^^TL^oor de van het 'platteland Vergelijkend warenonderzoek 17 Onder redactie van Mevrouw L. N. Huijsman-Griep .Juffrouw wilt u eens langskomen, want we zitten met een vraag over koel- en vriesruim- te. We hebben al wel een koelkast, maar we komen steeds meer tot de overtuiging, dat de ruimte veel te klein is". Deze en soortgelijke vragen bereiken ons regelmatig. Men gaat er in vele gezinnen meer en meer toe over levensmiddelen voor langere tijd fn te slaan. Zodoende groeit de behoefte aan voldoende bergruimte. Het boodschappen- doen vraagt veel tijd en blijft hardnekkig te rugkomen. Men krijgt nog wel wat aan huis bezorgd, zoals kruidenierswaren en brood. Door gebrek aan arbeidskrachten en hoge lonen begint deze dienstverlening af te ne men en moeten we er zelf op uit. De ge zinsleden helpen vaak mee. Zo gebeurt het nogal eens, dat de man na markt- of beurs- dagen met behalve een plant of iets lekkers voor bij de koffie ook met fruit, groente of kaas van de markt thuis komt. Of de vrouw des huizes rijdt mee en laat een doos met levensmiddelen in de auto zetten. Met de cash en carry zaken, de supermark ten, de witte- en eonsujnentenbedrijven en hoe ze verder mogen heten, groeit vooral in de laatste jaren de mogelijkheid om in het groot in te kopen. Dus moet er ook in het groot worden bewaard. WAT WE BEWAREN WILLEN Speciaal voor aan bederf onderhevige levens middelen, zoals groente, zacht fruit, vlees, kip, vis, is een koele tot zeer koude ruimte nodig. Pakjes diepvries, in de winkel gekocht of uit eigen voor raad in de kluis op het dorp gehaald, vragen een speciale temperatuur om ze een poosje goed te houden. Het is gemakkelijk om bij onverwachte gelegenheden of op grote afstand van het dorp de hand niet op een lege plaats te hoeven slaan. DE JUISTE KAST OP DE JUISTE PLAATS Er zijn koelkasten te over, maar welke past nu het beste in ieders eigen omstandigheden èn huis èn portemonnee. In een gezin met twee kinderen onder de tien jaar gingen wij dit samen na. Men had geen tuin en slachtte ook niet zelf. De huisvrouw wilde bewaren: „groente voor drie we ken, pakjes diepvriesgroente, vis en af en toe kip, vlees voor verscheidene dagen, melk voor een paar dagen. Verder moest er ruimte zijn om een flinke pan weg te kunnen zetten naast de nodige plastic do zen en schaaltjes met restjes. Er staat nu een kast van 135 liter inhoud met een klein vriesvak. Vanwege de voorraadwensen kozen we een kast van 220 liter met daarin een vriesvak van 30 liter inhoud en een ruime groente- ia. Eén kg ingevroren produkt neemt een ruimte in van lVa liter, zodat wij 20 kg konden bergen, bedenkt u wel, dat van echt diepvriezen geen spra ke is, want de temperatuur komt in het vriesvak je niet lager dan 18 graden C. bij een drie sterren koelkast. Eén ster betekent 6 graden C., twee sterren 12 graden C. In een diepvrieskast is de temperatuur 35 gra den C. In een klein diepvrieskastje, van 5070 liter, waarvoor op het ogenblik veel reklame wordt gemaakt is deze 28 graden C. DE KOSTEN Zo langzamerhand zult u bemerken, dat wij steeds met kostenberekeningen tevoorschijn ko men. Dit behoort bij ons werk, evenals het uitzoe ken van de mogelijkheden tot gemakkelijker wer ken. Wij wijzen daarom ook op de juiste afmetingen en plaatsing in de keuken of een ander vertrek. Dit kan tegelijk omdat wij aan huis komen en ter plaatse met u kunnen overleggen. Er wordt uitgegaan van een aanschaffingsprijs van ƒ470, Afschrijving in 10 jaar ƒ47, Renteverlies 3% van de helft van ƒ470 8, Onderhoud, geschat op 2 van 470 