Nieuws van het Hoofdbestuur „Wisky on the Rockies door mees hage 18 f\P 8 oktober j.l. maakte een voltallig Hoofdbestuur kennis met de heer E. Brakman, die na het vertrek van mej. S. C. de Feyter de kring West Zeeuws-Vlaanderen in het bestuur zal ver tegenwoordigen. Een speciaal woord van welkom werd gericht tot de genodigde van deze avond, de heer J. C. Zandee, oud-voorzitter der P.J.G.Z. De voorzitter beschreef in het kort de uitgebreide staat van dienst van de heer Zandee en deelde mede, dat het bestuur deze waardering gaarne wilde manifesteren in het aanbieden van het adviseursschap. De heer Zandee aanvaardde de benoeming tot adviseur der P.J.Z. en hoopte in de toekomst, via adviezen en raadgevingen, een steentje bij te mogen dragen aan een verdere ontwikkeling van het plattelandsjongerenwerk. Onderwerp van gesprek was ook de besturentweedaagse der P.J.G.N. te Elspeet. TIJDENS deze bijeenkomst kwam duidelijk de wens voor een slagvaardiger beleid naar voren. De 1 huidige organisatiestruktuur maakt een snel reageren op recente gebeurtenissen en ontwikkelin gen, niet of bijna niet mogelijk. Het bestuur der P.J.G.N. meent dit te kunnen realiseren door vereenvoudiging van bestaande be- stuursstrukturen, terwijl men daarnaast werkgroepen installeert, die een grote mate van zelfstandigheid en vrijheid van handelen verkrijgen. Tevens werd aandacht geschonken aan de ingrijpende veranderingen, welke zich momenteel in de Hollanden voordoen en die tezijnertijd ongetwijfeld gevolgen met zich mee zullen brengen voor het lan delijke apparaat: de P.J.G.N. Het bestuur zou gaarne wat meer inzicht willen hebben in deze materie. Zij is daarom bijzonder blij met de mogelijkheid tot bijwoning van de inspraakdag, welke het bestuur der Hollanden op 18 oktober a.s. belegd heeft. De toneeljury zal voor 1970 geformeerd worden uit eigen leden en niet zoals enkelen voorgesteld hadden uit deskundige personen. Iedere kring stelt een kandidaat voor de jury beschikbaar. De jury, die de finale zal beoordelen, wordt eveneens uit eigen leden samengesteld. A LLE afdelingen hebben momenteel een eerste oproep tot deelname aan de Culturele Dag ontvan- gen. Men besloot ruime aandacht aan deze aktiviteit te schenken. De Culturele Dag is nu definitief vastgesteld op zaterdag 21 februari 1970. We beschikken over de gehele schouwburg met alle faciliteiten. Wil een afdeling 's morgens oefenen, dan is dit mogelijk, mits zij dit vroegtijdig bekend maakt. Werkt u met geluids- en/of liehteffekten, dan doet u er goed aan om dit vooraf uit te proberen. Je mag van een toneelmeester niet verwachten, dat hij in vijf minuten tijds ingespeeld is op uw doen en laten op het toneel. Het bestuur zal zich binnenkort beraden over programma's en onderwerpen, welke voor behandeling, tijdens een kaderweekend", in aanmerking kunnen komen. Het bestuur is echter van mening, dat deze dagen niet beperkt moeten blijven bij het praten-over-iets, maar vooral gericht moeten zijn op het dpen. Het aanleren van handelingen, welke dienstbaar gemaakt kunnen worden in een afdeling. ■JfERUG van een reis door British Columbia - totale afgelegde afstand 4000 km moet ik toch iets over dit fantastische land vertellen. Al rijdend door de bossen, bergen en fjorden komt men diep onder de indruk van de geweldige natuur, ook al is men van nature niet zo'n „birds-and-bees"-man- netje. De kustlijn van British Columbia die zich uit strekt van Washington tot aan Alaska is zo'n voor beeld van immense natuurpracht. Zij wordt gevormd door bergen, meren en inhammen. Voor de sportvis ser een gebied om van te watertanden. Ik ben zelf een paar keer mee geweest op de zalmvangst in de Pacific. We vingen overigens niet veel, want we be vonden ons op een zeker moment midden tussen een school Blackfish. Deze vissen ze kunnen 46 meter lang worden beschikken over betere metho den om zalm te vangen, dan de mens. Men kan hier nog volop meren vinden, welke nog niet door mensen bevaren zijn. Het aantal wegen in dit gebied is uiterst gering. De vestigingen van de houtindustrie zorgen ervoor, dat er momenteel nieu we wegen ontstaan, maar ze zijn over het algemeen nog slecht te berijden. De helft van de bevolking leeft van de houtindus trie. Deze houtindustrie richt zich voornamelijk