r Verdere hulp fruitteelt noodzakelijk! E.E.G. terugtrekken op nationale stellingen? Schade door luchtverontreiniging besproken VRIJDAG 7 NOVEMBER 1969 57e Jaargang No. 300^/ orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tninhonw en Veeteelt in Zeeland -J In dit nummer o.m.: Geldelijke regelingen en verkoop enz. van grond betrokken bij Rijksweg 58 enz. pagina 4 Afkoop toedelings rechten in ruilverkavelin gen pagina 4 Erfrecht VII en land- bouwwegverkeer en de voorschriften pagina 7 Ptuimveedag te Goes pagina 8-9 Verslag vergadering Tuinbouwcommissie ZLM pagina 10 Voor de Vrouw - Plat- telandsjeugd pagina 13-14 Het wil nog wel eens gebeuren, zo blijkt in de praktijk, dat niet alle leden en begunstigers van de ZLM ons officieel orgaan, dat ons blad toch is, doorbladeren om op de hoogte te blijven wat er voor hen van belang in staat. Deze week bijvoorbeeld een artikel op pagina 5, dat onze verzekerden bij de Onderlinge Verzekering Maatschappij der ZLM beslist niet mogen missen. Vandaar dat wij met deze foto op devoorpagina hierop nog eens extra de aandacht proberen te vestigen. HERFINANCIERING MET RENTESUBSIDIE OP GEDANE INVESTERINGEN TOESLAG PER HA Het Dagelijks bestuur was de afgelopen maan dag met zijn adviseurs te Goes in vergadering bij een. Evenals vorige vergaderingen, waarin bij her haling maatregelen door het bestuur geëist werden van de Minister van Landbouw, stond de vergade ring ook deze maal wederom uitvoerig stil bij de zeer ernstige problematiek in de fruitteeltsector. De vergadering sprak er zijn waardering over uit, dat de Minister op een aantal punten tegemoet is gekomen aan de gerechtvaardigde verlangens van de fruittelers naar directe steunmaatregelen. De optrekking van de rooipremie en een mogelijk heid tot interventie op basis van kwaliteitsklasse I zijn goede beslissingen, die gezien kunnen wor den als een bereidheid van de minister om tot een positieve aanpak te komen. De vergadering betreurde het evenwel in hoge mate dat de minister, gelet op de problematiek van de potentiële beëindigers, nog steeds niet tot een verdere aanpassing van de maandelijkse uitkering van het Saneringsfor.ds wil komen. Voorts werd met grote klem gewezen op de noodzaak van een Europese rooiregeling De eveneens gecreëerde mogelijkheid tot het aanvragen van een overbrug- gingscrediet, onder garantie van het Borgstellings fonds voor de Landbouw, betekent dat de groep fruitteeltbedrijven met perspectief op de langere termijn, waarvoor geen credietmogelijkheden meer openstonden, nu langs deze weg crediet kan aan vragen. Hoewel het bestuur op het standpunt stond dat een aanvraag door de daarvoor in aanmerking komende bedrijven moet worden ingediend, was het van mening dat in veel gevallen niet van een werkelijke tegemoetkoming in de financiële moei lijkheden zal kunnen worden gesproken. De rege ling betekent immers dat de ondernemer voor een verdere vergroting van zijn schulden wordt ge plaatst De tot nu toe opgedane indruk van deze regeling wijst in de richting dat bedrijven, die geacht moe ten worden perspectief te hebben, tot liquidatie besluiten, omdat vergroting van de schulden ook op langere termijn niet verantwoord is. Het behoud van de bedrijven met perspectief naar de minis ter zich blijkens de berichten van de laatste tijd op wil richten zal door deze regeling alléén niet worden bewerkstelligd. De belangrijke betekenis van een goede fruitteelt, bijvoorbeeld ook uit een oogpunt van werkgelegenheid, vraagt naar de me ning van het bestuur dringend aanvullende stappen. In dit verband werd door het bestuur met klem gepleit voor een herfinanciering met rentesub sidie op gedane investeringen zoals in het buiten land in de achterliggende jaren regelmatig is toege past. Daarbij een bedrag fond perdu, waarbij vooral gedacht wordt aan een toeslag per ha. De vergadering besloot deze maatregelen we derom landelijk aan de orde te stellen. |N de situatie in de akkerbouw en de veehou derij deden zich de afgelopen maand geen grote veranderingen voor. Het bijzonder gunstige najaarsweer bevordert een vlotte suikerbieten- oogst. Voorts blijft met name de situatie op de aardappelmarkt zich gunstig ontwikkelen. Het be stuur werd voorts uitvoerig geïnformeerd over de situatie in de E.E.G. De heer Schlingemann wees in zijn betoog op het grote belang van de komende E.E.G.—topconferentie, waarbij naar men hoopt, nieuwe en noodzakelijke impulsen aan de E.E.G. gegeven ku. .en worden. Op landbouwgebied ziet men een toenemende neiging om zich op nationale stellingen terug te trekken. Dit is het gevolg van de recente ontwik kelingen op monetair gebied. (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 1