Reorganisatie van de Zeeuwse Proefboerderijen en Voorlichtingsbedrijven Oplossing voor de stankoverlast van varkens- en pluimveebedrijven? het akkerbouwbedrijf „Rusthoeve" van de heer Bom op Noord-Beveland is in het Z. W.-klei- gebied bijzonder gunstig en centraal gelegen. Het is door goede wegen en verbindingen gemakkelijk be reikbaar. Het bedrijf nu is nu ca. 70 ha groot maar daar zal vermoedelijk in het kader van de ruilver kaveling Noord-Beveland 15 ha aan toegevoegd kun nen worden. Dan zullen Voorlichting, Stichting Proef boerderijen en.de N. A. K. over een bedrijf van 85 ha vopr hun verschillende werkzaamheden kunnen be schikken. Een omvang die past in het kader van de noodzakelijk geachte bedrijfsvergrotingZodoende kan ook voldaan worden aan het streven om één sa menhangend en op elkaar afgestemd geheel ten aan zien van het praktijkonderzoek tot stand te brengen. Daarbij kunnen ook het consulentenonderzoek en het Provinciaal Onderzoek Centrum en de aktivitelten van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting betrok ken worden. 4 jve proeven die het i.l.b. te Wageningen met een aantal van deze middelen heeft genomen zijn nog gaande. Vandaar waarschijnlijk, dat de redaktie van die zijde nog geen enkel bericht, ar tikel, of andere voorlichting hieromtrent mocht ontvangen. Dit terwijl er toch blijkbaar wel een aantal voorlopige resultaten bekend zijn die zich gunstig laten aanzien en waarop de praktische varkensmester en pluimveehouder grote belang stelling heeft. Wij hebben ons, door één onzer leden hierop opmerkzaam gemaakt, voor nadere De Zeeuwse proefboerderijen en voorlichtingsbedrijven zijn naar de huidige maatstaven te klein. Op één centraal gelegen regionale- en praktijkonder zoek beter gecoördineerd en geïntegreerd worden. Het rea liseren van deze plannen is nu tot stand gekomen. Een gezicht op de woning en schuur op het bedrijf van de heer P. J. Bom op Noord-Beveland. Velen zal de enkele weken geleden in ons blad geplaatste advertentie opgevallen zijn waarin het Bestuur van de „Stichting Proefboerderijen Zee land'' te Goes de proefboerderij „De Scheldemon- den" te Bruinisse bij inschrijving te koop aanbood. Dit feit met daarbij andere in de pers verschenen berichten over reorganisatieplannen van de proef- en vöqrlichtingsbedrijven waren voor ons aanlei ding nader naar deze toekomstplannen te infor meren. |N het kort komt deze min of meer ingrijpende reorganisatie van het praktijkonderzoek er op neer dat zowel de Voorlichtingsbedrijven „Friesland hoeve" en ,,'t Hof Zwagerman" als de Proefboerderij „De Scheldmonden" en het Proefbedrijf van de N.A.K. in de Wilhelminapolder, allen worden opgeheven. - In de plaats daarvan heeft het Bestuur van de „Stichting Proefboerderijen Zeeland" een erfpacht overeenkomst afgesloten met de heer p. J. Bom te Colijnsplaat. Op dit bedrijf, zo zijn de plannen, zullen zowel de voorlichtings- als proefbedrijfsactiviteiten van het proefstation voor de akkerbouw, de Stichting „Proefboerderijen Zeeland" als het proefbedrijf van de N. A. K. Zeeland worden gebundeld. 