Ingrijpende uitbreiding van de boomgaard-rooiregeling Mond- en klauwzeerenting jongvee 1969 Belgische fruittelers demonstreerden in Sint-Truiden Deze week 3 (Vervolg van pag. 1) HA-TOESLAG VOOR FRUITTEELT IN NOOO GEVRAAGD De commissie Fruitteelt van het Koninklijk Neder lands Landbouw-Comité heeft zich op 31 oktober j.1. beraden over de ernstige moeilijkheden waarin de Nederlandse fruitteelt momenteel verkeert en blijft verkeren, ondanks de maatregelen die de laat ste weken door de overheid zijn getroffen ter leni ging van de nood. De huidige krisis, ernstiger dan ooit, treft alle be drijven. Er is thans vrijwel geen bedrijf dat niet ver liesgevend werkt. Zoals de Euromarkt voor fruit zich thans ontwikkelt, kan niet meer van een sa neringsproces worden gesproken, maar van een rechtstreekse ondergang van de Nederlandse fruit teelt. Er zal thans verder moeten worden gegaan met het treffen van maatregelen dan het rapport „Toe- komstperspektief Nederlandse Fruitteelt" aangeeft, gezien de aanzienlijke verslechtering in de situatie sedert de samenstelling van het rapport. De Minister van Landbouw heeft door middel van een overbruggingsfinancieringsregeling snelle fi nanciële hulp voor de in nood verkerende bedrijfs tak toegezegd. Het effekt van deze regeling is moei lijk te meten, gezien de beoordeling per geval. Voor bepaalde kategorieën betekent de regeling een ver snelde mogelijkheid tot hulp, voor andere een ver slechtering t.o.v. de bestaande bijstandsregeling. Hetgeen de overheid thans in uitzicht heeft ge steld als hulp voor de fruitteelt is met diepe teleur stelling ontvangen in telerskringen. Er heerst grote ongerustheid en men acht het gebodene onvoldoen de om soulaas te kunnen bieden in de toestand van dit moment. Als enige redmiddel ziet de commissie de spoe dige verlening van een eenmalige hektaretoeslag van minimaal f 1.000,per hektare aan alle telers betrokken bij de oogst 1969/70 van appelen en peren. Voorts wordt uitdieping en uitbreiding van de overbruggingsfinancieringsregeling verlangd. Op de gewestelijke landbouwmaatschappijen wordt een beroep gedaan hun leden/fruittelers aan te schrijven zo snel mogelijk een aanvrage op grond van deze regeling in te dienen. Honorering van de aanvrage mag echter gezien de ondoorzichtig heid van de regeling niet in het vooruitzicht wor den gesteld. C. G. TROUW. DE DUITSE LANDBOUWPRIJZEN De Europese Commissie heeft de besluiten van de ministerraad over de Westduitse landbouwprij zen omgezet in een officiële beschikking die de Wesftduitse regering machtigt de interventie- en aankoopprijzen volgens de E.E.G.-landbouwveror- deningen op de Duitse markt met 9,29 procent te verhogen. De Westduitse regering zal voorzover nodig op de invoer van landbouwprodukten com penserende heffingen kunnen instellen en bij uit voer subsidies verlenen, waarvoor de commissie de maxima vaststelt. De regeling geldt tot 8 decem ber. In die periode zal de Duitse regering interne maatregelen nemen om de boeren schadeloos te stellen voor de nadelen van de D-markrevaluatie. JN deze vergadering deden de voorzitter, lr. J. Prins, en de directeur van de Stichting Gezond heidsdienst voor Dieren in Zeeland, Dr. J. Tesink, uit voerig verslag van hun bevindingen inzake de schade aan plant en dier door de fluor uitstoot van een aan tal aluminiumfabrieken, die zij in Amerika hebben bezocht in verband met de vestiging van Pechiney in het Sloegebied. De vergadering besloot haar stand punt in deze kenbaar te maken aan de Gewestelijke Raad voor het Landbouwschap in Zeeland en deze te verzoeken een aantal stappen bij de geëigende in stanties te ondernemen. Voorts besloot de vergadering het Landbouwschap in Den Haag te verzoeken maatregelen te treffen inzake de vergoeding van de schade aan landbouw gewassen, toegebracht door trekwild en inzake de procedure van taxatie van deze schade. Me» name de mogelijkheid tot beroep bij deze tazatie achtte de vergadering onvoldoende. In deze vergadering werd eveneens de begroting 1970 voor