UIT DE PRAKTIJK Gewassenrendement over meerdere jaren slechts doorslaggevend Droogteproblemen bij inzaai wintertarwe Nog weinig wintertarwe gezaaid Zeer gunstige stemming! Nu nog uitschieters van 35 pCt tarra Voorlopige oogstraming bruine en witte bonen 5 Het is vandaag 25 oktober. Vorig jaar om deze tijd waren we op NOORD-BEVELAND bezig met het rooien van de laatste aardappelen. Nu is de oogst daarvan al een maand verleden tijd. Dus een groot verschil. We zijn verder blij dat de moeilijke oogst van vorig jaar en de teleurstellende prijzen van de laatste jaren niet is gereageerd met een areaalbeper king. Door de gunstige markt ziet het er momenteel naar uit dat het produkt aardappelen een belangrijke bijdrage tot het bedrijfsresultaat over oogst 1969 zal gaan leveren. Na de matige opbrengsten van de gra nen en de meeste handelsgewassen en de hierboven reeds genoemde teleurstellende aardappelprijzen uit het recente verleden is dit laatste ook zeer welkom. Dit alles bewijst o.I. weer duidelijk dat we bij een rendementsbeoordeling van de diverse gewassen ons alleen moeten laten leiden door de resultaten over meerdere jaren. Te veel afgaan op de omstandigheden van een bepaald jaar leidt vaak tot teleurstellingen en achter de markt aan zaaien. We vinden het daar om ook volkomen juist dat de meeste van onze be drijven een vrij stabiel bouwplan aanhouden waarin het areaal van de voornaamste gewassen van jaar tot jaar weinig schommelingen vertoont. Het werk op het land wordt door de (naarmate zij langer voortduurt steeds unieker wordende) droogte periode enerzijds vergemakkelijkt anderzijds geremd. Het transport van bieten, drainagewerkzaamheden e.d. verlopen probleemloos. Maar de grond is inmid dels zo hard geworden dat ploegen en vooral tarwe zaaien niet meer op alle gronden mogelijk zijn. Ook het bietenrooien wordt soms door de harde grond belemmerd. Hoewel ons daarover geen concrete ge gevens bekend zijn lijkt ons de gewichtstoename va» de bieten wat minder dan normaal door de droogte. Daar staat weer een extra toename van het suiker gehalte tegenover. Met uitzondering van de zware gronden is er de laatste week vrij veel tarwe uitge zaaid. In de hoop dat de voor een goede opkomst be nodigde neerslag niet te lang meer uitblijft. De vroag gezaaide percelen komen nog maar dunnetjes op. Als er spoedig regen komt kan dit nog wel wat bijkomen en zijn we in dit stadium nog niet direkt pessimis tisch over de stand. Vanzelfsprekend verlopen ook op ZUID-BEVELAND de veldwerkzaamheden dit najaar wel zeer vlot. Regenverlet is er niet bij. Het lang droog blijven geeft zelfs zijn problemen n.l. moeilijkheden bij win tertarwe zaaien en bij het ploegen. Het rooien van de suikerbieten gaat regelmatig door. Tot nog toe waren de voorraden op de bedrijven nog niet groot. Door het droge en warme weer heeft men geen grote voorraden gevormd. Naar ruwe schat ting zullen zo rond 1 nov. nog circa 20 van de suikerbieten in de zwaardere grond gerooid moeten worden. Op de gemengde bedrijven en op de lichtere gronden is men wat minder ver gevorderd. De opbrengst loopt van bedrijf tot bedrijf en van polder tot polder nogal uitéén. Het suikergehalte is gelukkig wat hoger geworden. Op de meeste gemengde bedrijven zijn de laatste weken de voederbieten gerooid en in de schuur of in de hoop gebracht. De oppervlakte blijkt Têder jaar weer af te nemen. Op vele bedrijven is reeds een groot deel van de wintertarwe gezaaid. Op vele percelen is de grond echter dusdanig droog dat niet op een snelle opkomst gerekend behoeft te worden. Er zijn nu wel enkele mm neerslag gevallen, doch deze zijn nog van te weinig invloed om een snelle opkomst te doen ver wachten. De enkele vroeg gezaaide percelen geven dan ook een zeer onregelmatige stand te zien. Verschillende percelen zijn op dit moment door de droogte vrijwel niet zaaiklaar te maken. Wel een heel verschil