WEEKOVERZICHT NOTERINGEN 15 UIT EEN athtint _WEEKBOEK vam BRAMw STSüWÖEk ong verstrekt door Nobeco - Kortgene Tarwe: Vorige week gingen de gesprekken veelal over de eventuele gevolgen van een revaluatie van de Duitse mark. De verwachting leefde dat in een der gelijk geval de graanprijzen in Duitsland zullen wor den verlaagd door toepasing van de daarvoor door Brussel gegeven voorschriften. De interventieprijs is n.l. uitgedrukt in rekeneenheden die overeenkomen met ca. een dollar. Revaluatie betekent dus minder Duitse marken in een rekeneenheid en dus lagere prijzen. De Duitse landbouw heeft zich hiertegen kunnen beveiligen door gebruik te maken van de zg. „interventie B", die in Nederland niet geldt. De grote vraag is of de gulden bij een Duitse revaluatie ook mee zal gaan. De Nederlandse autoriteiten hebben bij de Franse maatregelen na de devaluatie en die van de Duitse overheid in de periode van de zweven de markt steeds sterk verzet aangetekend tegen het niet opvolgen van de voorschriften van Brussel. Als dit zou betekenen dat bij een mogelijke revaluatie de interventieprijs in guldens zou verlagen dan zijn de gevolgen niet te overzien. Het is duidelijk dat onder deze omstandigheden de zaken sterk belemmerd wer den. De handel gaf er de voorkeur aan om dicht bij huis te blijven. Het enige waarin regelmatig flinke omzetten plaats vonden was de met visolie gedena tureerde tarwe met binnenlandse bestemmingen. De restitutie op maaltarwe voor export naar Engeland werd met 1,44 per 100 kg verhoogd, maar dit was nog te weinig om zaken mogelijk te maken terwijl deze maatregel veel te laat gekomen is. Er is een te groot verschil in restitutie tussen maal- en voertarwe, wat gepaard gaande met de ongelijke minimum-im- portprijzen in Engeland voor deze kwaliteiten niet te overbruggen valt. Engelse importeurs toonden wel belangstelling voor gedenatureerde tarwe voor leve ring in de voorjaarsmaanden. Het disagio van het Engelse pond is voor die termijnen echter zo groot dat zaken nauwelijks interessant kunnen zijn, temeer omdat de restituties nog niet gefixeerd kunnen wor den. De fabrieken kochten nog steeds Franse tarwe Brouwgerst: Het C.B.K. kocht op onveranderde prij zen brouwgerst voor november afname. De Duitse kopers lieten verstek gaan, maar verwacht mag wor den dat na stabilisering van de valuta de handel her vat zal worden. Gehoord werd dat België koper was van partijen Nederlandse f.a.q.-gerst. Van Franse gerst werd weinig concurrentie ondervonden. Voergranen: In een uiterst stille markt werden de prijzen voor kippengerst zo goed als onveranderd aangehouden. Bij een groter aanbod van haver wer den de blauwe kwaliteiten gebruikt voor afdekkingen op contracten. De consumptieve vraag was onbelang rijk waardoor de druk op de prijzen toenam. Peulvruchten: Groene erwten waren de gehele vo rige week prijshoudend gestemd. De buitenlandse kopers toonden zich matig geïnteresseerd, maar dit nam niet weg dat regelmatig kleinere hoeveelheden voor export konden worden afgesloten. De Duitse importeurs stelden zich gereserveerd op in verband met de onzekerheden op de valutamarkt. Het schijnt wel zeker te zijn dat op groene erwten in Duitsland geen importheffing gelegd zal worden, in afwachting van de komende revaluatie. Boerenpartijen erwten werden slechts mondjesmaat aangeboden. Voor de werkelijke goede partijen konden