Verse appelen als veevoeder Opvallende omzetstijging bij mengvoedercoöperaties 6 SAPRJJP SUIKERHOUDEND RUWVOER Ir. W. DAVIDS Rijksconsulentschap Veevoeding Wageningen. De afzet van fruit stagneert en grote hoeveel heden appelen worden uit de markt genomen. Deze appelen zijn goed bruikbaar als ruw voer voor rundvee. Ook vorig jaar hebben verschillen de veehouders met dit doorgedraaide fruit als vee voeder kennis gemaakt. Het meeste profijt heeft men ervan, als ze vers vervoederd worden. Bij het verstrekken dienen echter wel enkele punten in acht te worden genomen. DE VOEDERWAARDE VAN APPELS De voederwaarde van appels voor het grootste gedeelte afkomstig van de suiker. Uit de samen stelling komt dit duidelijk naar voren: Verse appels variaties droge-stofgehalte 14 1020 suikergehalte 10 3.613,6 vrije zuren 0,8 0,151,75 ZW ca 8 vre 0 Het grootste gedeelte van de droge stof bestaat bij rijpe appels uit suiker. Heeft men onrijpe ap pels dan is een gedeelte van het zetmeel nog niet omgezet in suiker en zijn eveneens meer zuren aanwezig. Vooral bepaalde soorten, zoals Cox's Orange Pippin, Golden Delicious en Goudreinetten bevatten veel suiker, gemiddeld ±11 Bram- ley's Seedling en James Grieve bevatten minder suiker. TE VERSTREKKEN HOEVEELHEDEN Appels zijn voor rundvee een smakelijk produkt. Echter is beperking van de te verstrekken hoe veelheid appels gewenst. Rundvee kan zich aan appels onpasselijk eten en spijsverteringsstoornis sen treden gemakkelijk op. De maximaal te ver strekken hoeveelheden per dier per dag zijn voor: melkvee 10 a 15 kg, jongvee 5 a 10 kg en mest vee 15 a 25 kg. De dieren dienen eerst aan de appels gewend te raken. Daarna kan men de gift geleidelijk verho gen tot bovenstaande maximale hoeveelheden. Bij het direkt toedienen van grote hoeveelheden ap pels kan dit gemakkelijk aanleiding geven tot diarree en het wegblijven van de eetlust. Ook kunnen moeilijkheden met het melkvee en ook methet jongvee optreden als men rotte appels verstrekt. In deze rotte appels treedt vaak een alcoholgisting op waardoor de dieren gemakke lijk te veel alcohol binnenkrijgen. Door het gisten van de appels kan de melk ook een afwijkende smaak krijgen. Kortingen op grond van een af wijkende smaak of onvoldoende houdbaarheid zijn dan niet denkbeeldig. Verstrekken van ge zonde verse appelen geven de minste moeilijk heden. Appelen komen wat samenstelling betr-'t, sterk met voederbieten overeen en zijn dan ook te be schouwen als een saprijk suikerhoudend ruw voer. De maximaal te verstrekken hoeveelheid is echter lager, dan bij voederbieten door het hoge suikergehalte. VOEDERWAARDEPRIJS Een voederwaardeprijs voor dit produkt is moei lijk te geven. Appels bederven namelijk bij bewa ren op de boerderij gemakkelijk. Alleen bij dui delijk vers opvoeren zou men een prijsberekening kunnen opstellen. Dit voorjaar was bewaarfruit tegen een prijs van 15,per 1000 kg te verkrij gen. Tegen deze prijs kost de ZW-eenheid 20 cent hetgeen vergeleken met andere saprijke ruw- voeders laag was! Bij de saprijke voeders ligt de ZW-prijs meestal in de buurt van 25 a 30 cent. STICHTING C.L.O.-controle, Ir. J. CORNELISSEN. DE STRIJD OM DE KLANT Iedere veehouder die zijn oren en ogen goed de kost geeft zal merken, dat de on derlinge concurrentie tussen de mengvoederleveraniers toeneemt. Er zijn de laatste jaren in ons land vele nieu we fabrieken in bedrijf ge steld, er wordt bovendien op het ogenblik nog op vele plaatsen druk gebouwd. Voor deze fabrieken moet er om zet zijn of komen. Een fa briek die onderbezet is werkt te duur. De strijd om de klant neemt dan toe. In dit kader is het begrijpelijk dat bepaalde mengvoederbedrij- ven een fusie aangaan en an dere hun deuren sluiten. Nieuwe omzetverhoudingen zijn daar veelal het gevolg van. Voorlopig zijn de ver anderingen nog niet ten ein de De toekomst zal leren hoe de veehouders hierop reage ren. De gezamenlijke coöperaties in ons land produ ceren thans