MECHANISATIE NIEUWS Telescopisch platvorm op nieuwe Massey-Ferguson maaidorser H-wiel aangedreven trekker Van der Lely N.V. X:Vv-.- - SHEDISOL: EEN NIEUW PLAFOND VOOR PLUIMVEEHOKKEN EN VEESTALLEN Onlangs is door Brinkman NiemeijerNV een nieuwe middelgrote Maasey-Ferguson maaidorser geïntroduceerd, die voor oogst 1970 op de markt komt onder het type MF 487. Een echt „Europees" produkt, want deze is ontworpen in West-Duitsland, geproduceerd in Frankrijk en getest gedurende de laatste twee jaar in Italië Finland. Frankrijk, West- Duitsland, Nederland, Spanje en zelfs in 2£uid- Afrika. Omdat de productie wordt geconcentreerd in de grootste van de drie combine producerende MF-fabrieken in Europa, zal het mogelijk zijn het nieuwe type tegen een attractieve prijs te kunnen verkopen. Een telescopisch platform, waardoor het plat form kan worden verbreed en verkleind, is een uniek kenmerk, dat als accessoire op deze machine wordt geleverd. Hiermee uitgevoerd, kan de be stuurder de breedte van de maaidorser verminde ren voor smalle doorgangen, bruggen en nauwe dorpsstraten en eveneens een snijbreedte kiezen in het veld waarbij het snelst gereden kan worden om zodoende maximum capaciteit te behalen in een bepaald gewas onder bepaalde omstandigheden. Er bestaan twee typen van deze tafel: één van 3.05 m (10 vts) telescopisch te verstellen naar 2.44 m (8 vts) en de andere van 3.66 m (12 vts) telesco pisch te verstellen naar 3.05 m (10 vts). Beide dus overeenkomstig de nieuwe verkeersbepalingen wel ke in West-Europa thans gelden waarbij de trans portbreedte maximaal 3 m mag bedragen. Massey-Ferguson komt als eerste met deze tele- scopische tafel, een ontwikkeling van een fabriek die 31 jaar geleden de eerste zelfrijdende maaidor ser introduceerde. Gedurende vele jaren zoeken combine-ontwerpers naar een technisch aanvaard bare oplossing van een telescopisch platform om de breedte van de machine te kunnen verkleinen. Massey-Ferguson's nieuwste ontwikkeling zet reeds thans een stempel op toekomstige ontwerpen van alle maaidorsers. ||f; - §l!ibf :4v V Nog niet zo lang geleden is door C. van der Lely N.V. te Maasland, fabrikante van de LELY land bouwmachines, de Lely trekker met hydrostati sche aandrijving geïntroduceerd. Deze hydrostatische aandrijving vervangt de traditionele versnellingsbak en heeft als groot voordeel dat de snelheden continu regelbaar zijn. Een onbeperkt aantal „versnellingen", die dus traploos regëlbaar zijn, staan ter beschikking. Schakelen, dus zoeken naar tussenliggende ver snellingen, behoort hierbij tot het verleden. Een voordeel van de hydrostatische aandrijving is verder dat onafhankelijk van het toerental van de aftakas, die rijsnelheid gekozen kan worden, die het meest gewenst is bij de uit te voeren werkzaamheden. Tevens is altijd het maximum motorvermogen beschikbaar, zodat een optimale nutting van de te gebruiken werktuigen wordt verkregen. De Lely trekker is zeer wendbaar, mede doordat de bestudering hydraulisch be krachtigd is. Thans is C. van der Lely N.V. uitgekomen met een 4-wiel aangedreven trekker. De grote trek kracht, ook onder moeilijke omstandigheden, in combinatie met de mogelijkheid om tijdens het rijden elke gewenste overbrengingsverhouding, afhankelijk van de toestand van het terrein, in PHILIPS SMEERMIDDELEN ENZ. IN SPUITERS Voor het reinigen en smeren van stroomgeleidende contacten in elektronische apparatuur brengt Philips een contact-cleaner-in-spuitbus op de markt, die niet alleen de eigenschappen van een smeer- en verdun ningsmiddel, maar ook die van een zeer actief vet- oplossingsmiddel bezit. Het biedt bescherming tegen atmosferische invloeden en maakt een geleidelijke on derbreking van het contact mogelijk, waardoor de kans op vonk-overslag tot een minimum wordt be perkt. Voor het verwijderen van vet, vuil en vingeraf drukken op plastic, glas, hout en kunsthars is er de Instant cleaner, die een krachtige loswekende wer king heeft, zodat het opgespoten schuim uit de bus, samen met het vuil, na korte tijd met een natte doek kan worden verwijderd. Een kruippolie met hoog penetrerende werking, die eveneens door Philips in een spuitbus wordt geïntro# duceerd, is de remedie tegen onwrikbaar vastzittende schroef- of spierverbindingen. Ter bescherming tegen de invloed van vocht en corrosieve dampen of van zoutafzettingen brengt Philips, eveneens in spuitbus, de zogenaamde proteo tieve coating, een laklaag, die de bespoten onderdelen we denken aan die van bijvoorbeeld een elektro nische installatie geheel afsluit. Deze lak heeft als voordeel dat zij niet behoeft te worden verwijderd als verbindingen worden los- c.q. vastgesoldeerd. Op vele plaatsen in Nederland worden pluimvee- hokken en veestallen voorzien van een nieuw type plafond. Het gaat hier om glaswolplaten, die aan de „zichtzijde" voorzien zijn van een stevige alumi nium coating. Het plafond wordt onder de gordin gen door en in eenvoudige aluminiumprofielen aangebracht. De platen hebben een standaardbreed te van 60 cm en worden op elke gewenste lengte (tot 1.70 m) geleverd. De dikte is 40, 50 of 60 mm. Omdat de. platen bestaan uit glaswol, behoeft geen isolatie meer te worden aangebracht in hok ken en stallen die van dit plafond zijn voorzien. De aluminium afwerking zorgt verder voor een grote lichtreflectie en Tiet voorkomen van inwen dige condensatie. Het nieuwe plafond wordt onder de naam Shedisol in de handel gebracht door N.V. Isoverbel. Nadere inlichtingen: N.V. Is o verbei, Prinses Beatrixlaan 7, 's-Gravenhage (tel. 070-— 83.33.00). te stellen maken deze trekker tot een machine, waarmede indrukwekkende prestaties geleverd kunnen worden. Deze nieuwe versie is eveneens voorzien van de 87 pk 6 cylinder M.W.M. diesel motor. De ervaringen, die reeds geruime tijd met de Lelytrekkers in binnen- en buitenland zijn opge daan beloven een grote toekomst voor deze Neder landse, hydrostatisch aangedreven Lely trekker. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 8