premies worden be haald. Alaska erwten bleven goed op peil. De kwali teit van de aan de markt komende Franse erwten schijnt zienderogen te verminderen. Schokkers kre gen een wat groter aanbod te verwerken. Dit had wel enige druk op de prijzen tot gevolg, omdat de buiten landse vraag veel te wensen overliet. Bruine bonen waren goed prijshoudend. De omzetten vielen wat tegen maar het werd wel duidelijk dat de houders niet bereid waren om met lagere biedingen genoegen te nemen. Het aanbod in capucijners was niet groot bij aanhoudende vraag van de conserven-industrie. De afzet van capucijners in blik blijkt van een be hoorlijke omvang te zijn en nog steeds te groeien. Zaden: Voor blauwmaanzaad werden vorige week weer wat betere prijzen betaald in verband met af dekkingen op lopende contracten. De buitenlandse belangstelling was onbetekenend. Karwijzaad bleef vrijwel onveranderd genoteerd bij een teleurstellende exportvraag. Consumptie-aardappelen: Ook de afgelopen week kwam er op de consumptie-aardappelmarkt voor directe levering weinig verandering. In het begin van de afgelopen week werden de exportcijfers over sep tember bekend gemaakt. Deze lagen boven de alge mene verwachting. Het viel hierbij op dat West-Duits- land in deze periode toch weer een belangrijke af nemer is geweest. Deze export krijgt zo langzamer hand, evenals dit voor het binnenland geldt, een ge ruisloos karakter. De termijnmarkt reageerde fel op deze export-cijfers en kwam aanvankelijk voor april weer aanzienlijk hoger te staan. Het verschil tussen de loco-markt en de termijnmarkt april werd hierdoor wel bijzonder groot. De laatste dagen van de afge lopen week trad er op de 'termijnmarkt enige reactie in. De binnenlandse markt was rustig, doch goed prijshoudend. Ruwvoeders: Gedurende de afgelopen week nam het aanbod voor directe levering toe, waaruit een zekere bereidheid van verkoperszijde blijkt op het huidige prijsniveau te willen verkopen. Van de zijde van de tuinderijsector blijft men tot op heden vrij kalm gestemd, aangezien de afnametijd nog niet is aangebroken. Bijgevolg was de stromarkt nauwelijks prijshoudend gestemd. Van veehouderszijde is de stemming eveneens rustig, hetgeen overwegend z'n oorzaak vindt in de nog steeds voortdurende goede weersomstandigheden MARKT GOES (14-10-'69) Granen, zaden en peulvruchten: Tarwe basis 17 30,00—33,25; haver basis 15% 20,00—27,00; brouwgerst basis 17 27,0031,00; erwten (kleine grioene) 35,0052,50; schokkers 40,00 54,00; capuciffters 40,0050,00; bruine bonen 70,0087,50. Alles boerenschoon af boerderij' en per 100 kg. Aardappelen: Bintje, nul mm en opw., binnenlandse kwaliteitseisen 16,0017,00, af boerderij op auto geleverd. Sorteerkosten voor rekening koper. Voeder aardappelen 2,005,25 per 100 kg. Vlas: Goede partijen 1823 cent; op auto geleverd, partijen van gewone kwaliteit 1418 cent; op auto geleverd. Uien: Onafgestaart op auto geleverd 1417 cent per kg. Hooi: Lucerne uit de ruiter geperst 140,00 160,00 per 1000 kg. Stro: Voor directe levering: Tarwestro en gerstestro f 65,0070,00; erwtenstro 85,0090,00. Winter- levering: Tarwestro 75,0085,00; gerstestro 75,0080,00; erwtenstro 90,0095,00. Alles per 1000 kg en op auto geleverd. Eieren: 1,60L68V2 per kg. Voor alle noteringen geldt exclusief B.T.W. POOT AARDAPPELPRIJZEN <14-10-'69) Per 100 kg. Berlikum: Bintje E 35/45 mm 35,60; Doré A 28/55 mm 60,80; Doré A 28/50 mm 64,40; Doré E 28/55 mm 60,40—60,80; Sirtema A 28/60 mm 32,60; aanvoer 150 ton. