Waarom is de aardappelhandel beter geïnformeerd? „Wisky on the Rockies" 14 INGEZONDEN Een reaktie van het Land- en Tuinbouw Coöperatie Centrum voor Zuidwest-Neder land. HET artikel in uw rubriek „Uit de Praktijk", Zeeuws Land- en Tuinbouwblad van 17 ok tober 1969, getiteld „Waarom is de aardappelhan del beter geïnformeerd?" roept een aantal vragen op. Schrijver constateert „dat de aardappelprijzen dit jaar bijzonder goed zijn". „De meeste boeren in ons gebied hebben hun aardappelen reeds te velde verkocht of in een vroe ger tijdstip via de veilingen afgezet, zodat er niet zo heel veel aardappelen meer onverkocht zijn"5 „Niet. dat wij de handel geen goede boterham zouden gunnen, nee verre van dat!" „Maar wij kunnen juist die laatste extra winst gevende loodjes zo goed gebruiken!" Niemand, die in landbouwkringen enigermate be kend is, zal voor deze laatste cri de coeur geen begrip hebben. Vooral de slechte tot magere resul taten voor de aardappelteler in de laatste twee jaar geven hiertoe alle aanleiding. |N de bergen stootten we op een Indianenreser vaat. Na een rit van 4 uur bereikten we het camp, of liever gezegd het dorp, want men beschikt hier over alle denkbare accomodatie. Diverse winkels, bierjoints, scholen en zelfs Indian sqaws (madamme kes). Nu snap ik, waarom dit kamp zo dicht bij het reservaat ligt! Na dit korte bezoek reden we via Prince George over de nieuwe route naar Jasper, een plaatsje in de Canadian Rockies. De nieuwe weg is pas enkele maan den gereed, en zij opent nieuwe perspectieven voor de houtindustrie. De Rockies zijn in één woord ge weldig. Het is een nationaal park met een prima ver keersweg door de bergen. Hier treft men nog beren, elanden, herten, enz. aan. De bergen waren op dit moment bedekt met sneeuw. De mooiste streken zijn de onafzienbare gletschervelden. Het grote verschil met EuropaJe kunt hier 1000 mijl aan een stuk door het hooggebergte rijden en dan heb je nog niet alles gezien. Het is hier behoorlijk koud, vooral 's nachts, wanneer de tent opgezet moet worden. Maar een flinke slok wisky doet wonderen. In het plaatsje Banff, bekend om zijn hete sulfaat- bronnen, was de temperatuur weer milder. Je kunt hier, bij een buitentemperatuur van 1820° C in water zwemmen van rond de 4045° C. Een vreemde ALS lezer van het genoemde artikel kan men zich echter niet van de indruk losmaken, dat voor de schrijver de druiven kennelijk zuur zijn, zonder dat hij tot de juiste gevolgtrekking komt. In de eerste plaats staat namelijk in het geheel niet vast dat de handel die de bedoelde aardappe len heeft gekocht, hieraan grote bedragen zou ver dienen. Dit zou het geval zijn als de handel wel ge kocht doch niet verkocht zou hebben. Een groot aantal handelaren is in het algemeen echter regel matig als koper en als verkoper aan de markt. Het zou derhalve goed mogelijk kunnen zijn dat de door schrijver bedoelde handel de aardappelen reeds lang heeft doorverkocht en evenmin profiteert van de gestegen prijzen. Verder zijn in de afgelopen jaren door de handel partijen veldgewas van de telers gekocht, die door prijsdalingen met verlies moesten worden door verkocht. Gedurende de regenperiode in de herfst van 1968 zijn hier en daar door de handel partijen gekocht tegen prijzen, die hij gedurende een half jaar daarna bij zijn verkoop niet meer heeft kun nen maken. Overigens weet iedere boer uit ervaring dat, wan neer hij op een bepaald tijdstip zijn aardappelen verkoopt, hij goed verkocht heeft bij daarna dalen de prijzen en verkeerd verkocht heeft bij daarna stijgende prijzen. Iedere boer die meent op deze wijze zijn aardappelen te moeten verkopen, weet dat hij het risico loopt het achteraf gezien verkeerd te hebben gedaan. Beter dan zich hierover te be klagen of zichzelf verwijten te maken, dient hij er over na te denken of er andere wijzen van afzet zijn die het vorenstaande risico verkleinen. FN SLOTTE de zinsnede „Hieruit zijn wij zo vrij om te concluderen dat de handel