LANDBOUWSCHAP VAN HET Veel rekenwerk voor begroting barenbrug's zaadhandel n.v arnhem De afzet van land- en tuinbouwprodukten 1.3 Er moet machtig veel gerekend worden hij het Landbouwschap. Net als bij u en bij ieder van ons thuis natuurlijk. Maar bij het Landbouwschap komt er nog bij, dat er met andermans geld wordt ge werkt. Met het geld dat boeren en tuinders door middel van de heffing bijdragen. Er wordt dan ook elk jaar weer zorgvuldig uitgekiend hoe dat geld het beste besteed kan worden en de uitkomst van die puzzel wordt als begroting van het Landbouw schap gepubliceerd. De begroting voor 1970 is kort geleden door het bestuur vastgesteld en vervolgens naar de Sociaalr Economische Raad gestuurd, die, zoals u weet, een wakend oog houdt op doen en laten van de schap pen. De S.E.R. bekijkt niet alleen heel nauwkeurig de bedragen en hun bestemming, maar geeft ook regels voor de opstelling van de cijfers. Pas als de S.E.R. zijn goedkeuring aan de begroting heeft ge hecht mag het Landbouwschap de uitgaven doen die daarin zijn genoemd. BOEK VOL CIJFERS De begroting ivordt in ontwerp door het dagelijks bestuur aangeboden aan het bestuur. Dat wil na tuurlijk niet zeggen dat het dagelijks bestuur dit boek vol cijfers ook helemaal zelf heeft samenge steld. Daarvoor heeft men immers zijn deskundi gen. In dit geval zijn het de heren H. Th. M. Grevers (hoofd Interne Zaken) en F. Wijnberg (hoofd af deling Financiële Zaken) die het technische werk van het opbouwen van de begroting verrichten. Het maken van de begroting is namelijk geen klusje dat even tussen neus en lippen door wordt verricht. Door de aard van het werk van het Landbouw schap is de begroting weliswaar niet, zoals plaats vervangend voorzitter A. IJska onlangs in het ope ningswoord van de bestuursvergadering stelde, een aanwijzing voor de koers die het Landbouwschap volgt. Dat is het grote verschil met een gemeente begroting of met de rijksbegroting. Maar dat wil ook weer niet zeggen, dat het uitsluitend een tech (Vervolg van pag. 2) LANDBOUWPRIJSINDEXCIJFERS, SEPTEMBER 1969 Volgens mededeling van het C.B.S. bedroeg het voorlopig groepsindexcijfer voor akkerbouwpro- dukten in september 117 tegen 106 in de over eenkomstige maand van vorig jaar. Het groeps indexcijfer voor veehouderijprodukten liep t.o.v. september 1968 met 1 punt op tot 122. Een en ander op basis van de overeenkomstige maand 1962/'64 op 100. nisch stuk is. Het bestuur heeft trouwens een speciale commissie ingesteld die het samenstellen van de begroting begeleidt. Deze commissie werd in 1963 ingesteld en bestaat uit zes afgevaardigden van de landbouw- en werknemersorganisaties. De lieer mr. T. Brouwer (KNBTB) is gedurende en kele jaren voorzitter geweest. Toen hij zich dit jaar wegens zijn vele andere werkzaamheden uit de commissie terugtrok, is hij als voorzitter opgevolgd door de heer K. Oosterhuis (KNLC). ADVIES VAN COMMISSIE De commissie brengt over de begroting een ad vies uit aan het bestuur en dat kan daar dan des gewenst rekening mee houden. Men moet hieruit niet afleiden, dat de begrotingscommissie dus eigenlijk de dienst uitmaakt. Dat is zeker niet het geval, zoals bijvoorbeeld bleek bij de behandeling van de begroting voor 1970. De begrotingscommissie adviseerde toen onder meer om vergoedingen voor het bijwonen van ver gaderingen te verhogen. De leden van hoofdafdelin gen, afdelingen, landelijke en gewestelijke commis sies ontvangen namelijk een vast