UIT DE PRAKTIJK van Driel jan Dorsten M Marstig triltandcultivatoren Waarom is de aardappelhandel beter geïnformeerd? Goede struktuur van de grond niet te koop! Inzaai wintertarwe en graszaad geen kostbaar experiment Najaarswerk vlot goed Te droog voor wintertarwe zaaien Het uitzonderlijk mooie weertype blijft nog steeds voortduren. Wat dit betreft mogen wij dus zeer dank» baar zijn. Alle werkzaamheden op onze bedrijven op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND verlopen zeer vlot en vrijwel probleemloos. Dit betekent dat de kosten die gemaakt moeten worden om onze produkten te oogsten gelukkig aan de lage kant zijn en dit is voor onze bedrijfstak zeer aanbevelenswaardig. Het is im mers een ieder bekend, dat een verhoging van de produktenprijzen er niet in zit. Als we nog eniger mate willen proberen mee te komen met de stijgende welvaartsstijging, kunnen wij dat alleen maar berei ken door kostenbeperking. In 1969 lijkt deze poging met succes bekroond te kunnen worden, voorname lijk echter dank zij een factor die wij niet in eigen hand hebben, n.l. de weersomstandighedenVoor de toekomst moeten we dan maar hopen, dat de komen de jaren ons in deze welgezind zullen blijven Als gunstige omstandigheid komt daarbij ook nog dat de aardappelprijzen dit jaar bijzonder goed zijn. De vraag naar aardappelen houdt aan. De meeste boeren in ons gebied hebben hun aardappelen reeds te velde verkocht of in een vroeger tijdstip via de veilingen afgezet, zodat er niet zo heel veel aard appels meer onverkocht zijn. Vrij veel van de ver kochte aardappelen worden nog wel in de koelcellen van de boer bewaard, maar zijn in eigendom van de handelaar overgegaan. Hieruit zijn wij zo vrij om te concluderen dat de handel op dit terrein aanzienlijk beter georiënteerd is dan de coöperatieve afzetorganisaties, en zeker dan de industriële boer. Wij vragen ons wel eens af of daar nu van landbouwzijde niet eens wat aan gedaan zou kunnen worden. Niet dat wij de handel geen goede boterham zouden gunnen, nee verre van dat Maar wij kunnen juist die laatste extra winstgevende loodjes zo goed gebruiken Van de akkerbouwprodukten is het alleen de aard appel die bij kan dragen aan een optimistisch geluid. De andere produkten doen dit niet. De suikerbieten zijn goed maar het gehalte is zeer laag. Desalniette min zal er toch magere suiker geproduceerd worden, zodat we de garantieprijs niet zullen halen. De graanprijzen lijken wat vriendelijker maar halen toch nog steeds het niveau van vorig jaar niet. Ook de erwtenprijzen en opbrengsten kunnen onze stem ming geen stootje in de goede richting geven. En dan moeten de aandeelhouders van de groenvoederdroge- rij constateren, dat het door hen geleverde produkt wel heel erg weinig opbrengt (als het tenminste nog iets opbrengt!). Het ziet er naar uit dat het weinig uit zal maken of men produkt levert met 14 eiwit of met 20 Als hier op korte termijn geen ingrij pende maatregelen worden getroffen, dan ziet het er voor het voortbestaan van onze drogerij te Scherpe- nisse niet erg hoopvol uit. Dit is een harde slag voor ons gebied, zowel financieel als bedrijfstechnisch. We hebben toch al zo weinig produkten over die we met redelijk financieel resultaat kunnen telen, terwijl ons vruchtwisselingsschema en organische stofvoorzie- ning van de grond, jaarlijks meer aandacht zouden moeten hebben. Juist daarom hebben we lucerne zo hard nodig Met het aanhoudend fraaie herfstweer verlopen de najaarswerkzaamheden in WALCHEREN bijzonder vlot. Voor vele werkzaamheden is de aanhoudende droogte gunstig. Er kan onder droge omstandigheden gerooid en geploegd worden. Struktuurbederf treedt er niet op. De werktuigen moeten wèl van deugdelijk materiaal zijn want er wordt veel van gevergdHet op wintervoor ploegen op kluiterig stoppelland kost Vanwege slip op de kluiten nogal wat rubber van de banden, maar buurman zei: „rubber kan je volop kopen, maar een goede struktuur niet"! Ook voor het vee in de weide is het nog bijzonder gunstig. De grasvoorraad is wel niet groot meer, tnaar de kwaliteit van het aanwezige gras zal toch wel aanmerkelijk hoger zijn dan in een nat najaar. Hetzelfde