Hoofdbestuursvergadering in het teken van protest! KORTE WENKEN 13 (Vervolg van pag. 9) In zijn overzicht over de marktsituatie zei de heer Van Heijst, dat er goede prijzen zijnwoor- de goede soorten kalf koeien en melkkoeien. Ook de nuchtere kalveren zijn duur voor de tijd van het jaar en er is zelfs een tendens tot stijging, niet tegenstaande er wekelijks nuchtere koeien uit de lidstaten worden ingevoerd. Na een flinke inzinking floreert op dit moment de vette kalverenmarkt weer en de prijzen zijn 0,30 tot 0,35 per kg aangetrokken. Het aanbod is krap, doch desondanks zijn de prijzen lager dan een jaar geleden. De varkensmarkt blijft gunstig met prijzen van f 3,30 tot f 3,35 per kg geslacht gewicht. Op de biggenmarkt lijkt de vraag wat ge luwd, hetgeen misschien veroorzaakt wordt dooi de invoer van biggen uit Duitsland. De kwaliteit hiervan is echter lager dan het Nederlandse pro- dukt en zou onze naam wel eens kunnen schaden. Men is in de varkenssector huiverig voor de toe treding van Engeland en de Skandinavische landen tot de E.E.G., omdat er dan teveel varkens zullen komen. De gunstige situatie van dit moment kan dan ook in de toekomst wel eens gauw veranderen en men moet dan ook niet lichtvaardig besluiten tot het doen van hoge investeringen. De melkaan- voer is in oktober beduidend groter geweest dan in 1968 en in de eerste helft zelfs 10 De gunstige weersomstandigheden hebben hiertoe zeker be langrijk bijgedragen. De laatste weken loopt het echter snel terug en er is zelfs sprake van een zekere schaarste aan mobiele melk. Het is verheu gend, dat men eindelijk maatregelen gaat nemen om de boter voorraad te doen verminderen en het is te hopen, dat de prijsverlaging een gunstig effect zal sorteren. Er is veel te doen over artikel 8 van de vleeskeuringswet, waarbij wordt bepaald dat vlees in een keuringsdistrict gekeurd, nogmaals overgekeurd moet worden in 'n ander district, het geen een heffing betekent van 0,08 per kg. Hoe wel dit voor vele gemeenten een flinke aderlating zou betekenen, moet getracht worden hiervan af te komen. De heer Van Heijst wees tenslotte op de nota van de heer Ketelaars inzake de problemen die zich voordoen met de mestoverschotten op de veredelingsbedrijven. Een oplossing hiervoor zal spoedig moeten worden gevonden. AKKERBOUW De heer J. B. Becu zei in zijn mededelingen over de ontwikkelingen in de akkerbouwsector, dat we in het begin van de oogstafzet wat de tarwe betreft, begonnen zijn met een te lage prijs voor de boer. De augustusprijs lag ruim een halve cent beneden de interventieprijs. Toen de concurrentie door de te lage invoer uit Frankrijk, veroorzaakt door de lage koers van de Franse franc en rentesubsidies, op hield, is ons prijspeil gestegen tot ongeveer één cent boven de interventieprijs en dit is, onder de gegeven omstandigheden, bevredigend. Dankzij 'n vlotté denaturatie-poiitiek en een schotregeling, waarvoor wij erkentelijk mogen zijn, is de afzet tot nu toe vlot verlopen. Hetzelfde kan worden gezegd ten aanzien van gerst en haver, voorzover deze van goede kwaliteit zijn. De suikerbietencampagne heeft een vlot ver loop. Men hoopt ongeveer 11 december met de ver werking van de bieten gereed te zijn. De landelijke opbrengst wordt geschat op ongeveer 52/io miljoen ton met een gemiddeld gehalte van ongeveer 16 Er zal wederom een flinke hoeveelheid magere suiker geproduceerd worden. Deze zal op de we- reldmakt tegen een lage