O EICHER POEMA DWERGEN MET REUZEN KRACHT W.A.-verzekering kost weinig en dekt veel risico's Over het begrip W.A^-verzekering blijkt in de praktijk nogal wat misverstand te bestaan. De Wettelijke aansprakelijkheid (W.A.) is n.l. ge regeld in het burgerlijk wetboek. In art. 1401 t/m 1407 staat n.l.: „Elke onrechtmatige daad waardoor een ander schade wordt toegebracht stelt degenen door wiens schuld die schade is veroorzaakt in de verplichting om deze te vergoeden. Een ieder is verantwoordelijk, niet alleen voor de schade welke hij door zijn daad maar ook voor die welke door zijn nalatigheid of onvoorzichtig heid veroorzaakt heeft. Dat men niet alleen ver antwoordelijk is voor zijn eigen daden, nalatig heden of onvoorzichtigheden maar ook voor zijn kinderen, personeel zijn huisdieren en vee moge als bekend worden verondersteld. Zij, die op deze wijze schade lijden kunnen der halve met een beroep op de bepalingen in het burgerlijk wetboek schadevergoeding eisen. Het misverstand zit hem nu hierin, dat enerzijds een aantal hoofden van gezinnen in de mening verkeren, dat dit W.A. Risiko niet zo'n vaart loopt. Derhalve hebben wij geen W.A.-verzekering lopen de. Anderzijds zijn er die menen, dat zo'n W.A.- verzekering dan ook vrijwel alle voorkomende schadegevallen dekt. NOODZAKELIJK Wat de eerste groep betreft menen wij hier nog eens nadrukkelijk te moeten stellen, dat het W.A.- risiko een onvoorzienbaar risiko is. Dit betekent dat een schadegeval met 10,kan aflopen maar ook ƒ1.000,of ƒ100.000,kan kosten. Juist, omdat vooraf niet te bepalen valt welke risiko's men loopt zal ieder hoofd van een gezin een W.A. partikulier, één z.g. W.A.P. verzekering moeten hebben of sluiten. Het doet er echt niet toe of men een groot of een klein gezin heeft of men praktisch altijd met de auto rijdt of veel fietst. Een W.A.-verzekering dient voor ieder gezin afgesloten te worden. Men UIT DE PRAKTIJK (Vervolg van pag. 5) DE EERSTE WINTERTARWE STAAT AL BOVEN Het tot nu toe nog steeds schitterende najaarsweer heeft er ook op SCHOUWEN-DU1VELAND toe bijge dragen, dat de werkzaamheden plezierig en zeer vlot verlopen. In de eerste helft van oktober waren sui kerbieten rooien en ploegen de voornaamste activi teiten. Ondanks de droogte ging het rooien van de suikerbieten vrij goed. Verliezen en beschadiging waren wel van meer betekenis dan anders, maar met wat aanpassing aan de omstandigheden viel het toch nog mee. Het ziet er naar uit dat de kg-opbrengst goed zal zijn goed 50.000), terwijl 't suikergehalte gemiddeld wel zal tegenvallen. Een vrij groot gedeelte van 't areaal suikerbieten is reeds gerooid. Het vlotte verloop van alle werkzaamheden heeft ook een gunstig gevolg op 't ploegen. Op de zware grond is men volop aan 't wintervoorploegen, terwijl op de lichtere grond ook veel ploegwerk gedaan wordt. Het gunstige weer dwingt, begrijpelijk, in de richting van veel en vroeg wintertarwe zaaien. Vroeg zaaien verhoogt de gevoeligheid voor voetziekte. Graag zagen wij dat het wintertarwezaaien gebeurde na half oktober. Momenteel is al reeds veel tarwe gezaaid. De eerste percelen staan al boven. Het ras Manella is ongetwijfeld 't meest gezaaide ras. Acht landbouwers hebben gebruik gemaakt van de mogelijkheid grond te ontsmetten (bietencystenaaltje) in 't kader van de subsidieregeling van 't O. en S.