Flevohof's permanente landbouwmanifestatie groeit snel Voorjaar 1971 rond Goedgekeurde bouwsystemen voor loop- en ligboxenstallen met subsidiemogelijkheid 7 In de met grote inspanning drooggelegde Flevo- polder is geploeterd om er weer een gat van 4*4 ha te graven en een reusachtig meer te maken! Het zal de vijverpartij worden die als centraal punt in de permanente landbouwmanifestatie „Flevohof" moet dienen. De foto geeft een indruk hoe momen teel het terrein erbij ligt, terwijl de foto hieronder een indruk van het 140 ha grote terrein als het project geheel voltooid zal zijn. De stand van zaken is nu dat de parkeerplaatsen en hoofdwegen klaar zijn, de waterpartijen gegraven en de heuvels zijn gereed. Duikers, dammen en ontsluitingswegen zijn aangelegd evenals een deel van de riolering. Het heiwerk voor de bouwplaatsen is opgeleverd en de funderingen voor de tuinbouwbedrijfsgebouwen zijn gestort. De bosaanplant en de grasinzaai zijn dit najaar in eigen beheer uitgevoerd. De opzet van „Flevohof" is uniek: een combinatie jeugdrecreatie en het hoofdrestaurant. Dit gebied behoudt het boskarakter. Een deel van de bomen wordt overgeplant naar het centrum, ten einde daar in 1971 voldoende groene coulissen te bezit ten. BIJ de ingang is parkeergelegenheid voor ruim duizend auto's en honderd bussen. De bezoe kers komen door een brede toegangslaan met bos- partijen en parkaanleg langs een restaurant. In het hoofdpaviljoen wordt duidelijk gemaakt dat de Nederlandse landbouw in feite een verede- lingsbedrijf is, daarnaast wordt verteld wat Flevo hof verder biedt. Op de eerste verdieping heeft men een fraai panorama, namelijk de centraal ge legen heuvel en de grote vijverpartij. Van dit punt af is van de paviljoens en kassen niets te zien, die duiken tijdens de rondgang telkens als een ver rassing op. De route volgend komt men bij het paviljoen voor de toeleverende industrie, het ver van recreatieve ontspanning met een prettige ont moeting van de vele facetten van het agrarisch be drijfsleven! In een in het centrum van het 140 ha groot ge bied aangelegd parkachtig landschap met heuvels en waterpartijen van omstreeks 20 ha komen de expositiegebouwen en de restaurants, terwijl de omlijsting ervan bestaat uit de agrarische bedrijfs gebouwen. Rondom het centrum ligt 100 ha met een agrarische bestemming, n l. 35 ha weiland en 65 ha akkerbouwland, waarvan een deel gereser veerd is voor tuinbouw. Deze oppervlakten zijn nodig om de gewenste exploitatieresultaten te be reiken en om tot redelijke ruime bedrijfsopzetten te komen. Rest nog 20 ha reeds bestaand bos. Dit is een gedeelte van het bosrecreatiegebied het Spijk. In deze 20 ha komen de toegangswegen, de par keerterreinen, een benzinestation, de afdeling voer en alles wat verder iets te maken heeft met het agrarisch bedrijf Door de wandelgangen, die 's winters verwarmd zijn, gaat men vervolgens naar de expositieruimte voor de zuivelindustrie. Daarna is een uitstapje naar het veehouderijbedrijf moge lijk met 100 zwatbonte en roodbonte koeien en kal veren, 36 fokzegen met hun biggen en 5000 kippen. Langs de grote vijver met veel watervogels kan teruggewandeld worden naar het paviljoen, dat onder meer gereserveed is voor vleesprodukten. Verder is deze ruimte bestemd voor de presentatie van de eindprodukten van pluimvee en eieren. De 0bezoekers kunnen daar zelf bijvoorbeeld sateh of kip aan het spit roosteren. UANUIT deze paviljoens kan men op de patio's komen, die met speciale beplantingen een onderdeel vormen van de schitterende en haast eindeloze tuin. De patio's staan weer in verbinding met de terrassen van het café aan de vijver. De tocht gaat verder naar het paviljoen voor de akkerbouw. Men ziet er hoe suiker wordt gemaakt, wat er met graan gebeurt, hoe sterk uiteenlopende produkten als bier, brood en chips ontstaan. In het volgende paviljoen is alles te zien over de eind produkten van land- en tuinbouw. Vanaf deze plaats is het akkerbouwbedrijf dichtbij. Naast diverse soorten landbouwmachines is hier ook een aardappelwasserij met sorteer- en verpakkingsin richting te zien. In de tijd van de oogst kunnen belangstellenden met paard en wagen of ander agrarisch vervoer, dat via vaste halteplaatsen een regelmatige dienst onderhoudt, naar de akkers gaan om mee te maken hoe op een modern bedrijf het gewas wordt binnengehaald. DOOR de champignonkwekerij komt men bij de groentekassen waar op 6000 m- grond, sla, komkommers en tomaten worden gekweekt. Via de werk- en demonstratieschuur, waar het vèrzend- klaar maken, zoals sorteren, van groenten en bloe men kan bekeken worden belandt de bezoeker in de 4000 m- grote bloemenkassen met