prijs afgezet moeten wor den én dit houdt dus wederom een flinke korting op de basiscontactprijs van onze bieten in. Op dit moment bestudeert men ernstig de moge lijkheid van het eventueel invoeren van het toe delen aan de individuele teler tot het leveren van een bepaald kwantum vette bieten, een soort garantieregeling dus, zoals we in de dertiger jaren gekend hebben. Wat de consumptie-aardappelen betreft kan men tevreden zijn over de prijsstelling, de afzet verloopt vlot. Uitvoerige voorraadposities en dergelijke zijn gepubliceerd en ongetwijfeld door allen bestu deerd. Hét is te hopen dat het laatste gedeelte van de afzet even goed en voorspoedig zal verlopen zon der dat aparte maatregelen genomen zullen moe ten worden. De heer Becu wees er op, dat in de nabije toekomst de teelt van aardappelen één op drie (om de drie jaar op hetzelfde perceel met aardappelen terugkomen) verboden, tenzij men ge bruik maakt van a.m.-rassen en/of grondontsmet- ting. Voor de consumptie-aardappeltelers zijn op dit moment nog geen a.m.-rassen aanwezig, welke het ras bintje kunnen vervangen. Het is daarom dringend aan te bevelen dat een ieder die één op drie wil blijven telen met spoed het probleem van de grondontsmetting op pnze kleigronden gaat be studeren. Ten aanziep van het vlas deelde de heer Becu mede, dat door de Europese Commissie in Brussel een vlasregeling aan de Raad van Ministers is aan geboden. Deze regeling, geldend voor Nederland, België en Frankrijk, houdt een steun per ha in, waarbij men voor het eerste jaar denkt aan 'n steun van honderd rekenéénheden, dus 360,- per ha. De steun zal elk jaar worden vastgesteld. Indien de uitzaai groter dreigt te worden dan met de afzet overeen zou komen, is men van plan,dit steun bedrag te verlagen. In de tweede plaats zal het lijnzaad in de olie- en vettenregeling worden op genomen; gedacht wordt aan 55 cent per kilo. Ten derde zullen bedragen beschikbaar komen voor research en samenwerking, onder andere bij de afzet. Hierbij wordt met name gedacht aan centrale van het gezwingelde produkt. Of dit nog voor oogst 1970 zal gelden is nog niet zeker. Door diverse om standigheden zal er dit jaar in Brussel geen ge legenheid meer zijn om deze regeling in de Raad van Ministers te behandelen. Wat de lucerne be treft is een blijvende steun voor dit podukt per ha door de Minister van Landbouw afgewezen. Op 1 december zal aan de heer Wellen, directeur-gene raal van de landbouw, 'n lucerne saneringsregeling worden aangeboden. Deze regeling beoogt een sane ring van de lucernedrogerijen, terwijl men tevens stelt dat het eindpodukt afgezet zal moeten worden en centraal zal moeten worden gedroogd, in die drogerijen welke daar het meest gunstig voor zijn gelegen. Men zal tevens streven naar grotere een heden en de kleinere en onrendabele drogerij** zullen moeten verdwijnen. Voorts beoogt men hel continu drogen in het seizoen van het produkt ea het betelen van grotere percelen. De likwidatie en omvorming zal geld kosten en door het Rijk finan cieel gesteund moeten woden. Men hoopt hiermede nog een gedeelte van dé lucerneteelt en de lucerne drogerijen te kunnen handhaven. WERKGEVERS- EN SOCIALE ZAKEN De loononderhandelingen staan weer voor de deur. De S.E.R. adviseert een contractuele loon stijging van maximaal 5 Daarbij kan in de C.A.O.'s de bepaling opgenomen worden dat een compenserende extra loonsverhoging mogelijk blijft als in 1970 zou blijken, dat de prijsstijging voor de gezinsuitgaven meer stijgen dan 3% Tevens kan van een extra loonsverhoging sprake zijn, als de produktiviteitsstijging hoger uit zou vallen dan 3 Deze extra loonsverhoging zou dan in een of andere spaarvorm gegeven moeten worden. Ook zijn er mogelijkheden tot arbeidstijdver korting in het S.E.R.