met het vorige najaar toen het om deze tijd van het najaar veel te nat was om te zaaien. Het op wintervoor ploegen is in de zwaardere gron den al een heel eind gevorderd. Voor het ploegen van groenbemesters is het echter op vele percelen te droog. Het rundvee loopt nog steeds in het weiland. Tot nog toe heeft het niet van slecht weer te lijden gehad. Bij verandering van het weer zal men er wel snel toe overgaan om zeer zeker het jongvee en de melkkoeien op te stallen, mede ook omdat de voorraad gras nu toch wel snel afneemt. Door het uitgesproken prachtige najaarsweer vlot de bietenoogst ook in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN goed. Werd tot nog toe geen grote voorraad bieten op het bedrijf aangelegd wegens gevaar voor verlie zen, thans zal dit toch moeten gebeuren. Het weer kan nog snel veranderen en de grond kan na een regenperiode nog snel zeer nat worden. De fabrieken zitten tot over hun oren in de bieten en de aanvoer is dan ook aan banden gelegd, iets wat wel nooit naar ieders tevredenheid kan worden geregeld. Het suiker gehalte is naar een bevredigend niveau gestegen en de tarra-peropntages zijn laag, wat de vervoerskosten aan de lage kant houdt. Door de droge harde grond, zijn bij het ploegen grote kluiten gemaakt waardoor er nog weinig wintertarwe kon gezaaid worden. Op de lichte grond is wat tarwe gezaaid, maar op de zware grond was dit veelal onmogelijk. In november kan echter nog goed tarwe gezaaid worden, hoewel dit vroeger met de kans op uitwinteren geen beste maand werd genoemd. Vroeg zaaien is zeker zo slecht als laat zaaien. Denk eens aan het optreden van voet ziekte, gele en bruine roest, welke aantasting in laat gezaaide percelen duidelijk minder is. De droge en grove ligging van het zaaibed zijn bepaald geen ideale omstandigheden voor toepassing van een che mische onkruidbestrijding tegen duist. De goed be zette koolzaadpercelen zijn veelal goed ontwikkeld en kunnen goed de winter ingaan. Duidelijk is geble ken dat koolzaad dankbaar is voor een stikstofbemes ting in het najaar, zeker wanneer is gezaaid in een graanstoppel. De oogst 1969 is weer ver ten einde. Alles over ziende vallen de granen dit jaar tegen en de hakvruch- ten zijn veruit de gewassen die het beste financiële resultaat geven. Ondanks de lagere kg-opbrengst van aardappelen en uien maakt de kg-prijs alles goed. Ge middeld genomen zijn het vrijwel altijd de hakvruch- ten, die het meeste bijdragen aan het inkomen van de boer, veehouderij en dierlijke produktie buiten be schouwing gesloten. Op SCHÜUWEN-DUIVELAND is door de bij zonder gunstige weersomstandigheden de „suiker bieten situatie" momenteel zo dat ongeveer de helft van dit produkt geleverd en 60-65 gerooid is. Bij 't vorderen van de campagne stijgt het sui kergehalte nu reeds boven de 16 Toch zal, door de lage gehalten in 't begin der campagne 't ge middelde gehalte tegenvallen. Het rooien van de voederbieten en gladiolen verloopt bij dit weer ook gunstig. Het onder gunstige' omstandigheden ploegen, wat tot nu toe 't geval is, komt de structuur ten goede. Blijf verder de nodige aandacht schenken aan een goede perceelsontwapening. Eventueel overtóllig water moet door en over de grond wegkunnen. Piasvorming moet zoveel mogelijk worden voorkomen. Dit geldt zowel voor t bouwland als voor het grasland. Groenbemesters moeten niet te diep worden ondergeploegd want anders verteren deze niet voldoende. Met 't oog op eventuele hergroei moe ten ze wel goed bedekt worden. Op slempge- voelige grond mogen de vlinderbloemige groen bemesters wel wat „slordig" ondergeploegd wor den ter bevordering van vlugger wegzakken van 't water. Het wintertarwe zaaien gaat gewoon door. Ve le percelen staan goed en snel boven. Op ver- sehillende percelen bietenland wordt tarwe ge zaaid. Het totale areaal wintertarwe zal wel uit gebreid worden ten koste van de zomergranen. Op