TUINBOUW 2e oogstraming appels en peren 1969/70 groter dan voorzien Record aanplant sla in september 1969 j PINGEN VAN DE WEKK 4 Zowel de oogst van appels als van peren groter dan aanvankelijk geraamd. Verwachting nu47 meer appels dan vorig jaar; peren 47 minder dan in 1968/'69. Volgens de opgave van de 350 bedrijven, welke deelnemen aan de oogstraming, zal de oogst van appels en peren dit jaar resp. 9 en 12 hoger uitvallen dan eind 1969 werd geraamd. De 2e oogstraming 1969/'70 begin oktober gehouden, is uitgevoerd door het C.B.S. in samenwerking met het ministerie van Landbouw. De totale brutoproduktie van appelen voor het sejzoen 1969/'70 wordt geraamd op 550 min kg. De han- delsproduktie wordt geraamd op 500 min kg (-F 47 t.o.v. 1968/'69). De brutoproduktie van peren voor het seizoen 1969/'70 wordt geraamd op 105 min kg. De handelsproduktie werd berekend op 95 min kg 47 t.o.v. 1968/'69). Handelsproduktie appelen (x 1 min kg) Handelsproduktie peren (x I min kg) 1968/'69 1969/'70 1968/'69 1969/'70 Appelen (totaal) 340 500 Peren (totaal) 180 95 Yellow Transparant 6,8 6,5 Clapp's Favourite 15,0 12,0 James Grieve 28,6 38,0 Bonne Louise 'd Avranches 13,3 7,0 Cox's Orange Pippin 44,0 78,0 Légipont (Charneux) 27,3 13,0 Jonathan 32,0 38,0 Conférence 32,6 21.0 Schone van Boskoop 30,0 76,0 Doyenné du Comice 7,8 4,5 Golden Delicious 109,0 140,0 Het C.B.S. heeft de uitkomsten bekendgemaakt van de steekproef „Tuinbouwgewassen onder glas" per 1 oktober 1969. In september 1969 werd 1199 ha sla geplant. In vergelijking met september 1968 betekent dit een toeneming met 29 Ten opzichte van september 1967 bedraagt de uitbreiding 55 ha of 5 Van de in september 1969 aangeplante oppervlakte sla werd 373 ha aangeplant in de eerste helft van de maand. Vorig jaar september werd 212 ha aangeplant in de eerste helft van de maand. Per 1 oktober 1969 be droeg de oppervlakte sla 1261 ha tegen 986 ha per 1 oktober 196p TOMATEN De geruime oppervlakte tomaten bedroeg in september 1969 685 ha tegen 6S7 ha in september 1968 (+3 Per 1 oktober werd dit jaar nog geoogst van 1191 ha (vorig jaar van 1268 ha). Bij kovxkommers was de geruimde oppervlakte, inseptember van dit jaar, kleiner dan vorig jaar (224 resp. 284 ha). Per 1 oktober 1969 bedroeg de nog aanwezige oppervlakte 415 ha (vorig jaar 409 ha). UITKOMSTEN STEEKPROEF a a r w TS ir± Oppervl. per 1 ok 1968 -*-* C/3 _-rM O Opper per 1 1968 Aanpl. in sep 1968 Geoog in sep 1968 Opper per 1 1969 Aanpl in sep 1969 Geoog in sep 1969 Opper per 1 1969 1930 5 667 1268 1870 6 685 1191 693 284 409 639 224 415 90 931 35 986 77 1199 15 1261 7 72 1 78 15 63 0 78 Tomaten Komkommers Sla Andijvie N.B. De gegevens met betrekking tot de aangeplante en geoogste oppervlakte beneden 25 ha kunnen belangrijke procentuele afwijkingen vertonen. APPELPRUZEN BLEVEN LAAG De aanvoeren van appelen op de Zeeuwse fruitveilingen waren in de afgelopen periode niet bijzonder groot, hoewel ze de neiging had den toe te nemen, vooral voor Golden Delicious. De afzet bleef 'n moeizaam verloop hebben. De beste kwaliteit en meest gevraagde maten van de verschillende rassen brachten soms nog een redelijke prijs op. Dat betreft dan echter alleen de klasse 1 in de maten 70 mm en opwaarts en dan moet er wat de Golden Delicious betreft nog een mooie kleur op zitten. De overige ma ten en kwaliteiten brachten dikwijls erg wei nig op. Van bepaalde rassen werd een deel ver kocht op de minimumprijs van 15 cent per kg. maar een groot deel moet naar de fabrieken voor 6-7 cent per kg. Dat betreft in elk geval de 111 grof en de 111 fijn kwaliteit van de verschil lende rassen, altijd de kroet en dikwijls ook de maten tot en met 60-65 mm klasse 1 en 11. Ook Jonathan met geen of weinig kleur kan niet voor consumptie verkocht worden, al is de prijs voor dit doel slechts 10 cent per kg. Vorige week was op verschillende dagen de zgn. „rode" kroet, dat is hoofdzaak Jonathan, niet meer te verkopen aan de fabrieken die in deze