op dit terrein aanzienlijk beter georiënteerd is dan de coöperatieve afzetorganisaties en zeker dan de in dividuele boer". Dat de handel beter georiënteerd is dan de indi viduele boer ligt in de lijn der dingen. In- en ver koop zijn, naast (tegenwoordig) het beheer van be waar- en sorteerinrichtingen, hoofdbestanddelen van het vak dat de handel uitoefent. Tot dit vak behoren ook oriëntatie op en informatie over al datgene dat van invloed kan zijn op de prijsvor ming, de afzetmogelijkheden enz. Het hoofdbestanddeel van het werk, dat de boer moet verrichten, is alles wat met de teelt van zijn produkten te maken heeft. Als lid van een land bouworganisatie zal hij er verder aan meewerken gewaarwording, want je hebt het gevoel of pe lang^ zaam maar zeker gekookt wordt. Echt zwemmen, is dan ook onmogelijk, daar is het te warm voor. Het nemen van een bad is wel aan te raden, want het geneeskrachtige water is goed voor alle denkbare en ondenkbare kwaaltjes. De gemiddelde leeftijd van de baders ligt boven de 50 jaar. |^|A Banff en Galgary gingen we naar Fort Mac- leod in het zuidwesten van Alberta. Dit aan de voet van de Rocky Mountains gelegen terrein is de prairie van Canada en de streek voor tarwe, gerst, haver en vlas. Hier vonden in 1870 de laatste gevech ten plaats tussen de Blackfoot Indianen en de blan ken. In 1900 begonnen de eerste immigranten, waar onder Hollanders, de onbebouwde prairie te scheuren en gereed te maken voor de verbouw van granen. Door onoordeelkundig handelen en bewerken, ver stoven echter duizenden acres land. In deze streek heeft een oud-tante van mij gewoond. Momenteel woont zij echter in de omgeving van Vancouver. Zij kwam hier in 1915 en begon samen met andere boe ren, waaronder Duitsers, Belgen, Ieren, Russen, Hol landers, enz. de prariegrond te bewerken. Twee groe pen, de Hardereits en de Dukamoors, werken momen teel nog volgens het kolchozesysteem. om het „klimaat" waarin de boer zijn werk moet doen, te verbeteren. Het lijkt van één individu te veel gevraagd om ook nog van hem te verwachten dat hij volledig is georiënteerd op en geïnformeerd over alle commerciële aspecten van de produkten die door hem wordt geteeld. De boer heeft hierbij de steun nodig van de handelaar, waarmede hij pleegt zaken te doen. Een andere weg die hij kan kiezen, is zich aan te sluiten bij een coöperatie die voor hem de afzet kan verzorgen en derhalve een aanvulling in kennis van commerciële zaken voor hem dient te zijn. UOE de schrijver van het bewuste artikel tot de conclusie komt dat de handel beter georiën teerd zou zijn dan de coöperatieve afzetorganisa ties, is niet duidelijk. Hij is er waarschijnlijk niet van op de hoogte hoe door zo'n afzetorganisatie, waarvan er bijvoorbeeld in Zeeland een aantal werkzaam is, een aardappelpool wordt beheerd. Was hij dat wel, dan zou het hem bekend zijn dat voor de boeren die aan een coöperatieve aardappel- pool deelnemen, hieraan het voordeel is verbonden dat de hoeveelheden die hierin zijn samenge bracht, gespreid worden verkocht. In een jaar met dalende prijzen zullen de uitbe- talingsprijzen lager zijn dan wanneer de totale hoe veelheid in de hoogste markt zou zijn verkocht. Doch wie weet bij voorbaat wanneer de prijs zijn hoogste punt heeft bereikt? In een jaar met stijgende prijzen profiteren door dit verkoopsysteem de samenwerkende boeren mede van een hoger prijsniveau. Dit jaar is zo'n jaar en de schrijver kan ervan overtuigd zijn dat de coöperatieve afzetorganisaties in zijn provincie Zeeland nog lang niet alle aardappeen hebben ver kocht, waarover zij in poolverband de beschikking hebben. Door de nationale en internationale aktiviteï- ten van deze samenwerkende afzetcoöperaties zijn zij beter georiënteerd dan schrijver veron derstelt, gezien zijn van zorg vervulde vraag „of daar nu van landbouwzijde niet eens wat aan ge daan kan worden". Evenals de landbouworganisatie werkt de coöperatie ten behoeve van de boeren. De boe ren