bedrag als pre sentiegeld. Daarvan moeten zij hun reis- en ver blijfkosten betalen. Ook voor deze vergoedingsregeling bestaan er richtlijnen van de S.E.R. Aangezien deze richtlijnen onlangs gewijzigd zijn, vond de begrotingscommis sie dat het Landbouwschap zich daarbij moest aan passen. Het dagelijks bestuur en het bestuur waren het daarmee niet eens, omdat het al moeite genoeg kost om de eindjes aan elkaar te knopen. Dit laatste had de begrotingscommissie trouwens ook vastgesteld en zij had daaruit de conclusie ge trokken, dat een verhoging van de sedert 1965 on gewijzigde heffing aanbevolen moest worden. Maar ook hiertoe wilde het bestulr niet overgaan, al ziet het er naar uit, dat een verhoging voor 1971 onver mijdelijk zal zijn. MENSENWERK De begroting bestaat uit drie delen: de gewone dienst, de bijzondere diensten en de buitengewone dienst. In de gewone dienst staan de inkomsten en uitgaven die betrekking hebben op het werk dat het Landbouwschap doet in het algemeen belang van boeren, tuinders en hun werknemers. Daarin treft men dus de opbrengst van de heffingen aan en uitgaven als personeelskosten, die in dit hoofd stuk wel de belangrijkste moot vormen omdat het Landbouwschap een typisch stuk „mensenwerk" is in een wat ongebruikelijke zin van dat woord. De vergader- en bureaukosten vallen ook onder die noemer, want zij zijn nodig om mensen uit alle hoeken van de agrarische wereld met elkaar in kontakt te houden voor een zo goed mogelijke voor bereiding van de belangenbehartiging. Voorts vallen onder dit hoofdstuk de subsidies die het Landbouwschap geeft aan bijv. het Land- bouw-Economisch Instituut en diverse praktijk- Het ligt in het voornemen om voor de oud-leer lingen der school een vervolgkursus over de afzet van land- en tuinbouwprodukten te organiseren. De kursus wordt gehouden in het gebouw van de R.M.L.T.S. te Goes. De kosten bedragen 10,50 per persoon. Het is gewenst dat de deelnemers aan deze kur sus zich te voren uitvoerig oriënteren over de te bespreken problemen, zodat tot een nuttige en goede discussie gekomen kan worden. Aanmel ding, zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 27 novem ber 1969 bij de direkteur der school, Ravelijn de Groene Jager 8 te Goes. Het programma ziet er als volgt uit: „MENING OVER MANSHOLT" VERSCHENEN Het Landbouwschap heeft in juni j.l. zijn standpunt vastgesteld over het plan-Mans- holt, of, zoals het officieel heet, het memo randum inzake de hervorming van de land bouw in de Europese Gemeenschappen. Het standpunt is thans in de vorm van een hand zaam boekje van de pers gekomen, voorzien van een toelichting. Dit boekje, getiteld „Mening over Mansholt", is verkrijgbaar bij het Landbouwschap, Raamweg 26, Den Haag. Op duidelijke en overzichtelijke wijze wordt hierin de mening van het Landbouw schap op Mansholts plannen naar voren ge bracht. Lezers in „tijdnood" wordt zelfs de raad gegeven de eerste 14 pagina's over te slaan! Typografisch goed verzorgd met aar dige tekeningen. Vergeet niet het boekje even aan te vragen centra voor landbouwscholing en landbouwmecha nisatie. En niet te vergeten de bijdrage aan de S.E.R. van ongeveer 4 ton. Dit is overigens geen subsidie maar een omslag in de kosten van de S.E.R. In totaal is in dit hoofdstuk een bedrag van ruim negen miljoen gulden verwerkt. TAKEN Het tweede hoofdstuk, de bijzondere diensten geeft een overzicht van bepaalde taken die het Landbouwschap verricht en waarvoor ten