UIT DE PRAKTIJK De beslissing die genomen zal moeten worden De overschotten vragen eindelijk om een oplossing Alweer denken aan de volgende oogst H' 5 MET het bereiken van het einde van november zijn de werkzaamheden aan oogst 1969 op WALCHEREN vrijwel beëindigd. Deze week is er ook in ons gebied weer dankdag gehouden. Op het platteland wordt deze nog steeds in ere gehouden. ^Vooral het agrarisch gedeelte van de bevolking is zich bewust van de afhankelijkheid van Hem die 'de wasdom schenkt. Dit ondanks alle moderne technieken die ook in de landbouw worden toe gepast. De gedragingen van de natuur zijn hierbij van grote invloed, We hebben dit ook het voorbije oogstjaar weer ervaren. De natuur is voor de groei van de gewassen en voor een vlot verloop van de werkzaamheden gunstig geweest. Er kon op tijd worden gezaaid. De oipkomst gaf reden tot te vredenheid. De regen kwam meestal op tijd, maar verschillende malen in dermate grote hoeveelheden dat vrees bestond voor schade aan de gewassen. Achteraf bezien is dit allemaal nog erg meege vallen. De erwtenoogst gaf wel de minst goede re sultaten. De granen gaven een redelijke opbrengst. Aardappelen, uien en bieten gaven goede resulta ten. We menen dat gemiddeld genomen, de kg- opbrengsten van de gewassen op de meeste be drijven goed zijn. Dat wil niet zeggen dat op alle bedrijven óók een goed financieel resultaat is bereikt. Er zullen veel bedrijven zijn waar het arbeidsinkomen niet in overéénstemming is met het inkomen in andere bedrijfstakken of beroepen. Op vele gemengde bedrijven waar 'n flinke één- beid melkvee aanwezig is wordt het financieel resultaat hierdoor nog wel gunstig beïnvloed. Maar ook dan moet het bedrijf wel van voldoende om vang zijn. De bijzonder droge weersomstandigheden in de afgelopen herfst hebben er toe bijgedragen dat er Het oogstjaar 1969 is ten einde. In WEST Z>- VLAANDEREN worden de laatste veldwerkzaam- heden verricht. De suikerbieten zijn gerooid. Het ploegwerk is een heel eind klaargekomen. In november is nog veel wintertarwe gezaaid kunnen worden. Niettemin zal er in de komende weken nog gezaaid moeten worden, daar niet iedereen is klaargekomen. Het weer is nu wel helemaal om geslagen en wij zullen wel op nachtvorsten moeten wachten, voor opnieuw zaaien weer mogelijk is. Aan het einde van elk oogstjaar wordt de balans opgemaakt en passeert het jaar in onze gedachten nog eens de revue. Alles overziende moeten we constateren dat er al eens betere, maar ook al eens minder goede jaren geweest zijn. Het heeft echter weinig zin om hier lang bij stil te staan. Het heeft meer zin om vooruit te denken aan het komende jaar. Met de winter begint het vergaderseizoen en worden wij met onze neus gedrukt op de tech nische, economische en politieke problemen in de landbouw. Juist in de winter, wanneer de drukke tijd achter de rug is, gaan wij daar weer meer aan denken. De komende topconferentie van de E.E.G. in Den Haag zien wij met belangstelling tegemoet. Het is te hopen dat er eindelijk eens iets daadwer kelijks wordt gedaan aan de grote overschotten waar wij mee zitten. Het is duidelijk, dat we niet meer raak kunnen blijven produceren. Het is al een zeer oude economische wet, die zegt dat het aanbod en de vraag op elkaar afgestemd dienen te zijn. Diverse regelingen hebben ons de Op SCHOUWEN-DUIVELANW is de suiker- bietenoogst ten einde. De aanwezige voorraad be tekent niet veel meer. Hier en daar ligt nog een hoop bieten, maar 't gaat toch over 't opruimen van de laatste tonnen. Als we terugzien, t.a.v. de suikerbieten, dan mo gen we over 't algemeen niet mopperen. Laat de geld-opbrengst iets minder zijn dan we verwacht hadden, de omstandigheden waaronder de oogst geborgen is, is toch ook veel waard. Vooral t.a.v. de structuur, de mogelijkheid van tarwezaai en win ning van goed ruwvoer. 