cattleranchers, alswel de bie ten- of aardappeltelers. Voor deze laatste categorie kan deze periode fa- teel zijn. Bij deze groep komen dan ook de meeste faillissementen voor. Op het gebied van investeringen verschilt het hier zeer veel van Holland. De factor arbeid is hier tamelijk goedkoop. Bovendien zijn seizoen arbeiders, veelal Mexicanen, gemakkelijk te krij gen. Men zegt dan ook: „Je kunt beter een man in dienst houden, dan 20.000 dollar in een machi ne investeren, die de man zou moeten vervangen." l\OOR de inflatie van de dollar belegt een ieder zijn geld. Land en grond zijn niet de aan trekkelijkste manieren van belegging, zodat men momenteel gemakkelijk aan een bedrijf kan ko men. Ondanks het ruime aanbod van bedrijven is er geen geld om ze te kopen. De meeste bedrijven worden momenteel volgens een trade-change ge kocht of verkocht, d.w.z. men ruilt een bedrijf een boerderij tegen een paar appartementen, een winkel, benzinestations of iets anders. Het voordeel van een dergelijke transactie is, dat er geen geld over tafel komt. Men ruilt tegen de werkelijke waarde van de eigendommen, dus geen extra inkomstenbelasting op de winst van de ver koop. Indien men op de vorige eigendommen nog een afschrijving heeft, dan neemt men deze op de andere boekhouding over. Dit heeft tot gevolg, dat het recht van afschrijving op het nieuwe bezit vervalt, waardoor op de lange termijn het voor deel op de inkomstenbelasting wegvalt. Het berekenen is iets waar elke Amerikaanse boer zich mee bezighoudt. Het is bekend dat de Amerikaan zijn geld laat rollen. Komt men op een zeker moment in een hogere inkomstenbelas ting, dan koopt men een grotere T.V., een nieuw bankstel of een nieuw huis. De gemiddelde Ame rikaan verhuist iedere drie jaar. Natuurlijk zal het enorme aantal beroepsmili tairen dit cijfer voor een groot gedeelte bepaald hebben, maar over het algemeen is een Ameri kaan weinig honkvast. Ziet men kans ergens an ders meer te krijgen, dan pakt men het aan. Het komt nogal eens voor dat bedrijven binnen een jaar of vijf weer verkocht worden. Er valt meer geld te verdienen aan de waardevermeerdering, als aan de exploitatie. TR wordt dus weinig in grond geïnvesteerd. De banken geven geen lening op grond. Alleen de verzekeringsinstanties, maar dan nog tegen een rente van 910 Deze hoge rentevoet heeft on getwijfeld zijn weerslag op de bedrijfsvoering in de States. Dat merk je o.a. bij de beefranches of melkbedrijven. Men is bang om grote aantallen hectaren grond te kopen voor productie van eigen voedsel. Bedrijven met 700 stuks vee houden hun vee zomer en winter in de „corral", terwijl men de voeding aankoopt. Gevolg is natuurlijk dat deze bedrijven dicht bij een streek liggen, waar hooi en graan geproduceerd wordt. Het familiebedrijf krijgt een steeds kleiner wor dende aanhang en aangezien de Amerikaan een echte „op-afbetaling koper" is buiten zijn lo pende rekening zal er weinig of niets op de bank staan ziet het er, dank zij de hoge rentevoet, niet bijzonder rooskleurig uit. Over die mest veebedrijven gesproken! Opeens kun je midden in de woestijn 'n feedlot mest- veebedrijf) met 10.000 stuks vee aantreffen. Deze feedlots zijn normale fabrieken. De manager zit de gehele dag achter zijn bureau en berekent, met behulp van de door de universiteiten vastgestelde normen, zijn economische voeding vor de dieren. Dit geldt evenzeer voor de melkveebedrijven, vooral in Californië met zijn grootste bevolkings dichtheid. Het merendeel der bedrijven heeft 200 600 stuks vee of meer. Men werkt volgens een ploegensysteem en er wordt tweemaal daags ge molken. Het werk gaat dag en nacht door. Deze enorme bedrijven kopen alles in, zelfs de mixers. (Wordt vervolgd.) KADERCURSUS WALCHEREN. De kadercursus van de P.J.Z.