dele be stemmingsheffingen worden opgelegd. Deze hef fingen zijn dus bestemd voor de financiering van bepaalde nauwkeurig omschreven werkzaamheden. Zij worden alleen opgelegd aan de ondernemers voor wie deze werkzaamheden geschieden. Deze bijzondere diensten hebben betrekking op we noemen ze niet allemaal bestrijding aardappel moeheid, garantieregeling en exportbevordering pootaardappelen (die mede de Stopa financiert), melkproduktiecontrole, runderziektenbestrijding, varkensziektenbestrijding, pluimveeziektenbestrij- ding, uitvoering Wet Erkenningen Tuinbouw. Het totaalbedrag van dit hoofdstuk is veel groter dan van de algemene dienst. Alleen al de runder- ziektenbestrijding wijst een bedrag aan van ruim 23 miljoen gulden, die voor het grootste deel be staat uit een bijdrage van het ministerie van Land bouw. Tenslotte is er het derde hoofdstuk, de buitenge wone dienst, waarin de aankoop en vervanging van inventaris en vervoermiddelen is geregeld. Goed, we beseffen dat de begroting niet het span nendste stuk werk van het Landbouwschap is. Maar we meenden dat we u er toch eens wat van moes ten vertellen. Donderdag 4 december 13.3016.30 uur. Pro- duktie- en afzetgebied in moderne industriële be drijven door Dr. Ir. J. Nijman, afdelingsdirekteur Hoechst, Vlissingen. Woensdag 10 december 10.0012.30 uur. Alge mene ontwikkelingen en perspektieven op het ge bied van de afzet en de prijzen door Drs. J. Dijk graaf, sekretaris Landbouw-Coöperatie Centrum te Goes. Donderdag 18 december 13.3016.30 uur. Visie op het struktuur- en prijzenbeleid in de E.E.G., mede gezien vanuit de ontwikkelingen en wen sen van het grootwinkelbedrijf door Th. Ruys van Albert Heijn. Donderdag 8 januari 13.3016.30 uur. Kontrak- tuele afzet en zijn begeleiding door B. Dueren den Hollander, Vice-voorzitter Ned. Kontrakttelers Vereniging. Donderdag 15 januari 13.3016.30 uur. De coö peratieve aardappelafzet op Schouwen-Duiveland door J. van der Zande, voorzitter der C.T.V. te Zierikzee. Donderdag 22 januari 13.3016.30 uur. De afzet van melk- en zuivelprodukten door G. H. E. M. van Waes, voorzitter Koninklijke Nederlandse Zuivelbond. Donderdag 29 januari 13.3016.30 uur. De aard appelafzet via de partikuliere handel door C. Meyer jr., te Kruiningen. Donderdag 5 februari 13.3016.30 uur. De per spektieven van afzet en prijzen van suiker door Ir. F. C. de Jong, sekretaris van de Suikerunie. Donderdag 12 februari 13.3016.30 uur. Afzet mogelijkheden van granen en peulvruchten door Ir. K. K. Vervelde, van Wessanen's Koninklijke fabrieken N.V. Donderdag 19 februari 13.3016.30 uur. Ont wikkelingen in de afzet van Tuinbouwprodukten door J. J. van Kampen, direkteur Coöp. Tuin bouwveiling der Zuid-Hollandse eilanden te Rot terdam. Als gevolg van de steeds toenemende vraag naar onze selektie-grassen BARON (veldbeemd), BARFALLA (roodzwenkgras), BARGENA (roodzwenk- gras) en BARDOT (gewoon struisgras), Is een belangrijke uitbreiding van ons teelt-areaal noodzakelijk. In verband hiermede zoeken wij voor de provincie Zeeland Hun werk, dat met een aantrekkelijke commissie wordt beloond, zal worden ondersteund door onze landbouwkundige medewerker in Zeeland, de heer C. J. Stavenuiter, Kamperfoeliestraat 43, Goes (tel. 011006856), welke tevens gaarne bereid is alle gewenste inlichtingen te verstrekken. Postbus 4, telefoon 085431051 VERVOLGKURSUS MIDDELBARE LAND- EN TUINBOUWSCHOOL TE GOES

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 13