verwachten we van de voederbieten, ook een hoger drogestofgehalte dan normaal. De kg-op- brengst mag dan mogelijk iets lager zijn, de produktie aan voederwaarde is dan nog normaal. Het extreem droge weer heeft ook wel zijn nadelen. Bij een wat meer normale hoeveelheid neerslag zouden verschil lende werkzaamheden wat vlotter verlopen. We den ken hierbij aan het rooien van voeder- en suikerbie ten. Op vele bedrijven zou er wel tijd beschikbaar zijn om nog wat bieten met de hand te rooien, wanneer het maar mogelijk was. Ook voor het verkrijgen van een redelijk zaaibed voor de wintertarwe is een wat vochtiger toestand van de grond wenselijk. Voorzover onze informatie strekt is er nog weinig tarwe ge zaaid. We zullen maar moeten afwachten hoe het zich verder ontwikkelt. Volgens oudere kollega's was het in het najaar van 1921 ook zo droog en ging men zo de winter in. Het suikergehalte van de suikerbieten is sinds het begin van de rooiperiode wat gestegen en bevindt zich nu op een redelijk niveau. Op de goede percelen is het wortelgewicht nog aanzienlijk toegenomen. Op sommige bedrijven overweegt men dit najaar al een kali en fosfaatbemesting voor een volgend ge was te geven. De omstandigheden zijn nu gunstig, er is tijd voor en de meststoffen zijn nog goedkoper. Bovendien is de kans op een te hoge zoutconcentratie in het voorjaar dan veel kleiner. Op die gronden waar de kans op uitspoelen gering is, is het de overweging waard. Op de sterk ijzelhoudende gronden kan het fosfaat, indien vroeg gegeven in onoplosbare toestand worden vastgelegd. Een voorjaarsbemesting is dan te verkiezen. De voorbereidingen voor oogst 1970 vragen nu alweer onze aandacht. Met het naderen van de winter worden plannen gemaakt om in het a.s. vergadersei zoen weer diverse problemen te behandelen. Aan de bestuurders de taak om voor de meest urgente pro blemen de juiste sprekers te vinden. Half oktober, niet druk met het werk en verlan gend uitzien naar een regenbui, dat is een situatie die op NOORD-BEVELAND bijna nooit voorkomt. Toch is het nu wel het geval. Het bietenrooien vindt regel-! matig voortgang, maar het is nog wat vroeg om al belangrijke voorraden te gaan rooien. Het wintervoor- ploegen vordert goed terwijl een begin gemaakt is met het tarwe inzaaien. Op veel percelen vooral op de zwaardere gronden is het door de droogte niet mogelijk om het land zaaiklaar te maken. De grond zal eerst een keer nat moeten regenen om weer be werkbaar te zijn. Er komt wat meer belangstelling voor najaarsbe- spuiting van de wintertarwe tegen onkruiden met name tegen duist. Verschillende oorzaken zoals de toename van het wintertarweareaal, de onkruidbestrij- ding met kleur- en groeistoffen en minder grondbe werking in het gewas, hebben een uitbreiding gege ven aan grasachtige onkruiden. Vormt b.v. duist wer» kelijk een probleem dan zijn er nu enkele middelen die kort na het zaaien gespoten, een redelijke kans op een goede bestrijding geven. Deze bespuitingen zijn vrij duur. Het zal zaak zijn om zelf per geval te bepalen in hoeverre de hieraan bestede kosten ver antwoord zijn. Belangstellend zijn we naar de resultaten van na- jaarsinzaai van graszaad voor zaadwinning tegelijk met de wintertarwe. Als de omstandigheden gunstig zijn zal dit op enkele praktijkpercelen beproefd wor den. Het areaal van de traditionele dekvruchten voor graszaad, vlas en erwten is de laatste jaren ingekrom pen. Een verruiming van de inpassingsmogelijkheden in het bouwplan zou dus zeer welkom zijn. Voor- jaarsinzaai van langzaam groeiende grassen zoals veldbeemd- en roodzwenkgras geeft vaak teleurstel lingen. De slagingskansen van najaarszaai lijken heel wat beter omdat het gras dan al veel verder is ont wikkeld voor het graangewas zich sluit. Voorwaarden zijn een niet te grof liggend zaaibed en uitzaai tege lijk of vlak na de wintertarwe. We hopen dat het slaagt. Gezien de geringe zaaizaadkosten van gras zaad is experimenteren in dezen in ieder geval niet duur. Het mooie najaarsweer heeft voor WEST ZEEUWS» VLAANDEREN naast de voordelen voor de boer, die onder dergelijke gunstige omstandigheden snel en met minder kosten kan werken toch ook zijn