de vroeg gezaaide tarwepercelen bestaat er een redelijke kans op een onkruidbezetting. In jong stadium is dit altijd zeer goed te bestrij den. Verder in deze tjjd weinig middel nodig en weinig water (o.a. 4 kg. DNOC 80 Ten aanzien van de duistbestrijding in winter tarwe geldt: stel niet uit tot het voorjaar, wat in 't najaar gedaan kan worden .Duist is behoorlijk terug te dringen. De najaarsbehandeling is hier bij 't meest bedrijfszeker, zowel wat de werking tegen de duist als wat de veiligheid voor 't ge was betreft. O.a. Igran 50 is een goede duist- bestrijder; hierbij wel meer zorg aan het zaai- Hoor de aanhoudende gunstige weersomstan- V digheden vorderen in Walcheren de werk zaamheden nog steeds vlot. Er zullen bedrijven zijn die omstreeks begin november een heel eind klaar zijn met de werkzaamheden op het veld. Werk is er natuurlijk altijd nog wel! Vooral bij gunstig weer kan bijvoorbeeld nog grondwerk worden uitgevoerd. En ook voor het opschonen van de sloten zijn de omstandigheden nu bij zonder gunstig. Op vele bedrijven wacht men steeds op een zodanige hoeveelheid regen dat het weer moge lijk wordt bieten met de hand te rooien. Ter wijl er tijd voldoende beschikbaar is, moeten op vele bedrijven de suikerbieten met de ma chine worden gerooid, omdat het in handwerk rooien niet te doen is. Sommige kollega's druk ken deze „schadepost" uit in rond 750,— per ha. En men komt op dit bedrag als zijnde rooi- kosten verliezen door breuk, die er op som mige percelen optreden. Dergelijke verliezen worden meestal wel aanvaard als normaal maar zijn toch niet te verwaarlozen wanneer ze voor komen kunnen worden! Het ploegen op winter voor vindt nog steeds voortgang, met goed ma teriaal is het mogelijk kwalitatief nog redelijk werk te leveren. Op sommige bedrijven is er wat wintertarwe gezaaid. Er zijn wel percelen waar nog een rede lijk zaaibed aanwezig is. Maar bij uitblijven van regen zal de opkomst erg onregelmatig zijn. Velen stellen het zaaien dan ook nog wat uit. Naar onze schatting is nog geen 10% van het te verwachten areaal wintertarwe ingezaaid. De „pééberichten" zijn over het algemeen niet ongunstig zeker niet wat de gehalten betreft. Het suikergehalte is by velen goed tot zeer goed. Wy hoorden al van 18% en hoger. Het tarrapercentage is zeer relelijk en ligt dikwijls beneden de 10%. Als uitzonderlijke uitschieters vernamen we 0% en 32%! Beide schijnen dit jaar nog mogelijk te zijn! De bewaring van de aardappelen vraagt bij de huidige temperatuur de volle aandacht. Op enkele knollen werden al spruiten waargeno men. Sommige partijen zijn gegast. De prijs van de aardappelen is goed zodat het dubbel nodig is alle aandacht aan het produkt te besteden. Ook kontrole op mogelijke rooi beschadiging is nu goed mogelijk. We dachten zo dat er nog wel eens enkele tegenvallers zouden zyn. bed besteden en direct na het zaaien toepassen Verder ook gunstig tegen muur en Kamille Kweekbestrijding met T.C.A. over de ploegsne- den. Door 't gunstige weer worden dit jaar ook meer suikerbietenkoppen ingekuild. Het land wordt niet stukgereden en men kan een schoon produkt bijeenbrengen. Bij 't voeren van veel vers bietenloof en koppen is 't gewenst 50-75 gram fosforrijke mineralen te voeren. Ten aanzien van de prijzen: zeer gunstige stem ming! Het C.B.S. heeft de uitkomsten gepubliceerd van de op 10 oktober j.l. gehouden voorlopige oogstraming bruine en witte bonen. Deze oogst wordt getaxeerd op 7.000 ton hetgeen 30 hoger is dan verleden jaar. Van het vergrote areaal wordt namelijk een rende ment verwacht van 2.150 kg/ha 10 t.o.v. 1968). Voorlopige oogstraming 1969 (10 oktober) Beteelde Opbrengst oppervl. mei 1969 ha 3231 per ha 1968 1969 kg Totale opbrengst 1969 1969 ton Bruine en witte bonen Stro van bruine en witte bonen 3231 1300 1300 3260 4231 1950 2150 5390 b982

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 5