De maand december op het Zeeuwse landbouwbedrijf 10 Beperk de verslemping van de bouwvoor door zoveel mogelijk groenbemestingsgewassen in het bouw plan op te nemen. T. P. HIEL Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes MET de maand december zijn we weer be- gonnen aan de laatste fase van het jaar 1969. Ook dit jaar heeft weer zijn bijzonder heden gehad, zoals dit bijna elk jaar het geval is. Na het koude voorjaar volgde een warme droge zomer, met uitzondering van een zeer natte perio de in de tweede helft van augustus. De schade aan de toen nog te velde staande granen was dan ook niet gering; namelijk lage prijs per kg en hoge droogkosten. Daarop volg de echter weer een zeer lange periode met bij zonder droog en mooi herfstweer. Hierdoor ver liepen de oogstwerkzaamheden van de hakvruch- ten stambonen en uien over het algemeen zeer vlot. Ook kreeg men hierdoor de gelegenheid eens wat extra aan de grondbewerking te doen, het geen er in voorgaande jaren dikwijls bij inge schoten was, Het wintertarwe zaaien was echter ten gevolge van de droogte op vele percelen tot begin novem ber niet mogelijk en het op winter voor ploegen, speciaal van bietenland en groenbemesters, gaf grote problemen. Daar staat echter tegenover dat de structuur van de grond door het sterk uitdrogen zeer veel verbeterd zal zijn. Ook het noodgedwongen later zaaien van vele percelen wintertarwe heeft bepaalde voordelen. Zo wordt het risico van voetziekte in de winter tarwe hierdoor verminderd. De opbrengsten van de granen waren over het algemeen zeer matig; van de overige gewassen vrij goed, alhoewel de verschillen van bedrijf tot bedrijf, denk maar aan aardappelen en bieten, zeer groot waren. Ook de prijzen van diverse pro- dukten varieerden van zeer matig tot goed. Van de goede prijs van een enkel prod-ukt geduren de de laatste maanden zullen waarschijnlijk slechts een beperkt aantal bedrijven volledig pro fiteren, omdat velen reeds verkocht hadden. Bij het opstellen van het bouwplan voor 1970 zal men er goed aan doen met de hoge prijzen geen rekening te houden. Juister zal het zijn de gemiddelde prijs van een aantal jaren als basis voor een calculatie te nemen. Bovendien zal de gehele bedrijfssituatie zoals bedrijfsgrootte, ar- beidsbezetting en werktuigenpark in belangrijke mate mede bepalen welk bedrijfsplan gekozen dient te worden. Ook de interesse van de boer in diverse gewassen en bedrijfsonderdelen spelen hierbij een belangrijke rol. Speciaal om bovengenoemde problematiek eens rustig te overwegen is de wintertijd bij uitstek geschikt. Bezoek dan ook vergaderingen van de organisaties en diverse verenigingen, waarop men van anderen dikwijls veel kan leren. Stel daarom de bestuursleden, die met veel zorg een aantrekkelijke agenda opstellen, niet teleur en neem in het belang van Uw eigen bedrijf actief deel aan de vergaderingen. SUIKERBIETEN AP het moment dat we dit schrijven moet er nog een klein gedeelte van de bieten ge rooid worden. Een vrij groot aantal bedrijven heeft het restant van de reeds gerooide bieten reeds op een hoop liggen. Door de termijnleve ring kan het echter nog wel een paar weken duren eer men geheel is afgeleverd. Deze be waring brengt speciaal in december telken jare vorstrisico mee. Het is dan ook gewenst hiermee tijdig rekening te houden door op tijd afdek materiaal, bijvoorbeeld plastic, beschikbtar te hebben. U voorkomt dan, zoals in vorige jaren dikwijls voorkwam, dat de voorraad plastic hi$ de handel vlak vóór of tijdens een vorstperiode was uitgeput met alle gevolgen van dien. WINTERTARWE TEN gevolge van de droge periode in oktober is de stand van de vroeg gezaaide tarwe W- Na het drukke najaar is het orde op zaken stellen in de werkplaats geen overbodige luxe.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 10