-advies opengelaten. "Aldus de heer M. C. J. Kosten, die een aantal sociale aangelegenheden behandelde, die in de naaste toekomst aan de orde zullen komen en waar ook de agrarische bedrijfstak ten nauwste bij betrok ken zal zijn. Zo deelde hij betreffende de stand van zaken bij het S.E.R.-overleg over de kosten van geneeskundige verzorging mede, dat de ge dachten uitgaan naar het overbrengen van de kosten van de ziekenhuisverpleging vanaf de le dag van opname, alsmede klinische en poliklini sche specialistische behandeling naar de Alge mene Wet Bijzondere ziektekosten, evenals de A.O.W./A.W.W. een volksverzekering. Tevens bracht hij het overleg over. de verbetering van de pensioenen van de werknemers in de land- en tuinbouw ter sprake, dit mede in verband met het voorstel in de Stichting van de Arbeid tot op trekken van de A.O.W.-uitkeringen per 1 januari 1970 met 3 en het verwerken van een vakan tietoeslag in deze uitkeringen. Een en ander zal bij de realisering een premieverhoging van ca. 0,4 tot gevolg hebben, terwijl ook de reeds bekend gemaakte verhoging van de premie-inko mensgrens van 16.200,tot 17.450,per 1 januari 1970 tot hogere te betalen premies zullen, leiden. Tot slot maakte de heer Kosten melding van het ingediende wetsontwerp inzake een over lijdensuitkering ten behoeve van nagelaten be trekkingen van een overleden werknemer. Een premie te betalen door de werkgever van 0,1 van het premieplichtig loon zal wederom het to taal veor het sociale verzekeringenpakket te be talen premies verhogen. SLOT IYE vergadering behandelde voorts een groot aantal huishoudelijke zaken. Zo werd o.m. de begroting 1970 besproken en goedgekeurd. Aan het begin van deze vergadering werd door de voorzitter de onlangs overleden Jhr. J. van Vre- denburch herdacht. De heer Van Vredenburch was voorzitter van de ZLM in de periode 1916 1920 en heeft diverse andere functies in de agra rische sector bekleed. BIJ DE BOUW VAN RUNDVEESTALLENde inrichting daarvan en de wijze van melken is heel wat veranderd. Verschillende veehouders hebben plannen tot bouw of verbouw van de rundveestal. Erg belangrijk is het welke stal u gaat bouwen. Laat u daarom deskundig voorlichten en ga ook eens kijken bij verschillende collega's die een goe de stal hebben gebouwd. DIT ALLES MOET U AL TIJDIG doen want wilt u de stal volgend najaar klaar hebben dan moet u nu reeds uw keuze maken, vergunning aanvragen en prij zenver gelijking en maken. Ieder jaar weer opnieuw moeten koeien te lang buiten blijven om dat hun baas te laat begon met zijn maatregelen en dus de stal niet op tijd klaar. HET ZOGENAAMD AFLEVEREN van veevoe der in bulk is de laatste jaren sterk toegenomen. Het geeft een aantal voordelen, zowel voor gebrui ker als leverancier met bovendien een kwantum korting op de prijs. Het is de moeite waard als u veehouder van enige betekenis bent over te gaan tot plaatsing van een voedersilo op uw bedrijf. U kunt zo'n silo desnoods zelf wel maken. Vraag eens inlichtingen bij uw bedrijfsvoorlichter. EEN INTENSIEVE BIETENTEELT is bij de hui dige technische ontwikkelingen wel mogelijk maar heeft