nega» tieve kanten. Het meeste koolzaad, hier geen onbe langrijk gewas, heeft na het zaaien vrijwel geen vocht van betekenis meer gehad. De stand is dan ook veelal zeer onbevredigend. Zodanig zelfs dat veel percelen beter zouden worden uitgereden, doordat de opkomst veel te dun, te traag en onregelmatig is geschied. De stikstofbemesting die veel percelen ontvingen, kunnen met dit weer weinig verbetering brengen. Chemische onkruidbestrijdingsmiddelen werken even min. Ook het wintervoorploegen op de zware gronden is vaak zeer moeilijk te verwezenlijken. Op een nog pas gehouden spitploegdemonstratie bleek op derge lijke grond, met dit werktuig goed werk te leveren, mits een trekker van 90100 pk als krachtbron wordt gebruikt Verder zal bij blijvende droogte veel land moeilijk voor wintertarwe zaaiklaar gemaakt kunnen worden. In de landbouw geeft elk weertype zijn eigen pro» blemen. Als we terugzien naar het voorgaande jaar mogen we echter nu niet klagen. Met een beetje ge duld en goede wil zijn veel moeilijkheden te over winnen. Wij hebben de indruk dat er dit jaar meer bieten* koppen en blad van het land worden verwijderd dan de laatste jaren het geval was. De reden hiervoor is o.a. te zoeken in de gunstige omstandigheden op het land, waar met behulp van voor- en achterladers goed laadwerk en flinke arbeidsbesparingen worden geleverd. Daarbij komt nog de grotere vraag, vooral van Belgische veehouders, als gevolg van een vaak voorkomende minder gunstige voederpositie voor het komende stalseizoen. Vorig jaar werd er op ZUID-BEVELAND om deze tijd geklaagd dat de grond ongeschikt (te nat) was om tarwe te zaaien. Toen was het door de vele regen, nu wordt er geklaagd omdat de grond toch wel erg droog en hard is. De vroeg geploegde zwaardere gronden zijn zo hard geworden dat ze haast niet klaar te maken zijn. Nu half oktober is ruim geraamd 5 van de verwachte oppervlakte wintertarwe gezaaid. Een enkel perceel van de allervroegst ge zaaide (eind september) komt al boven de grond, al is het wat onregelmatig. Het suikerbietenrooien vordert zeer goed. Op som mige bedrijven is al meer dan 50 in het totaal ge» rooid. Tegenover de regelmatige aan de termijnen gebonden afvoer moeten er dan nogal eens wat sui» kerbieten lang bewaard worden. Met dat droge, maar vooral warme weer is dit niet zo gemakkelijk. De bieten drogen uit en gaan soms vrij snel tot broei en schimmelvorming over. Dit laatste is dan niet be vorderlijk voor het suikergehalte. Legt men zijn oor in de praktijk te luisteren dan zijn de opbrengsten niet dusdanig hoog om over naar huis te schrijven. Naast een streekgemiddelde van tegen de 50 ton per ha komt men toch nog te veel opbrengsten tegen die tussen de 40 en 45 ton per ha liggen. Het gemiddelde suikergehalte beweegt zich zo rond of even boven de 15 Na het mooie zomerweer dat we hebben gehad is dit voor zeer velen toch wel een tegenvaller. Vorige week vrijdag was de belangstelling voor de bietenrooidemonstratie in het Noord-Sloe bijzonder groot. Hier heeft men meerdere machines kunnen zien werken in machinaal gedunde bieten, iets waar we geleidelijk aan steeds meer mee te maken zullen krijgen. Zeker wanneer we dezelfde oppervlakte sui kerbieten blijven verbouwen met steeds minder ar» beidskrachten. Het op wintervoor ploegen is op sommige bedrij» ven reeds een heel eind gevorderd. Indien het bieten- rooien en de afvoer hiervan op dezelfde voet blijft doorgaan zullen er bedrijven zijn die rond 1 novem ber geheel klaar kunnen zijn. 't Is wel erg vroeg, maar droog geploegd is voor de struktuur heel wat waard, Op andere bedrijven is het echter zo dat en het bietenrooien en het zaaivoor en wintervoorploe gen afgeremd wordt doordat de grond te droog en te hard is om in te werken. De hardste korst wordt een kruimelig bed als MARSTIG er de tanden in zetl MARSTIG voor het klaarmaken van het zaaibed, voor Ideale onkruid- bestrijding en voor het stoppelen. Nu met nieuwe, extra zware tanden (gepatenteerd). Verschillende modellen en werkbreedten. 1 HOOFDDORP-ZWIJNDRECHT-KAMPEN-LOPPERSUM [Tel. (02503) 7041 (5 lynon)| MEER OOGST MINDER KOSTEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 5