Pluimveedag Goes 10 jaar V.P.Z. proefbedrijf „Zeeland te Wissenkerke 8 F. EDZERS, Rijkspluimveeconsulentschap De deuren van de tentoonstellingshal gingen om 9 uur open waarmee voor de eerste maal in Zee land toegang tot een speciale pluimveetentoonstel ling een feit werd. Deze tentoonstelling van leg- en opfokbatterijen die naast de vergaderzaal plaats vond, trok veel belangstelling. Op het gebied van de legbatterijen viel er weinig nieuws te zien. Wel mochten wij konstateren dat er weinig 3-etagelegbatterijen aanwezig waren. De trapbatterijen hadder. ..ier de overhand, terwijl ook de pyramidevormige 3-etagebatterijen in alle vor men stonden opgesteld. Dat de belangstelling voor de opfokbatterijen toeneemt was ook op deze tentoonstelling merk baar. Er stonden verschillende typen flatdeck op- OPENING De voorzitter de heer Steijn van de N.O.P.-af- deling Zeeland, mocht om 10.30 uur in zijn ope ningswoord een groot aantal aanwezigen verwel komen. De voorzitter wees er in zijn toespraak op, dat er thans veel kapitaal door de pluimveehouder moet worden geïnfesteerd om een verantwoord be drijf op te zetten. Als éénmaal een bepaalde keuze en investering heeft plaats gehad, is de pluimvee INLEIDING VAN DE HEER Ir. KETELAARS De heer Ketelaars, die thans ook als consulent met de varkens- en pluimveehouderij in Zeeland is belast, stelde het zeer op prijs in dit verband zijn eerste inleiding in Zeeland te mogen houden. Over de pluimveehouderij in Zeeland wilde de heer Ketelaars nog niet oordelen, omdat hij nog te wei houder voor meerdere jaren aan dit bepaalde be- drijfstype gebonden. Ook bij lagere eierprijzen zal hij moeten blijven produceren. De pluimveehou derij is de laatste jaren een belangrijk onderdeel van ons agrarisch bedrijf geworden. Het is daarom noodzakelijk dat alle pluimveehouders bij een or ganisatie zijn aangesloten die hun belangen in breder verband kan behartigen. De N.O.P. doet dit voor u, maar om een sterke organisatie te maken is het nodig dat alle pluimveehouders bij de N.O.P. zijn aa'ngesloten; alleen dan is het mogelijk dat onze organisatie ook voor uw belangen opkomt. fokbatterijen opgesteld, terwijl er ook één trapop- fokbatterij te zien was. Ook bestond er veel inte resse voor de 3-etageopfokbatterij, die door twee firma's getoond werden. Verschillende opfokbatte rijen waren met een verbeterde voedergoot uitge rust, waardoor de ergelijke voederverliezen binnen de perken blijven. CEN terugblik maar zeker ook vooruitzien ken- merkte de de vorige week gehouden jubi leumbijeenkomst van de Vereniging tot bevorde ring van de Pluimveehouderij in Zeeland ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan van het V.P.Z. proefbedrijf „Zeeland" te Wissenkerke. Tevens werd de viering van dit 10-jarig jubileum aange grepen om afscheid te nemen van ir. B. H. van der Zanden, Rijkspluimveeconsulent, die 21 jaar de belangen van de Zeeuwse pluimveehouders ge diend heeft en nu in het kader van de reorganisa tie van de voorlichting uit het werkgebied Zeeland vertrekt. Tenslotte konden de aanwezigen, voor zover dit nog niet eerder geschiedde, kennis ma ken met zijn opvolger ir. E. H. Ketelaars, Consu lent voor de Varkens- en Pluimveehouderij voor Noord-Brabant en Zeeland te Tilburg. IIET verzamelen van broedeieren, het laten uit- broeden bij een kuikenbroeder, het merken van de kuikens is bijzonder arbeidsintensief. Het gelijktijdig uitbroeden van zo'n 20 verschillende fokprodukten is op zjch reeds geen gemakkelijke opgave. Daarnaast moet verwisseling van broedeie- langeloos hokken en inventaris ter beschikking van het proefbedrijf stelde en de bedrijfsvoering daar van verzorgde. Ï\E nu bijna 70-jarige V.P.Z. heeft in de loop der jaren vele „stormen" binnen en buiten de vereniging moeten trotseren. Vrijwel zonder finan ciële steun heeft deze vereniging de Zeeuwse pluimveehouderij op de goede weg geholpen en ge houden. Dit op een zodanige wijze dat nu ook in Zeeland de pluimveehouderij een bepaald aanzien heeft gekregen. Tien jaar geleden begon de V.P.Z. met de praktijkproeven voor legpluimvee. De daar mee bereikte resultaten zijn mogelijk geweest door de medewerking van de familie Verhage die be-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 8