de ZLM besproken en vastgesteld en be sloten werd deze ter goedkeuring voor te leggen aan het Hoofdbestuur en de Algemene vergadering. Het Bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft enkele be langrijke wijzigingen aangebracht in de bijdrageregeling voor het rooien van appel- en pereboomgaarden. De boomgaarden moeten vóór 1965 zijn geplant; tot nog toe lag de grens bij 1955. De premie is boven dien met 500,-— verhoogd tot maximaal 2.000,per ha. Als het rooien samengaat met bedrijfsbeëindiging volgens de bedrijfsbeëindigingsregeling van 't fonds, wordt de rooipremie verdubbeld tot f 30,per hoog- of halfstam en tot 15,per struik, terwijl de maximum-premie per ha in dat geval tot 3.000,— wordt verhoogd. De te rooien opstand moet bö be drijfsbeëindiging voor 1967 zijn geplant. In alle gevallen blijven overigens de algemene voorwaarden van kracht, te weten: de te rooien op stand moet een aaneengesloten geheel vormen van tenminste 25 stuks hoog. of halfstammen dan wel 50 struiken; de opstand moet voorts worden vernietigd en de grond goed mechanisch bewerkbaar wor den opgeleverd. De aanvragen kunnen worden ingediend bij de districtsbureauhouder. De nieuwe regelingen zijn met terugwerkende kracht tot 24 oktober 1969 in werking getreden. De Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland herinnert de veehouders eraan dat volgens de Ministe riële beschikking ook dit najaar het jongvee weer geënt moet worden tegen mond- en klauwzeer. De entingsperiode loopt van 1 september 1969 t/m 15 december 1969. Alle jonge dieren geboren na 30 september 1968, en op het entingstijdstip ouder dan 4 maanden, moeten worden geënt, tenzij uit de aankoopverklaring blijkt dat ze reeds werden geënt in deze entperiode. Jongvee dat na de enting wordt aangevoerd en blijkens de aankoopverklaring nog niet in boven vermelde periode op de bedrijven van herkomst werd geënt, behoeft niet te worden bij geënt. Indien men zijn jongvee nog niet heeft laten enten, neem dan contact op met uw dierenarts om het entingstijdstip af te spreken. Slechts de helft der entingskosten komt te uwen laste, d.w.z. 4,visitegeld en 1,50 per geënt dier. De afrekening met zijn dierenarts vindt plaats via de Gezóndhiedsdienst. In Sint-Truiden is kortgeleden een massale demon- reeds teisterden ze onze binnenlandse markt met ca stratie gehouden van 10.000 fruittelers. Deze zijn in eetbare, grasgroene en onrijpe Goldens. Deze oneer- een kilometers lange stoet met spandoeken, vracht- lijke concurrentie kan niet langer worden aanvaard, wagens en zelfs muziekgezelschappen en vendel- Een andere spreker, namens de Belgische Boeren- zwaaiers door de straten getrokken. Daarna vond op bond, bracht naar voren dat er onmiddellijk een einde de markt een meeting plaats waarbij door een aantal moet komen aan alle tegenstrijdige maatregelen in sprekers het woord werd gevoerd. de E.E.G. Wij rekenen daarvoor op onze minister «n In het verslag hierover in het weekblad „De Boer" op minister Lardinois van Nederland. De fruittelers (van de Belgische Boerenbond) lezen we dat een groot in de Benelux staan als één man achter hen. aantal „topfiguren" in het hoofd van de stoet meeliep, Er moet daarbij een Europese rooiactie komen, te waaronder ook veel overheidspersonen. Een hele lijst beginnen in het zuiden (Italië, Zuid-Frankrijk). Zolang van parlementariërs wordt opgesomd, waaronder de dit niet gebeurt zijn alle maatregelen pleisters op voorzitter van de senaatscommissie voor landbouw, een houten been. Verder het volledig stadsbestuur van Sint-Truiden, Gelijkberechtiging en gelijke kansen: dit zijn de de voormannen van de diverse organisaties, enz. eisen van de Belgische fruittelers De actie was vooral gericht tegen de ongelijke con- De betoging verliep ordelijk. Volgens sommigen currentievoorwaarden in de E.E.G. Speciaal Frankrijk zelfs tè ordelijk om maximale aandacht te trekken! en de Golden Deliciousteelt in dat land werden zwaar Aansluitend werd op een aantal plaatsen in Brussel bekritiseerd. Dat