9, Stroomverbruik 1 kWh per etmaal, waar van 250 kWu dagtarief a 0,09 22,05 en 120 kWu nachttarief a 0,045 6,40 Totale kosten per jaar 92,45 De rentevoet varieert al naar gelang de termijn waarop het geld vaststaat. De kosten van het stroomverbruik verschillen van gebied tot gebied. De verhouding dag- en nachttarief loopt uiteen, afhankelijk van het gebruik van de koel- en vries- ruimte. In dit voorbeeld is een gemiddelde prijs genomen. ANDERE VRAGEN BIJ DE KEUZE Lang niet alle vragen over koelen en diepvrie zen zijn hier beantwoord. Er blijven er nog genoeg over, zoals b.v,: het onderhoud, het soort materiaal, het al of niet automatisch ontdooien. Op de voor lichtingscentra te Goes en Middelburg kunt U alle gewenste voorlichting hierover krijgen. Spreekuur in Goes dinsdags van 10 tot 12 uur en van 1416 uur in het Landbouwcentrum, tel. 01100 - 6440. Spreekuur in Middelburg donderdags van 10 12 uur en van 14.0016.00 uur in „Het Voorlich tingscentrum", Nieuwstraat 36b, tel. 01180 - 5594. Denkt U ook eens aan de toonkamers van de elektriciteitsbedrijven, waar meestal diverse mer ken te bezichtigen zijn. Wij willen U tot slot zeggen: „laat U bij Uw keuze van dure apparatuur in de huishouding voorlichten. Onze voorlichting is gratis en U kunt er uiteindelijk Uw keuze zoveel gemakkelijker door maken. De E.S.Vjster komt bij U aan huis. 2. J. H. EDZES. Bijna gelijktijdig met dit artikel ontvingen wij een persbericht van de Stichting Vergelijkend Wü- renonderzoejcwaarin verschillende grote organisaties vertegenwoordigd zijn. Dit persbericht betreft een onderzoekdat is ingesteld naar de grote twee-sterren koelkasten, dus kasten, waarin de tempera tuur in het vriesvakje niet lager komt dan 12 graden C. Het Centraal Technisch Instituut T.N.O. in Delft en de KEMA (Keuring Elektrotechnische Materia len) in Arnhem werkten aan dit onderzoek mede. Geconstateerd werd onder meer: Ar dat alle koelkasten bij een omgevings-temperatuur van 10 graden C. te sterk koelen wanneer de temperatuurregelaar op de maximumstand wordt ingesteld dat dit bij alle kasten op één na het geval is bij 16 graden C. omgevingstemperatuur; Ar dat bij 32 graden C. omgevingstemperatuur twee kasten NIET voldoende koelen; Ar dat één koelkast in feite een één sterren koelkast is; Ar dat de meeste fabrikanten een veel te grote inhoud opgeven (14 tot 24 liter te hoog); Ar dat de ene koelkast tweemaal zoveel elektriciteit verbruik dan de andere; A" dat in geen van de kasten de temperatuur wordt aangegeven in de koel- noch in de vriesruimte; controle is alleen mogelijk door Zelf een koelkast-thermometer aan te schaffen; Ar dat slechts één kast geheel in overeenstemming is met de wettelijke voorschriften en KEMA-eisen inzake elektrische veiligheid en dat VIER kasten in dit opzicht duidelijk tekort schieten; Ar dat ook aan de constructie hier en daar nog ivel wat te verbeteren valt; Ar dat de handgrepen vaak scherpe hoeken en randen hebben; Ar dat verscheidene kasten moeilijk schoon te maken zijn en dat de gebruiksaanwijzingen meestal geen volledige en voldoende duidelijke informatie geven. De hier in het kort weergegeven resultaten van het onderzoek zijn uitgebreid en overzichtelijk weergegeven in een brochure, die uitgegeven is door de Stichting V. W. O., Spui 27 te Den Haag. Deze brochure 4,.die tegen betaling verkrijgbaar is, heeft onze E. S.V.-ster ongetwijfeld in haar bezit, haat U deskundig door mej. Edzes voorlichten en U zult er teleurstelling mee voorkomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 17