- fonds. Bij 6 hiervan middels de tandinjecteur (Kongs- kilde van de C.A.V.) met een totaaloppervlakte van 22.60 ha en bij 2 middels de ploeginjecteur (Raussen- dorf freesploeg van loonwerker De Witte uit 's-Gra- venpolder) met een totaaloppervlakte van 4 ha. De noodzakelijke voorbewerkingen, soms vele, van de percelen voor zo'n ontsmetting, verliepen gunstig. Ook het na ongeveer een week terugploegen gaf geen moeilijkheden, dit alles door 't gunstige weer. Na jaren weer eens een „ploegwedstrijd" op Schouwen-Duiveland. Dit werd mogelijk door: samen werking van de landbouwschool en R.L V.D., het be schikbaar stellen van een perceel door de heer J. J. C. de Vlieger te Zonnemaire, medewerking van enkele landbouwers als jury. Zeven leerlingen uit de 4e klas toonden daar hun praktisch kunnen met de ploeg. Het geleverde werk was zeer acceptabel. Door de plaatselijke handel werden prachtige prijzen beschik baar gesteld. Hopelijk is dit begin een stimulans, niet alleen voor herhaling maar ook voor uitbreiding (jongerenorganisaties). Schouwen-Duiveland moet meedoen aan de Provinciale ploegwedstrijden die jaar lijks worden georganiseerd. Begin oktober werd in Duiveland door twee kweek- bedrijven (C.I.V. en Van der Have), die zich intensief met de maisveredeling bezig houden, bij de maiskern (18 akkerbouwers met totaal ongeveer 35 ha korrel- mais) in de omgeving van Oosterland, de korrelmais- oogst gedemonstreerd. Technisch, Claas combine met maiskolvenplukgarnituur, is de oogst van dit produkt geen probleem. Chemisch zijn er weinig moeilijkheden. Economisch, hoewel van bedrijf tot bedrijf verschil lend, zijn er nog wel enkele vraagtekéns. mag eenvoudig niet het risiko nemen voor zo'n grote som aansprakelijk te worden gesteld, die men wellicht niet zou kunnen betalen. Men be gaat danNeen misdaac! aan diegene, die men schade heeft berokkend. PREMIE-KOSTEN LAAG Bovendien kost zo'n W.A.-gezinspolis zeer wei nig. Bij Landbouw Risico sluit u zo'n verzekering af voor slechts ƒ11,25 premie per jaar met een eigen risiko van 25,per schadegeval. Zonder eigen risiko bedraagt de premie ƒ18,75 per jaar. Voor deze luttele premiebedragen d.w.z. resp. 7 11 pakjes sigaretten mag men zijn gezin niet in de waagschaal stellen. Dit is hoogst onverantwoor delijk. Zij, die een bedrijf uitoefenen moeten boven dien hun bedrijf W.A.-risiko verzekeren. Voor hen ligt de premie uiteraard hoger. Bedrijfs W.A. in clusief W.A.-partikulier komt op een premie, va riërend van 49,tot rond 60,a 70,per jaar. Ook voor deze premiebedragen mag men dit risiko niet voor eigen rekening nemen. De W.A. dekking bedraagt 500.000,Dit is een zeer royale dekking. RIJPAARDEN EN PONNY'S Het lijkt ons dienstig er hier op te wijzen, dat voor rijpaarden en ponny's een extra premie dient te worden betaald van 5,per stuk. Deze extra premie geldt dus niet voor werkpaarden of paar den, die in hoofdzaak bedrijfsmatig worden ge bruikt. Mogelijk zijn er leden of begunstigers, die de laatste tijd tot aankoop van een rijpaard of pon- ny zijn overgegaan. Wellicht hebben zij verzuimd dit bij ons (Landbouw Risico) op te geven. Ons verzoek is zulks alsnog te doen, opdat bij even tuele schadegevallen m«t genoemde dieren geen moeilijkheden optreden. NIET ALTIJD W.A. De tweede groep, wel in het bezit zijnde van een W.A.-verzekering, die menen, dat alle onge valletjes nu ook door de W.A.