zelf bepalen hoe sterk een coöperatie zat en kan zijn. Op de door schrijver gestelde vraag dienen de boeren dus zelf een antwoord te geven. drijven van CEBECO gekweekte rassen van land bouwgewassen nam in verscheidene landen toe. De omzet in bestrijdingsmiddelen werd groter, terwijl die van de afdeling land- en tuinbouw- mechanisatie praktisch gelijk bleef. De activitei ten van de nog jonge afdeling landbouwbedrijfs uitrusting, die zich bezig houdt met stallenbouw en stalinrichting, geven een zeer snelle ontwik keling te zien. Aan het verkoopprogramma van deze afdeling werd een systeembungalow toege voegd, waardoor het nu mogelijk is een comple te boerderij in montagebouw te leveren. Êen nieu we afdeling bedrijfs- en winkelartikelen, die evenals de afdeling bedrijfsuitrusting in Deven ter gevestigd is kreeg haar beslag. De omzet in aardolieprodukten en motorvoertuigen steeg aan zienlijk. Het ingenieurs- en bouwbureau voerde een groot aantal opdrachten uit van verschillende aard, waaronder enkele in het buitenland. De activiteiten op het gebied van de tuinbouw na men weer in omvang toe. Jongerenaktiviteiten VOORPROGRAMMA ONTSPANNINGSAVOND AFDELING AXEL/ZAAMSLAG We houden op vrijdag 7 november een bespreking van het voorprogramma van de ontspanningsavond. Wat zijn de ideeën? Wie gaan het uitvoeren? Wat kunnen we er eventueel mee doen voor de Cultu rele Dag? Aanvang 20.00 uur in „Heinekensbar" te Axel. DISCUSSIE-AVOND „HET HUWELIJK" KRING OOST ZEEUWS-VLAANDEREN Deze houdt op vrijdag 14 november een discus sie-avond met als onderwerp „Het huwelijk". Ver anderende sex- en huwelijksmoraal etc. Verontrus te ouders zijn van harte welkom. Aanvang 20.00 uur in „Heinekensbar" te Axel. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NAAR WIENER EISREVUE Op zaterdag 15 november a.s. vertrekken wij om 17.30 uur vanuit Oostburg naar de Wiener Eisrevue in Antwerpen. Kosten ƒ5,per persoon. Opgave vóór 3 november bij: A. v. d. Slikke, W 11 te Bres- kens (tel. 01171—307). FINANCIËLE RESULTATEN CEBECO IN 1968-1969 BEVREDIGEND HE Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoop- vereniging voor Land- en Tuinbouw G. A. „CEBECO" te Rotterdam, heeft in het per 30 juni 1969 afgesloten boekjaar 1968'69 een omzet be haald van ruim 869 miljoen. Ten opzichte van het vorige boekjaar een vooruitgang met 30 miljoen. De in tonnen meetbare omzet steeg met bijna 100.000 ton tot 3.363.079 ton. Beide omzet cijfers zijn de hoogste die tot nu toe door CEBE CO behaald werden. De omzet van de CEBECO- groep, dat wil zeggen CEBECO, de leden-vereni gingen en de deelnemingen, heeft in het verstre ken boekjaar ca. 1,5 miljard gulden bedragen. De financiële resultaten zijn bevredigend. Na afschrijving van 3,6 miljoen op de bezittingen en na aftrek van de verschuldigde vennoot schapsbelasting resteert een bedrag van 3,6 miljoen (bestaande uit het exploitatie-overschot en de toevoeging aan het fonds voor prijsverschil len). Dit overschot maakt het mogelijk om na de voorgeschreven statutaire reserveringen, een uit kering te doen aan de leden-coöperaties ten be drage van ca. 1,5 miljoen. Nieuw geïnvesteerd aan bestaande outillage werd voor 1,5 miljoen. Bijzondere aandacht werd dit boekjaar besteed aan het voorbereiden van een andere verbinding tussen de leden-coöperaties onderling en tussen deze coöperaties en CEBECO. Deze vorm is ge vonden in een beleidscoöperatie binnen het CE- BECO-statuut. Betreffende de resultaten van de afdelingen wordt opgemerkt dat door een daling in het ver bruik de meststoffen- en brandkolenomzet te rugliep. De omzet in granen en voerartikelen gaf een stijging te zien. De werkzaamheden op het terrein van de integratie worden met name ten be hoeve van de varkens- en pluimveehouders verder uitgebreid. In zaden, peulvruchten en aardappe len kon een aanzienlijke omzetstijging worden ge boekt. De verbouw van de op de veredelingsbe- DOOR MEES HAGE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 14