Werkgevers- Sociale Zaken K. N. L. C. ia hoge winstuitkering zekerheid lage premies uw verzekering wordt elk jaar ItlCGT waard ZO is dat met een polis van ONDERLINGE LEVENSVERZEKERINGMIJ Emmeloord het geval is, ook de mechanisatieleer- gangen voor het gemengde- en de weidebouw- bedrijven. De praktijkschool te Ede, vroeger geves tigd te Sl'ootdorp, daarentegen is meer gespeciali- seed op motorenkennis. Alleen in Friesland is een gespecialiseerde praktijkschool voor de mechani satie in de melkveehouderij en alles wat daarmee verband houdt. NIEUW is ook de opleiding die de kortverbander in militaire dienst op de praktijkschool Schoondijke zullen kunnen gaan volgen. Een bij zonder volledige opleiding van 4 maanden voor het vakdiploma akkerbouw. Deze zal over ongeveer een jaar gaan draaien. Voor het eerst in januari komend jaar zullen jongelui uit de nieuwe lichting zich daarvoor op kunnen geven. Ze maken dan ge durende het eerste jaar van hun diensttijd de alge meen vormende en militaire opleiding door en gaan daarna pas naar Schoondijke. Soldij wordt gewoon doorbetaald en in deze 4 maanden worden door hen de cursussen metaalbewerking, lassen, moto ren- en trekkerkennis en -onderhoud basiswerk- tuigen en maaidorsen gevolgd. Een vakdiploma is het resultaat als alle cursussen met goed gevolg zijn doorlopen. Een diploma dat ook door anderen gehaald kan worden die (desgewenst in etappen) al deze cursussen hebben gevolgd. OVER de noodzaak tot verdere mechanisatie in de landbouw zal niet getwist behoeven te worden. Ook komen er steeds nieuwere machines op de markt of wordt de uitvoering van bestaande machines gemoderniseerd en aan de praktijk aan» gepast. Om op de hoogte te zijn en te blijven van de vele mogelijkheden op mechanisatiegebied geven de praktijkcursussen, ook wat het onder» houd van de machines betreft, een uitstekende op leiding. Het aantal leerlingweken, op de Praktijk school Schoondijke doorgebracht, laat nog steeds een stijgende lijn zien. In 1967 waren dit 1756 leer lingweken, in 1968: 1840 en 1969 zal ongeveer op het zelfde aantal uitkomen. De moderne accomodatie die nu wordt gebouwd en naar verwachting in mei gereed zal zijn voor oplevering, zal volgens de plannen in september op feestelijke wijze in gebruik worden genomen. De Praktijkschool Schoondijke kan dan voorlopig weer voort! BI. Mantelcontracten Land- en Tuinbouw Premies Sociale Verzekeringen 1970 Binnenkort zal in de Hoofdafdeling Sociale Zaken worden gesproken over de inhoud van de mantel contracten voor het volgend contractjaar. Voor wat het K.N.L.C. betreft kan dit overleg een voorspoe dig verloop hebben. Besloten werd n.l. af te zien van het indienen van wijzigingsvoorstellen. De mogelijkheid bestaat dat de vormgeving van de Land- en Tuinbouw c.a.o.'s volgend jaar verandert. In de Hoofdafdeling is n.l. een voorstel aan de orde, de mantelbepalingen rechtstreeks tussen de c.a.o. artikelen op te nemen. Een gedachte welke ook het K.N.L.C. aanspreekt omdat hiervan verwacht mag worden dat de c.a.o.-boekjes gemakkelijker leesbaar worden. Een aantrekkelijke zaak omdat ook de toepassing van de c.a.o.-bepalingen hier door gemakkelijker wordt en daar komt het voor de praktijk in de eerste plaats op aan. In de nieuwe opzet blijft het overleg over de mantelbepalingen wel in stand maar deze bepalingen zullen geen af zonderlijk deel van de c.a.o.'s meer uitmaken. Een soortgelijke beslissing zouden wij willen voorstaan ten aanzien van de verwerking van de algemene bepalingen omtrent de arbeids- en rust tijden in de c.a.ó.-boekjes. Hopenlijk komt het spoe dig zover! PREMIES SOCIALE VERZEKERINGEN 1970 Zoals wij onlangs reeds meldden heeft de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor een aantal sociale verzekeringswetten de premies voor het jaar 1970 vastgesteld zodat voor het vol gend jaar de volgende premies zullen gelden. V ol ks verzekeringen 1970 1969 verschil Algemene Ouderdomswet (A.O.W.) 9.1 9.1 Algemene Weduwen- en Wezenwet (A.W.W.) 1.5 1.5 Algemene Kinderbijslagwet (AKW) 2 2.3 Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) 1.2 1 De premies voor de AOW en de AWW komen voor rekening van de verzekerden terwijl de pre mies voor de beide laatstgenoemde verzekeringen door de werkgever moeten worden betaald. Werknemersverzekeringen 1970 1969 verschil Kinderbijslagwet voor loontrekkenden (KWL) 3.3 3.2 Wet op de Arbeidsongeschikt heidsverzekering (W.A.O.) 5.3 5.1 Werkloosheidswet 0.8 0.8 De premie voor de Werkloosheidswet komt voor de helft t.w. voor 0,4 voor rekening van de overheid. Werkgever en werknemer zijn ieder 0,2 verschuldigd De premie voor de KWL komt geheel voor rekening van de werkgever. De verhoging van de WAO-premie' bedraagt 0 2%. Verwacht mag worden dat deze verhoging gelijkelijk over werkgever en werknemer zal wor den verdeeld. Dientengevolge zal de werkgever voor de WAO-verzekering 4 verschuldigd zijn en de werknemer 1,3 (op het uit te betalen loon in te houden). De premie voor de Ziekenfondsverzekering zal voor het jaar 1970 geen wijziging ondergaan. Deze blijft 7,5 door werkgever en werknemer ieder voor de helft te betalen. Loon- en inkomensgrenzen De maximumpremie inkomensgrens voor de hierbovengenoemde volksverzekeringen alsmede voor de Kinderbijslagwet voor loontrekkenden welke thans f 16.200,bedraagt zal ingaande 1 januari 1970 worden verhoogd tot 17.450, Premies vast te stellen door de Agrarisch Sociale Fondsen (ASF) De A.S.F. zal binnenkort 'n beslissing nemen ten aanzien van de vaststelling van de premie voor de Ziektewet (voorschotpremie). Deze zal eveneens per 1 januari '70 ingaan. Verwacht moet worden dat de voorschotpremie voor de Ziektewet zal worden vastgesteld op 5,8 waarvan 1 in te houden op het uit te betalen loon. De wachtgeldpremie voor de losse landarbeider» is vastgesteld op 7,2 door werkgever en werk nemer ieder voor de helft te betalen. De premie voor de wachtgeldverzekering voor vaste arbeiders is vastgesteld op 0,4 eveneens door werkgever en werknemer ieder voor een gelijk deel te betalen t.w. 0,2 leeuwarden 05100 27044 posthui 325

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 13