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH (15-10-'69) Melk- en kalfkoeien 1025,— tot 1750,Guiste koeien 850,tot 1260,Kalf vaarzen (rood bont) 1275,tot 1750,Kalfvaarzen (zwart bont) ƒ1150,tot ƒ1550,Klamvaarzen 1200,tot 1425,Guiste vaarzen ƒ950,tot 1175,Pin ken 700,tot 900,Graskalveren 475,tot 675,Nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 235,tot 395,Weideschapen 75,tot 125,Lammeren 70,tot 100,Drachtige zeugen 550,tot 665,Biggen 86,tot 96,Alles per stuk. Slachtrunderen: extra kwali teit ƒ4,95—ƒ5,30, le kwal. ƒ4,30—ƒ4,85, 2e kwal. 3,754,20, 3e kwal. 3,453,70; Vette stieren 4,655,05; Worstkoeien 3,253,50; alles per kg gesl. gew. Vette kalveren: le kwal. 3,653,90, 2e kwal. 3,40—3,60, 3e kwal. 3,20—3,35; Nuch tere slachtkalveren 1,301,70; Slachtzeugen: le kwal. 2,262,32, 2e kwal. 2,20—2,25; Slacht- varkens 2,452,55; alles per kg lev. gew. Vette schapen ƒ100,-tot ƒ145,Vette lammeren 105,tot 130,Nuchtere slachtkalveren 50, tot 85,alles per stuk. Het aanbod van melk- en kalfkoeien kwam overeen met vorige week. Bij iets meer belangstelling had de handel een redelijk prijshoudend verloop. Een be hoorlijke aanvoer van guiste koeien, handel nog min der vlot, prijzen ook zeker niet hoger. Ruim was het aanbod van jongvee, de handel en prijzen luiachtig- duur. Normale aanvoer van vette kalveren, handel vrij traag, prijzen ongeveer gehandhaafd. Minder aan bod van nuchtere kalveren, handel over de gehele linie iets levendiger, prijzen even stijver. De handel in schapen en lammeren was onveranderd, bij een redelijk aanvoer rustig gestemd, met niet veel veran dering in noteringen. Het aanbod van fokzeugen was iets ruimer, handel rustiger, prijzen moeizaam of niet te handhaven. De aanvoer van biggen was minder groot, met een kalme en flauw prijshoudende handel. Groot was het aanbod van slachtvee, handel stug, prijzen onveranderd. Een normale aanvoer van slacht zeugen, handel redelijk, prijzen stabieL De zon blijft nog steeds koesteren, al is het reeds half oktober. Het mooie weer verveelt ons echter helemaal nog niet. Je ziet de akkers per week kaler worden want het rooien en leveren gaat hard. De bietenbladeren die nogal lang op 't land lagen, doordat de afvoer wat traag ver liep, worden nu zo spoedig mogelijk gekuild of door de aardappelrooier prima gespreid om onder- geploegd te worden. Toch wordt op Zuid-Beve land, waar meer vee is dan we denken, het bietenloof meest gekuild. We hebben dit najaar ook nog geen last van sporen, wat anders veel moeilijkheden dat het ploegen met zich mee brengt. Het gaat nu tijd worden om tarwe te gaan zaaien. Op veel plaatsen echter met zware klei, zal het eerst nog wat moeten regenen. Alleen op de lichte gronden kan er misschien op perce len, die kort zijn gevallen, reeds gezaaid worden. De aardappels zullen nu wel allemaal geborgen zijn in de bewaarplaatsen, bijna zonder grond- tarra, het is wel eens minder geweest. We lazen dat de termijnmarkt nog even op 35,— heeft gestaan late najaerslevering, wat zeker om deze tijd wel een record is. De prijs is nu 18,wat goed is te noemen. Er zijn al heel wat aardappels verkocht aan de handelaars, al is de export niet zo groot als vorig jaar, dat komt ook wel omdat ze nu duur zijn. Het loont waarschijnlijk de moei te om