't Ploegen gaf ook minder moeilijkheden dan in de eerste helft van de maand. Regelmatig regen liet de grond gemakkelijker bewerken en kon 'n beter zaaibed verkregen worden, vooral op de zwaardere grond. De tarwe, die er veel gezaaid is, gaf door be kende oorzaken plaatselijk een onregelmatige stand, maar ze is nu al vrij wat bijgetrokken en in 't algemeen zal dan ook de standdichtheid geen aanleiding geven tot doorzaaien. Ten aanzien v. d. prijzen kunnen we gelukkig nog steeds spreken van een gunstige stemming. makkelijk en prettig kon worden gewerkt en dat ook de kwaliteit van het werk zeer goed was. Samenvattend kunnen we wel stellen dat voor oogstjaar 1969 de weersomstandigheden gunstig waren wat resulteerde in voor de meeste gewassen x-edelijk goede tot goede kg-opbrengsten. Dat ondanks dit toch op vele bedrijven geen be vredigend arbeidsinkomen kon worden bereikt, kan van verschillende faktoren afhankelijk zijn, o.a. de steeds stijgende kosten en de lage prijzen voor sommige produkten. Anderzijds zal het nodig zijn dat de bedrijfsomvang hoger moet worden opge voerd. Door sommige kollega's zal de komende weken ©en beslissing moeten worden genomen omtrent de toekomstige bedrijfsvoering de eerstvolgende jaren. We doelen hier op de mogelijkheid met sub sidie van het ontwikkelingsfonds te stoppen met de melkveehouderij of over te schakelen op mest- veehouderij. Vele faktoren zullen bij deze beslis sing van invloed zijn 041. grondsoort, kwaliteit en omvang stalruimte en overige bedrijfsgebouwen, personeelsbezetting, leeftijd, het al of niet aanwezig zijn van een opvolger, de interesse voor de vee houderij die hier wel, maar zeker in de praktijk niet op de laatste plaats komt. Vaak een moeilijke keus en beslissing, maar één die toch genomen zal moeten worden. afgelopen weken via de landbouwpers bereikt, die de produktie van fruit en melk beogen te vermin deren. De rooipremie voor boomgaarden maakt het mogelijk verouderde boomgaarden en niet levensvatbare fruitbedrijven vervroegd te beëin digen. De slachtpremie voor melkvee biedt moge lijkheden voor. bedrijven met een gering aantal melkkoeien en hiervan geen belangrijke produktie- tak willen of kunnen maken. Deze kleine hoeveel heid melk per bedrijf geeft voor de fabriek extra kosten t.a.v. het vervoer. Zeker als wij straks den ken aan diepkoelmelk is een behoorlijke omvang van melkvee per bedrijf noodzakelijk. Voor de echte melkveehouder geeft het echter geen op lossing, want er is geen ander alternatief Mestvee zal veelal nog niet kunnen konkurreren met melk vee. Akkerbouw, zo dit voor de grond mogelijk is, kent ook de problemen van overproduktie bij sui kerbieten en tarwe; die tevens de belangrijkste ge wassen zijn. Verschuiving van melkproduktie naar vlees- produktie en van consumptiegranen naar voergra- nen (b.v. mais) moet zeker getracht worden. We kunnen echter ook iets aan de andere zijde van het economisch proces doen. NI. naast het wijzigen van het aanbod iets aan de vraag trachten te verande ren, Het is mij nooit helemaal duidelijk, waarom de industrieën grote bedragen uitgeven aan re- klame via radio, t.v. en pers en dit van landbouw- zijde nog maar weinig gebeurt. Zeer gunstig voor de uien. De kwaliteit van de uien valt tegen. Veel koprotzijrot komt er voor, 't geen normaliter in een droog jaar (zomer) niet verwacht wordt. Vermoedelijk zijn oogstmethodiek en de in 't begin te hoge temperatuur in de cel 20°, zeer gunstig voor ontwikkeling v. d. kop- rotschimmel) mede hieraan schuldig. Spoedig breekt de tijd weer aan, dat men gaat denken aan 't volgende oogstjaar. Maak tijdig 't bouw- en bemestingsplan op. Verder is belangrijk dat de gebruikte machines en werktuigen „goed" worden weggezet, ook met 't oog op de mogelijke herstelwerkzaamheden bij de winterdag. Wanneer op de veebedrijven de verse suiker bietenkoppen opgevoerd zijn, moet overgegaan worden op 't normale winterrantsoen. Bereken 't rantsoen wel in de juiste verhouding V.R.E.Z.W., want voeren op gevoel kost meestal geld. De winter met zijn druk vergaderprogramma staat weer voor de deur. Zoveel mogelijk deze ver gaderingen bezoeken zou ideaal zijn, maar een ieder is daartoe niet in de gelegenheid. De meeste onderwerpen zijn dusdanig belangrijk, dat een be zoek leerzaam is. EEN DROOG