weken overstroomd wordenmet fruit. Ze verwerken enorm veel, maar kunnen 't gewoon niet bijhouden. Bovendien gaat de kwaliteit van het fabrieksfruit hard achteruit door de hoge temperaturen van de laatste weken. Er is regelmatig export van appelen maar dat gebeurt eveneens tegen te lage prijzen. Frank rijk neemt geregeld goudreinette af en naar West Duitsland worden verschillende andere ras sen geëxporteerd. De laatste weken bedraagt het kwantum, appelen dat wordt geëxporteerd ongeveer 1 miljoen kg. per week. Het kwantum peren is ongeveer even groot. De allerbeste Golden Delicious kwam eind vorige week nog aan 35 cent per kg. Een groot deel van de aanvoer van dit ras werd verkocht voor 20-30 cent per kg. Jonathan klasse 1 grote en middelmaat deed tussen 20 en 25 cent. Gro te maten Goudreinette noteerden tussen 25 en 29 cent. De kleine maat deed 15-20 cent. Cox's Orange Pippin van goede kwaliteit grote en middelmaat steeg tot 40 a 45 cent per kg. De maat 65 - 70 mm deed 25 - 30 cent. Er komt op het ogenblik overigens nog al wat „ver sleten" cox's aan de veilingen. Hiervoor is de belangstelling gering. Bij de peren kwam er meer vraag naar Conference waarvoor de prijs steeg tot tegen 50 cent per kg. voor de grote en middelmaat en 40 cent voor de kleine maat. Doyenné du Cornice was goed gevraagd en kwam op 80-90 cent per kg. voor de meest gevraagde maten klasse 1 waarin nog geen rijpe vruchten zaten. Saint Remy zette de opmars voort en kwam aan 65 cent per kg. /"JOK in andere delen van het land luidt de w noodklok voor de fruitteler. Zeer sterk is dat geluid in de Betuwe, een gebied waar de nood ook tot zeer grote hoogte is gestegen. Er is ons de laatste tijd wel gevraagd hoe het nu eigenlijk in andere delen van het land zit. Men hoort er zo weinig over en vraagt zich dan wel af of het alleen in Zeeland is dat men het niet eens is met de situatie in de fruitteelt. Zo is het niet. Overal zijn de fruittelers in be weging. Overal is men bezig de overheid er van te overtuigen dat de fruitteelt recht heeft op hulp. Overal wenst men van de overheid een behande ling zoals deze geeft aan andere groepen van de samenleving die het moeilijk hebben. Alleen is het blijkbaar nog steeds geen zaak waar de radio- en t.v.-mannen zich druk om makenl Hoe de stemming in de Betuwe is werd vorige week uitstekend weergegeven in o.a. de Tielse Courant en de Nieuwe Apeldoornse Courant. Daar in was opgenomen een interview met de heer P. van Westrhenen uit Ingen. Deze is ook in Zee land geen onbekende. Hij is fruitteler, veilingvoor zitter (Kesteren) en o.m. lid van het Dagelijks Be stuur van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen en spreekt mee in een E.E.G. gespreks groep over de fruitteelt. In bedoelde bladen wordt in een artikel over een volle pagina zeer duidelijk uiteengezet hoe groot de nood in de fruitteelt is geworden. Er wordt in verteld over de honderden Betuwse fruittelers die 's nachts wakker liggen van de zorgen. Er wordt in beschreven hoe de fruitproduktie in Frankrijk op gang is gekomen en wordt gestimuleerd. De heer Van Westrhenen zegt in het interview dat de fruittelers het vertrouwen in de E.E.G. land bouwpolitiek volledig hebben verloren. Van die landbouwpolitiek is ook de fruitteelt, als stiefkind, een onderdeel. Zeer uitvoerig wordt ingegaan op de maatregelen waarmede de Minister van Land bouw in samenwerking met zijn collega van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk de in nood ver kerende fruittelers in ons land een in hoofdzaak financieel helpende hand wil rijken. Deze maat regelen liggen meer op het sociale dan op het sociaal-economische vlak. En naar de mening van de heer Van Westrhenen is dat niet de oplossing waarmee de fruittelers op de lange duur hun be drijven op een gezonde wijze exploitabel kunnen maken. Hij heeft ondanks critiek, wèl waardering voor het begrip dat de minister voor de huidige toestand in de fruitteelt blijkt te hebben. Maar hij zegt dan, dat met de aangekondigde middelen (die hij ziet als lapmiddelen) wij niet uit de impasse ko men waarin de Nederlandse fruitteeltbedrijven mo menteel verkeren. Hij vraagt zich af of de noodtoestand waarin 15.000 Nederlandse bedrijven verkeren nog niet spectaculair genoeg is om overheidssteun en na tionaal meegevoel op te wekken. De heer Van Westrhenen zegt dat de huidige noodtoestand in de fruitteelt behoort tot de con sequenties van de E.E.G.