ongeveer 3,5 miljoen ton mengvoeder. Vier jaar geleden was dit nog 2,5 miljoen ton. Een stijging dus van 40 in vier jaar tijd De gezamenlijke particuliere mengvoederindustrie blijft hierbij, met een stijging van 15 in de zelfde periode, duidelijk achter. Wij baseren ons hierbij op de gegevens van de jaarlijkse meng voeder-enquête van het Produktschap voor Vee voeder. Ook het laatste kwartaal (1 juli30 sep tember) gaf weer een flinke stijging bij de coöpe raties en wel van 7 De verhoudingen liggen thans zo, dat sindskort de coöperaties voor het eerst de helft van de Nederlandse mengvoeder- produktie verzorgen. Een mijlpaal in de geschie denis van onze coöperaties! De moeite waard om niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Het is een ieder bekend, dat de mengvoeder- omzetten in steeds sterkere mate worden bepaald door de grote, veelal nieuwe bedr'ifseenheden pluimvee en varkens. Moeten wij dan concluderen dat de eigenaren van deze grote bedrijven meer zijn gaan kiezen voor het coöperatieve systeem of anders en wellicht beter gezegd dat deze grote eenheden de laatste jaren vooral daar tot ontwikkeling zijn gekomen, waar men van ouds her een binding had met de coöperatie? Wij heb ben wel eens de sterke terreinwinst van de coöpe raties horen verklaren uit het feit dat de pluim vee en varkensstapel de laatste jaren meer naar het Zuiden is verschoven. In Brabant en Limburg hebben de coöperaties een sterkere positie dan boven de grote rivieren. Door een sterkere uit breiding van de veestapel in het Zuiden zal auto matisch het landelijk aandeel van de coöperaties in de mengvoederomzet stijgen. Een nadere be studering van de omzetcijfers leert ons echter dat hiermede slechts een gering deel van de terrein winst is te verklaren. Zowel in het Noorden als in het Zuiden hebben de coöperaties een groter marktaandeel gekregen. In het Zuiden is de toe name echter duidelijk groter dan in het Noorden. LAGE MARGE OP MENGVOEDERS IN DE E.EG. NOODZAKELIJK. Waaraan danken de coöperaties deze sterke groei? Er is een veelheid van factoren te noemen, die deze ontwikkeling hebben bepaald. Wij zullen er enkele noemen, die o.i. de voornaamste zijn. De opsomming is ongetwijfeld niet volledig. Per sonen die nauw betrokken zijn bij de verkoop van mengvoeders kunnen hierover beter oordelen. De kwaliteit van de voeders, de kwaliteitsga ranties die men kan geven.Gelukkig zijn de grote mestkuikens-, legkippen- en varkenshou ders steeds beter in staat de gegevens over de voederbenutting door hun dieren onderling te vergelijken. In vele gevallen is dit echter niet mogelijk, bijvoorbeeld in de rundveevoeding. Betrouwbare kwaliteitsgaranties van mengvoe ders en mengvoedergrondstoffen zijn nog steeds niet zonder betekenis. De prijs van de voeders. De eigenaren van de grote bedrijfseenheden staan erom bekend dat ze scherp rekenen. Als ondernemer moeten ze dit ook doen. Handelen uit traditie speelt bij deze boeren een veel minder grote rol. Een sterk wapen tegen de buitenlandse (E. E. G.) concurrentie in de veredelingsindustrie vor men de lage marges op de mengvoeders, die in de ons omringende landen veelal veel hoger liggen. De toegepaste begeleiding: integratiesystemen in de slachtkuiken- en kalkoenensektor, ge zamenlijke opfok van jonge hennen, samen werking fokker mester in de varkenshoude rij, de wijze van voorlichting, van credietver- lening. De openheid die betracht wordt bij de samen stelling der voeders en de opbouw van de prijs, zodat de veehouder weet wat hij koopt en weet of een bepaald voer zijn prijs waard is. Alge meen vraagt de jonge generatie naar meer openheid. Ook bij de jonge boeren merken wij een tendens, dat men zijn vertrouwen dan pas wil geven als men inzicht heeft en weet, wat er met zijn voer zoal gebeurt. Ongetwijfeld is dit een compliment voor het landbouwonder wijs, die deze instelling bij de boeren heeft wakker gemaakt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 6