chrysanten, rozen, anjers en vele soorten potplanten. Dan kan men langs de bijenstallen teruggaan naar 't hoofd paviljoen of doorgaan naar de kinderboerderijen met kleine huisdieren voor de kleuters en een af zonderlijke boerderij met ponymanege voor de grotere kinderen. Voor de allerkleinsten is er een crèche waar ze onder deskundige leiding een hele of halve dag'worden beziggehouden. Er is een volledig overdekt kinderdorp met bin nen en buiten, mogelijkheden voor creatief, mecha nisch en vrij spel. Zelfs een afdeling eten, ook in de doe-het-zelf sfeer, ontbreekt niet. Dwars door het ,,woud" bereiken de kinderen de cowboynederzet ting en het Indianendorp, waar ze zich in bijpassen de pakken kunnen uitleven. Naast speel- en lig- weides wordt ook een concours-hippique terrein aangelegd. De totaie raming van de investeringskosten van dit „Flevohof" project bedraagt 11.500.000, waarbij in aanmerking moet worden genomen dat de grond in erfpacht is verkregen en er geen ont sluitings kosten zijn van het terrein met de open bare wegen. De financiering zit in grote lijn prak tisch rond. Bij een bezoekersaantal van 500.000 kan een sluitende exploitatie worden verkregen, waar bij aangenomen wordt dat de agrarische- en horecabedrijven zichzelf zullen bedruipen, met dien verstande, dat de extra toeristische voorzie ningen niet toegerekend worden aan de bedrijfs- exploitatie. Als extra dekking voor tegenvallers in de begin jaren biedt de begroting ruimte, door het hoge per centage voor onderhoud en afschrijving, 't systeem van rentebetaling en de afspraken die ten aanzien van huur van expositieruimte zijn gemaakt. In be ginsel betalen de deelnemers geen huur voor pavil joenruimte. Een mogelijk probleem met betrekking tot de exploitatie is in hoofdzaak te zoeken in de noodzaak om de evolutie bij te houden en te finan cieren. Eventuele winst zal daarvoor dan ook ge reserveerd worden. OP Flevohof gaat het niet alleen om het kijken maar vooral om het doen en om het beleven. Het wordt geen tentoonstelling, het is geen expo sitie. Men zal straks niet zeggen ,,Ik heb Flevohof gezien", maar men zal zeggen „Ik heb Flevohof ge daan". Op Flevohof wordt de dynamiek getoond van het agrarisch bedrijf en dan als een zeer zake lijk geleide onderneming! Uit de 30 inzendingen van architectenbureaus en bouwondernemingen heeft het bestuur van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Land bouw in het kader van de bijdrageregeling lig boxenstallen thans zes ontwerpen met bijbehoren de offertes in principe goedgekeurd. Eén meer dan oorspronkelijk voorzien! De zes ontwerpen zijn afkomstig van: Coöp. Bouwbureau voor de Landbouw U.A. te Rheden, Arnhemseweg 89 (tel. 083025641). N.V. Eerste Zeeuwse Elementenbouwmaat schappij „Ezem" te St. Maartensdijk (Zld), tel. 01666472. C.H.V. afd. Landbouwbedrijfsgebouwen te Ve- ghel. De Groot's Houtbouw N.V. te Vroomshoop. Aannemersbedrijf S. Hollema te Oostermeer en Bouwbedrijf W. Schouten te Oosterblokker. Architectenbureau J. E. van Hoogmoed te Til burg. Zoals bekend kunnen belangstellende veehou ders, die een ligboxenstal met subsidie wensen te bouwen, zich tot 2 december a.s. bij de H.I.D. voor de Bedrijfsontwikkeling in de provincie Zeeland melden. Uitgegaan wordt van een toewijzingsmo gelijkheid van maximaal 200 te subsidiëren stallen. Voor de voorbereiding van de te subsidiëren stal- bouw, die in 1970 geheel zal dienen te worden vol tooid, zullen de belanghebbende veehouders advies kunnen vragen bij het consulentschap Akkerbouw en Rundveehouderij te Goes. Om voor een- bijdrage in aanmerking te komen, dient het bedrijf op het moment van de aanvraag tenminste 25 melk- en kalfkoeien te omvatten en moet de aanvraag betrekking hebben op de bouw van een ligboxenstal, die voor tenminste 30 melk koeien wordt ingericht. De bijdrage bedraagt 250,per stallings-groot- vee-eenheid; indien echter de grondgesteldheid ter plaatse heien noodzakelijk maakt, bedraagt de bij drage 330,— per stallings-grootvee-eenheid. De raming van de investeringskosten voor het „rompgebouw" (excusief grondverzet) variëren blijkens de offerten tussen de ƒ960 en 1050 per stallings-grootvee-eenheid. Onderling zijn er van zelfsprekend tussen de verschillende ontwerpen verschillen in afmetingen, constructie, ventilatie, verlichting, watervoorziening enz., zodat daaruit een keuze gemaakt zal moeten worden. Ook de re- daktie te Goes beschikt over de tekeningen en of ferten en belangstellenden kunnen ook daar des gewenst van een en ander kennis nemen. Is er in teresse. dien in ieder g val uw aanvrage in. De keuze kan altijd later gemaakt worden! BL

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 7