-landbouwpolitiek als on derdeel van het grote ideaal, de Europese één wording op handelsgebied. Het is volgens hem rechtvaardig dat de slachtoffers van deze idealen in groot verband, daadwerkelijk geholpen worden. Nu eten de Nederlandse gezinnen Franse appe len, terwijl de landgenoot-teler 's nachts niet kan slapen vanwege de zorgen. Waardeerbare hulp wordt nu wel verleend aan de ergste in nood ver kerende bedrijven, maar de heer Van Westrhenen ziet dat als een sociale hulp om deze in feite „ge vallenen" op de been te houden en hen in ieder geval te verzekeren van het bescheiden dagelijks brood voor het gezin. Dat is, zo op het oog al heel wat. Een voor de betrokkenen uiteraard verheu gend bericht. Maar daarmede zijn deze ondersteun den en zeker niet de eigenaren van de nu nog goede bedrijven die het zonder schulden, maar overigens met een minimumbestaan kunnen red den, niet afdoend geholpen. Hij verwacht, dat de nu nog net financieel haalbare bedrijven eveneens in schulden zullen geraken en Tn de grote afgang worden meegetrokken. De heer Van Westrhenen noemt het een abso lute noodzaak dat de bedrijven die nog levensvat baarheid hebben, (maar het geldt tevens voor alle bedrijven) een toeslag per hectare krijgen. Hij vindt dat in plaats van de nu te nemen maat regelen (een soort afhankelijk zijn van de sociale bedeling) welke maatregelen vele miljoenen gul dens zullen kosten, het van een veel positiever be leid zou getuigen indien de overheid aan alle fruit telers een toeslag geeft van ongeveer 750 gulden per hectare. Dan zou iedereen zijn geholpen, het geen gedurende enkele jaren in totaal nog geen 15 miljoen gulden per jaar zou kosten. De heer Van Westrhenen vraagt de minister het zorgenkind nummer één, de fruitteelt, in volledige bescherming te nemen en het de kans te geven zich gezond te ontwikkelen. Daar zijn volgens hem de fruittelers in de eerste plaats, maar ook de over heid en de gehele Nederlandse samenleving mee gebaat. De door hem als enige juiste oplossing van het probleem geziene toeslag van 750 gulden per hectare voor alle fruittelers, zal, waar het hier gaat om een bedrag van 15 miljoen gulden, waar mede 15.000 bedrijven en nog veel meer in deze bedrijfstak werkzame personen daadwerkelijk zul len zijn geholpen, de Nederlandse belastingbetaler beslist niet afschrikken. Zo sociaal ingesteld zijn we volgens hem nu in Nederland wel. Een com plete, oer-Hollandse bedrijfstak wordt er mee uit het moeras getrokken en heeft dan een goede kans om zich gezond te ontwikkelen. We zijn vrij uitvoerig ingegaan op dit goede ver haal in de Gelderse bladen. We deden dit omdat het nuttig is om kennis te nemen van wat er elders leeft, maar ook omdat de gedachten van de heer van Westrhenen over een bijdrage per hectare, ook in Zeeland zeer sterk leven. Er is in het gesprek met de Minister in Bilthoven voor gepleit. Hij heeft er (nog) niet van willen horen, maar het is een zaak die voortdurend in de aandacht dient te blij ven, want er is veel vóór en weinig tegen in te brengen. De gedachte aan een bijdrage leeft in alle fruit teeltgebieden. In gesprekken met telers wordt steeds weer (terecht) gezegd dat iedereen het moeilijk heeft. Waarom moet men eerst geen raad meer weten met de schulden, om geholpen te kunnen worden, zo is de steeds terugkomende vraag. De hard werkende teler begrijpt dat niet. Hij vindt het on rechtvaardig. Hopelijk zal de Minister van Land bouw dat ook oaan vinden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 4