ook tot gevolg dat het bietencyste-aaltje ge legenheid krijgt zich flink te vermeerderen. Laat daarom uw grond regelmatig onderzoeken op het voorkomen daarvan en hou bij de vruchtwisseling rekening met het al of niet besmet zün van een perceel. DE ZORGEN ROND IIET BOUWPLAN zijn de laatste jaren niet verminderd, maar eerder toege nomen. Tarwe, suikerbieten en aardappelen zijn gewassen die vrijwel elke boer in het Zuidwesten in het bouwplan opneemt. Daarnaast komen een aantal gewassen voor die minder gemeen goed zijn en variërend per bedrijf in het bouwplan worden opgenomen. Het saldo ligt vaak zo rond f 1.100, d 1.200,—/ha. GROENTEGEWASSEN die akkerbouwmatig kunnen worden geteeld kunnen op veel bedrijven een verruiming van de vruchtwisseling betekenen en goede mogelijkheden bieden voor een nateelt. Het interessante is echter dat groentegewassen de mogelijkheid geven van dubbele teelten, zoals tweemaal spinazie, doperwten met daarna spinazie of stamslabonen, kortom verschillende combinaties zijn mogelijk. BIJ DEZE COMBINATIETEELTEN, die alleen op contract mogelijk zijn, wordt een saldo doperw ten van b.v. f 1.000,met een nateelt spinazie met een saldo van b.v. f 1.100,een totaal saldo van f2.100,en daarmee gelijk aan het saldo van sui kerbieten. Het Zuidwestelijk zeekleigebied is uit stekend geschikt om te dienen als „groentetuin" voor Nederland. HET VOORDEEL van deze intensivering van het bodemgebruïk is dat u geen „tonnen" behoeft te in vesteren en elk jaar weer opnieuw kunt beginnen. Natuurlijk vereist groenteteelt kennis van zaken en een goed contract. Heeft u belangstelling voor deze teelten of misschien reeds een contract afge sloten, verzuim dan niet te informeren over dat gewas bij uw voorlichtinasdienst SOMMIGE MELKVEEHOUDERS menen mis schien dat de tepelvoeringen van het melkapparaat nooit of hoogstens éénmaal per jaar behoeven te worden vernieuwd. Maar tepelvoeringen moeten 2 a 3 keer per jaar worden vernieuwd en alleen de lange melkslang om de 1 a 2 jaar. Wellicht is dat spoediger dan u wel meende. ER LIGGEN NOG HEEL wat aardappelen pro visorisch opgeslagen en niet vorstvrij. Denk er om dat uw kostbare produkt nu niet bevriest. Stop spleten tussen de strobalen goed dicht, zorg er voor dat de koude bij vorst niet vanaf het dak en de muren op de aardappelen „valt". Neem tussentijdio maatregelen om vorstschade te voorkomen. IN VERBAND MET EEN JUISTE ARBEIDS VERDELING is het verstandig om nu reeds de nodige aandacht te besteden aan de basisbemesting voor het volgende seizoen. Er is nu veelal meer tijd beschikbaar dan in het drukke voorjaar, vooral wanneer de winter lang duurt. Dit geldt voor de uitstrooi van het slakkenmeel, waarvan het fos- forzuur niet uitspoelt en ter beschikking blijft van het gewas. Ook de kalizouten kunnen op de meeste gronden behalve wanneer ze zeer licht en humusarm zijn reeds worden uitgestrooid. Door slakkenmeel en kali met elkaar te mengen, wordt één arbeidsgang uitgespaard. Tijdig uitstrooien van de basisbemesting op grasland bevordert de wor telontwikkeling alsmede de zodevorming en ver groot de weerstand tegen vorst. In het voorjaar herkrijgt het grasland dan veel eerder zijn produk tiviteit. Ook de wintergewassen gaan sterker de winter in. Daarbij zijn de meststoffen nu goedkoper dan in het voorjaar en dat is ook een reden om de bemesting zo vroegtijdig mogelijk toe te passen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 13