fff één kenmerk De geldelijke regelingen en verkoop enz. van grond Afkoop toedelingsrechten in ruilverkavelingen bekend als vergoeding van X maal de pachtwaarde is dat met een polis van ONDERLINGE LEVENSVERZEKERINGMU 4 betrokken bij Rijksweg 58, de middenweg op Noord-Beveland en de weg 's-Gravenpolder viaduct vierwegen IN de ruilverkaveling de PoelHeinkenszand is de aanleg van Rijksweg 58 al in een verge vorderd stadium. Het is aan iedere grondgebrui ker en eigenaar, die met zijn of haar grond in het tracé valt, bekend, dat hij voor de keus is ge steld: „geld of grond". Een bepaald percentage van de eigenaren en pachters koos grond. Een ander percentage koos geld. Voor diegenen die geld heb ben gekozen zijn er geen problemen. Zij hebben inmiddels het bedrag ontvangen. Diegenen die grond kozen zijn inmiddels gecompenseerd met vrijgekomen gronden van diegenen die naar de Flevopolder vertrokken of hun bedrijf beëindig den. Bij de definitieve toedeling krijgen zij hun gron den naar de ingebrachte waarde, dus zoals die bij de eerste schatting is bepaald, terug, verminderd met een bepaald percentage voor wegen en water lopen. Diegenen die grond kozen, houden recht op betaling van een bedrag van 4.500,a 5.000, per ha, die van de ruilverkavelingsrente wordt af getrokken bij het vaststellen van de lijst van gel delijke regelingen, m.a.w. dit bedrag wordt verre kend bij de lijst van geldelijke regelingen. TER verduidelijking een voorbeeld. Eigenaar gebruiker A viel in het tracée van de Rijks weg, gelegen binnen het blok van de ruilverkave ling De PoelHeinkenszand met 2 ha grond. Hij had een bedrijf van 17 ha, dat volgens de le schatting van de ruilverkaveling is gewaardeerd op 110.000,Bij de definitieve toedeling heeft hy recht op een toedelingswaarde van 110.000,min het kortingspercentage voor wegen en waterlopen, bijvoorbeeld 2 107.800,De ruilverkave- lingskosten bedragen bijvoorbeeld 25.000,van wege de verbeteringen die door de ruilverkaveling zijn aangebracht. Hij heeft nog een claim tegoed van de meerwaarde van de grond, die onder de weg lag, stel 5.000,per ha 10.000,Hij krijgt dan aan ruilverkavelingslasten geen 25.000,te betalen, doch 25.000,10.000, 15.000,Dit is per jaar gedurende 30 jaar een bedrag van 750, OTEL dat deze zelfde eigenaar gebruiker A we- gens onvoorziene omstandigheden zijn bedrijf verkoopt, vóór de lijst geldelijke regelingen is vast gesteld, dus bijvoorbeeld in 1971. Hij vraagt een prijs van 10.000,per ha, er niet meer aan den kend, dat er nog een claim op die 2 ha grond ligt van 10.000,totaal. Hij moet zich dan wel reali seren, dat hij die claim van 10.000,heeft mee verkocht. Wanneer hij dit later te verrekenen geld nu niet claimt, is hij het kwijt. Hij heeft immers zijn bedrijf verkocht met lusten en lasten, dus ook de lust van 10.000, Alle eigenaren die met hun grond in het tracée van de Rijksweg 58 liggen en die gekozen heb- ben voor grondkunnen hiermede te maken krij gen, hetzij bij vrijwillige verkoop, hetzij bij ver erving, hetzij bij beëindiging van het sanerings fonds. Daarom: let op Uw zaak! STRAKS zal aan die grondeigenaren en pach ters die met hun grond vallen in het tracée van de yierwegen naar de 's-Gravenpolderseweg een keus worden gevraagd. Wat kiest U, geld of grond. Bij de keus die U dan maakt zult U wel overwogen dienen te kiezen wat in Uw geval de beste oplossing is. Weeg alle omstandigheden waarin U verkeert goed af. Vraag anders eerst ad vies aan de voorlichter van de ZLM of Uw boek houder. Ook de eigenaren in Noord-Beveland die met hun gronden in het tracée van de middenweg lig gen, hebben te maken met de claim, die hierboven is geschetst. Zij hebben niet te maken met de keuze van geld of grond, omdat deze keuzemogelijkheid er nog niet was in die tijd, dat de stemming plaats vond. Wij schreven dit, omdat iemand ons vroeg, na dat hij zijn grond had verkocht: „Hoe zit dat eigen lijk in elkaar?" Deze man konden we alleen ver tellen: „Wanneer U het zo had gedaan, dan was het goed geweest". We hebben het al vele malen gesteld: „Het is beter vooraf voorlichting te vragen, dan achteraf'! Ook hier kostte het weer geld, althans voor één partij! En dat was juist weer de partij die het zo best kon gebruiken! J. M. Schreven wij vorige week een artikel over de werking van de bedrijfsbeëindigingsregeling in het kader van het saneringsfonds, deze week willen wij nader ingaan op een specifieke regeling die geldt voor de ruilverkavelingen in uitvoering, dus Noord- Beveland, De Poel-Heinkenszand en Koewacht. Hier