werd o.a. onder woorden gebracht gratis fruit (enkele vrachtauto's vol) uitgedeeld, met door de heer Leclerc, die namens de fruittelers pro- een begelediend briefje, waarop stond: „Omdat de testeerde tegen de oneerlijke concurrentie van de Belgische fruittelers geen gelijke kansen hebben in Fransen, die met staatssteun mammoetbedrijven uit de Euromarkt betogen zij heden te Sint Truiden. de grond hebben gestampt en thans 400 tot 500 mil- Steunt hen en eet smakelijk", joen kg fruit op de exportmarkt gooien. In augustus fF/ERD een uitspraak van de Hoge Raad gepu- bliceerd die betrekking had op een schade vergoeding die door de Gasunie was betaald aan een landbouwer. In 1964 was door de Gasunie een leiding door een perceel weiland aangelegd. Al§ eigenaar van de grond had de landbouwer een bedrag ontvangen van f 996,voor de vesti ging van het zakelijk recht van gebruik van de grond voor het leggen en laten leggen van de lei ding en daarnaast als gebruiker van de grond een schadevergoeding die in een aantale onderdelen kon worden geplitst tot een totaalbedrag van f 6.864,Een deskundige verdeelde dit bedrag als volgt: Eenmalige schade aan het gras in 1964 f 2.557,— Oogstderving 1964 1.166, Hakhout afrastering, egaliseren, etc. 770, Totale schade 1964 4.493, Oogstderving 1965 595, Oogstderving 1966, 1967 en 1968 elk jaar f 592,is totaal t ff 1.776, Totaal 6.864,— Er kwam geschil over belastingheffing. Niet over de 996,die als vergoeding voor de gedoogplicht was gegeven. Deze was onbelast. Ook niet over de vraag of de f 6.864belasting betaald moest wor den. Wel over de vraag naar welk tarief de be lasting berekend moest worden. T\E landbouwer wilde het gehele bedrag zien als een schadeloosstelling die betrekking had op meerdere jaren. Daarom vroeg hij toepassing van het evenredig tarief dat, zoals onze lezers we ten, ligt tussen 20 en 40 De inspecteur wilde het gehele bedrag in één jaar (1964) belasten. Het Gerechtshof te Arnhem was het met de boer eens. De schade strekte zich uit over een tijdvak van 5 jaren en daarom was het evenredig tarief van toepassing. De Staatssecretaris van Financiën ging tegen de uitspraak van het Gerechtshof in beroep, bij de Hoge Raad. Deze las het verslag van de deskundige en zag dat de vergoeding slechts voor een gedeelte betrekking had op schaden die zich uitstrekten over meerdere jaren. Het Gerechtshof was blijk baar van mening dat dit er niet toe deed en dat als een vergoeding, al is het maar gedeeltelijk, ge geven wordt voor schaden die over meerdere ja ren lopen, voor het geheel was voldaan aan de eisen voor toepassing van het gematigde tarief. I\AARMEE was de Hoge Raad het niet eens. Voor elk van de onderdelen van de schade vergoeding moet worden nagegaan of ze betrekking hebben op schaden die verschillende jaren omvat ten en voorts of ze dienen tot vergoeding van te derven inkomsten. Een nader onderzoek van het geval was nodig. Het Gerechtshof Leeuwarden moet dit verder afdoen. Dit was een procedure die voor de landbouwer niet zo gunstig afliep al moet nog blijken hoe „Leeuwarden" de spitsing zal ver richten. In de praktijk moeten nog al eens vergoedingen worden gesplitst. Dat is dikwijls een heel moeilijk werk en de uitkomst is sterk afhankelijk van per soonlijke opvattingen. Daaraan is niets te doen want een wiskundige berekening is in deze geval len niet te maken. Overigens is de kwestie nu wel van wat minder belang dan in 1964. Sedert 1965 hebben wij de middelingsregeling. Nu is het zo dat bedragen die onder het 20/40 tarief vallen niet meedoen voor de middeling. Het is dus een zaak van kiezen geworden. Of evenredig tarief vragen of middelen. De keuze kan moeilijk zijn omdat de middeling altijd een periode van 3 jaren betreft. En als een vergoeding in het eerste jaar van zo'n periode valt is over de totale winst daarvan uiteraard niets te zeggen en even min over de spreiding van de winsten. Ook hier is schatting noodzakelijk! PAAUWE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 3