JAAR ,S EEN GOED JAAR Schreven we vorige keer dat de kwaliteit vail de uien op THOLEN EN ST. PH1LIPSLAND te wensen overlaat, gelukkig is de prijs nu sterk ge stegen. Een zo hoge prijs is haar ons weten in november niet eerder voorgekomen en compen seert dan ook het hogere percentage uitval. De oorzaak van deze prijsstijging is mede gelegen in de vraag uit Londen waar normaliter uien van daan komen. De aardappelprijs schijnt zich de laatste tijd te stabiliseren op een toch wel gunstig niveau zodat er regelmatig nog heel wat aardappelen worden afgeleverd Voor beide produkten gaat dit jaar het oude ge zegde: „Een droog jaar, een goed jaar", weer op. Nog een laatste stukje bieten en wat ploegwerk en dan zit het veldwerk er voor 1969 weer op. Eu als we dan de balans straks gaan opmaken kunnen we in het algemeen voor wat de akkerbouw betreft zeker niet van een slecht jaar spreken. Bij een goed resultaat hebben we wellicht de neiging om aan de kostenkant wat minder zwaar te tillen, terwijl deze, met het oog op de toekomst, toch erg belangrijk is. Hebben onze machines aan de ene kant betrek kelijk weinig geleden, uitgezonderd de ploegen dan, aan de andere kant zijn de kosten door loonsver hoging en B.T.W. flink gestegen. Het totaalbeeld zal wel een behoorlijke kosten stijging te zien geven. We zullen alles in 't werk moeten stellen om deze kostenstijging zo gering mogelijk te houden. En juist in een guastig jaar hebben we tooh wat meer financiële armslag om verbeteringen en vernieu wingen door te voeren. OP DE SCHOP IET ziet er naar uit dat de veldwerkzaamheden op NOORD-BEVELAND dit jaar vroeg klaar zullen zijn. De laatste weken is nog veel winter tarwe ingezaaid en het ploegwerk zal op de meeste bedrijven nog in november klaar kunnen komen. Voor de in ons gebied in uitvoering zijnde ruil verkaveling is 1969 een vrij rustig jaar geweest. In ongeveer 2/3 van de streek zijn de cultuurtech nische werken nu praktisch uitgevoerd en is een voorlopig definitieve toedeling tot stand gebracht. Het resterende derde deel zal in de komende 2 jaar „onder de schop" komen. Dit gedeelte watert af naar het nieuwe gemaal te Colijnsplaat. Omdat met de bouw van dit gemaal later is begonnen dan aan vankelijk was voorzien zal dit pas in de loop van 1970 klaar komen. Aangezien het nu eenmaal niet mogelijk is een afwateringsstelsel in orde te bren gen naar een gemaal dat nog niet in funktie is kon den dit jaar weinig werken uitgevoerd worden. Van het uitermate geschikte najaar is wat dat be treft dus weinig geprofiteerd. Dit betekent overigens niet dat er dit jaar niets is gebeurd. Vooruitlopend op te graven leidingen zijn een 4-tal kunstwerken in de vorm van duikers onder dijken aangelegd. In het reeds toegedeelde gebied zijn nog enkele onvolkomenheden recht getrokken. Door het aanleggen van dammen, op ritten en dreven zijn bedrijfsontsluitingen ver beterd en een aantal wegen zijn van een nieuwe deklaag voozien. Bij het verharden van dreven is voor het eerst gebruik gemaakt van betontegels. Verder is in totaal dit jaar zo'n 300 km drainage gelegd. Dit betekent een oppervlakte van ongeveer 400 ha. Hiermee komt het totale areaal dat in ruil- verkavelingsverband van een nieuwe drainage is voorzien op ongeveer 2500 ha. Ook achter de schermen is. verder doorgewerkt n.l. aan de voorbereiding van werken en toedeling rond Colijnsplaat en Kats. We vernamen dat men in de loop van 1971 de werken denkt klaar te heb ben. Het definitieve plan van toedeling zou dan in 1972 ter visie gelegd kunnen worden. Waarmee dan een voor de streek toch altijd ingrijpende ope ratie zal zijn voltooid. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD waarin opgenomen „P1 a 11 e 1 a n d s j e u g 1H (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ Hoofdredakteur Ir. J. Prins Redaktie, Abonnementen en Advertenties: J. F Blanksma, Ing. Grote Markt 28, Goes. Tel. 01100—5010 Tel. huis 01185—422 Advertenties en Administratie over advertenties aan de Uitgeversmaatschappij N.V. v/b Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 5