0MDAT voor de nieuwe opzet veel geld nodig zal zijn is in het kader van deze reorganisatie „De Frieslandhoeve" verkocht aan de vroegere bedrijfs leider de heer S. Simonse. „De Scheldemonden" is verkocht aan de hoogste inschrijver, de heer J. de Winter te Oosterland. ,,'t Hof Zwagerman" wordt verpacht aan de huidige bedrijfsleider G. Blankers. De bedrijfsleiders van de af te stoten proef- en voor lichtingsbedrijven L. Bij de Vate en D. Wislcerke en een gedeelte van het personeel gaan mee over naar het nieuwe proefbedrijf. Ook het personeel dat bij de heer Bom in dienst is zal daar hun taak blijven vervullen. Een zware financiële last voor de nieuwe samenwerkingsvorm „nieuwe stijl". Van belang daar bij is dat het ministerie van Landbouw volgens de plannen bij deze nieuwe opzet wel bereid zal zijn op 5050 basis in het te verwachten exploitatietekort bij te dragen. Ook zal het Rijk voor de noodzakelijke investeringen garant kunnen zijn voor de rente en. aflossing en kan de Stichting Praktische Landbouw voorlichting op bescheiden wijze bij bepaalde investe ringen enige hulp bieden. In hoeverre dit nodig zal zijn, moet nog nader bekeken en uitgewerkt worden. De inventaris van „De Scheldemonden" zal bijv. naar het nieuwe proefbedrijf overgebracht worden en ook de inventaris waar de heer Bom over beschikt wordt ingebracht. 0E nieuwe opzet gaat, als alles rond zit, op 1 december in. Een nieuw bestuur waarin alle betrokkenen, dus ook de N. A. K., vertegenwoordigd zullen zijn zal benoemd moeten worden. Rekening moet verder gehouden worden met een omschake- lings- en aanlooptijd van ten minste één jaar. Het duurt dus nog wel even voor U de eerste resultaten van het nieuwe Zeeuwse centrale proefbedrijf.in ons blad zult vinden Bi. \A/ATER- en luchtverontreiniging, milieu-hygiëne vv en nauw daarmee verband houdende stank- bestrijding staan de laatste tijd in toenemende mate in de belangstelling aan wettelijke maatrege len om de gevaren en overlast van lucht- en water verontreiniging zoveel mogelijk te beperken wordt dan ook gewerkt. Binnen afzienbare tijd zullen een aantal maatregelen van kracht worden waarbij ook de agrarische bedrijfstak ten nauwste betrokken zal zijn. In het bijzonder zal de veredelingssector in de landbouw, de gespecialiseerde varkens- en pluim veebedrijven, met deze vraagstukken te maken krij gen. Stankhinder bij zowel mestopslag en mest- afvoer als stankoverlast voor de omwonenden nemen toe naarmate de eenheden waarin gewerkt wordt groter worden. De klachten van de in de om geving wonenden worden steeds luider. Met het constateren van deze feiten is de var- kensmesterij en de pluimveehouder niet geholpenl Er zal wat moeten gebeuren wil de veredelings- landbouw niet in moeilijkheden geraken, die tot be- drijfsluitingen kunnen leiden. HET Instituut voor Landbouwbedrijfsgebouwen te Wageningen is de laatste tijd bijzonder ak- tief om te trachten oplossingen te vinden om de overlast door de stank te beperken dan wel te voorkomen. Ook aan oplossingen van het mestaf- voervraagstuk en alles wat daarmee samenhangt wordt hard gewerkt. Uit proeven in samenwerking met het bedrijfs leven is gebleken dat wat de stankoverlast be treft het iri vele gevallèri mogelijk is om de stank van de uit de stallen gevoerde ventilatielucht te bestrijden. Door het toevoegen van deodoranten is de „varkens- en kippenlucht" zowel binnen als buiten de stal weg te werken. Het betreft de zgn. stankmaskeerders of neutraliseerders. I. De mask e ermi d d el en overstemmen een be staande onaangename geur zoals deze bijv. door een varkensstal verspreid wordt. In- plaats van de in het algemeen als onaange naam ervaren mest- en andere geuren wordt deze methode een meer aangename geur uit de gebouwen afgezogen. Daartoe wordt in de betreffende ruimte(n) een maskeermiddel ge sprenkeld of verneveld. II. De neutraliseermiddelen zijn de stoffen die een onaangename geur neutraliseren zodat zowel van de oorspronkelijke nare geur als die van de deodorant nagenoeg niet wordt geroken. (Zie verder pag. 15)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 4