op Japan. Japan is dan ook de grootste afnemer van British Columbia. De Aziatische invloed is duidelijk merkbaar, hetgeen vooral blijkt uit handelsartikelen, zoals auto's, elektrische apparaten, souvenirs, meube len, enz., alles „Made in Japan". Men exporteert zelfs hout naar Japan en dit hout komt in de vorm van board en triplex weer terug en veel goedkoper als het in eigen land gefabriceerde. Voornaamste pijler van de houtindustrie is de pa pierfabricage. De grootste papierfabriek bevindt zich in Powell River, een stadje op ongeveer 70 mijl ten noorden van Vancouver. Om er te komen, moet je gebruik maken van twee veerboten. Die reis duurt ongeveer een gehele dag. Vanaf de veerboot voert een kronkelig weggetje naar Powell River. Na deze stad kunt U zich niet meer over gebaande wegen verplaatsen, maar dien je gebruik te maken van boot of vliegtuig. Dit verklaart tevens, waarom er nog grote stukken terrein zijn, waar nog nooit een mens geweest is (Wordt vervolgd.) MOPPEREN OF MEEPRATEN Momenteel heeft iedere afdeling deze brochure in haar bezit. De brochure is uitgegaan van een werk- groep, bestaande uit leden van de drie plattelands- jongeren-organisaties in Nederland. Het is een vlot en modern boekwerkje geworden, terwijl de inhoud en de indeling van de tekst even eens aantrekkelijk is, zodat het uitnodigt tot lezen. Het boekwerkje behandelt een actueel probleem, n.l. zijn wij roepende in de woestijn of wordt er wel naar ons geluisterd? Kortom, de brochure biedt het af delingsbestuur of gespreksgroep je een beknopte, maar duidelijke en overzichtelijke handleiding hoe men een discussie over dit onderwerp op poten zet. De korte inleiding wordt gevolgd door een uitleg van enkele algemeen gebruikte begrippen, zodat tijdens de verdere discussie misverstanden over woordgebruik zoveel mogelijk vermeden worden. Daarna worden er heel concreet enkele vragen aangeboden, waarop de discussie zich zou kunnen richten, terwijl men' eveneens op mogelijkheden wijst om de discussie boeiender te maken, b.v. een rollenspel, excursies, welke inleider /spreker, welke film, geluidsband, dia's, grammofoonplaat, enz. en waar is het te verkrijgen. Een v 'jzonder praktisch boekwerkje, dat het ieder afdelingsbestuur mogelijk maakt een discussieavond op touw te zetten of een serie avonden of aktivitei- ten, het onderwerp betreffende, samen te stellen. We hopen dan ook van harte dat het niet met een achteloos gebaar in de map „onbegrepen stukken" terecht komt of aangewend wordt ter ondersteuning van het plaatselijke zangkoor, maar dat men er mee ■aan de slag gaat. Mochten er nog onduidelijkheden bestaan of u hebt een ander idee, dat u gaarne gerealiseerd zag, neem dan kontakt op met het provinciaal sékreta- riaat. U kunt het rechtstreeks doen, maar u kunt het ook via de kringvertegenwoordiger spelen. Hoe je vraagt, is niet belangrijk. Als je maar vraagt. KAMPERLANDKAMPIOENENLAND Zaterdagmiddag 4 oktober j.l. hield de commissie van agrarische bonden op Noord-Beveland haar ploeg- wedstrijd. Onder prima weersomstandigheden starten om 13.30 uur een 11-tal deelnemers aan de Felisse- weg bij het Veerse Meer te Kamperland. De grond soort was helaas van niet al te beste samenstelling, zodat het zeer moeilijk ploegen was. De deelnemers werden in 3 categorieën ingedeeld, n.l. 1 rondgaande, 5 eenscharige heen- en weergaande ploegen en 5 2- scharige heen- en weergaande ploegen. Het ploegterrein werd belangeloos ter beschikking gesteld door de heer Joh. Remijnse te Kamperland. Na afloop van de wedstrijd vond de prijsuitreiking vele firma's stelden prachtige prijzen beschikbaar plaats in het restaurant „Het Veerse Meer". De uitslag luidde als volgt: P. van Schaik, Kortgene - ZLM met 170 pnt (1-schaar) G. Breas, Kats - N.C.A.B. met 169 pnt (1-schaar) M. de Smit, Colijnsplaat - N.C.A.B. met 162 pnt (1-schaar) J. Kouwer, Kamperland met 161 pnt (rondgaande) A. C. Klaassen, Kats - P.J.Z. met 160 pnt (2-schaar) OVERNAME OF OVERGAVE. Dat ligt eraan wat U zelf wiltJe kunt alles ge laten over je heen laten gaan, maar je kunt je ook „moreel" wapenen. Voor deze laatste groep mensen organiseren we een cursus-„Bedrijfsopvolging", welke gegeven wordt door de heer Markusse, voorlichter van de ZLM. De cursus zal geheel afgestemd