-polis worden ge dekt moeten wij eveneens van dit nare misver stand afhelpen. In de eerste plaats zijn in de ver- zekeringsvoorwaarden. van de W.A.-verzekering enkele algemene uitsluitingen van risiko's opge nomen. Zo wordt b.v. niet vergoed schade aan za ken, die men van een ander onder zich heeft. Dit betekent, dat wanneer van buurman even een werktuig geleend wordt en deze gaat tijdens het gebruik stuk, deze schade niet door de W.A.-ver- zekeraar wordt vergoed. Evenmin wordt b.v. ver goed indien de aardappelen van buurman door het uitvallen van de koelinstallatie waardeloos wor den. Verder zijn niet alle ongevalletjes onder de dek king van de W.A.-polis te brengen. Als b.v uw zoontje met een buurjongen, die een bril draagt, gaat voetballen dan is er 'n behoorlijke kans aan wezig, dat de bal wel een keer op die bril terecht komt. In zo'n geval behoeft u echt niet bij de W.A.- verzekeraar aan te kloppen. Evenmin wordt er be taald als de jongens of meisjes aan het stoeien zijn, waarbij de kleren stuk gaan. Om onder de dekking van de W.A.-polis te val len moet er steeds sprake zijn van schuld, grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid. Wij hopen met het bovenstaande te hebben aangetoond, dat ieder gezin en bedrijf over een W.A.-verzekering dient te beschikken. Nadere inlichtingen dagelijks verkrijgbaar bij onze vertegenwoordigers of op het Landbouwhuis te Goes. Telefoon 01100 - 5010. DE L Met weinig mankracht veel werk verzetten. Daarvoor hebt u een Eicher smalspoortrekker nodig. In boomgaarden of kassen, op intensief bebouwde tuinderyen, altijd en overal kunt u er by met de compact© smalspoor-Eicher. Hoe breed is smal? 92 cm aan de buitenkanten gemeten bij spoorbreedten van 66,5 cm vóór en 71 cm achter. Door smal spoor, korte wielbasis en stuurrem heeft de Eicher een zeer kleine draaicirkel. Door extreem lage bouw (bovenkant motorkap 1,07 of 1,12 cm) ligt het zwaartepunt laag. Dat alles betekent veilige wendbaarheid bij alle soorten werk. Geen wonder dat do wereldvoedsel- en landbouworganisatie FAO deze compacte, krachtige Eicher in zijn aanbevelingslijst heeft opgenomen, en dat honderden Nederlands© fruittelers en loonwerkers hem al jaren op, hun inventarislijst hebben. Reden te over voor u om zo'n kleine Eicher op uw investeringslijst te zetten. Hiernaast is alvast onze dealerlijst; Import: UNDETEVES- JACOBERG N.V. Harderwijk - tel. 03410-2754 smalspoor trekkers van 30 tot 45 pk voor precisie-mechanisatie in fruitteelt en tuinbouw Gebr. Bonenkamp^ Castellumlaan 2-4-6 - De Meern tel. 03406-1246 Dam Kloppenburg Methardusstraat 1 - Munnekezijl tel. 05948-356 E. Gielen Wolfhagen 3 - Schinnen tel. 04493-1995 S. P. Groenleer Ooststraat 9 Kapelle Biezelingo tel. 01102-1656 Herkoni 2e Bloksweg 15 - WaddinxVeen tel. 01802-410 T. de Jong Bommelstraat 11 Ophemert tel. 03445-360 Op den Kelder Dr. de Vriesstraat 37 Benningbroek tel. 02299-292 Gebr. Klerks Haarstecgsestraat 16 - Haarsteeg tel. 04108-2292 J. Nyhof Buurtweg 42 - Oeken tel. 05757-268 Schipper &Taks Valdijk 22 - Prinsenbeek tel. 01607-431 H. Smits Rooysestraat 66 - Dreumel tel. 08877-271 Vos Zn. Oud Cromstrijensedijk wz 2 Klaaswaal tel. 01864-415 E. H. Rossenberg Vinkboomsstraat 85 - Tilburg tel. 04250-23809 Brinkman Zn. n.v. Marktplein 35 - 's Gravenzande tel. 01748-3341 Vermeer Holland n.v. Grafterraeerstraat 63 - Hoofddorp tel. 02503-7026

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 13