-streek Walcheren zal gehouden worden op de eerste zeven woens dagmiddagen in 1970 in de Chr. Lagere Land bouwschool te Middelburg. Wat willen we met deze cursus? de algemene kennis van de cursisten aanpas sen aan de huidige problematiek in de land bouw; een stukje kadervorming door de cursisten een bepaalde taak, hetzij als voorzitter, hetzij als rapporteur, op te dragen. Het centrale thema van de cursus luidt: As- pekten en problemen, aan het licht komend door een bedrijfseconomische boekhouding. Het conceptprogramma ziet er als volgt uit: 7 januari: wat is een sociaal en economisch gezond bedrijf 14 januari: arbeidseenheden en mechanisatie in de landbouw. 21 januari: integreren, samenwerken of wer ken met de loonwerkar 28 januari: melkvee of mest vee 4 februari: de economische aspekten van de varkenshouderij. 11 februari: uitbreiding van de bedrijfsopper- vlakte en de financiële conse quenties daarvan. 18. februari: heeft de landbouw nog toekomst. Zo ja, in welke richting De lestijden zijn van 13.00 uur tot 15.30 uur. De bovengenoemde onderwerpen zullen door specialisten op dit gebied, (de namen worden nog bekend gemaakt) kort ingeleid worden. Het be sprokene wordt daarna in discussiegroepjes be handeld. De onderwerpen zijn actueel en zeer leerzaam. Wij, als bestuur, verwachten dan ook een grote deelname. De kosten voor de gehele cursus bedragen 10,alles inbegrepen. Opgave voor deelname: uiterlijk 20 december a.s., bij: J. C. Cevaal, Jacob Gatsweg 3, Grijpskerke, tel.: 01180—3980. TnOOLSE SINTERKLAASAVOND VERVALT De afdeling Tholen heeft de sinterklaasavond laten vervallen. In de plaats hiervan organiseerde het bestuur een zwemavond in het overdekte zwembad te Roosendaal op 12 december a.s. Wan neer je mee wilt doen aan deze sprong in het koele nat medio december, dan vóór 10 december a.s. je opgave bij een der bestuursleden van de af deling. CURSUS BEDRIJFSOPVOLGING SCHERPENISSE. De cursus bedrijfsopvolging start op 11 decem ber a.s. in de Lagere Landbouwschool te Scherpe- nisse. De les begint om 14.00 uur. AVOND ONTSPANNING DE HALLE TE AXEL. Drie begrippen, die op vrijdag 12 december a.s. één eenheid zullen vormen. Op die vrijdag krijgt u vanaf 19.30 uur in „De Halle" te Axel een show te zien, bestaande uit: een optreden van de boe- renkapel, een revue met o.a. een reis naar de maan, het toneelstuk „het oude gezag", een expe rimenteel toneel. Na dit stukje experiment is de avond nog niet afgelopen, maar zetten we de sfeer van gezelig- heid en pret voort met medewerking van het „Mixer Trio". Verdeel uw zuurstofgebruik gelijkmatig over de gehele avond. We willen u graag tot 02.00 uur te gast houden. De entreeprijzen zijn: ƒ3,Dona teurs 1, AKTIE(VITEITEN). We wezen in onze vorige jongerenrubriek op een aantal mogelijkheden, die je als P.J.Z.-lid hebt, op het gebied van cursussen, gespreksgroe pen, ontspanning, enz. We kunnen momenteel zeggen, dat de belangstelling voor de studiereis naar Tjecho-Slowakije bijzonder goed is. Een tien tal P.J.Z.-leden wagen in januari a.s. een blik achter het ijzeren gordijn. Ongetwijfeld een boei ende en leerzame studiereis en we zijn benieuwd naar hun ervaringen. Het systeem van één 4-weekse cursist per af deling werkt nog niet volledig. Gelukkig is er een afdeling, die 4 cursisten levert, maar dat wil niet zeggen, dat 4 afdelingen hun pogingen om een cursist af te vaardigen, moeten staken. Dat zou een verkeerd gebruik maken zijn van een andermans inspanningen. Eén per afdeling. De eis is niet onredelijk, want de potentiële kan didaten zijn er in iedere afdeling. Een stootje van een enthousiaste afdeling kan net voldoende zijn. Wacht echter niet te lang meer, want de sluitings datum voor opgave nadert met rasse schreden

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 18