zijn op de praktijk, dus geen overbodige theorie. De gehele cursus duurt 24 uren, verspreid over een aantal morgens of mid dagen. U kunt dit in overleg bepalen. Het cursusgeld komt op 10,tot 15,per cur sist. U wilt meedoen? Geef U dan op bij: de heer A. Scheele, Linieweg 1, Axel (011402078) voor de cur sus in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Deelnemers uit Tholen en omgeving kunnen zich voor een identieke cursus opgeven bij: de heer R. Geluk, Molenweg 50, Oud-Vossemeer (01667314). SLIKRIT een combinatie van puzzelen en rijvaardigheid. Op 25 oktober a.s. is het weer zover en kunt U weer mee doen aan de traditionele oriënteringsrit voor motor voertuigen, de z.g.n. „Slikrit". Door het goede weer missen we misschien het slik, maar de rest is en blijft aanwezig. De start van deze rit vindt plaats om 13.30 uur vanaf „De Banjaard" te Kamperland. Deelnemers aan de rit kunnen zich vanaf 13.00 uur bij1 de start laten inschrijven. De deelname aan deze rit is voor ieder een open gesteld. ROOI PROBLEMEN Denkt dan eens aan de cursus aardappelen- en bie- tenrooien, die dit jaar plaats vindt op de praktijk school „Prins Willem" te Schoondijke en wel van 26 februari 1970. Het is geen leergang, zoals die traditioneel op de praktijkschool wordt gehouden, maar een speciale cursus identiek aan de Noord-Bevelandse cursus. Het cursusgeld bedraagt 73, Voor hen, die in loondienst zijn, is een aanzienlijke korting mogelijk. De cursus is niet alleen voor Noord- Bevelanders, maar voor iedereen en voor jong en oud. ODgave voor deelname bij: J. Zuydweg, tel. 01108 422. STEL UW LIEFDE OP DE PROEF EN DOE MEE. aan de oriëntatierit van de afdeling Steenbergen/ Dinteloord op 18 oktober 1969. Geen betere test voor de ware liefde, dan als verliefd, verloofd of getrouwd paartje in één voertuig meedoen aan een oriëntering* rit. Haal je zonder scheldpartijen de finish, dan kun je met een gerust hart de grote stap wagen. Zorg dus dat U aanwezig bent bij hotel „Vlamings" te Dinteloord. We starten hier om 14.00 uur. U kunt reeds inschrijven vanaf 13.30 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 6,per voertuig. Prijsuitreiking diverse bedrijven hebben prach tige prijzen ter beschikking gesteld na afloop van de rit in hotel „Concordia" te Steenbergen. AXEL Vanavond 17 oktober om 20.00 uur in „De Halle" te Axel een lezing van Ir. F. B. Carbasius Weber over het onderwerp „Mens en praktijk in ontwikkelings hulp". Een boeiend spreker en bovendien een man uit de praktijk. Bent U geïnteresseerd in dit onderwerp, dan ligt hier een mogelijkheid om uw visie op dit terrein te verbreden. Deze lezing zou bovendien een eerste aanzet kunnen zijn voor een verdere bespreking in afdelingsverband, hetzij met de gehele afdeling, hetzij in de vorm van een interessegroepje. Inschake ling van allerlei hulpmiddelen, zoals dia's, films, ge luidsbanden, enz., is heel goed mogelijk en veelal wen selijk. Tevens kun je het thema in een actieve vorm behandelen door b.v. het maken van collages, het op voeren van een rollenspel, enz. Mogelijkheden genoeg. Het is aan U om ze te gebruiken. NEW LOOK De streek Walcheren organiseert: een nieuwe dropping een nieuwe stijl iets anders dan anders, maar toch stijlvol, op vrijdag 24 oktober a.s. De organisatie van deze attractie is in handen van de afdeling Oostkapelle. Zij garanderen U een machtige dropping en na afloop een sfeervol en daverend baldansen. U ontvangt geen persoonlijke uitnodigingen. De avond zelf is één grote uitnodiging. Zorg dus om 19.30 uur aanwezig te zijn in hotel „Zeelandia" te Oostkapelle. DISCOBAR. DISCUSSIE. BARRE DISCUSSIES De kring Oost Zeeuws-Vlaanderen organiseert de komende winter een aantal discussieavonden onder het thema: „hoe denken we er over en wat weten we ervan?" Een gedachtenwisseling over interessante zaken, problemen, ontwikkelingen, enz., waarbij zo nodig hulp van deskundigen ingeschakeld wordt. Op onze eerste discussieavond nemen we de ZLM op de korrel. Praat mee en luister mee op vrijdag 24 oktober a.s. in de „Heinikenbar" te Axel. Aanvang 20.00 uur. Andere onderwerpen, die het komende seizoen aan de orde komen, zijn: mode-ontwikkelings- hulp-huweüjk-overheid-kerk-jeugdwerk-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 18