onze laatste aardappels wat te bewaren, daar de termijnmarkt een groot vertrouwen in de toekomst te zien geeft. De aardappels schijnen bij onze buren goedkoper te zijn dan bij ons, van daar dat er uit België nog aardappels worden in gevoerd. Al met al meer zicht in de aardappel sector dan vorig jaar voor de verbouwers. Buurman Willem kwam nog langs. Hij was niet ontevreden over de opbrengst van zijn geleverde bieten, maar het suikergehalte viel hem tegen. We kommen dit jaer nie boven de zestiene, dat zie 'k al ankommen, zei hij. Ik ad der nog a moed op, we adden al êel vroeg een gehalte gehad in augustus en noe dacht ik zo, het ei naedien zuk mooi weer gewist as in gin jaeren, droog en 't zun- netje êele daegen, dat zal wel goedkommen, maer 't is er nessen oor. De oorzaeke weet ik nie, maer 't gaet ons toch sente kossen. Noe mot je nie gin dinken, 't is bie de boeren ok nie gauw goed, den oest van de peên lopt mee en noe nog klaegen. Ja, maer jon, zestien en olf persent mossen we toch èn ee gemiddeld, das toch nie overdreven. Ja, ja, zei Plone, maer ik oorde dat Jan Maer- tense maer dertien persent ad, das nog minder dan zestiene. Das ok êel weinig zei Willem, das zeker van een geschore weie of zoiets, want das toch ongekend laege. Je mot ze maer èn, zei Plo ne, waer of nie. Ja er is van 't jaer nog al wat verschil in de suukeropbringst, we hoorden van 13 maar gelukkig ook van boven de 17 INITIATIEF-ONTWERP WIJZIGING ONTEIGENINGSWET GRONDSPECULATIE TEGENGAAN? Tenslotte wijst het Landbouwschap er op, al vorens de afzonderlijke wetsartikelen nader te bespreken, adt dit initiatief-ontwerp onteigening- wet door velen wordt gezien als een middel om grondspeculatie tegen te gaan dan wel onaantrek kelijk te maken. Men acht een verontrustende situatie dienaangaande in Nederland beslist niet aanwezig en vindt dat als regering en parlement dit wel van mening zouden zijn de vele kleine agrarische ondernemers daarvan niet de dupe mogen worden. Zij zijn het die vaak generaties lang de betrok ken gronden bewerkt en geëxploiteerd. Naarmate de verstedelijking voortschrijdt, werden zij ge leidelijk onderworpen aan verschillende plano logische belemmeringen, beperkingen en onze kerheden, welke samenhangen met de komende bestemmingsverandering van de grond. Hun be drijven hebben geen toekomst meer, de normale ontwikkelingskansen worden afgesneden en het duurt vaak vele jaren voordat uiteindelijk de onteigening of de minnelijke aankoop aan hun benarde positie een einde maakt. Het Landbouwschap acht het billijk en rede lijk, dat bij onteigening van deze bedrijven ten behoeve van een niet-agrarische bestemming, de meerwaarde welke het onroerend goed voor deze nieuwe bestemming heeft, ook in redelijke mate in de onteigeningsvergoeding tot uiting komt. Het Landbouwschap is van mening dat typische grondspeculatie op verschillende manieren kan worden tegengegaan zoals door: vooruitziende plannning, gevolgd door aankoop door de plaatselijke overheid in een zo vroeg tijdig mogelijk stadium. Zo nodig kan de koopsom gedeeltelijk worden omgezet in een kortlopende hypothekaire lening; versnelling van de onteigeningsprocedure. De wijze waarop dit dient te geschieden is hij de overheid in studie; A het treffen van fiskale voorzieningen (het in voeren van een speculatie-winstbelasting).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 15