kunnen de grondgebruikers, die hiervan op vrijwillige basis gebruik wensen te maken, aan mee doen. Deze regeling wordt genoemd de afkoop van toedelingsrechten. WIE KUNNEN ER GEBRUIK VAN MAKEN? Iedere grondgebruiker, al heeft hij slechts een oppervlakte van 0.40 ha. Men hoeft dus geen be drijfsomvang te hebben van 2000 punten. Men mag zijn bedrijf hebben verkleind. Men hoeft zijn hoofd beroep niet in de landbouw te hebben. Men hoeft zijn bedrijf niet sinds 1 oktober 1962 te hebben uitgeoefend. WAT IS DE VERGOEDING? Ook bij deze regeling is er een verschil in leeftijd gemaakt: Iedere grondgebruiker jonger dan 65 jaar krijgt 10 x de pachtwaarde. Iedere grondgebruiker tussen 65 en 70 jaar krijgt 8 x de pachtwaarde. Iedere grondgebruiker tussen 70 en 75 jaar krijgt 6 x de pachtwaarde. Iedere grondgebruiker ouder dan 75 jaar krijgt 4 x de pachtwaarde. VOORBEELDEN A is 50 jaar, hij heeft 6 ha pachtgrond. Stel dat de pachtwaarde op 260 per ha, wordt vastgesteld. De vergoeding bedraagt 6 ha x ƒ260 x 10 15 600,— B heeft 3 ha eigendom en 3 ha pachtgrond, is 34 jaar. De vergoeding die hij ontvangt, bedraagt wederom indien de pachtwaarde 260,bedraagt 6 ha x 260— x 10 15.600,—. Hij is verplicht zijn eigendomsgrond te verkopen aan de Stichting Beheer Landbouwgronden. Deze grond wordt geschat door de daarvoor aangestelde aankoper van de S.B.L. Laten we aannemen dat de schatting uitvalt, af hankelijk van de kwaliteit van de grond, op 9.000 per ha, dan ontvangt hij hiervoor 27.000,—. Totaal ontvangt hij nu ƒ42.600, C heeft 4 ha boomgaard in eigendom. De pacht waarde van de boomgaard wordt als voorbeeld vastgesteld op 350,per ha. Hij ontvangt als ver goeding 4 ha x 350,x 10 14.000, De waarde van de grond wordt als voorbeeld vastgesteld op 10.000,per ha. Hiervoor ontvangt hij dus 40.000,De waarde van de opstand wordt als voorbeeld gewaardeerd op 2.000.per ha vooral de waarde van de opstand zal gezien de leeftijd, de rassen e.d. zeker verschillend gewaar deerd worden). Hij ontvangt hiervoor ƒ8.000, Totaal ontvangt hij 14.000.40.000,-f ƒ8.000,— ƒ62.000,—. WAT MOET DE BELASTING HIERVAN HEBBEN? Bij liquidatie van het bedrijf is er 10.000 be lastingvrij. De winst die bij liquidatie gemaakt wordt is belast met een tarief van 20 tot 40 aan de hand van een formule over het inkomen van de laatste drie jaar. A betaalt dus van 5600.belasting stel 30 1680.Indien hii on zijn werktuigen ook nog een verlies lijdt van 2.000. betaalt hij van 3600, belasting, dus 1080, B betaalt eveneens belasting van 5600.stel 30 f 1680,—. Indien hij verlies lijdt oo zijn werktuigen stel 3.000,dan betaalt hij slechts van ƒ2600,belasting ƒ680.—. Bij C ligt de zaak ingewikkelder. Stel dat de balanswaarde van de boomgaard 6.000,per ha bedraagt. Dus totaal 24.000. De boomgaard wordt verkocht voor 8.000,—. Het verlies is dus 16.000, Hij ontvangt als vergoeding 14.000, Voor de opstand van de boomgaard 8.000,-* Er is een verlies van Blijft over aan liquidatiewinst Totaal 22.000,— 16.000,— 6.000,— Er is 10.000 vrij van belasting. Er hoeft dus geen belasting te worden betaald. BELANGRIJK. Alle cijfers die genoemd zijn, zijn voorbeelden. De situatie zal van bedrijf tot bedrijf verschillen. Informeer dus eerst bij uw voorlichter of uw boekhouder. HOE GAAT HET MET GROND? De eigendomsgrond is men verplicht te verkopen aan de Stichting Beheer Landbouwgronden. De pachtrechten van de pachtgrond dienen te worden overgedragen aan de Plaatselijke Commissie van de betreffende ruilverkaveling. Er wordt een z.g. driepartijenovereenkomst ge maakt tussen de eigenaar, de plaatselijke commis sie en de oude pachter. De laatste tekent afstand van de pachtrechten. De plaatselijke commissie ver bindt zich in deze overeenkomst tegenover de eige naar om bij de akte van toedeling in onderling over leg zijn eigendomsgrond toe te wijzen aan een nieu we pachter die volgens de door de plaatselijke com missie gestelde regels voor bedrijfsvergroting in aanmerking komt. WELKE REGELING IS NU VOORDELIGER? Dit zal van geval tot geval beoordeeld moeten worden, en hieraan dient een berekening vooraf te gaan. WAARVOOR PLEITEN WE? Reeds enige jaren wordt er door ons op aange drongen, deze regeling ook van toepassing te ver klaren voor de ruilverkavelingen in voorbereiding. Voor een gebied als Kapelle-Wemeldinge zou dat voor betrokkenen niet alleen van zakelijk maar ook van persoonlijke betekenis zijn. J. M. hoge winstuitkering zekerheid lage premies («•uwwiim 06100 27044 postbus 328

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 4